Βιβλία που διαβάσατε και σας άρεσαν

Χρυσούλα21730

Νεοφερμένος

Η Χρυσούλα21730 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο θα συμβαδίζου τα γούστα μας αλλά εμένα μου αρέσουν τα παρακάτω:
Ματωμένα χώματα-Διδώ Σωτηρίου
Ήθελα μόνο ένα αντίο-Πασχαλία Τραυλού
Το νούμερο 31.328-Ηλίας Βενέζης
Για την καρδιά ενός αγγέλου-Αναστασία Κορινθίου Χατζηρήγα
Μακρινοί ορίζοντες-Γιώργος Πολυράκης

Θα ήθελα να τονίσω πως αν κάποιος θέλει απλά και μόνο να περάσει την ώρα του δεν θα ήταν και η καλύτερη επιλόγη!Θα μπορούσε να διαβάσει Χάρυ Πότερ!!!!Μέσα απ' τα παραπάνω βιβλία κερδίζεις πολλά πράγματα!!!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγω αυτο τον καιρο διαβαζω το Ταδε Εφη Ζαρατουστρα του Νιτσε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babalu

Νεοφερμένος

Η Λουιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Εγω αυτο τον καιρο διαβαζω το Ταδε Εφη Ζαρατουστρα του Νιτσε :)

χμμ προσπαθησα να το διαβάσω στον υυπολογιστη κ κουραστηκα:(
πώς σου φαίνεται εσενα..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στον υπολογιστη δε μπορω ουτε εγω να διαβαζω βιβλια...
Ωραιο ειναι, πολυ ενδιαφερον. Δεν το εχω τελειωσει ακομα, ειναι μεγαλουτσικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasa92

Νεοφερμένος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Έχω διαβάσει διάφορα βιβλία!! Πρωτιμώ κυρίως ξένη λογοτεχνία! Ουγκό, Τσέχωφ αλλά και σύγχρονους Τζ.Κ.Ρόουλινγκ, Μπέρναρντ Κόρνγοουελ, κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Michael Moorcock, η σειρά του Elric of Melnibone. Τώρα έχω το 5ο βιβλίο αλλά θα το διαβάσω μάλλον το καλοκαίρι. Όσοι είναι λάτρεις της φαντασίας, πρέπει να τα διαβάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εχω παρει ενα βιβλιο αλλα τελικως ειναι το τελευταιο της σειρας lol :P όταν κατέβω αθηνα θα παρω και τα πρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Απόστολος Δοξιάδης - Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ
Ο θείος Πέτρος είναι ένα αίνιγμα. Οι πρεσβύτεροι της οικογένειας Παπαχρίστου τον απορρίπτουν ως "αποτυχημένο της ζωής". Ωστόσο ο αφηγητής-ανιψιός του ανακαλύπτει ότι ήταν κάποτε φημισμένος μαθηματικός, τόσο ιδιοφυής και παράτολμος ώστε να αφιερώσει τη ζωή του στην περιβόητη "Εικασία του Γκόλντμπαχ", ένα πρόβλημα που προσπαθούσαν εις μάτην να επιλύσουν γενεές μαθηματικών. Η ανακάλυψή του αυτή θα οδηγήσει σε αλυσιδωτές αντιδράσεις.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα! Ιδιοφυές και συγκλονιστικό!!! Ειδικά το τέλος κόβει την ανάσα!

Εμένα με νοιάζει

Ένας ευαίσθητος δάσκαλος κινητοποιεί τους μαθητές του να προστατέψουν τη φύση από τη ρύπανση ενός εργοστασίου. Είναi πραγαμτικά πολύ καλό. Η συγγραφεάς γράφει πολύ όμορφα και δεν σε αφήνει να βαρεθείς. Ειδικά στο τέλος κορυφώνεται η αγωνία. Το τέλος με απογοήτεyσε βέβαια γιατί ήταν ένα κλασσικό happy end. :)

Stephen King-Το Αυτο
Τελειο βιβλιο...Σας το προτεινω ανεπιφυλακτα!!
(Δεν ξέρω για το βιβλίο αλλά η ταινία όλα τα λευτά..)

O θησαυρός της Βαγίας
Της Ζωρζ Σαρή

Καλοκαίρι στην Αίγινα, στη Βαγία. Μια παρέα μπλέκεται σ' ένα μυστήριο και προσπαθεί να βρει ένα θησαυρό. Ένα θησαυρό που η ανακάλυψή του τους οδηγεί στις μέρες της Κατοχής. Πραγματικά καλό.

1) Πυθαγόρεια Εγκλήματα

2) Γκάους - Ο πρίγκιπας των μαθηματικών

:)
Τα είδα σε μια λίστα.
Αξίζουν πραγματικά ;
'Εχουν προχωρημένα μαθηματικά ή απλά και κατανοητά απ' όλους ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Μου άρεσε πολύ ο αλχημιστής(και ποιος δεν το έχει διαβάσει)
Επίσης ο γέρος και η θάλασσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τα είδα σε μια λίστα.
Αξίζουν πραγματικά ;
'Εχουν προχωρημένα μαθηματικά ή απλά και κατανοητά απ' όλους ;
Το 1ο έχω διαβάσει, δεν χρειάζεσαι μαθηματικά για να το διαβάσεις :P .
Ωραίο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εμένα μου άρεσε πολύ η Κωνσταντίνα και οι αράχνες της δεν ξέρω όμως αν σου κάνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Μερικά απο αυτά που μου χουν κάνει εντύπωση και τα προτείνω:

Μπαουντολίνο - Ουμπέρτο Έκο
Ο Αλχημιστής - Πάολο Κοέλο
Το εγχειρίδιο του Πολεμιστή του Φωτός - Πάουλο Κοέλο (τρομερό βιβλίο, με βοήθησε πάρα πολύ σε συγκεκριμένη στιγμή στη ζωή μου, μαζί με τον αλχημιστή που τον διάβασα την ίδια περίοδο)
1984 - Τζορτζ Όργουελ.

Φυσικά έχω διαβάσει όλα τα Χάρυ Πόττερ, τα Αρτέμις Φάουλ (καμία σχέση με τον Εντρέρι), την Τριλογία του κόσμου του Πούλμαν και τα Lord of The Rings. Όλα του dan Brown (ψάχνοντας να βρω απεγνωσμένα κάποιο που άξιζε πέρα του Κώδικα Da Vinci), τα θρίλερ του Μάστερτον, του Αρτούρο Ρεβέρτε, την Προφητεία.
Πρίν λίγο καιρό τέλειωσα "το Σμήνος". Ένα ωραίο μυθιστόρημα του Frank Schatzing, ενώ αυτόν τον καιρό ψευτοδιαβάζω "Το Τέταρτο Βασίλειο".

Παρ'όλο που δεν είμαι και πολύ βιβλιόφιλος (τα περισσότερα τα διάβασα στην περίοδο Β'-Γ' λυκείου) έχω πάρα πολλά βιβλία με τα οποία έχω ξετρελαθεί, κάποια απο τα οποία μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή. Πάντως τα 4 που ανέφερα πάνω πάνω, αξίζουν μέχρι και το τελευταίο σημείο στίξης και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Μερικά απο αυτά που μου χουν κάνει εντύπωση και τα προτείνω:

Μπαουντολίνο - Ουμπέρτο Έκο
Ο Αλχημιστής - Ουμπέρτο Έκο
Το εγχειρίδιο του Πολεμιστή του Φωτός - Ουμπέρτο Έκο (τρομερό βιβλίο, με βοήθησε πάρα πολύ σε συγκεκριμένη στιγμή στη ζωή μου, μαζί με τον αλχημιστή που τον διάβασα την ίδια περίοδο)
1984 - Τζορτζ Όργουελ.

Φυσικά έχω διαβάσει όλα τα Χάρυ Πόττερ, τα Αρτέμις Φάουλ (καμία σχέση με τον Εντρέρι), την Τριλογία του κόσμου του Πούλμαν και τα Lord of The Rings. Όλα του dan Brown (ψάχνοντας να βρω απεγνωσμένα κάποιο που άξιζε πέρα του Κώδικα Da Vinci), τα θρίλερ του Μάστερτον, του Αρτούρο Ρεβέρτε, την Προφητεία.
Πρίν λίγο καιρό τέλειωσα "το Σμήνος". Ένα ωραίο μυθιστόρημα του Frank Schatzing, ενώ αυτόν τον καιρό ψευτοδιαβάζω "Το Τέταρτο Βασίλειο".

Παρ'όλο που δεν είμαι και πολύ βιβλιόφιλος (τα περισσότερα τα διάβασα στην περίοδο Β'-Γ' λυκείου) έχω πάρα πολλά βιβλία με τα οποία έχω ξετρελαθεί, κάποια απο τα οποία μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή. Πάντως τα 4 που ανέφερα πάνω πάνω, αξίζουν μέχρι και το τελευταίο σημείο στίξης και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Mια Κριτική ;
Μόνο και ο τίτλος με προκαλεί να το διβάσω.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Μικρό και ελαφρύ βιβλίο (και όχι μονο στην ανάγνωση)
Δεν είμαι πολύ καλός σε περιλήψεις. Είναι η ιστορία ενός αγοριού που ψάχνει να βρεί τον δικό του δρόμο τον οποίο πρέπει να ακολουθήσει στη ζωή, και συναντάει έναν αλχημιστή που θα τον βοηθήσει στην αναζήτηση του. Το βιβλίο γενικά εξελλίσεται γρήγορα, έχει δράση και ρομαντισμό (όχι χαζορομάντζα) και θα σε κάνει να προβληματιστείς αρκετά με το πως βλέπεις και καταλαβαίνεις τα πάντα γύρω σου.

Συμβουλή, διάβασε και το (ιδιαίτερα μικρό πάλι) << Εγχειρίδιο του πολεμιστή του Φωτός >>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Απόστολος Δοξιάδης - Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ
Ο θείος Πέτρος είναι ένα αίνιγμα. Οι πρεσβύτεροι της οικογένειας Παπαχρίστου τον απορρίπτουν ως "αποτυχημένο της ζωής". Ωστόσο ο αφηγητής-ανιψιός του ανακαλύπτει ότι ήταν κάποτε φημισμένος μαθηματικός, τόσο ιδιοφυής και παράτολμος ώστε να αφιερώσει τη ζωή του στην περιβόητη "Εικασία του Γκόλντμπαχ", ένα πρόβλημα που προσπαθούσαν εις μάτην να επιλύσουν γενεές μαθηματικών. Η ανακάλυψή του αυτή θα οδηγήσει σε αλυσιδωτές αντιδράσεις.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα! Ιδιοφυές και συγκλονιστικό!!! Ειδικά το τέλος κόβει την ανάσα! [

Το έχω διαβάσει, είναι πραγματικά τρομερό!!:no1: Συμφωνώ απολύτως σχετικά με το τέλος, αν και με απογοήτευσε ολίγον τί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Το έχω διαβάσει, είναι πραγματικά τρομερό!!:no1: Συμφωνώ απολύτως σχετικά με το τέλος, αν και με απογοήτευσε ολίγον τί.
Τι ακριβώς εννοείς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Μερικά απο αυτά που μου χουν κάνει εντύπωση και τα προτείνω:

Μπαουντολίνο - Ουμπέρτο Έκο
Ο Αλχημιστής - Ουμπέρτο Έκο
Το εγχειρίδιο του Πολεμιστή του Φωτός - Ουμπέρτο Έκο (τρομερό βιβλίο, με βοήθησε πάρα πολύ σε συγκεκριμένη στιγμή στη ζωή μου, μαζί με τον αλχημιστή που τον διάβασα την ίδια περίοδο)
1984 - Τζορτζ Όργουελ.

Φυσικά έχω διαβάσει όλα τα Χάρυ Πόττερ, τα Αρτέμις Φάουλ (καμία σχέση με τον Εντρέρι), την Τριλογία του κόσμου του Πούλμαν και τα Lord of The Rings. Όλα του dan Brown (ψάχνοντας να βρω απεγνωσμένα κάποιο που άξιζε πέρα του Κώδικα Da Vinci), τα θρίλερ του Μάστερτον, του Αρτούρο Ρεβέρτε, την Προφητεία.
Πρίν λίγο καιρό τέλειωσα "το Σμήνος". Ένα ωραίο μυθιστόρημα του Frank Schatzing, ενώ αυτόν τον καιρό ψευτοδιαβάζω "Το Τέταρτο Βασίλειο".

Παρ'όλο που δεν είμαι και πολύ βιβλιόφιλος (τα περισσότερα τα διάβασα στην περίοδο Β'-Γ' λυκείου) έχω πάρα πολλά βιβλία με τα οποία έχω ξετρελαθεί, κάποια απο τα οποία μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή. Πάντως τα 4 που ανέφερα πάνω πάνω, αξίζουν μέχρι και το τελευταίο σημείο στίξης και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Toν αλχημιστή τον έχει γράψει ο Πάολο Κοέλιο(Paulo Coelho).Τώρα άμα τον λένε και Ουμπέρτο Έκο δεν ξέρω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Toν αλχημιστή τον έχει γράψει ο Πάολο Κοέλιο(Paulo Coelho).Τώρα άμα τον λένε και Ουμπέρτο Έκο δεν ξέρω...:P
Δεν νομίζω να το 'χει γράψει ο Πάολο Κοέλιο(Paulo Coelho).....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Aυτος το χει γραψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Τι ακριβώς εννοείς ;

Νομίζω ήμουν σαφέστατη. Τί ακριβώς δεν καταλαβαίνεις απο τη φράση "με απογοήτευσε"; Πώς να στο πώ, περίμενα κάτι πιο χαρούμενο και πιο αισιόδοξο στο τέλος.. Μου φάνηκε ότι έληξε πολύ άδοξα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top