Βελτίωση λεξιλογίου στα αγγλικά

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
συντομα θα δωσω εξετασεις ielts αλλα εχω τρομερα προβλημα με το λεξιλογιο. τι τρόπους θα μου προτεινατε για να βελτιωθω ειδικοτερα για τις εξετασεις;
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
συντομα θα δωσω εξετασεις ielts αλλα εχω τρομερα προβλημα με το λεξιλογιο. τι τρόπους θα μου προτεινατε για να βελτιωθω ειδικοτερα για τις εξετασεις;
Παρακολουθησε ταινίες, ντοκιμαντέρ, ομιλίες ανάλογα με τι λεξιλόγιο σε ενδιαφέρει στα αγγλικά
Διάβασε επίσης αγγλικό τύπο, βιβλία κλπ
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πάρε ένα companion επιπέδου Β2 ή C1 και άρχισε να διαβάζεις. To New Trends (Burlington Books) είναι πολύ καλό στο επίπεδο Β2+/C1.

Εναλλακτικά κάποιο βιβλίο Γραμματικής-Λεξιλογίου που παρουσιάζει το λεξιλόγιο σε θεματικές ενότητες όπως το Mastering/Mastermind (Burlington Books) ή Destination B2/C1-C2 (Macmillan).
 

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Πάρε ένα companion επιπέδου Β2 ή C1 και άρχισε να διαβάζεις. To New Trends (Burlington Books) είναι πολύ καλό στο επίπεδο Β2+/C1.

Εναλλακτικά κάποιο βιβλίο Γραμματικής-Λεξιλογίου που παρουσιάζει το λεξιλόγιο σε θεματικές ενότητες όπως το Mastering/Mastermind (Burlington Books) ή Destination B2/C1-C2 (Macmillan).
σας ευχαριστω. ομως προβληματιζομαι το πως ''θα αρχισω να διαβαζω'' τις λεξεις για να μου μεινουν και να μπορω να τις χρησιμοποιω.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
σας ευχαριστω. ομως προβληματιζομαι το πως ''θα αρχισω να διαβαζω'' τις λεξεις για να μου μεινουν και να μπορω να τις χρησιμοποιω.

That's the million dollar question ;)

Η απάντηση εξαρτάται από πολλά πράγματα: από το πόσες λέξεις ξέρεις, πόσες χρειάζεται να μάθεις για να βελτιωθείς ουσιαστικά, πόσο καλή είναι η μνήμη σου, τι στρατηγικές χρησιμοποιείς κλπ.

Αν είχες μια καλή στρατηγική όταν έκανες μαθήματα Αγγλικών, χρησιμοποίησε την ίδια (αντιγραφή, ορθογραφία, ανάγνωση δυνατά... ό,τι σε βοηθούσε).

Υπάρχουν μαθητές που μια φορά να δουν μια λέξη τη θυμούνται, και άλλοι που πρέπει να τη δουν πολλές φορές για να τη συγκρατήσουν. Αυτός είναι ο σκοπός των παραδειγμάτων, των reading, των ασκήσεων, των τεστ.

Τα βιβλία που σου πρότεινα όλα έχουν παραδείγματα και ασκήσεις - δεν είναι σκέτες λίστες λέξεων.

Τώρα για να μπορέσεις να εντάξεις τις νέες λέξεις στο λόγο σου, αυτή είναι μια χρονοβόρα και απαιτητική διαδικασία. Πόσο καιρό έχεις μέχρι τι εξετάσεις;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top