Βεβαίωση σπουδών Β' εξαμήνου

pikrodafnh

Νεοφερμένος

Η Daphne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρας σας,
έχω μια απορία για την Βεβαίωση Σπουδών, καθώς έχω ζητήσει εξηγήσεις για τον λόγο για τον όποιο ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΑ βρίσκομαι στο ΕΑΡΙΝΟ εξάμηνο, ενώ είχα δηλώσει μαθήματα γι' αυτό (πριν την λήξη της προθεσμίας). Σκέφτηκα ότι ίσως φταίει το γεγονός ότι δεν μπόρεσα να δώσω την εξεταστική του 1ου εξαμήνου (είμαι πρωτοετής) γιατί αντιμετώπιζα κάποια θέματα υγείας και αυτό όπως καταλαβαίνετε, με άφησε πίσω. Ζήτησα περισσότερες πληροφορίες στην γραμματεία της σχολής μου, αλλά δεν απάντησε. Τι μπορώ να κάνω γι' αυτό; Πρέπει να δώσω τα μαθήματα; Να πω κάπου εδώ, ότι παρακολουθώ κανονικά τα μαθήματα του 2ου εξαμήνου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

(Συγχωρέστε με αν δεν έπρεπε να το θέσω το ερώτημα μου εδώ, είμαι καινούργια στο φόρουμ, θα μάθω!)
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Δεν ξέρω εάν δεν έχεις θέσει σωστά το ερώτημα σου, αλλά προσωπικά δεν καταλαβαίνω ποια είναι η απορία και ποιο το πρόβλημα. Είσαι πρωτοετής, έχασες την χειμερινή εξεταστική (αυτό δεν επηρεάζει την φοίτηση σου, απλώς θα χρωστάς τα μαθήματα) και τώρα παρακολουθείς τα μαθήματα 2ου εξαμήνου, δηλαδή του εαρινού, τα οποία και θα δώσεις τον Ιούνιο με το καλό.
Τι πρόβλημα υπάρχει με την βεβαίωση; Κάτι δεν έχω καταλάβει, ή κάτι λείπει.
 

pikrodafnh

Νεοφερμένος

Η Daphne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Η βεβαίωση μου κάτω-κάτω γράφει ότι βρίσκομαι χρονολογικά στο 2ο εξάμηνο αλλά δεν "υπέβαλα δήλωση" γι' αυτό. Δεν ήξερα αν έπρεπε να κάνω κάτι άλλο πέρα από το να δηλώσω τα μαθήματα. Επειδή είχα μια μεγάλη αποχή για κάποιους μήνες, ίσως και εγώ να έχω χάσει κάτι. Και όπως προανέφερα, ζήτησα εξηγήσεις από την γραμματεία για ποιο λόγο το γράφει αυτό και αν είναι να μου στείλει άλλη και μου απάντησε ότι "Δεν αλλάζει κάτι για εσένα". Δεν ξέρω αν έγινα κατατοπιστική.
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Εφόσον έχεις κάνει εγγραφή στο τμήμα και είσαι φοιτήτρια, οι σπουδές σου συνεχίζονται κανονικά ανεξάρτητα από το εάν περνάς μαθήματα ή όχι. Έκανες όπως είπες την δήλωση μαθημάτων εαρινού εξαμήνου, άρα έχεις κανονικά το δικαίωμα να δώσεις στην εαρινή εξεταστική. Δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να εννοεί η γραμματεία, ίσως κάποιος άλλος να γνωρίζει κάτι παραπάνω. Επέμεινε πάντως γιατί ακούγεται παράλογο, εφόσον έχει γίνει η δήλωσή σου, είσαι καλυμμένη.
 

pikrodafnh

Νεοφερμένος

Η Daphne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί της τηλεφωνικά. Σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Αγαπητη Πικροδαφνη ο λογος ειναι λιγο συγκεχυμενος.
Απ οτι καταλαβαινω η γραμματεια σου εδωσε μια βεβαιωση που λεει οτι εισαι στο 2ο εξαμηνο ( σωστο) αλλα δεν εχεις υποβαλει δηλωση ( το ''υποβαλει δηλωση'' αναφερεται στην δηλωση μαθηματων).
Εσυ λες αντιθετα οτι υπεβαλες δηλωση μαθηματων 2ου εξαμηνου.
Μαλίστα...
Παντα ισχυει αυτο που λεει η γραμματεια, και αφου δεν εχεις δηλώμενα μαθηματα στο φοιτητολογιο σημαινει οτι δεν μπορεις να δωσεις εξετασεις τα μαθηματα αυτα τον ιουνιο.
Θα μπορεις να δωσεις τα μαθηματα του 1ου εξαμηνου τον σεπτεμβρη.
Πως το θεραπευουμε?
Παρακαλαμε την γραμματεια να μας δηλωσει τα μαθηματα ( αλλοτε εχαν τετοια δυνατοτητα αμα ηθελαν).
Βιβλια βεβαια ειναι αργα να ζητησεις αλλα θα εχεις δικιαωμα εξετασεων

Τιπ : οταν κανουμε δηλωση μαθηματων μπαινουμε μετα στο φοιτητολογιο να δουμε αν καταχωρηθηκαν
 

pikrodafnh

Νεοφερμένος

Η Daphne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Είχα την αίσθηση ότι είχαν καταχωρηθεί και γι' αυτό δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, μέχρι που ζήτησα την Βεβαίωση και έπαθα ένα ταράκουλο! Θα τηλεφωνήσω αύριο στην γραμματεία με την ελπίδα να μου δηλώσει τα μαθήματα, όπως είπες. Ευχαριστώ πολύ γιαννης_οο.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Καλησπέρας σας,
έχω μια απορία για την Βεβαίωση Σπουδών, καθώς έχω ζητήσει εξηγήσεις για τον λόγο για τον όποιο ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΑ βρίσκομαι στο ΕΑΡΙΝΟ εξάμηνο, ενώ είχα δηλώσει μαθήματα γι' αυτό (πριν την λήξη της προθεσμίας). Σκέφτηκα ότι ίσως φταίει το γεγονός ότι δεν μπόρεσα να δώσω την εξεταστική του 1ου εξαμήνου (είμαι πρωτοετής) γιατί αντιμετώπιζα κάποια θέματα υγείας και αυτό όπως καταλαβαίνετε, με άφησε πίσω. Ζήτησα περισσότερες πληροφορίες στην γραμματεία της σχολής μου, αλλά δεν απάντησε. Τι μπορώ να κάνω γι' αυτό; Πρέπει να δώσω τα μαθήματα; Να πω κάπου εδώ, ότι παρακολουθώ κανονικά τα μαθήματα του 2ου εξαμήνου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

(Συγχωρέστε με αν δεν έπρεπε να το θέσω το ερώτημα μου εδώ, είμαι καινούργια στο φόρουμ, θα μάθω!)
Αφού τελείωσε η εξεταστική του 1ου εξαμήνου και ξεκινάει το δεύτερο εξάμηνο έπρεπε να κάνεις τα εξής πράγματα, όταν έβγαινε ανακοίνωση:

1) Επανεγγραφή σε εξάμηνο (στο 2ο)
2) Δήλωση Μαθημάτων
3) Δήλωση Συγγραμμάτων στον Εύδοξο

Τουλαχιστον τα δύο πρώτα τα έκανες?
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
.
Αφού τελείωσε η εξεταστική του 1ου εξαμήνου και ξεκινάει το δεύτερο εξάμηνο έπρεπε να κάνεις τα εξής πράγματα, όταν έβγαινε ανακοίνωση:

1) Επανεγγραφή σε εξάμηνο (στο 2ο)
2) Δήλωση Μαθημάτων
3) Δήλωση Συγγραμμάτων στον Εύδοξο

Τουλαχιστον τα δύο πρώτα τα έκανες?

Επανεγγραφή; Σε εμάς δεν ζητείται κάτι τέτοιο, είσαι φοιτητής 2ου εξαμήνου αυτομάτως και απλώς κάνεις δήλωση μαθημάτων ώστε να εξεταστείς.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
.

Επανεγγραφή; Σε εμάς δεν ζητείται κάτι τέτοιο, είσαι φοιτητής 2ου εξαμήνου αυτομάτως και απλώς κάνεις δήλωση μαθημάτων ώστε να εξεταστείς.
Αα δεν ξέρω. Τουλάχιστον σε εμάς μετά το πρώτο εξάμηνο δεν κάνει αυτόματα η γραμματεία στο εξάμηνο. Δες στο ''progress'' σας (δεν ξέρω πως λέγεται βασικά η πλατφόρμα αυτή εκεί που σπουδάζεις 😂). Μπορεί αυτό να φταίει
 

pikrodafnh

Νεοφερμένος

Η Daphne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αφού τελείωσε η εξεταστική του 1ου εξαμήνου και ξεκινάει το δεύτερο εξάμηνο έπρεπε να κάνεις τα εξής πράγματα, όταν έβγαινε ανακοίνωση:

1) Επανεγγραφή σε εξάμηνο (στο 2ο)
2) Δήλωση Μαθημάτων
3) Δήλωση Συγγραμμάτων στον Εύδοξο

Τουλαχιστον τα δύο πρώτα τα έκανες?
Κι εγώ, πρωτή φορά το ακούω αυτό για την Επανεγγραφή. Τσέκαρα τώρα και τις παλιές ανακοινώσεις και μόνο για δήλωση μαθημάτων είδα, όπως γνώριζα και πριν. Το οποίο σημαίνει αυτόματη εγγραφή στο εκάστοτε εξάμηνο. Όπως καταλαβαίνεις, δεν μπορέσα να πάρω βιβλία από τον Εύδοξο λόγω του ό,τι από φαίνεται δεν καταχωρήθηκαν καν τα μαθήματά μου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top