Βαλκανικών, Σλαβικών & Ανατολικών Σπουδών Μακεδονίας vs Τουρκικών Σπουδών & Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών ΕΚΠΑ

elissavet_ta

Νεοφερμένος

Η elissavet_ta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θέλω να σπουδάσω φιλολογία,έχω κατασταλάξει, αλλα οχι αγγλική. είμαι ανάμεσα σε σλαβικών και τουρκικών. φέτος ξεκίνησα τούρκικα, μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα αλλα δυσκολη γλωσσα. περυσι ταξιδεψα στην Πόλη, την ερωτεύτηκα :inlove::inlove::inlove: παρακολουθω εντωμεταξυ ολα τα τουρκικα σηριαλ (τρομαρα μου:hehe:)
οι γονείς μου επιμένουν για σλαβικές, κατάγομαι ουτως η αλλως απο Καζαχσταν, ήρθαμε εδω όταν ήμουν ενός έτους, αλλα δεν μιλαω γρι, οι γονείς μου μιλανε. καταλαβαινω πολυ λιγα πραγματα και σκεφτομαι να αρχισω και ρωσικα;)
με προβληματιζει η απορροφηση μου στην αγορα μετα τις σπουδές. εχω ελπιδες ρε παιδια για σταδιοδρομία? (απο πρακτικης αποψης μου φαινονται αχρηστες και οι δυο, ουτε ασεπ για δημοσιο) και ποια σχολη θα μου προτεινατε απο τις δυο??? έχετε ακουσει καλα/ασχημα λογια για καποια απ΄τις δυο? (απο αποψη σχολης,καθηγητων, υλης, επιπεδου) tnx :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Από όλες αυτές τις σχολές έχω ακούσει καλα λόγια γιά το βαλκανικών σλαβικων κ ανατολικων σπουδων στο Παμακ. Αλλά σπούδασε κάτι που θα μπορούσες πιο εύκολα να βρεις δουλειά... Από αυτές τις σχολές τ θα κάνεις μετά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elissavet_ta

Νεοφερμένος

Η elissavet_ta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ναι οντως το παμακ πολυ καλη περιπτωση. μ'ένα σμπαρο δυο τρυγονια (και Ρως και Τουρκ:P). και η Θεσ/νικη εχει φημη για Βαλκανικες σπουδες. ομως το εχω αποκλεισει. η αδερφη μου σπουδαζει ηδη Πατρα και ειναι πολλα τα εξοδα για την οικογενεια μου.
τωρα για αποκατασταση, ναι οντως αχρηστα. μονο για την ευχαριστηση των σπουδων. μετα τι? φροντιστηρια ή ιδιαιτερα... αβεβαιο μελλον!!..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ξέρεις πολλούς που κάνουν φροντιστήρια και ιδιαίτερα σε ρωσικα?? ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εγώ ξέρω άτομα που κάνουν μεταφράσεις στα ρώσικα και αμοίβονται αδρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elissavet_ta

Νεοφερμένος

Η elissavet_ta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
απο ελληνοφωνους, (σχεδον) κανεναν :hmm::hmm::hmm:
σε πληροφορω πιο ευκολα μπορει να διδαξει η μανα μου ρωσικα σε παιδακια του δημοτικου, αφου το εχει η γυναικα. ειναι η μητρικη της, παρα εγω... θα προτιμησει καποιος να παρει τη ρωσιδα ή την τουρκαλα παρα εμενα. δεν αντιλεγω και ειναι και πανδυσκολες γλωσσες, οποτε ο ενδιαφερομενος θα το ψαξει πολυ απο αποψη αξιοπιστιας (θα προτιμησει καποιον με μητρικη του γλωσσα)
οποτε αστο, μου φαινεται παιδευομαι με χαμενα ονειρα. δεν εχω καμια ορεξη να "λουστω" ολα τα αρνητικα αυτου του επαγγελματος. απ΄την αλλη δεν μου αρεσει η αγγλικη φιλολογια. τι αλλο μπορω να σπουδασω σε θεωρητικο/φιλιλογια?
θελει ψαξιμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
εγω θα ελεγα τουρκικα...τα πολιτικα και μονο θεματα αν πιασεις μεταξυ ελλαδος τουρκιας απορροφασαι ευκολα ως διερμηνεας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elissavet_ta

Νεοφερμένος

Η elissavet_ta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
μεταφρασεις???
χμμμ, βαρετο ακουγεται. προτιμω τη διδασκαλια, ειμαι της επικοινωνιας. κιεξαλλου υπαρχουν μεταφραστικες σπουδες ξεχωριστα, οι οποιες δεν με ενδιαφερουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
μεταφρασεις???
χμμμ, βαρετο ακουγεται. προτιμω τη διδασκαλια, ειμαι της επικοινωνιας. κιεξαλλου υπαρχουν μεταφραστικες σπουδες ξεχωριστα, οι οποιες δεν με ενδιαφερουν.

Εφόσον θες να διδάξεις, σπούδασε κάτι που θα έχεις πιθανότητες στο μέλλον να βρεις δουλειά (ιδιαίτερα, φροντιστήρια). Γαλλική, γερμανική, αγγλική, ελληνική φιλολογία πχ.
Πέρα απ' αυτο΄που μας αρέσει, πρέπει να σκεφτόμαστε λίγο και το μετά.
Εσύ μπορεί πχ να έχεις τρέλα με την κοινωνιολογία. Θα βρεις μετά δουλειά; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Αυτές οι σχολές δυστυχώς δεν έχουν επαγγελματική αποκατάσταση ούτε σε βάθος χρόνου, αλλά μπορούν να γίνουν βάση για μεταπτυχιακά σε διαφόρους τομείς όπως διεθνής σχέσεις (π.χ για να δουλέψεις σε διπλωματικό σώμα) συγκριτική φιλολογία κ.λ.π, και τελικώς να γίνουν θεμέλιο για μια πολύ πετυχημένη καριέρα. Η δική μου άποψη, λοιπόν, είναι να ανακαλύψεις την πιο απαιτητική σχολή απ'αυτές, εκείνη που θα σου προσφέρει τα περισσότερα εφόδια σε πρακτικό επίπεδο και όχι αξία "χαρτιού". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elissavet_ta

Νεοφερμένος

Η elissavet_ta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ναι εχετε δικιο. αν θελω να διδαξω, προτιμοτερο ειναι η αγγλικη ή ελληνικη φιλολογια.
όμως πέρα απ'το καθηγητιλίκι που αγαπώ πολύ, κατα βαθος στο μυαλο μου ειχα αυτό που προτείνεις εσύ Πικάπα. τέτοιες σπουδές με προοπτικη τη διπλωματια,εμπόριο, ΜΜΕ.
αλλα δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο. καλυτερα να σπουδασω Διεθνείς Σχέσεις ή δημοσιογραφία και να μαθαίνω ταυτόχρονα τούρκικα ή ρώσικα με εντατικούς ρυθμούς ώστε να φτασω σε ένα άριστο επίπεδο, που θα με βοηθήσουν παράλληλα με το επάγγελμά μου. τώρα μόνο σαν ξερές φιλολογίες αυτές οι γλώσσες είναι μεγάλο ρίσκο. οποτε θελει πολλή σκέψη το ολο ζητημα...:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Костя

Νεοφερμένος

Ο Костя αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ ξέρω άτομα που κάνουν μεταφράσεις στα ρώσικα και αμοίβονται αδρά.

Μπορείς να μου πεις πληροφορίες γιατί ενδιαφέρομαι λόγω του ότι γνωρίζω τη γλώσσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Καποιος φοιτητης να μιλησει για το επιπεδο σπουδων , προοπτικες κτλ; :hmm:
Εννοω και για τα δυο τμηματα : το τουρκικων και το σλαβικων σπουδων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stellinalooh

Νεοφερμένος

Η Stellinalooh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
:hmm::hmm::hmm:
1)ποια ειναι η γνωμη σας για αυτα τα τμηματα; ποιες οι εντυπωσεις αυτων που σπουδαζουν σ αυτα τα τμηματα;;;
2)προυποτιθεται η γνωση των αντιστοιχων ξενων γλωσσων,ή οχι καθως, στα τμηματα αυτα περιλαμβανεται και η εκμαθηση αυτων των γλωσσων;;
3)παρεχουν επαγγελματικη αποκατασταση;;;;
4) μπορει καποιος να εργαστει ως διερμηνεας-μεταφραστης;;
5)μπορει να εργαστει ως διπλωματης αφου αναφερει σε ενα σχετικο σαιτ πως υπαρχει και στις δυο σχολες η δυνατοτητα εργασιας στο υπουργειο εξωτερικων;;;;;;;;;;;
6)σαν δημοσιογραφος αφου αναφερει η σελιδα πως υπαρχει δυνατοτητα εργασιας στα μμε;;
7)ως ξεναγος αφου αναφερει επισης "Σε ινστιτούτα μελετών και σε οργανισμούς που ασχολούνται με την ιστορική, πολιτική και πολιτιστική έρευνα (βιβλιοθήκες, αρχεία, μουσεία κτλ.)."
8 )οι χωροι στους οποιους θα επιθυμουσα να εργαστω ειναι :
η διερμηνεια,δημοσιογραφια,διαφημιση,διπλωματια ! θα μπορουσαν οι σχολες αυτες να με βοηθησουν να ενταχθω σε ολους του χωρους αυτους; ανοιγει το πτυχιο των σχολων αυτων ολες αυτες τις πορτεςς;;;
9) {πρωτη μου επιλογη στο μηχανογραφικο ειναι η αγγλικη φιλολογια αλλα επειδη μπορει να μην περασω....εφιστω την προσοχη μου στην 2η επιλογη[ειμαι αναμεσα σε αυτες τις σχολες η τη δημοσιογραφια]}
αξιζουν αυτες οι σχολες περισσοτερο απο τη δημοσιογραφια του παντειου;;;
(θα ηθελα ωστοσο να σημειωσω πως εχω ψαξει τα παντα και παντου για αυτες τις σχολεεςςς...ομως παραιτερω γνωμες θα ηταν το ιδανικο)
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :laugh::laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Όσον αφορά το κομμάτι γλώσσας - μετάφρασης/διερμηνείας, επειδή έριξα μια γρήγορη ματιά στο πρόγραμμα σπουδών του Τουρκικών και Σύγχρονων Ασιατικών, έχω να σου πω τα εξής:

Δεν βρήκα πουθενά προϋποθέσεις εισαγωγής στο τμήμα και, δεδομένου πως τα τουρκικά δεν εξετάζονται πανελλαδικά, καταλήγω στο συμπέρασμα πως δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζεις την γλώσσα πριν την εισαγωγή σου στο τμήμα (αν και φυσικά θα ήταν ένα πλεονέκτημα). Απ' ό,τι είδα τα μαθήματα γλώσσας ξεκινάνε από το 0 και συνεχίζονται μέχρι και το ΣΤ' εξάμηνο φοίτησης, επομένως φαντάζομαι μέσα σε τρία χρόνια το επίπεδο των φοιτητών θα είναι αρκετά καλό.

Στο Ε' εξάμηνο οι φοιτητές καλούνται να διαλέξουν ανάμεσα στις κατευθύνσεις Α) Γλώσσας, Μετάφρασης, Γραμματείας και Πολιτισμού και Β) Ιστορικών, Κοινωνικών, Στρατηγικών Σπουδών και Γεωπολιτικής.
Παρ'όλα αυτά, ακόμα κι αν υποθέσουμε πως διαλέγεις την Α κατεύθυνση, βλέπουμε πως τα μαθήματα μετάφρασης είναι μόνο στο τελευταίο έτος σπουδών και είναι συνολικά έξι στον αριθμό, δηλαδή ελάχιστα. Μάλιστα στο έβδομο εξάμηνο γίνονται παράλληλα μαθήματα γενικής και ειδικής μετάφρασης, τη στιγμή που ο φοιτητής δεν έχει μεταφράσει ποτέ τίποτα στη ζωή του. Προσωπική άποψη, αλλά δύσκολα βγαίνεις ολοκληρωμένος μεταφραστής από το συγκεκριμένο τμήμα.

Όσον αφορά τη διερμηνεία που ρωτάς, αυτή τη στιγμή διερμηνέας μπορεί να γίνει κάποιος είτε ολοκληρώνοντας την αντίστοιχη κατεύθυνση στο τξγμδ, είτε με το διατμηματικό μεταπτυχιακό του ΑΠΘ. Αν έχεις μελετήσει τον οδηγό σπουδών των τμημάτων θα διαπίστωσες πως δεν υπάρχει κανένα απολύτως μάθημα διερμηνείας. Έχει βγει ένα ΦΕΚ σύμφωνα με το οποίο θα ξεκινήσει να λειτουργεί ΠΜΣ Διερμηνείας στο Τουρκικών, αλλά η προκήρυξη δεν έχει βγει ακόμα και, δεδομένης της κατάστασης, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε περισσότερα. Αλλά ακόμη και να λειτουργήσει το ΠΜΣ (που θα έχει δίδακτρα) η ειδίκευση θα είναι αποκλειστικά στην αγγλική γλώσσα.

Tldr; αν από το τουρκικών βγαίνεις με το ζόρι μεταφραστής, διερμηνέας δεν βγαίνεις με τίποτα.

edit:
αριθμησα επιτηδες τις ερωτησεις μου για να τις απαντατε μια προς μιααα!!!!
.....δεν δεχτηκα καμια σχεδον απαντηση στθς ερωτησεις μου!
βοηθηστε με ρε -παιδιααα

dafuq
Σου απάντησα στις ερωτήσεις 2 και 4, που γνώριζα, αλλά μάλλον δεν έπρεπε να το είχα κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stellinalooh

Νεοφερμένος

Η Stellinalooh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
αριθμησα επιτηδες τις ερωτησεις μου για να τις απαντατε μια προς μιααα!!!!
.....δεν δεχτηκα καμια σχεδον απαντηση στθς ερωτησεις μου!
βοηθηστε με ρε -παιδιααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asterias1921

Νεοφερμένος

Ο asterias1921 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλημέρα,
δε γνωρίζω για τη σχολή Τουρκικών και Ασιατικών σπουδών αλλά γνωρίζω για τη σχολή Παρευξεινίων Σχολών στο Δημοκρίτειο που τελείωσε ο γιος μου με ειδίκευση στη ρωσική γλώσσα. Δε δίνεις γλώσσα στις εισαγωγικές εξετάσεις. Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι δύσκολη. Πιο εύκολα βρίσκει κάποιος δουλειά σε ξενοδοχεία που δέχονται ρώσους τουρίστες παρά στην εκπαίδευση ή σε οργανισμούς. Υπάρχουν επαγγελματικά δικαιώματα στη συγκεκριμένη σχολή που τα παραθέτω:
«Σύμφωνα με το εν λόγω Προεδρικό Διάταγμα οι πτυχιούχοι του Τμήματος Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης δραστηριοποιούνται επαγγελματικά στους ακόλουθους, ενδεικτικά αναφερόμενους, τομείς:
α) στην καλλιέργεια, προαγωγή και διάδοση των παρευξείνιων γλωσσών (Ρωσικής, Ρουμανικής, Τουρκικής, Βουλγαρικής κ.λπ.) με τη διδασκαλία και την έρευνα, καθώς και την καλλιέργεια, ανάπτυξη και μετάδοση της φιλολογικής παιδείας και του πολιτισμού των λαών των παρευξείνιων χωρών,

β) στην εκπαίδευση −δημόσια και ιδιωτική− ως καθηγητές για τη διδασκαλία των γλωσσών των παρευξείνιων χωρών και ως στελέχη του εκπαιδευτικού συστήματος,
γ) σε φορείς του δημοσίου και ιδιωτικού τομέα όπως Υπουργεία, Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης α΄ και β΄ βαθμού, κρατικούς και ιδιωτικούς πολιτιστικού φορείς, οργανισμούς και ιδρύματα, με μορφωτική, πολιτισμική και ερευνητική δράση, μέσα επικοινωνίας και ενημέρωσης (έντυπος και ηλεκτρονικός τύπος), εκδοτικούς οργανισμούς, των οποίων το αντικείμενο έχει σχέση με τη γλώσσα, τη φιλολογία και τον πολιτισμό των παρευξείνιων χωρών, ως στελέχη, σύμβουλοι, επιμορφωτές ή ως σύμβουλοι διπλωματικών αποστολών σε παρευξείνιες χώρες, ως ειδικοί επιστήμονες σε ερευνητικά ιδρύματα, ως μεταφραστές κειμένων και ως διερμηνείς, συμβάλλοντας με επιστημονική επάρκεια και δημιουργικά στην καλλιέργεια και διάδοση της φιλολογικής παιδείας και του πολιτισμού των λαών των παρευξείνιων χωρών».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top