Βία και μη βία

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Ο Μαχάτμα Γκάντι είχε αναφέρει: "Στη βία προτάσσω μη βία". Πόσο επίκαιρο ακούγεται στις μέρες μας αυτό το ρητό και πόσο επιτακτική είναι η ανάγκη για κοινωνική ασφάλεια! Ποια είναι η γνώμη σας για τη βία? Ανεξάρτητα από το άτομο που τη ασκεί είτε είναι η πολιτική ηγεσία είτε είναι ο πολίτης... Ας αναφερθούμε διεξοδικά στο θέμα... Μας αφορά όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αν ακολουθούσαμε όλοι τον κανόνα, τότε θα ήταν εφαρμόσιμος. Αλλά αυτό είναι δύσκολο να γίνει. Πάντως, είναι απαραίτητο να συνειδητοποιήσουμε ότι κάθε είδους βία, πόσο μάλλον ο πόλεμος, κάνει τον κόσμο χειρότερο.

Και για να χρησιμοποιήσω άλλη μια έκφραση του Γκάντι (που, κάποιο μέλος -συγγνώμη που δε σε θυμάμαι:P- έχει στην υπογραφή του), "An eye for an eye will blind us all". Είναι όμως αλήθεια ότι η βία φέρνει πάντα τη βία. Μεγάλος ο Ινδός πατέρας...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Το παρατηρούμε ότι η βία πάντα προκαλεί τη βία... Μόνο που οι "ΜΕΓΑΛΟΙ" πιστεύουν ότι έτσι καταπολεμούν τη βία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η βια ειναι πολυ ασχημο πραγμα απο οποια μερια κι αν προερχεται, παρ'ολα αυτα δε ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να μη χρησιμοποιειται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το παρατηρούμε ότι η βία πάντα προκαλεί τη βία... Μόνο που οι "ΜΕΓΑΛΟΙ" πιστεύουν ότι έτσι καταπολεμούν τη βία...

Δεν πιστεύουν ότι έτσι καταπολεμούν τη βία, απλώς δε τους νοιάζει. Ή αγνοούν το γεγονός, επειδή είναι υπερβολικά προσηλωμένοι στα υλικά αγαθά και στις στρατιωτικές επιχειρήσεις.

Η βια ειναι πολυ ασχημο πραγμα απο οποια μερια κι αν προερχεται, παρ'ολα αυτα δε ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να μη χρησιμοποιειται...

Μόνο αν τηρούν όλοι τη "συνθήκη μη βίας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μόνο αν τηρούν όλοι τη "συνθήκη μη βίας".

Ναι εκει το παω, οτι ποτε δε προκειται ολοι να εχουν τετοια σταση. Ουτε καν η πλειοψηφια μαλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
θεωρω τη βια ισως το απολυτα ασχημο και αναποτελεσματικο μεσο επιλυσης διαφορων σε καθε επιπεδο. τη δικαιολογω και θα την εφαρμοζα εγω μονο στην περιπτωση που κινδυνευε η ζωη μου. παντως για πολιτικες/κοινωνικες κτλ ιδεες δεν μπορω να τη δεχτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Είμαι κατά οποιουδήποτε είδους βιας για οποιοδήποτε σκοπό όσο "καλός" και αν είναι αυτός και θέλω να προσπαθήσω να λειτουργώ με βάση τη φράση του Gandhi που παρέθεσε ο Luis, κι ας φάω και ξύλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Έχουμε σκεφτεί όμως, γιατί ένας άνθρωπος καταφεύγει σε τέτοιου είδους αντιδράσεις;
Τι ήταν αυτό που τον προκάλεσε;
Κάποιοι, έχουν σχηματίσει στο μυαλό τους πως η βία είναι ο γρηγορότερος τρόπος επίλυσης ενός προβλήματος κι όχι μόνο. Τη χρησιμοποιούν ώστε να φανούν "κάποιοι" μέσα απο αυτή, να αναδειχθούν δλδ.
Δεν είναι τυχαίο το ότι οι άνθρωποι που δέχτηκαν οι ίδιοι βία, είτε απο το οικογενειακό περιβάλλον είτε επειδή μεγάλωσαν κι έμαθαν να ζουν μ' αυτή, προσφέρουν βία.
Όταν σε κυριεύουν συναισθήματα όπως, θλίψη, θυμός και κυρίως φόβος, κατά κάποιο τρόπο αναγκάζεσαι να λειτουργήσεις βίαια, ειδικά αν είσαι και παρορμητικός.
Αν σκεφτείς λογικά και πολιτισμένα όμως, θα συνειδητοποιήσεις πως δεν δίνεται μια ουσιαστική λύση στο πρόβλημα το οποίο σε παρέσυρε να χρησιμοποιήσεις βία.
Τη δικαιολογώ μόνο σε περιπτώσεις που κινδυνεύει η ίδια σου η ζωή μέσα απ' αυτή και απο τον άνθρωπο που τη χρησιμοποίησε. Δηλαδή για να αμυνθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δεν εχω χρησιμοποιησει και ουτε προτιθεμαι να χρησιμοποιησω βια στη ζωη μου. Ισως και επειδη η σωματικη μου διαπλαση δεν το επιτρεπει! :P Περα απ' την πλακα, μονο αν κινδυνευε σοβαρα η ζωη μου η η ζωη ανθρωπων δικων μου θα χρησιμοποιουσα βια (χωρις καποιο ιδιαιτερο αποτελεσμα βεβαια :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Πέρα πό μερικές σφαλιάρες:p,δε χρησιμοποίησα ποτέ βία κι ούτε πρόκειται! Συμφωνώ με τη fabulous. Η βία προέρχεται κυρίως από το οικογενειακό περιβάλλον. Και όχι μόνο. Από πού αλλού? Απ'την τηλεόραση,φυσικά! Όταν τα παιδιά βλέπουν ταινίες ή καρτούν που περιέχουν βία φυσικό και επόμενο είναι να τη χρησιμοποιήσουν (ζωντανό παράδειγμα η αδερφή μου:p). Όταν,όμως, χρησιμοποιείται από μεγάλους,τότε θα υπάρχει διαταραχή της ψυχολογικής τους κατάστασης. Όσο κι αν θέλει κάποιος να "αναδειχτεί" στους γύρω του,δε θα χρησιμοποιήσει πολλή βία. Πολλή βία θα χρησιμοποιήσει αυτός που είναι θυμωμένος ή συντριμμένος ψυχικά. Επίσης,έχω την εντύπωση ότι καμιά φορά οι "βίαιοι άνθρωποι" αντιμετωπίζουν ρατσιστική συμπεριφορά από την κοινωνία. Εμείς οι υπόλοιποι τους απομονώνουμε για τον απλό λόγο ότι δε θέλουμε να κινδυνεύσουμε. Επιπλέον, το ποσοστό βίας αυξάνεται και θα αυξάνεται συνέχεια. Τι μπορούμε να κάνουμε εμείς? (μήπως να απαγορέψω στην αδερφή μου να βλέπει τηλεόραση??)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Μόνο που πρέπει κάποια στιγμή οι άνθρωποι να ωριμάσουν και να καταλάβουν ότι πάνω από όλα αξίζει η ζωή και η αξιοπρέπεια του συνανθρώπου... Γιατί με τη βία και ο θύτης και το θύμα χάνουν την αξιοπρέπειά τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Μόνο που πρέπει κάποια στιγμή οι άνθρωποι να ωριμάσουν και να καταλάβουν ότι πάνω από όλα αξίζει η ζωή και η αξιοπρέπεια του συνανθρώπου... Γιατί με τη βία και ο θύτης και το θύμα χάνουν την αξιοπρέπειά τους...
Η βία δεν έχει να κάνει με την ωριμότητα. Άνθρωπος που είναι μαθημένος μ' αυτήν, όσο ωριμός κι αν είναι, αυτή έχει να δώσει στους άλλους κι ασυνείδητα θα αντιμετωπίσει μια δυσκολία χρησιμοποιώντας την.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Σωστό. Εφαρμόστε το σωστά και θα δείτε ότι πάντα θα αποτύχει όποιος έρθει με σκοπό να χρησιμοποιήσει βία εναντίον σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι η βία έχει σχέση με το πόσο πολιτισμένος είναι κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Κι αυτό σωστό, τα πηθίκια δέρνονται :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Άσε την πλάκα. Ξέρεις τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Δεν είναι δείγμα ανθρώπινης συμπεριφοράς η επίλυση των προβλημάτων με τη βία. Ο άνθρωπος είναι ανώτερο πνευματικό ον και οφείλει να συμπεριφέρεται ανάλογα. Είναι ύπαρξη εγκεφαλική και για το λόγο αυτό διαθέτει ψυχή και πνεύμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Η βία δεν έχει να κάνει με την ωριμότητα. Άνθρωπος που είναι μαθημένος μ' αυτήν, όσο ωριμός κι αν είναι, αυτή έχει να δώσει στους άλλους κι ασυνείδητα θα αντιμετωπίσει μια δυσκολία χρησιμοποιώντας την.

Η άποψη της fabulous με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη. Απ'ό,τι έχω διαπιστώσει έστω, άνθρωποι μεγάλης ηλικίας, που έχουν σπουδάσει, που δουλεύουν και με παιδιά ακόμα, κι έχουν περάσει μια βίαιη παιδική ηλικία ασυναίσθητα θα ασκήσουν βία, απλά θα το μετανιώσουν αμέσως..
Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να ασκήσω βία πάνω σε άνθρωπο, άμα έχω νευριάσει πολύ ίσως να σπάσω ο,τιδήποτε μπροστά μου, αλλά να ακουμπίσω κάποιον άλλον όχι..

(το μαλλιοτράβηγμα με τον αδερφό μου όταν ήμασταν στο δημοτικό δεν μετράει :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
(το μαλλιοτράβηγμα με τον αδερφό μου όταν ήμασταν στο δημοτικό δεν μετράει :P)
Ένσταση! Ένσταση! Γιατί να μην μετρήσει? :P:P Λαέρτης-Χριστιάννα 1-0. Χριστιάννα got owned.

Πάντως πιστεύω ότι και να μην έχει δεχθεί ποτέ κάποιος βία, μπορεί να ασκήσει αρκετά εύκολα, ιδίως όταν στη ζωή μας υπάρχουν τόσα πολλά βίαια περιστατικά και μας κάνουν ασυναίσθητα να την συνηθίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top