Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,882 μηνύματα.
Καλησπέρα,
έδωσα πανελλήνιες φέτος και έβγαλα 18250 μόρια.Ενδιαφέρομαι να παρακολουθήσω κάποιο από τα τμήματα ψυχολογίας με μόνο περιορισμό το γεγονός οτι είμαι μητέρα 2 παιδιών και εργάζομαι μακριά από της πόλεις με τα αντίστοιχα τμήματα.Μπορεί κάποιος να μου πει εάν διαβάζοντας τα εγχειρίδια και τις σημειώσεις μπορώ να βγάλω τη σχολή?Σε αυτή την περίπτωση πιο τμήμα μου προτείνετε?Θα με ενδιέφερε πολύ η Ψυχολογία στο ΕΚΠΑ.
Ευχαριστώ εκ των προτερων!(δεν έχω εξοικειωθεί ακόμα με το φόρουμ και δεν ξέρω εάν παρεμβαίνω στη σωστή συζήτηση.Θα το εκτιμούσα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε)
Πως θα δινεις εξεταστικες?
 

Xristosdimitra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristosdimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
 

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Καλησπέρα,
έδωσα πανελλήνιες φέτος και έβγαλα 18250 μόρια.Ενδιαφέρομαι να παρακολουθήσω κάποιο από τα τμήματα ψυχολογίας με μόνο περιορισμό το γεγονός οτι είμαι μητέρα 2 παιδιών και εργάζομαι μακριά από της πόλεις με τα αντίστοιχα τμήματα.Μπορεί κάποιος να μου πει εάν διαβάζοντας τα εγχειρίδια και τις σημειώσεις μπορώ να βγάλω τη σχολή?Σε αυτή την περίπτωση πιο τμήμα μου προτείνετε?Θα με ενδιέφερε πολύ η Ψυχολογία στο ΕΚΠΑ.
Ευχαριστώ εκ των προτερων!(δεν έχω εξοικειωθεί ακόμα με το φόρουμ και δεν ξέρω εάν παρεμβαίνω στη σωστή συζήτηση.Θα το εκτιμούσα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε)
καταρχας συγχαρητηρια για τα μορια σου,οταν βγει το μηχανογραφικο δηλωσε τις περιοχες που μπορεις να πας,στις εξεταστικες,αν εχουν ανοιξει τα πανεπιστημια,αλλιως μπορεις θεωρω να παρακολουθησεις ον λαιν τα μαθηματα σου,απλα λογικα πας κανεις την εγγραφη στο πανεπιστημιο που περασες,και κανεις ον λαιν τα μαθηματα.κι εγω μαμα με δυο παιδια ειμαι,και παλι ΜΠΡΑΒΟ!
 

Fofi

Νεοφερμένος

Η Fofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Σύμφωνα με τα στατιστικά οι πολιτικές επιστήμες Θεσσαλονίκη θα ανέβουν;
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω, το τμήμα νηπιαγωγών που είναι στο Ρέθυμνο έχει 1 ελάχιστη βάση ενώ τα υπόλοιπα τμήματα έχουν ελάχιστη 0,80. Από ότι είδα στα οικονομικά ο μέσος όρος βγήκε 11,03. Άρα βγαίνει 8,82. Αυτό που δεν κατάλαβα εγώ, είναι ότι στο Ρέθυμνο θα έχει πάνω από 11.000 μορια, ενώ στη Ρόδο που πέρυσι είχε 9.200 θα παραμείνει ως έχει; Και τα υπόλοιπα τμήματα που έχουν το 0,80 θα πρέπει να ανέβουν παραπάνω ή δεν έχει σημασία ; Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς γίνεται να μου πει πλιζ γιατί έχω κατά μπερδευτεί :((
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,758 μηνύματα.

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω, το τμήμα νηπιαγωγών που είναι στο Ρέθυμνο έχει 1 ελάχιστη βάση ενώ τα υπόλοιπα τμήματα έχουν ελάχιστη 0,80. Από ότι είδα στα οικονομικά ο μέσος όρος βγήκε 11,03. Άρα βγαίνει 8,82. Αυτό που δεν κατάλαβα εγώ, είναι ότι στο Ρέθυμνο θα έχει πάνω από 11.000 μορια, ενώ στη Ρόδο που πέρυσι είχε 9.200 θα παραμείνει ως έχει; Και τα υπόλοιπα τμήματα που έχουν το 0,80 θα πρέπει να ανέβουν παραπάνω ή δεν έχει σημασία ; Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς γίνεται να μου πει πλιζ γιατί έχω κατά μπερδευτεί :((
Το τμήμα νηπιαγωγών αν δεν κάνω λάθος είναι προσβάσιμο από όλα τα πεδία. Οποτε θα χρησιμοποιήσεις το πεδίο με τον χαμηλότερο μέσο ορο και θα τον πολλαπλασιάσεις με τον αντίστοιχο συντελεστή για να βρεις την ελάχιστη βάση
 

Eri0611

Νεοφερμένος

Η Eri0611 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Για τα επαλ πότε θα βγούνε οι εβε;
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω, το τμήμα νηπιαγωγών που είναι στο Ρέθυμνο έχει 1 ελάχιστη βάση ενώ τα υπόλοιπα τμήματα έχουν ελάχιστη 0,80. Από ότι είδα στα οικονομικά ο μέσος όρος βγήκε 11,03. Άρα βγαίνει 8,82. Αυτό που δεν κατάλαβα εγώ, είναι ότι στο Ρέθυμνο θα έχει πάνω από 11.000 μορια, ενώ στη Ρόδο που πέρυσι είχε 9.200 θα παραμείνει ως έχει; Και τα υπόλοιπα τμήματα που έχουν το 0,80 θα πρέπει να ανέβουν παραπάνω ή δεν έχει σημασία ; Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς γίνεται να μου πει πλιζ γιατί έχω κατά μπερδευτεί :((
Αν έχω καταλάβει σωστά, ρωτάς για το πως θα διαμορφωθεί η βάση των σχολών που περνούν σε μόρια την εβε;
Σε περίπτωση που πχ μια σχολή έχει βάση 9.200 και η εβε για να την δηλώσεις είναι 8.82 τότε η βάση του τμήματος θα διαμιρφωθεί από τους υποψήφιους που είχαν το δικαίωμα να την δηλώσουν
Δηλαδή δεν σημαίνει απαραίτητα πως επειδή έχει βάση μεγαλύτερη από την εβε η βάση της αχολής δεν θα επηρεαστεί
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο 😂
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Η ελάχιστη βάση δεν είναι το ίδιο με τη βάση της σχολής. Η ελάχιστη βάση είναι το όριο κάτω από το οποίο δεν μπαίνει κάποιος σε μια σχολή κι ας υπάρχουν κενές θέσεις. Η βάση όμως μπορεί να ναι μεγαλύτερη της ΕΒΕ αν οι θέσεις καλυφθούν με μεγαλύτερες βαθμολογίες
 

Νησιώτισσα

Νεοφερμένος

Η Νησιώτισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Εάν η εβε μιας σχολής βγει για παράδειγμα 10, τότε όλοι όσοι έχουν μέσο όρο βαθμολογιών από 10 και πάνω, μπορούν να περάσουν το πρώτο βήμα που είναι να δηλώσουν τη σχολή αυτή. Από εκεί και πέρα, οι βάσεις είναι άλλο θέμα.
Μπορεί δηλαδή η εβε να είναι 10, αλλα η σχολή αυτή να δέχεται 15 φοιτητές, και όλοι όσοι έχουν δηλώσει τη συγκεκριμένη να έχουν γράψει 15 και πάνω. Η βάση τότε θα είναι το 15.
Μπορεί επίσης απο τα άτομα τα οποία την έχουν δηλώσει οι πρώτοι 10 να έχουν γράψει άριστα και οι τελευταίοι να έχουν γράψει 11. Η βάση θα διαμορφωθεί από τον τελευταίο που μπαίνει
 

heo12345

Νεοφερμένος

Ο heo12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ξερουμε ποτε θα βγουν οι εβε για καθε τμημα;
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Αν έχω καταλάβει σωστά, ρωτάς για το πως θα διαμορφωθεί η βάση των σχολών που περνούν σε μόρια την εβε;
Σε περίπτωση που πχ μια σχολή έχει βάση 9.200 και η εβε για να την δηλώσεις είναι 8.82 τότε η βάση του τμήματος θα διαμιρφωθεί από τους υποψήφιους που είχαν το δικαίωμα να την δηλώσουν
Δηλαδή δεν σημαίνει απαραίτητα πως επειδή έχει βάση μεγαλύτερη από την εβε η βάση της αχολής δεν θα επηρεαστεί
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο 😂
Ναι κατάλαβα. Το 9.200 μπορεί να αυξηθεί λόγω της ζήτησης, όχι όμως λόγω της εβε. Ετσι δεν είναι; Αυτό που δεν κατάλαβα εγώ, είναι ότι εάν η εβε είναι 11.000 για ένα τμήμα ας πούμε και αυτό πέρυσι είχε 10.000, θα ανεβεί 1000 μόρια; Που θα προστεθούν και σύν αυτά που θα έχει και σαν ζήτηση;
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Θα ανέβει +1000 ή περισσότερα μόρια ανάλογα με τα μόρια του τελευταίου υποψηφίου που εισήχθη (σίγουρα θα είναι από 11.000 και πάνω ειδάλλως δεν θα είχε δικαίωμα να δηλώσει την σχολή)
Δηλαδή η ζήτηση θα διαμορφώσει την βάση απλά θα την δηλώνουν μόνο όσοι περνούν το κατώφλι της εβε
 

heo12345

Νεοφερμένος

Ο heo12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ο μέσος όρος επιδόσεων έχει ανακοινωθεί .Ποσο δηλαδή θα είναι σε κάθε πεδιο;
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Ακόμα δεν ανακοινώθηκε τίποτα επίσημο από το υπουργείο (μόνο εκτιμήσεις) πέραν των στατιστικών
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακόμα δεν ανακοινώθηκε τίποτα επίσημο από το υπουργείο (μόνο εκτιμήσεις) πέραν των στατιστικών
Η εβε του κάθε τμήματος που λέτε τι είναι ρε παιδιά? Η εβε δεν είναι αυτά που έχουν βάλει ήδη? Από 0.80-1.20?
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top