Βάσεις 2009

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

freestylemachine

Νεοφερμένος

Ο freestylemachine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ακουω στις εφημεριδες Ιατρικη Αθηνων 19400-600.
Εγω εχω 19550. Το θεωρω απαραδεκτο αυτο που εχει γινει. Μαθητες με τοσα μορια που κοντευουν να αγγιξουν την οροφη της βαθμολογιας να κινδυνευουν να μεινουν απ'εξω απο την 1η επιλογη τους. Θεωρω οτι πρεπει να διαμαρτυρηθουμε για τη καταντια και για την ψηφοθηρικη πολιτικη της Νεας Δημοκρατιας και ΕΠΙΣΗΜΑ (εφοσον βγουν οι βασεις).
Επιτελους!!!!!!!! Να και ενα ατομο που αντιδρα με τη ΚΑΤΑΝΤΙΑ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
και τι να πετυχουμε φιλε μου? να δικαιωθουμε? ποιος δικαιωθηκε σ'αυτη τη χωρα και ποτε? Εγω για 50 μορια συμφωνα με την ιδια προβλεψη παιζει να μην παω Θεσσαλονικη. Πηγαινε ομως να δειξεις το βαθμο σου εξω* να δεις για ποσο θα πεσουνε στα ποδια σου... α ρε Ελλαδα..

edit: *στο εξωτερικο εννοω.
Μα δεν διαμαρτυρεσαι μονο με σκοπο να δικαιωθεις. Αλλωστε σπανια δικαιωνεσαι. Μακαρι να γινει φασαρια μπας και μπει το θεμα προς συζητηση στη επιτροπη Μπαμπινιωτη και για να τιμωρηθουν οι ιθυνοντες. Τετοια εγκληματα δε μπορουν να περνανε στο ντουκου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis..A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Νομιζω πως ολο αυτο με τις προβλεψεις των βασεων γινεται εσκεμενα..
απλα και μονο για μην δηλωθουν οι σχολες απο τους μαθητες
και να ικανοποιθηουν συμφεροντα..
δεν νομιζω πως υπαρχει αλλος λογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ακουω στις εφημεριδες Ιατρικη Αθηνων 19400-600.
Εγω εχω 19550. Το θεωρω απαραδεκτο αυτο που εχει γινει. Μαθητες με τοσα μορια που κοντευουν να αγγιξουν την οροφη της βαθμολογιας να κινδυνευουν να μεινουν απ'εξω απο την 1η επιλογη τους. Θεωρω οτι πρεπει να διαμαρτυρηθουμε για τη καταντια και για την ψηφοθηρικη πολιτικη της Νεας Δημοκρατιας και ΕΠΙΣΗΜΑ (εφοσον βγουν οι βασεις).

Κι εγώ μαζί σας παίδες. Με αυτά που γίνονται στην Ελλάδα είναι να τραβάς τα μαλλιά σου μέχρι να μείνεις φαλακρός. Ίσως γι αυτό να έχουμε τόσους καραυλούς στην Ελλάδα (μωρέ, λες?). Που ξανακούστηκε με 19500 στα 20000 και να αναρωτιέσαι αν περνάς ή όχι. Αυτό δεν πρέπει να περάσει έτσι, με την έννοια ότι ΔΕΝ πρέπει σε καμία περίπτωση να ξανασυμβεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantin_red

Νεοφερμένος

Ο constantin_red αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Νομιζω πως ολο αυτο με τις προβλεψεις των βασεων γινεται εσκεμενα..
απλα και μονο για μην δηλωθουν οι σχολες απο τους μαθητες
και να ικανοποιθηουν συμφεροντα..
δεν νομιζω πως υπαρχει αλλος λογος.

φιλε μου, συμφωνω μαζι σου, αλλα τα στατιστικα στοιχεια που εχουν δοθει σχετικα με τον αριθμο των αριστουχων κτλ δεν μπορει να ειναι ψευδη.. οι προσωπικες μου εκτιμησεις, βασιζομενες σ αυτα, ταυτιζονται εν μερει με τις χιλιαδες προβλεψεις των ΜΜΕ, του διαδικτυου κτλ...ειναι πραγματικα ΠΟΛΛΟΙ οι δυνατοι μαθητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Procomenos

Νεοφερμένος

Ο Μενέλαος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Μα δεν μπορώ να καταλάβω γιατι καίγεστε έτσι, η βάση κάθε σχολής εξαρτάται απο τους βαθμούς των μαθητών και τις θέσεις, όχι απο το κράτος.

Γενικά το σύστημα είναι σκατά αλλα για τις βάσεις των σχολών το κράτος δεν παίζει κανένα σημαντικό ρόλο εκτός απο τις θέσεις που υπάρχουν σε κάθε σχολή και πάλι αυτες είναι συγκεκριμένες.

Και μην εμπιστεύεστε τις εκτιμήσεις γιατι ακόμα δεν δώσαμε τα μηχανογραφικά και αυτοί βγάλανε τις βάσεις με ακρίβεια μορίου :D:D

εγώ προσωπικά έβγαλα 16719 στο 4ο λέτε περνάω ΗΜΜΥ χανια ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koutalideos

Νεοφερμένος

Ο koutalideos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
παιδια πεστε λιγο τις προβλεψεις σας για τις βασεις των Μ.Μ.Ε αρκετα ανεβηκαν και αυτες περυσι...τι λετε για φετος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Μα δεν μπορώ να καταλάβω γιατι καίγεστε έτσι, η βάση κάθε σχολής εξαρτάται απο τους βαθμούς των μαθητών και τις θέσεις, όχι απο το κράτος.

Γενικά το σύστημα είναι σκατά αλλα για τις βάσεις των σχολών το κράτος δεν παίζει κανένα σημαντικό ρόλο εκτός απο τις θέσεις που υπάρχουν σε κάθε σχολή και πάλι αυτες είναι συγκεκριμένες.

Και μην εμπιστεύεστε τις εκτιμήσεις γιατι ακόμα δεν δώσαμε τα μηχανογραφικά και αυτοί βγάλανε τις βάσεις με ακρίβεια μορίου :D:D

εγώ προσωπικά έβγαλα 16719 στο 4ο λέτε περνάω ΗΜΜΥ χανια ? :)
Οι βασεις καθοριζονται απο τη δυσκολια των θεματων. Η δυσκολια των θεματων καθοριζεται απτους θεματοδοτες ο οποιοι ως επι το πλειστον ειναι ανθρωποι "του κομματος".Αρα τα θεματα καθοριζονται απο τη γραμμη του υπουργειου. Ομως με ευκολα θεματα οπως φετος υπαρχει αυτη η ισοπεδωση αρα φταιει η κυβερνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

synchronicity

Νεοφερμένος

Η synchronicity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Μα δεν μπορώ να καταλάβω γιατι καίγεστε έτσι, η βάση κάθε σχολής εξαρτάται απο τους βαθμούς των μαθητών και τις θέσεις, όχι απο το κράτος.

Γενικά το σύστημα είναι σκατά αλλα για τις βάσεις των σχολών το κράτος δεν παίζει κανένα σημαντικό ρόλο εκτός απο τις θέσεις που υπάρχουν σε κάθε σχολή και πάλι αυτες είναι συγκεκριμένες.

Και μην εμπιστεύεστε τις εκτιμήσεις γιατι ακόμα δεν δώσαμε τα μηχανογραφικά και αυτοί βγάλανε τις βάσεις με ακρίβεια μορίου :D:D

εγώ προσωπικά έβγαλα 16719 στο 4ο λέτε περνάω ΗΜΜΥ χανια ? :)
Ναι, αλλά το κράτος ευθύνεται για το επίπεδο των θεμάτων, το οποίο ευθύνεται για το μεγάλο αριθμό αριστούχων, ο οποίος θα ευθύνεται για την εκτόξευση των βάσεων. Εγώ δεν πιστεύω όλα αυτά που λέγονται για τις βάσεις, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

εδιτ: με προλάβανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Εγώ εδώ και καιρό τα φωνάζω για εύκολα θέματα λόγω ευρωεκλογών και μετέπειτα εθνικών εκλογών αλλά εσείς δυστυχώς τα συνειδητοποιήσατε μετά αφού βγήκαν όλα τα αποτελέσματα ενώ εγώ την ειχα πάρει χαμπάρη την δουλειά απο τότε με τα θέματα. Είναι σίγουρο οτι αυτό το σύστημα βαίνει προς κατάργηση οπότε μην το διαπραγματεύεστε άλλο. Αυτο το σύστημα της ισοπέδωσης σε 2 3 χρονια καταργείται. Τώρα το θέμα ειναι πως θα είναι το νέο σύστημα που διαβάζοντας σε μια εφημερίδα χτες το Έθνος είδα ότι θα έχει ενα στύλ δεσμών από την άποψη με 4 μαθήματα οτι θα ναι αλλά θα έχει τις αδικίες να κρατάς βαθμολογίες αλλά και τις αναξιοκρατίες των περιφερειακών τέστ. Σίγουρα αν ισχύσει αυτο θα ναι ακομα πιο αναξιόπιστο και απο το τωρινό σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
rolling, βάλε και καμιά τελεία. Τσάμπα είναι. Μου βγήκαν τα μάτια να διαβάσω αυτά που γράφεις. Ίσως γι αυτό να μη δίνει κανείς σημασία σ' αυτά που γράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Procomenos

Νεοφερμένος

Ο Μενέλαος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ναι και άμα είχαν βάλει δυσκολότερα πάλι θα έπεφτε κλάμα, δηλαδή ποιό το νόημα ρε παίδες ό,τι θέματα και να βάλουν ο ίδιος αριθμός φοιτητών θα περάσει στο συγκεκριμένο τμήμα, αν είναι να περάσεις θα περάσεις ό,τι θέματα και αν βάλουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jbasm

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Παιδια σημερα ακουσα στη νετ απο εναν εκπαιδευτικο οτι
οι βασεις των πολυτεχνικων σχολων του 4ου πεδιου θα εκτοξευτουν πολυ ψηλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ναι και άμα είχαν βάλει δυσκολότερα πάλι θα έπεφτε κλάμα, δηλαδή ποιό το νόημα ρε παίδες ό,τι θέματα και να βάλουν ο ίδιος αριθμός φοιτητών θα περάσει στο συγκεκριμένο τμήμα, αν είναι να περάσεις θα περάσεις ό,τι θέματα και αν βάλουν...

Ναι, αλλά αν έχεις 19400 ή 19500 και δεν περάσεις στην σχολή της 1ης σου επιλογής δεν παίρνεις την καραμπίνα να μπεις στο υπουργείο παιδείας και να καθαρίσεις όποιον φοράει γραβάτα? Αυτό το σύστημα δημιουργεί σύνδρομα κατωτερότητας και κόμπλεξ αποτυχίας σε αξιόλογα παιδιά και αριστούχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Procomenos

Νεοφερμένος

Ο Μενέλαος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ναι δεν λέω το σύστημα έτσι όπως το έχουν κάνει είναι σκατά αλλα όπως λες εφόσον έγραψες 19400 - 19500 μόρια με πιό δύσκολα θέματα θα έγραφες μικρότερο βαθμό.

Γενικά αμα γίνει καμια μλκια στις πανελλήνιες και δεν περάσεις εκεί που θέλεις δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παρα μόνο αν ξαναδώσεις δηλαδή εξαρτιέται το μέλλον σου απο μερικές κωλοεξετάσεις ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
εγω εδω και καιρο τα φωναζω για ευκολα θεματα λογω ευρωεκλογων και μετεπειτα εθνικων εκλογων αλλα εσεις δυστυχως τα συνειδητοποιησατε μετα αφου βγηκαν ολα τα αποτελεσματα ενω εγω την ειχα παρει χαμπαρει την δουλεια απο τοτε με τα θεματα. ειναι σιγουρο οτι αυτο το συστημα βαινει προς καταργηση οποτε μην το διαπραγματευεστε αλλο αυτο το συστημα της ισοπεδωσης σε 2 3 χρονια καταργειται. απο οτι ακουγεται τωρα το θεμα ειναι πως θα ειναι το νεο συστημα που διαβαζοντας σε μια εφημεριδα χτες το εθνος ειδα οτι θα εχει ενα στυλ δεσμων υπο την αποψη με 4 μαθηματα οτι θα ναι αλλα θα εχει τις αδικιες να κρατας βαθμολογιες αλλα και τις αναξιοκρατιες των περιφερειακων τεστ. σιγουρα αν ισχυσει αυτο θα ναι ακομα πιο αναξιοπιστο και απο το τωρινο συστημα
Κατάρχας να κανω την ιδια διαπιστωση με το who. Πώς γραφεις ετσι; δε μπορεις να αρθρωσεις λογο με στιξη; Ειπες σε ενα σχολιο σου οτι με τα φετινα θεματα θα επιανες 19600. Για να το κανεις αυτο πρεπει να γραψεις τουλαχιστον 17.5 στην εκθεση. Με τετοιο λογο ουτε τη βαση δε θα επιανες. Εκτος βεβαια εαν εχεις καποιο προβλημα δυσλεξιας οποτε να μου συγχωρεσεις οσα ειπα.
Σχετικα τωρα με τα θεματα. Πρεπει να ξερεις πως οταν καποιος γραφει πανελληνιες με την αγωνια που νιωθει δεν ειναι και στην καλυτερη θεση για να κρινει τα θεματα. Ο,τι και να του βαλουν ισως να του φανουν δυσκολα. Η αληθεια ειναι οτι τα θεματα φετος κρατησαν ενα επιπεδο,αλλα δεν ειχαν καποια δυσκολια οπως καθε χρονο, που λεμε οτι καπου θα γινει το μπαμ. Ετσι σχετικα καλοι και προσεκτικοι μαθητες μπορουσαν να διαπρεψουν και γιαυτο βλεπουμε αυτο που βλεπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλά θα ήταν να έκαναν και μερικά τεστ δεξιοτήτων στη διάρκεια της χρονιάς και τα μόρια να έβγαιναν με συμψηφισμό αυτών και των πανελληνίων εξετάσεων και όχι μόνο των πανελληνίων όπως πήγε να το εφαρμόσει ο Αρσενης το 2000 και τελικά το απέσυρε. Ένα καλό πήγε να κάνει και τα έκανε σ***ά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

freestylemachine

Νεοφερμένος

Ο freestylemachine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ρε παιδια, ποιοι εβαλαν τα θεματα των μαθηματικων φετος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Ρε παιδια, ποιοι εβαλαν τα θεματα των μαθηματικων φετος??
Στα Μαθηματικά, υπεύθυνος πανεπιστημιακός ήταν ο καθηγητής του Τμήματος Στατιστικής και Ασφαλιστικής Επιστήμης του Παν/μίου Πειραιά, κ. Μάρκος Κούτρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ναι, αλλά αν έχεις 19400 ή 19500 και δεν περάσεις στην σχολή της 1ης σου επιλογής δεν παίρνεις την καραμπίνα να μπεις στο υπουργείο παιδείας και να καθαρίσεις όποιον φοράει γραβάτα? Αυτό το σύστημα δημιουργεί σύνδρομα κατωτερότητας και κόμπλεξ αποτυχίας σε αξιόλογα παιδιά και αριστούχους.


πω πω χώσιμο................. έτσιιιι! πές τα!!! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top