Βάσεις 2009

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ο βαθμος προσβασης. Δηλαδη ο τελικος βαθμος σε καθε μαθημα ο οποιος διαμορφωνεται κατα 70% απο τον γραπτο και 30% απο τον προφορικο στις πανλληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Εγώ για τις βάσεις του 3ου πεδίου (μήν με πάρετε με τις πέτρες απλά μία εκτίμηση κάνω) πιστεύω πως θα είναι: Ιατρική Αθήνας 19400, Θεσσαλονίκης 19250 (συνήθως είναι 100-150 μόρια κάτω της Αθήνας), Πάτρας 19150 (συνήθως 50-100 μόρια κάτω της Θεσσαλονίκης), Λάρισας 19100 (συνηθίζει να απέχει 50 μόρια από την Πάτρα), Ιωαννίνων 19050 ( γύρω στα 50 μόρια κάτω από τα Λάρισα), Κρήτης 18950 (γύρω στα 100 μόρια κάτω από Γιάννενα), Αλεξανδρούπολης 18900.
{Άν κάποιος παρατηρήσει τις βάσεις μετά το 2000 θα διαπιστώσει πως η ψηλότερη σε μόρια ιατρική (κατά βάση Αθήνα) απέχει από την χαμηλότερη (Αλεξανδρούπολη) περίπου 400-500 μόρια}
Οδοντιατρική Αθήνας 19000 (πέρισυ ήταν ψηλότερα από ιατρική Κρήτης και Αλέξανδρούπολης), Θεσσαλονίκης 18950 (συνηθίζει να απέχει λίγα μόρια από της Αθήνας), Φαρμακευτική Αθήνας 18850 (όπως και πέρισυ είναι περίπου 50 μόρια κάτω από την ιατρική Αλέξανδρούπολης), Θεσσαλονίκης 18800( βέβαια εδώ πρέπει να πούμε πως πάντα η φαρμακευτική Θεσσαλονίκης είχε ψηλότερη βάση από την Αθήνα εκτός από πέρισυ), Πάτρας 18750, Κτηνιατρική Θεσσαλονίκης 18550 και Καρδίτας 18350. Το βιολογικό Αθήνας πιστεύω γύρω στο 18500 γιατί συνήθως είναι πιό κάτω απτην κτηνιατρική Θεσσαλονίκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
εσυ που στοχευεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
εσυ που στοχευεις;
Φανταζομαι για μένα λές,ε? Απ'όσο φαίνεται με ενδιαφέρουν οι σχολές του 3ου, γι'αυτό το έχω ψάξει τόσο πολύ. Βασικά μόνο ιατρικές. Από μικρός θέλω να ασχοληθώ με αυτό το αντικείμενο. Και ξέρω τις δυσκολίες περί επαγγελματικής αποκατάστασης, πολυετούς φοίτησης κτλ αλλά πραγματικά δέν με ενδιαφέρει και τόσο. Είμαι της άποψης πως κάθε άνθρωπος που γουστάρει αυτό που κάνει και δέν το κάνει για να πάρει απλά χρήματα, πετυχαίνει. Ίσως να κάνω λάθος κανείς δέν ξέρει. Αλλά στη παρούσα φάση αυτό πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
δικιο εχεις!!!
βασικα μου εκανε εντυπωση πως εχεις παρατηρησει τοσο λεπτομερως τις βασεις του 3ου τοσα χρονια (η οδοντιατρικη απο την ιατρικη απεχει συνηθως τοσο κλπ)
ευχομαι να ακολουθησεις οτι σου αρεσει πραγματικα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
δικιο εχεις!!!
βασικα μου εκανε εντυπωση πως εχεις παρατηρησει τοσο λεπτομερως τις βασεις του 3ου τοσα χρονια (η οδοντιατρικη απο την ιατρικη απεχει συνηθως τοσο κλπ)
ευχομαι να ακολουθησεις οτι σου αρεσει πραγματικα!!!

Νά'σαι καλά!Ελπίζω και για σένα το ίδιο.Ναι,παρατηρούσα τις βάσεις από την Α Λυκέιου μόνο και μόνο για να έχω έναν στόχο στο μυαλό μου και να προσπαθήσω να τον πετύχω.Πάλι καλά πέτυχε και πιάνω την ιατρική. Εσύ πού θέλεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
φοιτητρια ειμαι:P
σ ευχαριστω πολυ παντως!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
KeepBreathing να σε ρωτησω κατι? Ειδα πως εχει ψαξει πολυ τις σχολες στο 3ο πεδιο αλλα κυριως τα ΑΕΙ. Για τα ΤΕΙ στο 3ο μηπως εχεις παρατηρησει τιποτα για τις βασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
KeepBreathing να σε ρωτησω κατι? Ειδα πως εχει ψαξει πολυ τις σχολες στο 3ο πεδιο αλλα κυριως τα ΑΕΙ. Για τα ΤΕΙ στο 3ο μηπως εχεις παρατηρησει τιποτα για τις βασεις?

Είναι δύσκολο να προβλέψει κανείς έστω και με απόκλιση 100-200 μορίων αυτές τις σχολές επειδή μπορούν να την δηλώσουν υποψήφιοι απο όλες τις κατευθύνσεις αρκέι να έχουν επιλέξει βιολογία ώς μάθημα γενικής παιδείας. Αντίθετα στις ιατρικές,φαρμακευτικές κτλ οι προβλέψεις είναι πιό ασφαλής (αλλά και πάλι κανείς δέν μπορεί να ξέρει,όλα είναι εικασίες) επειδή τις δηλώνουν αποκλειστικά υποψήφιοι από το 3ο πεδίο. Βασικά εσύ για ποιές ακριβώς σχολές του 3ου ενδιαφέρεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Είναι δύσκολο να προβλέψει κανείς έστω και με απόκλιση 100-200 μορίων αυτές τις σχολές επειδή μπορούν να την δηλώσουν υποψήφιοι απο όλες τις κατευθύνσεις αρκέι να έχουν επιλέξει βιολογία ώς μάθημα γενικής παιδείας. Αντίθετα στις ιατρικές,φαρμακευτικές κτλ οι προβλέψεις είναι πιό ασφαλής (αλλά και πάλι κανείς δέν μπορεί να ξέρει,όλα είναι εικασίες) επειδή τις δηλώνουν αποκλειστικά υποψήφιοι από το 3ο πεδίο. Βασικά εσύ για ποιές ακριβώς σχολές του 3ου ενδιαφέρεσαι?
Για Λογοθεραπεια κυριως αλλα και για Φυσικοθεραπεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Για Λογοθεραπεια κυριως αλλα και για Φυσικοθεραπεια..
Κοίτα το θέμα είναι οτι τα τει δεν έχουν και τις σταθερότερες βάσεις. Δηλαδή οι μεγαλύτερες αυξομειώσεις βάσεων παρατηρούνται σε τει συνήθως χωρίς βέβαια αυτό να είναι πάντα απόλυτο. Για παράδειγμα στις σχολές που σενδιαφέρουν,πρόπερσυ η φυσικοθεραπεία ήταν ψηλότερα από την λογοθεραπεία ενώ πέρισυ συνέβη το αντίστροφο. Επιπλέον άν λάβεις υπόψιν το γεγονός οτι πέρισυ οι μαθητές της θετικής και της θεωρητικής τα πήγαν πολύ καλύτερα από το 2007 θα περίμενε κανείς η λογοθεραπεία να αυξηθεί παραπάνω από 200 μόρια που αυξήθηκε γιατί την δηλώνουν συνήθως υποψήφιοι θετικής-θεωρητικής. Φέτος πάλι τα ποσοστά αυξήθηκαν οπότε αν το δούμε λογικά το θέμα θα αυξηθεί η βάση αλλά και πάλι δέν μπορείς να ξέρεις. Τίποτα δέν είναι σίγουρο. Σκέψου άλλωστε πως ακόμα και η ιατρική Αλεξανδρούπολης πέρισυ κατέβηκε 100 μόρια σχεδόν παρόλο που οι αριστούχοι αυξήθηκαν. Κάτι αντίστοιχο μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε σχολή όπως και σαυτές που θές. Ξέρω δεν σε βοήθησα και πολύ αλλά πραγματικά δέν μπορείς να ξέρεις πρίν το τέλος αυγούστου που θα ανακοινωθούν οι βάσεις... Υπομονή και ελπίζω να σε δικαιώσει το αποτέλεσμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Δε πειραζει αν δε με βοηθησες κ παρα πολυ. Σ'ευχαριστω κ μονο που απαντησες! :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Κοίτα το θέμα είναι οτι τα τει δεν έχουν και τις σταθερότερες βάσεις. Δηλαδή οι μεγαλύτερες αυξομειώσεις βάσεων παρατηρούνται σε τει συνήθως χωρίς βέβαια αυτό να είναι πάντα απόλυτο. Για παράδειγμα στις σχολές που σενδιαφέρουν,πρόπερσυ η φυσικοθεραπεία ήταν ψηλότερα από την λογοθεραπεία ενώ πέρισυ συνέβη το αντίστροφο. Επιπλέον άν λάβεις υπόψιν το γεγονός οτι πέρισυ οι μαθητές της θετικής και της θεωρητικής τα πήγαν πολύ καλύτερα από το 2007 θα περίμενε κανείς η λογοθεραπεία να αυξηθεί παραπάνω από 200 μόρια που αυξήθηκε γιατί την δηλώνουν συνήθως υποψήφιοι θετικής-θεωρητικής. Φέτος πάλι τα ποσοστά αυξήθηκαν οπότε αν το δούμε λογικά το θέμα θα αυξηθεί η βάση αλλά και πάλι δέν μπορείς να ξέρεις. Τίποτα δέν είναι σίγουρο. Σκέψου άλλωστε πως ακόμα και η ιατρική Αλεξανδρούπολης πέρισυ κατέβηκε 100 μόρια σχεδόν παρόλο που οι αριστούχοι αυξήθηκαν. Κάτι αντίστοιχο μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε σχολή όπως και σαυτές που θές. Ξέρω δεν σε βοήθησα και πολύ αλλά πραγματικά δέν μπορείς να ξέρεις πρίν το τέλος αυγούστου που θα ανακοινωθούν οι βάσεις... Υπομονή και ελπίζω να σε δικαιώσει το αποτέλεσμα :)

ναι αλλα περσι αν δεν απατωμαι αυξηθηκαν οι εισακτεοι της ιατρικης κατα 100 νομιζω...ισως αυτο φταιει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
ναι αλλα περσι αν δεν απατωμαι αυξηθηκαν οι εισακτεοι της ιατρικης κατα 100 νομιζω...ισως αυτο φταιει...

Συνολικά,ναί,αλλά απλά οι 100 επιπλέον εισακτέοι δέν νομίζω να δικαιολογούν τέτοιες μειώσεις στις περσινές βάσεις. Δηλαδή της Αλεξανδρούπολης και της Κρήτης μειώθηκαν κατά 100 μόρια η καθεμια. Αρκετά παραπάνω από το αναμενόμενο όταν οι "ειδικοί" είχαν την Αλεξανδρούπολη για 18900 ενώ είχε 18712 απόσο θυμάμαι... (συγκεκριμένα στο www.orion-idef.gr)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να τρομάξω https://www.madata.gr/index.php/epikairotita/social/38202.html
Τώρα άρχισαν ο καθένας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Ε, τα περιμέναμε. Πάντως 19450.. Ακόμα και ο roling έκανε πιο συντηρητική πρόβλεψη νομίζω!!

19500 στο αλλό λεει.. καλα παμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Πάντως νομίζω ότι ίσως υπερβάλλουν και λίγο... Θα δείτε τώρα τις επόμενες μέρες, όταν θα καταλαγιάσει αυτό...(θέλω να πιστεύω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Μπα δεν το βλεπω...μεχρι περσι ηταν η θεωρητικη που εκανε θεαματικες ανοδους...
Τωρα απ οτι βλεπω σειρα εχει η θετικη (βλεποντας τα στατιστικα του υπουργειου παντα το υποθετω αυτο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa

Νεοφερμένος

Η Natassa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να τρομάξω https://www.madata.gr/index.php/epikairotita/social/38202.html
Τώρα άρχισαν ο καθένας...
Υπερβολες... Συγκεκριμενα για την Θεωρητικη αν δειτε τα στατιστικα που δημοσιευσε το υπεπθ θα παρατηρησετε οτι οι εξεταζομενοι εγραψαν φετος χειροτερα στα Αρχαια , Ιστορια (μαθηματα βαρυτητας), Βιολογια ,Εκθεση.Επομενως οι αυξησεις δε μπορουν να ειναι θεαματικες οπως ειπωθηκε...Αντιθετα,ισως σημειωθει μια μικρη καθοδος στις υψηλοβαθμες σχολες. Ολα αυτα βεβαια ειναι υποθεσεις καθως ακομη δεν γνωριζουμε τις ακριβεις προτιμησεις των μαθητων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top