Βάσεις 2009

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

konstantinosf16

Νεοφερμένος

Ο ΚΩΣΤΗΣ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
παιδια [!] η Δημοσιας Διοικησης Παντειου ειναι βατή, εύκολη ;;; ρωταω επειδη εφοσον τελειωσω την αστυφυλακων λεω να παω εκει γ ν παρω τ πτυχιο απ τ ΑΕΙ κ ν τ δωσω για α3ιωματικος.
[ας μ απαντησει καποιος π τ χειριζεται τ 8εμα...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
παιδια [!] η Δημοσιας Διοικησης Παντειου ειναι βατή, εύκολη ;;; ρωταω επειδη εφοσον τελειωσω την αστυφυλακων λεω να παω εκει γ ν παρω τ πτυχιο απ τ ΑΕΙ κ ν τ δωσω για α3ιωματικος.
[ας μ απαντησει καποιος π τ χειριζεται τ 8εμα...]

1) αστυφυλάκων
2) δημόσιας διοίκησης Παντείου
3) αξιωματικών αστυνομίας

ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΟΥ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eLina17

Νεοφερμένος

Η Ελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
τελικα θα απαντησει κανεις στο ερωτημα που εθεσα παραπανω ??!:(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa

Νεοφερμένος

Η Natassa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Αν γνωριζει καποιος τι θα γινει με τις παιδαγωγικες σχολες ας μου απαντησει. Για τη Νομικη λενε οτι θα πεσει αλλα για το παιδαγωγικο αλλοι λενε οτι θα μεινει στα ιδια αλλοι οτι θα πεσει κ αλλοι οτι θα ανεβει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Κανείς δεν μπορεί να ξέρει ρε παιδιά . Εξαρτάται απο τις επιλογές που θα γλινουν απο τους μαθητές . Θα μάθουμε τέλη Αυγούστου . Ελπίζω να μείνουμε ευχαριστημένοι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa

Νεοφερμένος

Η Natassa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Κανείς δεν μπορεί να ξέρει ρε παιδιά . Εξαρτάται απο τις επιλογές που θα γλινουν απο τους μαθητές . Θα μάθουμε τέλη Αυγούστου . Ελπίζω να μείνουμε ευχαριστημένοι. :)
Κ εγω αυτο πιστευω αλλα με αγχωνει το γεγονος οτι βγαινει ο καθενας κ κανει προβλεψεις..γι'αυτο ρωταω...πως ειναι δυνατο να ξερουμε εφοσον δεν εχουν κανει ακομη οι μαθητες τα μηχανογραφικα; Εμεις δεν ξερουμε τι θα δηλωσουμε κ αυτοι ξερουν ποιες θα ειναι οι βασεις;:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasileia!

Νεοφερμένος

Η Vasileia! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλησπερα να ρωτησω κατι? ξετεται ποσο μπορει να ανεβουν οι βασεις στο 2ο πεδιο για το οικονομικο πανεπιστιμιο στη σαμο? για το τμημα της στατιστικης? εγω εχω περιθοριο να ανεβουν 800 μορια.θα την πιασω τη σχολη?ειναι σχολη του 12-13... εχω πολυ αγχος....πες τε μου σας παρακαλω...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kardinalios

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Καλησπερα να ρωτησω κατι? ξετεται ποσο μπορει να ανεβουν οι βασεις στο 2ο πεδιο για το οικονομικο πανεπιστιμιο στη σαμο? για το τμημα της στατιστικης? εγω εχω περιθοριο να ανεβουν 800 μορια.θα την πιασω τη σχολη?ειναι σχολη του 12-13... εχω πολυ αγχος....πες τε μου σας παρακαλω...:'(
Προφανώς αναφέρεσαι στο τμήμα Στατιστικής.....Δεν νομίζω πως με 800 μόρια παραπανω υπάρχει περίπτωση να χάσεις την σχολή....Κάνε κανένα μπανάκι και ετοιμάσου από Σεπτέμβρη να έρθεις στο ομορφο νησί μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasileia!

Νεοφερμένος

Η Vasileia! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ναι σε αυτο αναφερομουν!Ευχαριστω πολυ!!! Φοβαμαι λιγο, γιατι αυτη η σχολη αποτελει ονειρο για μενα!!!! Να σαι καλα!! Ηρεμησα καπως!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskr

Νεοφερμένος

Ο thanoskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Γεια σας!Ενδιαφέρομαι για φαρμακευτική πάτρας,αλλά τα μόριά μου είναι 18558 στο 3ο πεδίο ένώ η περσινή βάση της εν λόγω σχολής ήταν 18591...Τί πιστεύετε?Υπάρχει περίπτωση να πέσει η βάση της και να περάσω σ' αυτήν?Επιπλέον,τί γνώμη έχετε για την κτηνιατρική α.π.θ.?Είμαι σε δίλημμα για το αν θα δηλώσω πρώτα κτηνιατική και μετά πολιτικών μηχανικών ή το ανάποδο.(στο 2ο και 4ο πεδίο-> 18393)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tze

Νεοφερμένος

Η tze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
και εγω για τη σχολη στη σαμο παω αν ανεβει το εφαρμοσμενων μαθηματικων στη κρητη...εχω 600 μορια παραπανω για τη σαμο...και 119 πανω για τη κρητη...θα δουμε..αν και εχω αμφιβολιες για τη ζωη στη σαμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Κ εγω αυτο πιστευω αλλα με αγχωνει το γεγονος οτι βγαινει ο καθενας κ κανει προβλεψεις..γι'αυτο ρωταω...πως ειναι δυνατο να ξερουμε εφοσον δεν εχουν κανει ακομη οι μαθητες τα μηχανογραφικα; Εμεις δεν ξερουμε τι θα δηλωσουμε κ αυτοι ξερουν ποιες θα ειναι οι βασεις;:jumpy:



Αρχικά μπορούμε να πούμε με σιγουριά οτι οι εισακτέοι θα είναι περισσότεροι , επειδή οι εξετασθέντες ήταν λιγότεροι φέτος , και η βάση του 10 ήταν εύκολο να ξεπερασθεί . Τίποτα άλλο , όλα τα υπόλοιπα εξαρτώνται απο τις προσώπικές επιλογές του καθένα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinosf16

Νεοφερμένος

Ο ΚΩΣΤΗΣ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
1) αστυφυλάκων
2) δημόσιας διοίκησης Παντείου
3) αξιωματικών αστυνομίας

ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΟΥ!!!!!

οκ ! αλλα 3ερεις τπτ γ τν Δ.Δ.Παντειου;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
[FONT=&quot]Πώς διαμορφώνονται οι βάσεις για ΑΕΙ[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]​
Περισσότεροι υποψήφιοι εφέτος ξεπέρασαν το 10
Ανοδική προδιαγράφεται η τάση των βάσεων εισαγωγής στις χαμηλόβαθμες σχολές των ΑΕΙ, αυξομειώσεις αναμένονται στις βάσεις των υψηλόβαθμων σχολών, ενώ εφέτος θα είναι λιγότερες οι θέσεις που θα παραμείνουν κενές σε ΑΕΙ και ΤΕΙ. Η πρώτη ανάλυση από τις βαθμολογίες των υποψηφίων δείχνει υπερσυγκέντρωση στις βαθμολογίες μεταξύ 10-15, πολύ περισσότεροι πέρασαν, σε σχέση με πέρυσι, τη βάση του 10.
[FONT=&quot]Πώς διαμορφώνονται οι βάσεις για ΑΕΙ [/FONT]
[FONT=&quot]
Περισσότεροι υποψήφιοι εφέτος ξεπέρασαν το 10 [/FONT]
[FONT=&quot]Λιγότερες κενές θέσεις σε ΑΕΙ - ΤΕΙ[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]​
Ανοδος στις βάσεις εισαγωγής στις χαμηλόβαθμες σχολές - Αυξομειώσεις στις υψηλόβαθμες και στα πέντε επιστημονικά πεδία
Του Αποστολου Λακασα
Οι θέσεις που θα μείνουν κενές στα περιφερειακά ΑΕΙ θα μειωθούν φέτος, συγκριτικά με πέρυσι, καθώς στις πανελλαδικές εξετάσεις περισσότεροι υποψήφιοι πέρασαν το βαθμολογικό όριο του 10, κατοχυρώνοντας δικαίωμα εισαγωγής. Αυτό, έχει ως συνέπεια και οι βάσεις των χαμηλόβαθμων σχολών να κινηθούν ανοδικά. Αντίθετα, αυξομειώσεις αναμένονται στις βάσεις των σχολών υψηλής ζήτησης, οι οποίες θα επηρεαστούν από το γεγονός ότι φέτος εξετάστηκαν λιγότεροι από κάθε άλλη χρονιά υποψήφιοι.
Τα παραπάνω είναι τα βασικά συμπεράσματα που προκύπτουν από την ανακοίνωση των βαθμολογιών στις πανελλαδικές εξετάσεις για τα ΑΕΙ. Συγκεκριμένα:
Λιγότεροι υποψήφιοι
-Συνολικά εξετάστηκαν 85.354 υποψήφιοι, έναντι 90.508 το 2008, διεκδικώντας μία από τις 69.586 θέσεις. Πρόκειται για τον μικρότερο αριθμό υποψηφίων, που συμμετείχαν σε πανελλαδικές εξετάσεις με το ισχύον σύστημα. Οπως εξήγησε -μιλώντας στην «Κ»- ο εκπαιδευτικός-διευθυντής φροντιστηρίου κ. Γεώργιος Χατζητέγας, «ο μειωμένος αριθμός των υποψηφίων θα επηρεάσει την κίνηση των βάσεων, και κυρίως των υψηλόβαθμων στις οποίες τα περιθώρια αυξομείωσης είναι μικρά. Αυτό συμβαίνει για πρώτη φορά με το ισχύον σύστημα». Δηλαδή, εάν η γενική εικόνα των βαθμολογιών των υποψηφίων ανά επιστημονικό πεδίο είναι χειρότερη από πέρυσι (και άρα οδηγούμαστε σε πτώση βάσεων), ο μειωμένος αριθμός τους θα ενισχύσει την πτώση των βάσεων. Αντίστροφα, εάν η γενική εικόνα των βαθμολογιών είναι καλύτερη, ο μειωμένος αριθμός υποψηφίων θα «ψαλιδίσει» μέρος της ανόδου των βάσεων.
- Τα εύκολα θέματα που ετέθησαν φέτος (εξαιτίας και της προεκλογικής περιόδου) βοήθησαν πολύ περισσότερους υποψηφίους να ξεπεράσουν το βαθμολογικό όριο του 10, και άρα να κατοχυρώσουν δικαίωμα εισαγωγής σε κάποιο ΑΕΙ. Ενδεικτικά, στα 17 από τα 22 πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα οι υποψήφιοι που βαθμολογήθηκαν πάνω από τη βάση αυξήθηκαν (ως ποσοστό επί του συνόλου). Ηταν προφανής ο στόχος του υπουργείου Παιδείας να ευνοήσει τόσο τους υποψηφίους, όσο και τις κοινωνίες της περιφέρειας, που κάθε χρόνο διαμαρτύρονται για τις θέσεις των τοπικών ΑΕΙ και ΤΕΙ που μένουν κενές, με αποτέλεσμα η τοπική οικονομία να μην έχει τα αναμενόμενα οφέλη από τη φοιτητική μετανάστευση. Μάλιστα, το ίδιο το υπουργείο τόνισε ότι για το έτος 2009-2010 θα υπάρξουν λιγότερες κενές θέσεις στα ΑΕΙ της χώρας, σε σχέση με πέρυσι όταν έμειναν κενές 17.411 θέσεις σε Τμήματα ΤΕΙ της περιφέρειας.
- Οπως εξήγησε στην «Κ» ο πρόεδρος του εκπαιδευτικού ομίλου ΟΡΙΟΝ-IdEF κ. Μανόλης Αμαργιανάκης οι βάσεις εισαγωγής των σχολών του 1ου επιστημονικού πεδίου (νομικές, παιδαγωγικά κ.ά.) επηρεάζονται από τις επιδόσεις στα μαθήματα της θεωρητικής κατεύθυνσης. Οι υποψήφιοι απέδωσαν καλύτερα στα Λατινικά και τη Νεοελληνική Λογοτεχνία, υστέρησαν όμως στα Αρχαία και την Ιστορία. Ετσι, ο αριθμός των άριστων υποψηφίων είναι μικρότερος σε σχέση με το 2008, και οι βάσεις των υψηλόβαθμων σχολών θα κινηθούν ελαφρώς καθοδικά. Οι μέσες βάσεις (15 έως 18) θα κινηθούν στα ίδια επίπεδα ενώ οι χαμηλές ανοδικά.
- Για τις σχολές του 2ου (θετικές επιστήμες) και 4ου επ. πεδίου (πολυτεχνικές) οι υποψήφιοι της Θετικής και της Τεχνολογικής κατεύθυνσης απέδωσαν στα Μαθηματικά πολύ καλύτερα αλλά στη Φυσική χειρότερα από το 2008. Ετσι, οι βάσεις θα κινηθούν ελαφρώς καθοδικά ή στα επίπεδα του 2008.
- Για το 3ο επ. πεδίο οι βάσεις των ιατρικών σχολών θα κινηθούν πτωτικά. Οι βάσεις της περιοχής 13 έως 18 θα κινηθούν στα ίδια επίπεδα ή ελαφρά καθοδικά.
- Τις βάσεις των οικονομικών σχολών του 5ου επιστημονικού πεδίου θα επηρεάσει η μείωση των υποψηφίων (από 28.574 πέρυσι σε 24.798 φέτος). Η εικόνα των βαθμολογιών δείχνει άνοδο των βάσεων. Ομως, δεν αποκλείεται να υπάρξουν περιπτώσεις σχολών στις οποίες η βάση θα πέσει λόγω της μειωμένης ζήτησης από υποψηφίους.
Το σύστημα εισαγωγής
Βέβαια, το σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ αναμένεται να αλλάξει. Ηδη, στο Συμβούλιο Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης έχει προχωρήσει ο εθνικός διάλογος για τις αλλαγές στο Λύκειο και το σύστημα εισαγωγής, με αποτέλεσμα να διαμορφώνονται οι πρώτες προτάσεις στις οποίες συγκλίνει η πλειονότητα των μελών του Συμβουλίου.
Η «Κ» στο φύλλο της περασμένης Κυριακής παρουσίασε τα σημεία σύγκλισης, για τα οποία ήδη αναπτύσσεται διάλογος στην ακαδημαϊκή κοινότητα όπως δείχνουν οι απόψεις των πρυτάνεων κεντρικών πανεπιστημίων.
[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]
-----------------------------------------
Ρεκόρ αναβαθμολογήσεων γραπτών

Ρεκόρ αναβαθμολογήσεων γραπτών
Για πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια διπλασιάστηκαν σε μαθήματα ακόμη και θετικής κατεύθυνσης Του Αποστολου Λακασα
Τα στρεβλά του συστήματος εισαγωγής στα ΑΕΙ ως προς τη βαθμολόγηση των γραπτών, καταδεικνύει η φετινή εκτίναξη του αριθμού των αναβαθμολογήσεων. Για πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια σε μαθήματα ακόμη και θετικής κατεύθυνσης διπλασιάστηκαν οι αναβαθμολογήσεις (δηλαδή, ο βαθμός του πρώτου από τον δεύτερο βαθμολογητή απείχε πάνω από 12 μονάδες με άριστα το 100, με αποτέλεσμα το γραπτό να πάει σε τρίτο βαθμολογητή). Η αύξηση των αναβαθμολογήσεων αποδίδεται στο ότι φέτος για πρώτη φορά ο πρώτος βαθμολογητής δεν σημείωνε τις παρατηρήσεις του επάνω στο γραπτό, με αποτέλεσμα ο δεύτερος βαθμολογητής να μένει χωρίς να γνωρίζει τι «μάρκαρε» ο πρώτος βαθμολογητής.
Πάντα πρώτα...
Ενδεικτικά, σύμφωνα με τα στοιχεία του υπουργείου Παιδείας οι αναβαθμολογήσεις στα γραπτά της Ιστορίας Γενικής Παιδείας από 5,79% πέρυσι φέτος διπλασιάστηκαν στο 11,94%. Επίσης, στα Αρχαία Ελληνικά θεωρητικής κατεύθυνσης από 6,58% το 2008, φέτος αναβαθμολογήθηκε το 10,28% των γραπτών. Βέβαια, πρώτα σε αναβαθμολογήσεις παρέμειναν (όπως συμβαίνει εδώ και χρόνια) τα μαθήματα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας θεωρητικής κατεύθυνσης (24,73%) και της Νεοελληνικής Γλώσσας γενικής παιδείας (22,11%). Ομως, εντυπωσιακή ήταν η αύξηση των αναβαθμολογήσεων όχι μόνο σε θεωρητικά μαθήματα (στα οποία ο κάθε βαθμολογητής μπορεί να αξιολογήσει και με υποκειμενικά στοιχεία τις απαντήσεις, έχοντας υπόψη του τις κατευθύνσεις που δίνει η Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων) αλλά και σε θετικά μαθήματα. Στα Μαθηματικά των υποψηφίων της τεχνολογικής κατεύθυνσης αναβαθμολογήθηκε φέτος το 2,23% των γραπτών από 1,38% πέρυσι.
Ο κίνδυνος των μεγάλων αναβαθμολογήσεων είχε επισημανθεί ήδη πριν από τις εξετάσεις από βαθμολογητές. Σύμφωνα με πληροφορίες της «Κ», ύστερα από την αλλαγή στον τρόπο βαθμολόγησης οι βαθμολογητές διαμαρτυρήθηκαν διότι κατά τη γνώμη τους θα υπήρχαν μεγάλες αποκλίσεις στους βαθμούς των δύο βαθμολογητών, με αποτέλεσμα να πλήττεται η αξιοπιστία τους. Αυτό δείχνει, φυσικά, την ανασφάλειά τους. Ομως, η έλλειψη εμπιστοσύνης στους βαθμολογητές τροφοδοτεί την παπαγαλία της εξεταστέας ύλης από τους μαθητές. «Για να αποφύγουμε την αξιολογική κρίση του διορθωτή, οδηγηθήκαμε σε ερωτήσεις που ζητούν πιστή αποτύπωση των γνώσεων του μαθητή, ώστε να είναι αντικειμενικότερη και ευκολότερη η βαθμολόγηση» ανέφερε στην «Κ» ο καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Δημήτρης Ματθαίου. Ομως, αυτό οδήγησε σε μία μηχανιστική ανάγνωση της εξεταστέας ύλης από τους υποψηφίους. «Τα παιδιά φθάνουν να παπαγαλίζουν ακόμη και ολόκληρες... εκθέσεις!» ανέφερε στην «Κ» η φιλόλογος σε φροντιστήριο κ. Ελένη Σιαχάμη. Το ζήτημα του τρόπου βαθμολόγησης αναμένεται να είναι μεταξύ εκείνων που θα απασχολήσουν τον εθνικό διάλογο για το νέο σύστημα εισαγωγής, αφού θα πρέπει να βρεθεί λύση για την όσο το δυνατόν αντικειμενική αξιολόγηση της κριτικής ικανότητας των υποψηφίων και όχι της ικανότητάς τους να παπαγαλίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelin19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Γεια σας πιστευετε οτι η διοικηση επιχειρησεων στο ΤΕΙ Σερρων θα ανεβει 1000 μορια?????????/ ( περσινη βαση 8988) εχω βγαλει 10030 μορια...λετε να την χασω??????????????????????:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

homomathimaticus

Νεοφερμένος

Ο Λεωνιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδια θελω τη γνωμη σας. Εχω 19079 μορια και θελω αξιωματικων αστυνομιας. Λετε να ανεβοθν τοσο οι βασεις που να μη την πιανω? Υπαρχει τετοια περιπτωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Γεια σας πιστευετε οτι η διοικηση επιχειρησεων στο ΤΕΙ Σερρων θα ανεβει 1000 μορια?????????/ ( περσινη βαση 8988) εχω βγαλει 10030 μορια...λετε να την χασω??????????????????????:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(

Σίγουρα θα ανέβει αφού το ποσοστό όσων έγραψαν πάνω από τη βάση έχει ανέβει. Τώρα, να ανέβει 1000 μόρια, δε το θεωρώ και ό,τι πιο πιθανό. Μάλλον θα την πιάσεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Να πω και γω τη βλακεια μου: 18.070 Ειναι πιθανο να μην πιασω πληροφορικη και τηλεπικοινωνιων ΕΚΠΑ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Θα την πω κι εγω τη δικια μου γιατι μ' επιασε μια τρελη ανασφαλεια σημερα: με 18.621 εχω πιθανοτητες να μην πιασω Βιολογικο ΕΚΠΑ;

Ξερω οτι κανεις δεν μπορει να κανει προβλεψεις, απλα ηθελα να πω καπου το ερωτημα που με βασανιζει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Μετά την ανακοίνωση της κλιμάκωσης του ΓΒΠ, δεν παίζει να ισχύει σχεδόν τίποτα από αυτά:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top