Βάσεις 2009

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Με την καμια δεν παλευεται!!! Εγω περασα φιλοσοφικη πατρας και αποφασισα να ξαναδωσω αλλα σε οποιον με ρωταει λεω ''Μακρυα!!'' Πραγματικα,ειναι ασχημο να βλεπεις τους φιλους σου να ειναι φοιτητες και να κανουν οτι θελουν ενω εσυ ξαναδινεις-ακομα και αν εχεις περασει καπου
Κι εγώ 2ρη χρονιά! Εντάξει είναι βαρεμάρα, γι' αυτό βάλτε τα δυνατά σας στο τελευταίο (τελευταία) μαθήματα.
Παρ'όλα αυτά αν δε σας ικανοποιεί η σχολή που θα περάσετε με τίποτα μη συμβιβάζεστε. Αν αντέχει βέβαια ο προυπολογισμός της οικογένειας για επιπλέον φροντιστήρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα των μοριων και ποτε οι βασεις?
ποτε συμπληρωνουμε το μηχανογραφικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
τα αποτελεσματα 20-25 ιουνιου
το μηχανογραφηκο αρχες ιουκιου
οι βασεις τελη αυγουστου(οποτε μαθαινουμε που περασαμε)!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Δεν πιστεύω να υπάρχουν τρομερές αλλαγές..Τα θέματα θεωρούνταν εύκολα (για μένα ήταν μέτριας δυσκολίας) αλλά μέχρι στιγμής τα αποτελέσματα δεν είναι όσο καλά όσο περίμεναν να πάνε όλοι γενικότερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αλεξανδρα ν

Νεοφερμένος

Η αλεξανδρα ν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ελπιζω πως οχι!φοβαμαι μηπως μας τσεκουρωσουν λογοτεχνια κ εκθεση!!
-----------------------------------------
ακουσατε προγνωστικα?τι λενε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonia9

Νεοφερμένος

Η antonia9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
τα αποτελεσματα 20-25 ιουνιου
το μηχανογραφηκο αρχες ιουκιου
οι βασεις τελη αυγουστου(οποτε μαθαινουμε που περασαμε)!!!!!!!

τα αποτελεσματα θα βγουν πριν τα ειδικα μαθηματα??κ το μηχανογραφικο εννοεις ιουλιο???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα των μοριων και ποτε οι βασεις?
ποτε συμπληρωνουμε το μηχανογραφικο?
σε ολα ηπια ανοδος 50-100 μορια εκτος των ιατρικων που ειττε θα πεσουν 30 μορια ειτε θα ανεβουν 50 μορια ειτε θα πεσουν κοντολογης στα ιδια με περσι χωρις ανατροπες καληνυχτα σας:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
ελπιζω πως οχι!φοβαμαι μηπως μας τσεκουρωσουν λογοτεχνια κ εκθεση!!
-----------------------------------------
ακουσατε προγνωστικα?τι λενε??
Ναι, άκουσα ότι στην έκθεση οι περισσότεροι κυμμαίνονται κάτω του 80, ενώ στην Ιστορία το 60% έχει γράψει κάτω από την βάση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αλεξανδρα ν

Νεοφερμένος

Η αλεξανδρα ν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
μαλιστα!ωραια!!!παντως μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα θα ειμαστε σε αναμμενα καρβουνα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Eγώ προσωπικά τα φοβαμαι πολύ τα αποτελέσματα...Γιατί μπορεί να νομίζω ότι έχω γράψει καλά όμως να μην έχω. Άμα δω κανένα 13 στην λογοτεχνία όπως βλέπουν πολλοί που νομίζουν ότι έχουν γράψει 18...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lookthetree

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
τα αποτελεσματα 20-25 ιουνιου
το μηχανογραφηκο αρχες ιουκιου
οι βασεις τελη αυγουστου(οποτε μαθαινουμε που περασαμε)!!!!!!!
20 ιουνίου τα αποτελεσματα για τις πανελλαδικες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
οι ιατρικες σχολες θα πεσουν αρκετα φετος ενω θα κινηθουν ελαφρως ανοδικα τα πολυτεχνεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolek

Νεοφερμένος

Ο lolek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Για τις ιατρικες κατι θα κανει η βιολογια αλλα για τις πολυτεχνικες θα υπαρχει ανοδος εκτος αν γινει κατι στον προγραμματισμο

...και όντως έτσι έγινε!!!
Τα θέματα τα είδα... σαφώς και πιο δύσκολα τα φετινά, πιστεύω τα πιο δύσκολα τα τελευταία 3-4 χρόνια.
Τονίζω πως δεν θεωρώ ότι ήταν δύσκολα σαν θέματα.. απλώς λέω ότι είναι πιο δύσκολα από τις προηγούμενες χρονιές.

Πολύ καλά θέματα... και από τι βλέπω μπέρδεψε κόσμο.

Επειδή σπουδάζω πληροφορική πιστεύω έχω άποψη περί του θέματος και δυστυχώς ή ευτυχώς στην πληροφορική το 32,0 είναι πραγματικός αριθμός γιατί πολύ απλά εφόσον υπάρχει το ενδεχόμενο να προέρχεται από το
31,5+0,5 τότε είναι πραγματικός. Δυστυχώς έτσι είναι... ίσως να μην έπρεπε να μπει γιατί ακριβώς δεν απαιτείται να γνωρίζεται από τον μαθητή μια τόσο "πληροφορική" έννοια. Ωστόσο αν κάνω λάθος και το αναφέρει το βιβλίο σας κάπου τότε έπρεπε να το ξέρει κανείς.


Κατα τ άλλα δύσκολα (στο σύνολο) έπαιρνε κανείς το πολυπόθητο 100/100 αφού άνετα θα μπορούσε κάποιος (άριστος) να κάνει έστω και το παραμικρό λαθάκι (και από χαζομάρα).

Τέλος πιστεύω πως τα θέματα για μία φορά ήταν όπως έπρεπε να είναι εδώ και χρόνια όπου λιγότερη παπαγαλία και περισσότερη κριτική σκέψη ήταν σε εφαρμογή.


Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που τελείωσαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just_rock

Νεοφερμένος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
παιδια εγω νομιζω πωσ διαβασα οτι οι βασεις θα ανεβουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Procomenos

Νεοφερμένος

Ο Μενέλαος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
που το διάβασες αυτο ;

1ον είναι πολύ νωρίς για να βγαίνουν επίσημες ανακοινώσεις σχετικά με τις βάσεις
2ον πιστεύω οτι στο 4ο πεδίο θα πέσουν ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efoula18

Νεοφερμένος

Η εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
εγώ πιστεύω ότι θα ανέβουνε, ειδικά τα παιδαγωγικά.
δηλαδή οι υψηλόβαθμες σχολές.
αν δεν ανέβουν θα διατηρηθούν σταθερές( και πάλι οι περιζήτητες).
οι άλλες ενδέχεται να πέσουν αλλά λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
20 ιουνίου τα αποτελεσματα για τις πανελλαδικες...[/quote

Ελπίζω να είναι καλα εχω και γενεθλια 20 ιουνίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hearts_alive

Νεοφερμένος

Ο hearts_alive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αν και το βρίσκω λίγο ανούσιο να μιλάμε για βάσεις ακόμα, γιατί εδώ λόγο έχουν οι στατιστικές και μόνον αυτές, εφόσον βέβαια παραδώσουμε τα μηχανογραφικά μας, θα ήθελα να πω κάποια πράγματα σχετικά με τα θέματα:

Κοιτάζοντάς τα σα σύνολο και με τις αξιολογήσεις που έχω ακούσει και από άριστους και από καλούς μαθητές, έχουμε και λέμε σα σύνολο, για την τεχνολογική κατεύθυνση όπου βρίσκομαι:

- Στα Μαθηματικά αν και δεν ήταν σε καμία περίπτωση εύκολα τα θέματα, απ'ό,τι φαίνεται θα αυξηθούν οι αριστούχοι φέτος με ίδιο περίπου ποσοστό γραπτών κάτω απ'τη βάση. Απλά τα θέματα ήταν πιο "στρωτά" φέτος γι'αυτούς που ίδρωσαν όλη τη χρονιά για να γράψουν καλά (απαιτούσαν δηλαδή λιγότερο σύνθετες σκέψεις σε σχέση με πέρυσι, κατά την άποψή μου)...
- Στη Φυσική τα θέματα ήταν αρκετά δυσκολότερα από πέρυσι άρα θα έλεγα ότι θα μειωθούν οι αριστούχοι φέτος ενώ θα αυξηθεί λογικά το ποσοστό των γραπτών κάτω από τη βάση.
- Στην ΑΕΠΠ, η ομολογουμένως δύσκολη θεωρία έκανε δύσκολο το 20 που επιζητούσαν πάρα πολλοί μαθητές. Οι διαφορές μάλλον εκεί θα παιχθούν στο μόριο (δυστυχώς). Σε γενικές γραμμές ήταν πιο δύσκολα από πέρυσι αφού οι ασκήσεις ήταν ίδιου επιπέδου, όπως και το 2ο θέμα, θα έλεγα, ενώ το φετινό πρώτο θέμα ήταν αρκετά δυσκολότερο, με κουφή ερώτηση σύντομης ανάπτυξης (αυτό με το πρόβλημα) και πολλές απαιτήσεις σε λεπτομέρειες της λεπτομέρειας.
- Στις ΑΟΔΕ, τα απρόσμενα θέματα έκαναν δυσκολότερο το 20 φέτος καθώς αρκετοί μαθητές δεν έκαναν επανάληψη σε αυτά. Πέρυσι ήταν λίγο πολύ αναμενόμενα (π.χ. στο φροντιστήριό μου είχαν πιάσει 3/7 που προέβλεπαν: προώθηση, πρότυπα ηγετικής συμπεριφοράς, συντελεστές management, ενώ φέτος 1/7: παραγωγικότητα - ανταγωνιστικότητα). Οι διαφορές εδώ παίζονται στο μόριο, δικαιολογημένα...
- Στα μαθήματα γενικής παιδείας φέτος απ'όσο άκουσα στα άλλα μαθηματα (μαθηματικά έδινα), όπως και στα Μαθηματικά ΓΠ, ήταν πιο εύκολα από πέρυσι τα θέματα. Το 20 θεωρώ ότι έμοιαζε πιο εφικτός στόχος για τους πολλούς.
- Στην Έκθεση, αν και το θέμα στην αρχή έμοιαζε εύκολο, έκρυβε παγίδες όπως διαπιστώσαμε οι περισσότεροι, αφ'ότου γράψαμε. Απαιτούσε παραγωγική σκέψη και ουχί παπαγαλία σημειώσεων... σε αντίθεση με πέρυσι, όπου το θέμα ήταν εντελώς τετριμμένο (παράδοση). Στα των υπολοίπων 60 (πέρυσι 50) μονάδων, οι φετινές ασκήσεις ήταν αρκετά εύκολες κατά γενική ομολογία, πέρα από μικροδιαφωνίες σε συνώνυμα κλπ. ενώ η περίληψη ήταν απαιτητική. Πέρυσι η περίληψη ήταν αρκετά πιο δύσκολη, δεδομένου ότι το κείμενο ήταν σχετικά μικρό, με πολύ πυκνό νόημα και συνειρμική δομή, ενώ πολλά παιδιά την πατήσανε στην κατασκευή παραγράφου. Συνολικά ίσως μπορούμε να πούμε ότι τα θέματα ήταν παρόμοιας δυσκολίας με τα περυσινά με μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας στην έκθεση, που φέτος όμως έδινε λιγότερες μονάδες.

Συνολικά, πιστεύω πως στα μαθήματα βαρύτητας για 2ο και 4ο πεδίο υπάρχει αυξημένη δυσκολία στον συνδυασμό "καλών" βαθμών (δηλαδή ήταν περισσότερο δύσκολο φέτος να γράψει κανείς ικανοποιητικά τόσο στα Μαθηματικά όσο και στη Φυσική).

Αλλά δεν μπορώ να διατυπώσω καμία ασφαλή πρόβλεψη για την πορεία των βάσεων, όπως δεν μπορεί και κανείς. Απλά έχω την αίσθηση ότι φέτος δεν θα δούμε θεαματικές αυξομειώσεις καθώς στα περισσότερα μαθήματα οι διαφορές μεταξύ των διαβασμένων μόνο μαθητών θα παίζονται κυριολεκτικά στο μόριο.

Να σημειώσω πάλι ότι τα παραπάνω είναι γενικές κρίσεις με βάση το τι είδα να λέγεται από πολλές κατηγορίες μαθητών στην περιοχή μου και με βάση την δική μου αντίληψη, που προσπαθώ να είναι όσο γίνεται πιο αντικειμενική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
τα αποτελεσματα θα βγουν πριν τα ειδικα μαθηματα??κ το μηχανογραφικο εννοεις ιουλιο???????
ναι αρχες ιουλιου εννοω... το μηχανογραφικο ειπα αυτη την ημερομηνια επειδη ετσι ηταν και περσυ...
-----------------------------------------
20 ιουνίου τα αποτελεσματα για τις πανελλαδικες...[/quote

Ελπίζω να είναι καλα εχω και γενεθλια 20 ιουνίου

Εγω εχω 19 αυγουστου και την επομενη βδομαδα βγαινουν οι βασεις, οποτε περιμενω ενα καλο δωρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αλεξανδρα ν

Νεοφερμένος

Η αλεξανδρα ν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
και εγω φοβαμαι για τους βαθμους!!!δε θελω αλλα να νομιζω και αλλα να δω !!ο θεος βοηθοσ!!!!παντως καλα αποτελεσματα σε ολους!!!!!επιτελουσ!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top