Α' Λυκείου και φροντιστήριο

giorgakiss

Νεοφερμένος

Ο giorgakiss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σε όλους θα ήθελα να δω μερικές απόψεις στο θέμα των φροντιστηρίων/ιδιαίτερα,είμαι μαθητής της α λυκείου (ΓΕΛ) μέτριος δεν έχω αρχίσει κανένα φροντιστήριο επειδή δεν με έχει δυσκολέψει τπτ ακόμα ,αρκετές φορές δεν έχω καταλάβει τα μαθήματα αλλά τα καταλαβαίνω στην συνέχεια,οι φίλοι μου κάνουν αρκετά φροντιστήρια!
Από την στιγμή που δεν έχω μεγάλα κενά σε μαθήματα και τα καταλαβαίνω σχεδόν θα έπρεπε να πάω σε φροντιστήριο;
Να σημειωθεί ότι είμαι μαθητής μέτριος το γυμνάσιο το έβγαλα με 16 .
Αναι😅 αρκετοί λένε να αρχίσω από τώρα φροντιστήρια και ας μην έχω καθόλου πρόβλημα επειδή στην β λυκείου είναι πιο δύσκολα τα πράγματα!
 

Physicsstudent

Νεοφερμένος

Ο Physicsstudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γενικά η α λυκείου είναι πολύ πιο δύσκολη τάξη σε σχέση με το Γυμνάσιο. Η μέρα με την νύχτα βασικά. Αν θέλεις να επιλέξεις κατεύθυνση με μαθηματικά φυσική και χημεία. Αυτά που θα μάθεις στην α Λυκείου είναι πάρα πολύ βασικά για την γ Λυκείου. Αυτό πρέπει να το γνωρίζεις. Από εκεί και πέρα εγώ πιστεύω με ένα καλό βοήθημα στα μαθήματα ενδιαφέροντος σου. Και συστηματική μελέτη από μέρους σου. Δηλαδή να λύνεις τις ασκήσεις του βοηθήματος κλπ. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αν είσαι θεωρητική κατεύθυνση δεν ξέρω πως θα πρέπει να προετοιμαστείς
 

giorgakiss

Νεοφερμένος

Ο giorgakiss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Η κατεύθυνση που θέλω να πάρω είναι η θετική ,σε ευχαριστώ πολύ
 

Physicsstudent

Νεοφερμένος

Ο Physicsstudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Και εγώ στο λύκειο ξεκίνησα φροντιστήριο. Γιατί δεν μπορούσα να κάτσω να διαβάσω μόνος μου.
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Γεια σε όλους θα ήθελα να δω μερικές απόψεις στο θέμα των φροντιστηρίων/ιδιαίτερα,είμαι μαθητής της α λυκείου (ΓΕΛ) μέτριος δεν έχω αρχίσει κανένα φροντιστήριο επειδή δεν με έχει δυσκολέψει τπτ ακόμα ,αρκετές φορές δεν έχω καταλάβει τα μαθήματα αλλά τα καταλαβαίνω στην συνέχεια,οι φίλοι μου κάνουν αρκετά φροντιστήρια!
Από την στιγμή που δεν έχω μεγάλα κενά σε μαθήματα και τα καταλαβαίνω σχεδόν θα έπρεπε να πάω σε φροντιστήριο;
Να σημειωθεί ότι είμαι μαθητής μέτριος το γυμνάσιο το έβγαλα με 16 .
Αναι😅 αρκετοί λένε να αρχίσω από τώρα φροντιστήρια και ας μην έχω καθόλου πρόβλημα επειδή στην β λυκείου είναι πιο δύσκολα τα πράγματα!
κοίτα, η πλειοψηφία ξεκινά φροντιστήρια από Α λυκείου γιατί low-key είναι απαραίτητα. Η ύλη της Α είναι βασική για την ύλη των υπολοίπων τάξεων και ειδικά στα θετικά μαθήματα, η ύλη της Γ "χτίζεται" πάνω στην ύλη της Β και της Α, οπότε είναι πολύ σημαντικό να μην έχεις κενά τελειώνοντας την Α. Και για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω κατά πόσο το σχολείο και ο τρόπος που διδάσκουν οι περισσότεροι καθηγητές θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις επαρκώς και σε βάθως την ύλη, αλλά αυτό εννοείται πως εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από σένα. Το ότι δεν σε έχει δυσκολέψει προς το παρόν κανένα μάθημα δεν σημαίνει πως θα ισχύει και στην συνέχεια, καθώς είστε ακόμα στην αρχή της σχολικής χρονιάς οπότε δεν έχετε εντρυφήσει σε μεγάλο κομμάτι της ύλης. Επιπλέον, θα μπορούσε να σημαίνει ότι η ύλη καλύπτεται επιφανειακά με εύκολες ασκησούλες εμπέδωσης, οι οποίες είναι μεν καλές για αρχή, αλλά δεν αρκούν. Εννοείται βέβαια πως θα μπορούσε κάλλιστα να σημαίνει ότι έχεις δουλέψει πάνω στην ύλη και την έχεις κατανοήσει αρκετά ώστε να μην δυσκολευτείς.

Ενιγουέι, για να μην μακρυγορώ περαιτέρω, εγώ θα συνιστούσα το φροντιστήριο στα μαθήματα που θα πάρεις κατεύθυνση (μαθηματικά, φυσική, χημεία) και από του χρόνου να ξεκινήσεις και έκθεση. Τώρα, αν εσύ νομίζεις ότι δεν χρειάζεται και καλύπτεσαι από το σχολικό μάθημα ή αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να πας φροντιστήριο, μην πας, απλώς φρόντισε να μην έχεις κενά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top