[Αυτοκτονία]Ποια η φύση της;

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
πόσες φορές θα σου απαντάω κοριτσάκι μου

1)Τα υποκοριστικά καλό είναι να χρησιμοποιούνται εκεί που πρέπει.
2)Ε, λοιπόν θέλω να είμαι ευγενική αλλά δεν μπορώ. Μου λες πως όποιος δεν είναι Χριστιανός Ορθόδοξος και δεν έχει κάνει μετάνοια πρέπει να αυτοκτονήσει. Αυτό ακούγεται λογικό; Τί είδους διάκριση είναι αυτή; Οι Χριστιανοί ας ζήσουν και οι άλλοι να πάνε να πνιγούν; Με ποιο δικαίωμα λες πως όποιος δεν πληροί τις δικές σου, προσωπικές προϋποθέσεις για να χαρακτηρισθεί χρηστός, πρέπει να πεθάνει. Με ποιο δικαίωμα λες πως θα οδηγηθεί έτσι και αλλιώς στην αυτοκτονία; Επειδή δεν ήθελα να βγάζω αυθαίρετα συμπεράσματα, σε ρωτούσα. Για να διευκρινίσω ποιες απόψεις υποστηρίζεις και να μην παρερμηνεύσω κανένα από τα λεγόμενά σου. Μάλιστα, αν το δω από τη δική σου σκοπιά, ο Θεός δέχεται όλους τους ανθρώπους. Σωστά; Η αυτοκτονία θεωρείται αμαρτία. Σωστά; Τότε πώς τα λες όλα αυτά;
3)Δεν μπορείς να λες πως ο Αϊνστάιν και ο Δαρβίνος είναι αποτυχημένοι. Είναι ευρέως αποδεκτοί και χαίρουν το σεβασμό πολλών ανθρώπων. Δικαίωμά σου να τους χαρακτηρίζεις, κατά τρόπο που εσύ θεωρείς σωστό, αλλά μην προσπαθείς να πείσεις και τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάκης Τ.

Νεοφερμένος

Ο Τάκης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Να μη ρωτάς τότε άμα δε θες να μάθεις. Δε θα συμφωνώ μαζί σου επειδή σε λένε Βασιλική και έτσι γουστάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Δε θα συμφωνώ μαζί σου επειδή σε λένε Βασιλική
κι αυτο που κολλαει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Να μη ρωτάς τότε άμα δε θες να μάθεις. Δε θα συμφωνώ μαζί σου επειδή σε λένε Βασιλική και έτσι γουστάρεις.

Πότε είπα να συμφωνήσεις μαζί μου; Εσύ εξέφρασες παγιότητα στις απόψεις σου. Εσύ ήσουν πως διατύπωνες τις πεποιθήσεις σου με απολυτότητα και τις θεωρούσες (και προφανώς εξακολουθείς να θεωρείς) σωστές. Εγώ, από την άλλη προσπάθησα να αντιληφθώ, τις απόψεις σου, με τις οποίες και διαφωνώ, αλλά μου ήταν αδύνατο. Οι δικές μου οι ενέργειες είναι δημοκρατικές και σε καμία περίπτωση κατακριτέες, σε αντίθεση με τις δικές σου. Επιπροσθέτως, δε σε ρώτησα για να με διαφωτίσεις, ούτε να μου μεταλαμπαδεύσεις τις γνώσεις σου. Εδώ παραθέτουμε απόψεις. Απόψεις που είτε υποστηρίζονται, είτε απορρίπτονται. Εγώ είμαι σε θέση να αιτιολογήσω τις πεποιθήσεις μου, ενώ εσύ όχι. Άλλωστε αυτό είναι το φυσικό. Ποιο επιχείρημα μπορείς να βρεις όταν θεωρείς πως οι μη Χριστιανοί θα πρέπει να αυτοκτονήσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Να μη ρωτάς τότε άμα δε θες να μάθεις. Δε θα συμφωνώ μαζί σου επειδή σε λένε Βασιλική και έτσι γουστάρεις.

Εφόσον βρίσκεσαι σε δημόσιο φόρουμ και εκφέρεις μια άποψη, θα πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχτείς κριτική επάνω σε αυτήν, είτε αυτή γίνεται ευθέως, είτε με τη μορφή ερωτήσεων. Αλλιώς δε θα ήταν φόρουμ (όπου οι άνθρωποι κουβεντιάζουν), αλλά πίνακας ανακοινώσεων.

Δεν παλεύουμε εδώ, ούτε προσπαθούμε να ταπώσουμε ο ένας τον άλλο. Συζητάμε γιατί μας αρέσει, ή γιατί υπερασπιζόμαστε κάποιες απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Με αυτή τη λογική κάθε μη νοήμων άνθρωπος, όπως αυτός ορίζεται από τον καθένα, θα έπρεπε να αυτοκτονεί;
Δεν εννοουσα τους μη νοημονες. Εννοουσα αυτους που "χανουν" το μυαλο τους μπροστα σε μια πολυ ασχημη/δυσκολη κατασταση. Νομιζω οτι εχει διαφορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
παιδια πριν λιγους μηνες χασαμε εναν πολυ αγαπημενο μας φιλο και συμμαθητη επειδη αυτοκτονησε:( ο ιδιος απο οτι ακουστηκε ηταν υπερευαισθητος και δεχοταν πολυ πιεση απο το σπιτι. κατα τν γνωμη μ ειναι πολυ κριμα να συμβαινουν τετοια πραγματα και πιστευω πως κατι τετοιο δν πρεπει να περνα απο το μυαλο κανενος ακομα και αν τα πραγματα ειναι χειροτερα απο ποτε. αρκει μονο να αναφερω το σοκ π παθαμε εμεις οι απλοι συμμαθητες αλλα και η οικογενεια τ π εφθασε στα προθυρα της τρελας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skcern

Νεοφερμένος

Ο skcern αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλο το νήμα αλλά
θα ήθελα να σας πω ότι
Ένα άτομο που πάσχει από ένα επεισόδιο μείζονος κατάθλιψης είναι πολύ επικίνδυνο να αυτοκτονήσει.
Αν κάποιος έχει συμπτώματα κατάθλιψης είναι απαραίτητο να ζητήσει βοήθεια.

Η μείζων καταθλιπτική διαταραχή διαφέρει από την κοινή κατάθλιψη και από το συνηθισμένο αίσθημα της θλίψης. Η διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο από ιατρό και θεραπεύεται με ψυχοθεραπεία ή αντικαταθλιπτικά φάρμακα. Υπάρχουν διάφορες υπο-κατηγορίες κατάθλιψης, μερικές απο τις οποίες πληρούν τα συνηθισμένα διαγνωστικά κριτήρια της θλίψης, της αναστάτωσης και της διαταραχής του ύπνου ή της όρεξης για φαγητό και άλλοι τύποι που δεν διαταράσσουν την χαρά και την απόλαυση σε κάποιο άτομο αλλά δημιουργούν έναν έντονα διασπαστικό κύκλο εσωτερικής παράλυσης και ληθαργίας.


https://el.wikipedia.org/wiki/Κλινική_Κατάθλιψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
ο αυτοχειρας κατα τη γνωμη μου ειναι και γενναιος γιατι βαζει τερμα στη ζωη του και πολλες φορες με ασχημο τροπο -κατι το οποιο φοβιζει ολους τους ανθρωπους- αλλα και δειλος γιατι παραιτειται απο τη ζωη απο τις χαρες τις λυπες τις επιτυχιες και τις στεναχωριες..... διφυης ο χαρακτηρας του αυτοχειρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
ο αυτοχειρας κατα τη γνωμη μου ειναι και γενναιος γιατι βαζει τερμα στη ζωη του και πολλες φορες με ασχημο τροπο -κατι το οποιο φοβιζειολους τους ανθρωπους- αλλα και δειλος γιατι παραιτειται απο τη ζωη απο τις χαρες τις λυπες τις επιτυχιες και τις στεναχωριες..... διφυης ο χαρακτηρας του αυτοχειρα..
τα ειπες πολυ σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
ο αυτοχειρας κατα τη γνωμη μου ειναι και γενναιος γιατι βαζει τερμα στη ζωη του και πολλες φορες με ασχημο τροπο -κατι το οποιο φοβιζειολους τους ανθρωπους- αλλα και δειλος γιατι παραιτειται απο τη ζωη απο τις χαρες τις λυπες τις επιτυχιες και τις στεναχωριες..... διφυης ο χαρακτηρας του αυτοχειρα..
Πραγματι.. Και εγω συμφωνω σε αυτο..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Γεια σας μετα απο καιρο.

Και οι σουλιώτισσες αυτοκτόνησαν ουσιαστικά επειδή δεν ήθελαν να παραδοθουν.
Κατα τη γνωμη μου αυτο δεν ειχε λογικη!Θα ωφελουσαν περισσοτερο το εθνος αιχμαλωτες παρα νεκρες.
Στις 23 Απριλίου 1941, στην Ήπειρο, ο Ταγματάρχης πυροβολικού Νικόλαος Βερσής, διοικητής μοίρας πυροβολικού, όταν αναγκάζεται να παραδώσει τα πυροβόλα του στους Γερμανούς αυτοκτονεί.
Με ποιο δικαιωμα;;Για να φτασει σε αυτο το βαθμο απαιτηθηκαν πολλα χρηματα απο το Ελληνικο κρατος σε μια περιοδο φοβερης υφεσης. Πως τολμαει και τα πεταει στα σκουπιδια ολα αυτα;;
Θα μπορουσε να συνεχισει τον πολεμο στο βουνο, να οργανωσει πυρηνες αντιστασης, να συγκεντρωσει οπλισμο κτλ... Παντα υπαρχει ελπιδα!Αλλα και να μην υπαρχει, για τους απαισιοδοξους, παλεψε για την τιμη σου!Για το φιλοτιμο!
Θα μου πειτε βεβαια, κρινω εκ των υστερων και δεν θα εχετε αδικο...
Μα εκεί θέλω να καταλήξω .Οτι αυτοκτονούν επειδή δεν έχουν (ή δεν πιστεύουν πως υπάρχει) ελπίδα για κάτι καλύτερο .So simple .
Μα ασχετα απο την ελπιδα, εχει κανεις χρεος να παλεψει για τη οικογενεια του, για τους φιλους του και για τον τοπο του. Δεν ειμαστε υπολογοι μονο στον εαυτο μας!Οι γονεις μας μας ανεθρεψαν με πολυ κοπο, το κρατος δαπανησε χρησιμους πορους για να μας δωσει εστω και αυτη την εκπαιδευση που παρεχεται στα σχολέια... Δεν μπορουμε να πουμε, "Α δεν αντεχω, δεν βαστω, αυτοκτονω". Εχουμε υποχρεωση στο κοινωνικο συνολο να παλεψουμε!

αυτοκτονία είναι αποτέλεσμα γρήγορης, λανθασμένης, ανώριμης σκέψεις, και δεν την συγχωρώ μόνο για ακραίες περίπτωσης (πέθανα για να σώσω το παιδί μου, πέθανα για την πατρίδα, πέθανα για κάποιο υψηλό μου πιστεύω).
Εγω δεν μπορω να καταλαβω το αυτοκτονω για την πατριδα. Τι ακριβως εννοεις;

Και το να αυτοκτονήσεις σε κάποιες περίπτωσης είναι ηρωικό, με ένα παράδειγμα θα το καταλάβετε καλύτερα, το δεξί χέρι του Χίτλερ, ο Claus Von Stauffenberg ένα από τους καλύτερους στρατηγούς, μαζί με κάτι άλλους στρατηγούς προσπάθησαν να δολοφονήσουν τον Χίτλερ, η γνώστη σε όλους επιχείρηση Valkyrie, όταν απότυχαν, όλους τους έσφαξαν με την μια, αλλά αυτόν τον φέρανε μπροστά στο δικαστήριο, του άφησαν ένα πιστόλι μπροστά του, και του είπανε, «αυτοκτόνα εδώ μπροστά μας, η θα αρχίσουμε να κινάγαμε την οικογένεια σου», ηρωικά αυτοκτόνησε, χωρίς παρακάλια κτλ.
1)Συνταγματαρχης, οχι στρατηγος. Δεν ηταν δεξι χερι του Χιτλερ, δεν ειχε σχεση με το ναζισμο.
2)Εκτελεστηκε απο αποσπασμα, δεν αυτοκτονησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.

Εγω δεν μπορω να καταλαβω το αυτοκτονω για την πατριδα. Τι ακριβως εννοεις;


1)Συνταγματαρχης, οχι στρατηγος. Δεν ηταν δεξι χερι του Χιτλερ, δεν ειχε σχεση με το ναζισμο.
2)Εκτελεστηκε απο αποσπασμα, δεν αυτοκτονησε.

Στον πόλεμο μετά βάλε την φαντασία σου να δουλέψει.

Ναι δεν ξέρω έτσι μου έχουν πει την ιστορία. Την άλλη φορά κάνε λόγο για το τι έχω να πω από το να μου δείχνεις που έκανα λάθος στην ιστορία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Στον πόλεμο μετά βάλε την φαντασία σου να δουλέψει
Φιλε, οι νεκροι δεν πολεμουν! Πρεπει να παραμεινεις ζωντανος και να συνεχισεις τη μαχη...
Η μονη περιπτωση που μπορω να σκεφτω ειναι το να αυτοκτονησεις για να μην αποκαλυψεις χρησιμες για τον εχθρο πληροφοριες. Μονο εκει, και μονο αν εχεις κανει ο,τι μπορεις για να το αποφυγεις . Εχω ακουσει οτι στις ΕΔ εκπαιδευονται στο πως θα ξεγελασουν τον εχθρο οντας αιχμαλωτοι...

Ναι δεν ξέρω έτσι μου έχουν πει την ιστορία. Την άλλη φορά κάνε λόγο για το τι έχω να πω από το να μου δείχνεις που έκανα λάθος στην ιστορία μου.
Ενταξει. Απλα εχω αλλεργια στις ανακριβειες οσον αφορα την ιστορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
ΑΚΥΡΟΟ =
οι καθολικοι οσους αυτοκτονουν δεν τους κυδευουν ε??
επειδη θεωρειται φονιας του εαυτου του.. ετσι εχω ακουσει...
και ειναι ενδιαφερον.. =D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
ΑΚΥΡΟΟ =
οι καθολικοι οσους αυτοκτονουν δεν τους κυδευουν ε??
επειδη θεωρειται φονιας του εαυτου του.. ετσι εχω ακουσει...
και ειναι ενδιαφερον.. =D
Για ποιο λογο σου φαινεται ενδιαφερον.. ? :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Φιλε, οι νεκροι δεν πολεμουν! Πρεπει να παραμεινεις ζωντανος και να συνεχισεις τη μαχη...
Η μονη περιπτωση που μπορω να σκεφτω ειναι το να αυτοκτονησεις για να μην αποκαλυψεις χρησιμες για τον εχθρο πληροφοριες. Μονο εκει, και μονο αν εχεις κανει ο,τι μπορεις για να το αποφυγεις . Εχω ακουσει οτι στις ΕΔ εκπαιδευονται στο πως θα ξεγελασουν τον εχθρο οντας αιχμαλωτοι...


Ενταξει. Απλα εχω αλλεργια στις ανακριβειες οσον αφορα την ιστορια.

Χμμ, φαντάσου ένα χωρίο, που δεν μπορεί να επικοινωνήσει με κανέναν, την επομένη μέρα, έρχεται μια στρατιά να τους καταλάβει, μπορούν παραδοθούν και να σωθούν, το να παλέψουν είναι μια αυτοκτονία.
Και άλλα πολλά τέτοια παραδείγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Για ποιο λογο σου φαινεται ενδιαφερον.. ? :what:



γιατι απορω τι τους κανουν :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
, φαντάσου ένα χωρίο, που δεν μπορεί να επικοινωνήσει με κανέναν, την επομένη μέρα, έρχεται μια στρατιά να τους καταλάβει, μπορούν παραδοθούν και να σωθούν, το να παλέψουν είναι μια αυτοκτονία.
Αν δεν κανω λαθος, δεν μιλαμε για την πολυ επικινδυνη ενεργεια που ειναι σαν αυτοκτονια.
Στο παραδειγμα αυτο, το να πολεμησουν ειναι βλακεια, δεν εχει κανενα νοημα. Θα ωφελησουν σε τιποτα το κοινωνικο συνολο;; Οχι βεβαια! Αυτο που μπορουν να κανουν ειναι να προσπαθησουν να φυγουν. Και αν δεν τα καταφερουν, ναι, να παραδοθουν! Αλλωστε ετσι θα επιβαρυνουν τον εχθρο με εξοδα για την διατροφη τους και ανδρες για την φρουρηση τους.

Παντοτε η αυτοκτονια ειναι λανθασμενη ενεργεια, πιστευω. Οποιοσδηποτε σκοπος, σωστος ή λανθασμενος, υπηρετειται καλυτερα απο ζωντανους, παρα απο πεθαμενους!
Επισης, ασχετα με το αν υπρχει θεος ή οχι και το αν ο ανθρωπος ειναι ναος του θεου, εχουμε πιστευω την υποχρεωση, το καθηκον απεναντι στους γονεις μας, στους φιλους μας, στο κοινωνικο συνολο, στην πατριδα μας, να μεινουμε ζωντανοι και να κανουμε την ζωη μας και τη ζωη τους καλυτερη!Εστω και να αποτυχουμε, θα υπαρχει ενας λογος για να μας θυμουνται οι γενιες που θα ερθουν!
Εχω λαθος;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Αν δεν κανω λαθος, δεν μιλαμε για την πολυ επικινδυνη ενεργεια που ειναι σαν αυτοκτονια.
Στο παραδειγμα αυτο, το να πολεμησουν ειναι βλακεια, δεν εχει κανενα νοημα. Θα ωφελησουν σε τιποτα το κοινωνικο συνολο;; Οχι βεβαια! Αυτο που μπορουν να κανουν ειναι να προσπαθησουν να φυγουν. Και αν δεν τα καταφερουν, ναι, να παραδοθουν! Αλλωστε ετσι θα επιβαρυνουν τον εχθρο με εξοδα για την διατροφη τους και ανδρες για την φρουρηση τους.

Παντοτε η αυτοκτονια ειναι λανθασμενη ενεργεια, πιστευω. Οποιοσδηποτε σκοπος, σωστος ή λανθασμενος, υπηρετειται καλυτερα απο ζωντανους, παρα απο πεθαμενους!
Επισης, ασχετα με το αν υπρχει θεος ή οχι και το αν ο ανθρωπος ειναι ναος του θεου, εχουμε πιστευω την υποχρεωση, το καθηκον απεναντι στους γονεις μας, στους φιλους μας, στο κοινωνικο συνολο, στην πατριδα μας, να μεινουμε ζωντανοι και να κανουμε την ζωη μας και τη ζωη τους καλυτερη!Εστω και να αποτυχουμε, θα υπαρχει ενας λογος για να μας θυμουνται οι γενιες που θα ερθουν!
Εχω λαθος;;
Στην άποψη που έχεις για την αυτοκτονία, συμφωνώ. Και σίγουρα είναι η εύκολη λύση, απλά την δικαιολογώ σε περιπτώσεις αμάθειας (περιμένεις ένα χωριό να τα ξέρει αυτά?) και άλλον ακραίων καταστάσεων.
Αλλά όπως έχω πει και πριν, ζούμε για το καλύτερο που πιστεύουμε, άμα αυτοκτονήσουμε, είναι η εύκολη λύση, είναι η δειλή λύση, παρατάς εντελώς τον αγώνα, είτε είναι σωματικός είτε ψυχολογικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top