Αστυφυλάκων και αξίωμα

Panos blg

Νεοφερμένος

Ο Panos blg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Γεια σας απο αστυφυλακων μεχρι ποιο αξιωμα μπορω να φτασω και εαν γνωριζει καποιος και τα μισθολογικα ευχαριστώ
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Επειδή και εμένα με ενδιαφέρει από όσο έχω ψάξει μπορείς μέσω εξετάσεων να φτάσεις μέχρι τον βαθμού του ανθυπαστυνομου.. τώρα μισθολογικά είναι γύρω στο χιλιάρικο και λίγο παραπάνω ☺️
 

Panos blg

Νεοφερμένος

Ο Panos blg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Εχω απο οσο εχω ψαξει ξερω οτι οι 5 πρωτοι γινονται αξιωματικοι επισης εαν εχεις πτυχίο απο αει η τει γινεσαι αξιωματικος και μπορεις να φτασεις μεχρι ανθυποαστυνομος και εφοσον ενταχθείς στο τεμα μπορεις να φτασεις μεχρι αστ
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Εχω απο οσο εχω ψαξει ξερω οτι οι 5 πρωτοι γινονται αξιωματικοι επισης εαν εχεις πτυχίο απο αει η τει γινεσαι αξιωματικος και μπορεις να φτασεις μεχρι ανθυποαστυνομος και εφοσον ενταχθείς στο τεμα μπορεις να φτασεις μεχρι αστ
Με πτυχίο από ΑΕΙ -ΤΕΙ + αποφοίτηση απο αστυφυλάκων γίνεσαι αμέσως αξιωματικός χωρίς εξετάσεις ;
 

Panos blg

Νεοφερμένος

Ο Panos blg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Αυτο αναφέρεται στην ιστοσελιδα της αστυνομιας γινεσαι αστυνομος β και α που ειναι αξιωματικος υπηρεσιας
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Οι σπουδαστές μετά την αποφοίτησή τους από τη Σχολή Αστυφυλάκων, ονομάζονται Αστυφύλακες και τοποθετούνται με σύστημα μορίων σε οποιαδήποτε Υπηρεσία της Ελληνικής Αστυνομίας. Εχουν τη δυνατότητα να προαχθούν στο βαθμό του Αρχιφύλακα, ώστε να υπαχθούν στην κατηγορία των Υπαξιωματικών του Σώματος, μετά την παρέλευση 3ετίας και μέσω προαγωγικών εξετάσεων.

Αντίστοιχα, οι Αρχιφύλακες προάγονται στο βαθμό του ανθυπαστυνόμου με τη συμπλήρωση πέντε (5) ετών στο βαθμό τους. Κατ’ εξαίρεση οι αρχιφύλακες πτυχιούχοι Πανεπιστημίων ή Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΤΕΙ) προάγονται στο βαθμό του ανθυπαστυνόμου εφόσον συμπληρώσουν τουλάχιστον δύο (2) ή τρία (3) έτη στο βαθμό, αντίστοιχα, και ο τίτλος σπουδών τους δεν λήφθηκε υπόψη για την προαγωγή τους χωρίς εξετάσεις στο βαθμό του Aρχιφύλακα.

Οι ανωτέρω έχουν την ιδιότητα του ανακριτικού υπαλλήλου, οι δε Αρχιφύλακες και Ανθυπαστυνόμοι κατά κανόνα εκτελούν καθήκοντα Αξιωματικού Υπηρεσίας.

Οι Ανθυπαστυνόμοι έχουν τη δυνατότητα να προαχθούν στο βαθμό του Υπαστυνόμου, ύστερα από φοίτηση στο Τμήμα Επαγγελματικής Μετεκπαίδευσης Ανθυπαστυνόμων της Αστυνομικής Ακαδημίας και μπορούν να εξελιχθούν μέχρι και το βαθμό του Αστυνόμου Α`.

Οι απόφοιτοι της Σχολής Αξιωματικών ονομάζονται Υπαστυνόμοι Β΄ και εντάσσονται στην κατηγορία των Αξιωματικών της Ελληνικής Αστυνομίας, μπορούν δε να εξελιχθούν μέχρι και το βαθμό του Αντιστράτηγου.

Οι Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων έχουν δική τους επετηρίδα και μπορούν να εξελιχθούν μέχρι και το βαθμό του Υποστράτηγου.

Οι προαγωγές των Αξιωματικών γίνονται μετά από κρίση των αρμοδίων συμβουλίων με βάση τυπικά και ουσιαστικά προσόντα.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Με πτυχίο από ΑΕΙ -ΤΕΙ + αποφοίτηση απο αστυφυλάκων γίνεσαι αμέσως αξιωματικός χωρίς εξετάσεις ;
Οχι δεν ισχυει αυτο. Μπορεις να δωσεις κατακτηριες για αξιωματικος οπου ανταγωνιζεσαι μονο αυτους που εχουν ηδη καποιο πτυχιο. Αλλιως μπορεις να δωσεις πανελληνιες με χαμηλοτερη ομως βαση.
 
Top