Αστυφυλάκων - διορισμός

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Πάντως από αυτά που ακούω αστυνομικός και Αθήνα είναι δύσκολα τα πράγματα.
Δεν αντιλέγω αλλά φαίνεται το μόνο κριτήριο επιλογής σχολής να είναι ο τόπος διαμονής και γι' αυτό ρωτάω. Αν το θέμα της ήταν μόνο η δυσκολία της υπηρεσίας ίσως ο στρατός να ήταν καλύτερη λύση, αλλά δεν θέλει να φύγει από Θεσσαλονίκη. Που θα φύγει δηλαδή για την σχολή αλλά ας το αφήσουμε. Γενικά διακρίνω μια επιπολαιότητα που μπορεί να της βγει σε κακό.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω αλλά φαίνεται το μόνο κριτήριο επιλογής σχολής να είναι ο τόπος διαμονής και γι' αυτό ρωτάω. Αν το θέμα της ήταν μόνο η δυσκολία της υπηρεσίας ίσως ο στρατός να ήταν καλύτερη λύση, αλλά δεν θέλει να φύγει από Θεσσαλονίκη. Που θα φύγει δηλαδή για την σχολή αλλά ας το αφήσουμε. Γενικά διακρίνω μια επιπολαιότητα που μπορεί να της βγει σε κακό.
Βασικά ο στρατός σε θέμα μεταθέσεων για όσους ψάχνουν μόνιμη εγκατάσταση κάπου είναι κακή ιδέα. Κάθε φορά που προάγεσαι στο αμέσως ανώτερο αξίωμα σε στέλνουν και σε διαφορετική τοποθεσία ανάλογα με το που χρειάζονται αυτό τον βαθμό. Οπότε ανά 4-5 χρόνια περίπου γυρίζεις την Ελλάδα.

Αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου. Είναι κάπως περίεργο να βλέπεις άτομα να διαλέγουν σε ποιο σώμα θα ήθελαν να μπουν με μόνο κριτήριο το ποιο θα τους εξασφαλίσει τη μόνιμη εγκατάσταση στη τοποθεσία τους.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Βασικά ο στρατός σε θέμα μεταθέσεων για όσους ψάχνουν μόνιμη εγκατάσταση κάπου είναι κακή ιδέα. Κάθε φορά που προάγεσαι στο αμέσως ανώτερο αξίωμα σε στέλνουν και σε διαφορετική τοποθεσία ανάλογα με το που χρειάζονται αυτό τον βαθμό. Οπότε ανά 4-5 χρόνια περίπου γυρίζεις την Ελλάδα.

Αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου. Είναι κάπως περίεργο να βλέπεις άτομα να διαλέγουν σε ποιο σώμα θα ήθελαν να μπουν με μόνο κριτήριο το ποιο θα τους εξασφαλίσει τη μόνιμη εγκατάσταση στη τοποθεσία τους.
Τα σώματα ασφαλείας προσφέρονται για μόνιμη δουλειά αλλά όχι για μόνιμη εγκατάσταση, τουλάχιστον όχι αμέσως. Τα τυχερά του επαγγέλματος και πρέπει κανείς να είναι διατεθειμένος να δεχτεί τα αρνητικά μαζί με τα θετικά.
 

Manuela98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Manuela98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Είναι τόσο τρομερό να ζήσεις για κάποια χρόνια εκτός Θεσσαλονίκης;
Δεν αντιλέγω αλλά φαίνεται το μόνο κριτήριο επιλογής σχολής να είναι ο τόπος διαμονής και γι' αυτό ρωτάω. Αν το θέμα της ήταν μόνο η δυσκολία της υπηρεσίας ίσως ο στρατός να ήταν καλύτερη λύση, αλλά δεν θέλει να φύγει από Θεσσαλονίκη. Που θα φύγει δηλαδή για την σχολή αλλά ας το αφήσουμε. Γενικά διακρίνω μια επιπολαιότητα που μπορεί να της βγει σε κακό.
Στη Θεσσαλονίκη είναι το αγόρι μου η φίλες μου οι γονείς μου η ζωή μου γενικώς... Αν φύγω όλα αυτά? Ελπίζω να καταλαβαίνεις λοιπόν πως δεν πρόκειται για επιπολαιότητα. Απλά προσπαθώ να βρω μια λύση.
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Στη Θεσσαλονίκη είναι το αγόρι μου η φίλες μου οι γονείς μου η ζωή μου γενικώς... Αν φύγω όλα αυτά? Ελπίζω να καταλαβαίνεις λοιπόν πως δεν πρόκειται για επιπολαιότητα. Απλά προσπαθώ να βρω μια λύση.
Ε καλά αυτό ισχύει για όλους μας μέχρι να πάμε φοιτητές.Με τις φίλες σου μπορείς να έχεις επαφή και όταν βρίσκεσαι Θεσσαλονίκη θα τις συναντάς.Παντωςστην σχολή θα κάνεις νέες παρέες.Το αγόρι σου και οι γονείς σου λογικά θα σε υποστηρίξουν αφού θα κάνεις αυτό που θέλεις .Γενικά πιστεύω ότι καθένας μας είναι ξεχωριστός και του παρουσιάζονται διαφορετικέςς ευκαιρίες στην ζωή του.ΜΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΣ με την λογική θα αφήσω πίσω τον έναν θα αφήσω πίσω τον άλλο.Η ζωή είναι δική σου και πρέπει να κοιτάς το μέλλον σου.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Στη Θεσσαλονίκη είναι το αγόρι μου η φίλες μου οι γονείς μου η ζωή μου γενικώς... Αν φύγω όλα αυτά? Ελπίζω να καταλαβαίνεις λοιπόν πως δεν πρόκειται για επιπολαιότητα. Απλά προσπαθώ να βρω μια λύση.
Η σχολή αστυφυλάκων είναι τρια χρόνια και δεν είναι Θεσσαλονίκη οπότε θα φύγεις σίγουρα για αυτό το διάστημα. Σε αυτά τα τρία χρόνια πολλά μπορούν να αλλάξουν, προφανώς όχι σε σχέση με τους γονείς.
 

Manuela98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Manuela98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Η σχολή αστυφυλάκων είναι τρια χρόνια και δεν είναι Θεσσαλονίκη οπότε θα φύγεις σίγουρα για αυτό το διάστημα. Σε αυτά τα τρία χρόνια πολλά μπορούν να αλλάξουν, προφανώς όχι σε σχέση με τους γονείς.
Δεν καταλαβαίνεις απαντάς τελείως με τη λογική τέλος πάντων..
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνεις απαντάς τελείως με τη λογική τέλος πάντων..
Ε τότε με συγχωρείς αλλά μην κάνεις το λάθος και πας σε κάποια στρατιωτική σχολή ή κάποιο σώμα ασφαλείας.Δεν γίνεται και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτατος.Εχεις 2 επιλογές και γνωρίζεις τα υπέρ και τα κατά.Αν τα κατά σε κάνουν να το σκέφτεσαι τόσο έντονα ίσως να μην είναι ιδανικές επιλογές για εσένα.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Η αστυφυλάκων είναι 1,5 χρόνος μέσα 1,5 έξω σιγά το διάστημα ρε συ ίσα ίσα ξεφεύγεις λίγο
 

Manuela98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Manuela98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Η αστυφυλάκων είναι 1,5 χρόνος μέσα 1,5 έξω σιγά το διάστημα ρε συ ίσα ίσα ξεφεύγεις λίγο
Ναι αλλά μετά??? Φοβάμαι ότι θα χάσω αυτά που έχω από την άλλη θέλω να έχω στάνταρ μισθό
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Ναι αλλά μετά??? Φοβάμαι ότι θα χάσω αυτά που έχω από την άλλη θέλω να έχω στάνταρ μισθό
Μόνο και μόνο από αυτό το μνμ μην το σκέφτεσαι καν αμάν με αυτό το σταθερή δουλειά αφήστε την θέση για κάποιον που τον νοιάζει όντως (φιλικά πάντα).
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνεις απαντάς τελείως με τη λογική τέλος πάντων..
Το ο,τι απαντώ με τη λογική δεν σημαίνει ο,τι δεν καταλαβαίνω. Απλά πρέπει να δεις και άλλες πτυχές. Και εγώ έφυγα από το σπίτι μου για να σπουδάσω και για δουλειά. Βέβαια δεν είχα άλλη επιλογή γιατί στον τόπο μου δεν υπήρχε η σχολή που επιθυμουσα. Οπότε ήταν κάτι αναπόφευκτο. Και τις σχέσεις μου με τους γονείς διατήρησα, και τις φιλίες μου και απέκτησα και νέες στη σχολή. Σχέση δεν είχα όταν πέρασα στο πανεπιστήμιο. Δεν είναι κακό να θέλεις να μείνεις στον τόπο σου. Αλλά αυτή σου η επιθυμία δεν συνδυάζεται εύκολα με τις στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δηλητηριασμένες, σαθρές αντιλήψεις και κριτήρια επιλογής σχολής, νόμιζα πως η νοοτροπία περί δημοσίου περιορίζονταν στην γενία των γονιών μας...
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Δηλητηριασμένες, σαθρές αντιλήψεις και κριτήρια επιλογής σχολής, νόμιζα πως η νοοτροπία περί δημοσίου περιορίζονταν στην γενία των γονιών μας...
Δυστυχώς,αυτές τις αντιλήψεις τις έχουν περάσει οι γονείς στα παιδιά τους.Γι' αυτό η ζήτηση για αυτές τις σχολές έχει αυξηθεί τα τελευταία χρόνια.Τωρα λόγω του ιού πολλοί δυσκολεύονται οικονομικά,οπότε είναι μια διέξοδος για κάποιους.Εγω πάντως έχω πολλούς συμμαθητές και στο σχολείο και στο φροντιστήριο ,οι οποίοι για την οικονομική αποκατάσταση θα επιλέξουν σώματα ασφαλείας ή στρατό. Λυπηρό αυτό το γεγονός ειδικά όταν μιλάμε για παιδιά με προοπτικές και ικανότητες που πάνε απλά για την αποκατάσταση.:blink:
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δυστυχώς,αυτές τις αντιλήψεις τις έχουν περάσει οι γονείς στα παιδιά τους.Γι' αυτό η ζήτηση για αυτές τις σχολές έχει αυξηθεί τα τελευταία χρόνια.Τωρα λόγω του ιού πολλοί δυσκολεύονται οικονομικά,οπότε είναι μια διέξοδος για κάποιους.Εγω πάντως έχω πολλούς συμμαθητές και στο σχολείο και στο φροντιστήριο ,οι οποίοι για την οικονομική αποκατάσταση θα επιλέξουν σώματα ασφαλείας ή στρατό. Λυπηρό αυτό το γεγονός ειδικά όταν μιλάμε για παιδιά με προοπτικές και ικανότητες που πάνε απλά για την αποκατάσταση.:blink:
Παιδιά με ουσιώδεις προοπτικές θα διέθεταν βασική κριτική ικανότητα, προκειμένου να μην ακολουθήσουν έναν επαγγελματικό δρόμο αποκλειστικά για την αποκατάσταση που προσφέρει.:happy:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Προ της κρίσης οι βάσεις στα Παιδαγωγικά ήταν σαν της Ιατρικής. Άλλος σίγουρος δρόμος για το δημόσιο από εκεί και κάπως έτσι γέμισαν τα σχολεία με μη παραγωγικούς εκπαιδευτικούς που έφθειραν και φθείρουν τη δημόσια Παιδεία και είναι λογικό γιατί πολλοί/ες από αυτούς/ες κάνουν κάτι που ποτέ δεν ήθελαν στην πραγματικότητα. Με την κρίση, τα μνημόνια και το τέλος των διορισμών οι βάσεις των Παιδαγωγικών σχολών έπιασαν πάτο. Τα ίδια θα γίνονταν και με τα Σώματα Ασφαλείας. Μέχρι το 2010 παρακάλαγαν το κόσμο να πάει σε αυτές τις σχολές και μετά τη κρίση δεν τους προλαβαίνουν.

Ίδια μοίρα και στα Σώματα Ασφαλείας. Θα γεμίσουν με προσωπικό που δεν γουστάρει τη δουλειά και θα κάνουν κακό και στον εαυτό τους ( ψυχοσύνθεση ) και στο σώμα.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Τα σώματα ασφαλείας ανέκαθεν είχαν μια σταθερή ζήτηση, και, σε παρακαλώ, μην μου συγκρίνεις το παιδαγωγικό με το αστυνομικό έργο :P
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Τα σώματα ασφαλείας ανέκαθεν είχαν μια σταθερή ζήτηση, και, σε παρακαλώ, μην μου συγκρίνεις το παιδαγωγικό με το αστυνομικό έργο :P
Όλες οι δουλειές έχουν τη χρησιμότητα τους στη κοινωνία. Συγκρίνω ωστόσο την νοοτροπία. Βλέπεις πως όλοι/όλες κυνηγάνε κάθε πιθανή διέξοδο προς το δημόσιο. Βρέθηκε τρυπάκι με μεταπτυχιακό για άτομα με προβλήματα ( ειδική αγωγή ) και έτρεξαν πόσα άτομα. Επικρατεί χάος σε αυτήν την χώρα.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Όλες οι δουλειές έχουν τη χρησιμότητα τους στη κοινωνία. Συγκρίνω ωστόσο την νοοτροπία. Βλέπεις πως όλοι/όλες κυνηγάνε κάθε πιθανή διέξοδο προς το δημόσιο. Βρέθηκε τρυπάκι με μεταπτυχιακό για άτομα με προβλήματα ( ειδική αγωγή ) και έτρεξαν πόσα άτομα. Επικρατεί χάος σε αυτήν την χώρα.
Προφανώς, δεν θέλω να υποβαθμίσω το έργο καθενός, αλλά δεν υφίσταται σύγκριση σε δυο ανόμοια αντικείμενα. Την άποψη μου περι νοοτροπίας την διατύπωσα.
 
Top