Αστυνομία: φταίει για όλα;

gkm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gkm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Στην ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη Περάματος και αλλού, χιλιάδες άνθρωποι έχουν χάσει τη ζωή τους ή την ικανότητά τους να εργάζονται σε εργατικά ατυχήματα για τα οποία, μεταξύ άλλων, ευθύνονται σε μεγάλο βαθμό η έλλειψη επαρκών μέτρων ασφαλείας ή η αμέλεια-αδιαφορία για την τήρηση των μέτρων από τους εργοδότες ή/και τους αργολάβους. Ορυχεία, μεταλλεία, ναυπηγεία και άλλα τέτοια περιβάλλοντα της βαριάς βιομηχανίας αποτελούν πεδία θανάτου για ανθρώπους των οποίων ο αριθμός ξεπερνά κατά πολύ τους θανάτους αστυνομικών. Τα στατιστικά των εργατικών ατυχημάτων μιλούν από μόνα τους. Αν σε όλα αυτά προσθέσεις και τις κάθε λογής ασθένειες που προκύπτουν από την έκθεση σε ανθυγεινά περιβάλλοντα (πχ. εισπνοή τοξικών) τότε είναι εύκολο να συμπεράνεις πως το "επάγγελμα" του αστυνομικού δεν είναι ούτε το πιο δύσκολο ούτε το πιο επικίνδυνο που υπάρχει. Όσο για τις συνθήκες εργασίας του, καταλαβαίνεις πόσο γελοίο ακούγεται όταν από την άλλη έχουμε επαγγέλματα που αφορούν επικίνδυνες χειρωνακτικές εργασίες σε φορτηγά-πλοία, οξυγονοκολλήσεις σε αμπάρια, έκθεση σε καρκινογόνες ουσίες, μεταλλευτικές δραστηριότητες κάτω από τη γη και πολλά άλλα.
μηπως χρειαζεσε γυαλια; γιατι εγω πουθενα δεν εγραψα οτι ειναι το πιο δυσκολο και επικινδυνο αλλα ΕΝΑ απο τα δυσκολοτερα και πιο επικινδυνα.
περα απο αυτο πως ειναι δυνατον να συγκρινεις το εργο της αστυνομιας με την εργασια σε ορυχεια κλπ;;
Η αποστολη της αστυνομιας ειναι η προληψη και καταστολη του εγκληματος, η προστασια της δημοκρατιας και η εξασφαλιση της ασφαλειας των πολιτων και της δημοσιας ταξης και ειρηνης! ενω αυτων που δουλευουν τα ορυχεια και τα ναυπηγεια οι επιχειρησεις και οτι τελος παντων αναφερες ο μοναδικος σκοπος ειναι το ΚΕΡΔΟΣ!τα χρηματα! ο προσωπικος πλουτισμος! πως συγκρινεις δυο ανομοια πραγματα λοιπον;
τι και που βαλατε τις φωτογραφιες τους θα πρεπει να νιωσουμε και λυπηση απο πανω..???
ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ.
ενω πανω που βαλατε τους ανθρωπους που πεθαναν απο αστυνομικη σφαιρα;; πρεπει να νιωσουμε λυπηση;; επιλογη τους ηταν να κανουν αυτα που εκαναν και να βρεθουν εκει που βρεθηκαν
γιατι δεν αναφερεις κανενα απο τους στρατιωτικους λοιπον πεσοντες και μη που αυτοι κανουν το καθηκον τους πραγματικα
να σου αναφερω ικαρους ?
πολεμικο ναυτικο?
τα ιμια τα ξεχασαμε μηπως????
και εχω να σου αναφερω ενα σωρο...
δεν καταλαβαινω γιατι διαχωριζεις τις ενοπλες δυναμεις απο τα σωματα ασφαλειας;; και οι δυο προστατευουν την ελλαδα απο απειλες ο ενας απο την εξωτερικη απειλη και ο αλλος απο την εσωτερικη.
για διακίνηση ναρκωτικών από "αστυνομικούς" όμως δεν λέει κανείς τίποτα...
για τους βασανισμούς μεταναστών στα τμήματα; ούτε...
Για συνεργάτες της Χρυσής Αυγής; όχι...
Για τον δολοφόνο του Αγγελόπουλου, του Γρηγορόπουλου και άλλων πολιτών; όχι...
Για τους μπάτσους που πουλάνε προστασία μήπως;
εσυ ΠΩΣ τα ξερεις ολα αυτα αμα εγιναν απο ποιους εγιναν και γιατι εγιναν;; ειτε εισαι θεος και τα ξερεις ολα και βρισκεσε παντου και παντα ειτε συμμετειχες σε αυτα οποτε τα ξερεις απο πρωτο χερι... θες να τα συζηταμε κιολας...

παντως αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι η μεσεα και κατωτερη ταξη ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!!!!! ΑΦΟΥ ΤΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑΤΙ ΒΡΙΣΚΕΣΤΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΕ Ε;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Όχι, η επιχειρηματολογία δεν είναι ποτέ δεδομένη. Και αυτό γιατί δεν υπάρχει αντικειμενικά σωστή και λανθασμένη άποψη. Αν υπήρχε, θα την υιοθετούσαμε όλοι. Η επιχειρηματολογία λοιπόν χρειάζεται για να κάνεις τον άλλον να ξανασκεφτεί αυτά που πιστεύει, και να ξανασκεφτείς κι εσύ αυτά που πιστεύεις όταν ακούσεις το αντεπιχείρημά του. Διαφορετικά, ζήτω που καήκαμε, θα είχε ο καθένας μια γνώμη και θα ήταν αδύνατο να την αλλάξει.

και ξαναρωτάω,εσένα αμα σου έλεγα οτι ειμαι κατα των μπάτσων..δεν θα ήξερες τους λόγους?πανω κατω ειναι δεδομένοι...
ορισμένοι τουλάχιστον..
Καλά είστε πραγματικά για λύπηση ορισμένοι εδώ μέσα... Τώρα ξαφνικά αλλάζοντας συνεχώς επιχειρηματολογία μας λέτε δήθεν ότι από τη μία κι άλλες δουλειές είναι επικίνδυνες. Αν πρόσεξες φίλε μου, είπα, μία από τις πιο επικίνδυνες όχι η πιο επικίνδυνη. Εννοείται ότι όλοι μας κάνουμε τις επιλογές μας ως προς το επάγγελμα που επιλέγουμε. Όμως κανείς μα κανείς ποτέ του δεν επέλεξε να πεθάνει μέσω της δουλειάς του. Αυτό θα ήταν σκέτη τρέλα. Εσείς τόσο καιρό το στρατό τον βρίζετε και τους στρατιωτικούς του λέτε φονιάδες φασίστες. Τώρα τους λέτε ήρωες. Δεν πάτε καθόλου καλά. Η συζήτηση που παρέθεσες είναι εντελώς άκυρη. Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν άτομα που πήγαν για τα λεφτά χωρίς να τους αρέσει. Η αστυνομία θα αποτελούσε εξαίρεση; Βέβαια η απαράδεχτη φασιστική για μένα στάση σου να τον απορρίψεις ως άνθρωπο και φίλο σου χωράει μεγάλη συζήτηση. Αποφάσισε φίλε μου τι θες από την αστυνομία επιτέλους; Να χρησιμοποιεί την ανώδυνη μέθοδο του σπρέι ή να τους πλάκωνε στο ξύλο. Μετά θα λέγατε ότι η αστυνομία άσκησε βία. ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΜΕΣΑ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΛΑΣΣΟΝΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ...

μέχρι την στιγμη που λες"η συζητηση που παρέθεσες..."δεν καταλαβαίνω αν αναφέρεσαι σε μενα...
γιατι ουτε κανένα στρατιωτικο ειπα ήρωα,ούτε τίποτα...
δεν θα τον απέρριπτα επειδή είναι βλάκας...είπαμε..σχήμα λόγου ήταν..το κάταλαβε ...:)
θέλω εναν αστυνομικό δίπλα στον πολίτη...
για την ακρίβεια να μην ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ο αστυνομικός σε μια κοινωνία..αλλα εφ'οσον συμφωνω οτι στην δική μας χρειάζεται
να ναι με το μέρος του λαου...
και ΟΧΙ απέναντι του...
ειμαι υπερ των αστυνομικών στην κοινωνία που ζούμε,κατά των μπάτσων...
θεωρώντας οτι στην EΛ.ΑΣ οι δευτεροι αποτελούν την *πλειονότητα..για ευνοητους λόγους που βαριέμαι να εξηγήσω..
και για να μην λέτε οτι δεν επιχειρηματολογώ...:P πάρε έναν λόγο..
ΕΣΤΩ οτι ολοι οι αστυνομικοί ηταν καλοι..προκείμενου να αντιμετωπίσουν διάφορες καταστάσεις ειναι απαραίτητη(;)η χρήση βίας.
οταν ο ΚΑΘΕ ανθρωπος αναγκάζεται να βιοπραγεί ή να παρακολουθεί περιστατικά βίας ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ...
είναι απολυτα λογικό να έχει μια εχθρικη και βίαιη συμπεριφορά..με αποτέλεσμα να αλλοιωθεί η προσωπικότητα του..δηλαδη
απο αστύνομος--->μπάτσος..

***δεν ισχύουν για ΟΛΟΥΣ τους αστυνομικούς αυτά...ουτε ολοι γίνονται μπάτσοι...απλα είπα η ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ*...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gkm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
ΕΣΤΩ οτι ολοι οι αστυνομικοί ηταν καλοι..προκείμενου να αντιμετωπίσουν διάφορες καταστάσεις ειναι απαραίτητη η χρήση βίας.
οταν ο ΚΑΘΕ ανθρωπος αναγκάζεται να βιοπραγεί ή να παρακολουθεί περιστατικά βίας ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ...
είναι απολυτα λογικό να έχει μια εχθρικη και βίαιη συμπεριφορά..με αποτέλεσμα να αλλοιωθεί η προσωπικότητα του..δηλαδη
απο αστύνομος--->μπάτσος..
ΑΧ! τι ωραια! 1+1=2! πωπω ειμαι αινσταιν!
με βαση αυτη την λογικη λοιπον αφου πολλοι ανθρωποι παρακολουθουν ταινιες/ειδησεις με πολυ βια ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ αρα ειναι μπατσοι και αυτοι!
πωπω μιλαμε να πας κατευθειαν για ψυχολογιες μην χασει η επιστημη τετοιο μυαλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
και ξαναρωτάω,εσένα αμα σου έλεγα οτι ειμαι κατα των μπάτσων..δεν θα ήξερες τους λόγους?πανω κατω ειναι δεδομένοι...
ορισμένοι τουλάχιστον..

Μα δε μιλάς με μένα. Μιλάς μ' ένα φίλο σου που σκέφτεται να γίνει μπάτσος, και λέγοντας του "είσαι μαλάκας, είσαι μαλάκας, θα σου κόψω την καλημέρα", δεν πρόκειται να του αλλάξεις γνώμη, ούτε καν να τον κάνεις να αμφισβητήσει αυτό που πιστεύει.
Η αποστολη της αστυνομιας ειναι η προληψη και καταστολη του εγκληματος, η προστασια της δημοκρατιας και η εξασφαλιση της ασφαλειας των πολιτων και της δημοσιας ταξης και ειρηνης!

Mission failed

ενω αυτων που δουλευουν τα ορυχεια και τα ναυπηγεια οι επιχειρησεις και οτι τελος παντων αναφερες ο μοναδικος σκοπος ειναι το ΚΕΡΔΟΣ!τα χρηματα! ο προσωπικος πλουτισμος! πως συγκρινεις δυο ανομοια πραγματα λοιπον;

Εργάτες είναι, δεν πάνε στην τσέπη τους αλλά στων αφεντικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως αυτούς τους εργάτες που ψωφάνε δεν τους βρίζουν οι συνάνθρωποί τους, εν αντιθέσει με τους αστυνομικούς που βλέπουμε πως έχει η κατάσταση σ' αυτό το φόρουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Μα δε μιλάς με μένα. Μιλάς μ' ένα φίλο σου που σκέφτεται να γίνει μπάτσος, και λέγοντας του "είσαι μαλάκας, είσαι μαλάκας, θα σου κόψω την καλημέρα", δεν πρόκειται να του αλλάξεις γνώμη, ούτε καν να τον κάνεις να αμφισβητήσει αυτό που πιστεύει.


δεν θα διαφωνήσω...απλα ηταν συζήτηση μεταξυ σοβαρού και αστείου...
αν πήγαινε στο σοβαρό.. θα μιλούσα και εγω πιο σοβαρά...

ΑΧ! τι ωραια! 1+1=2! πωπω ειμαι αινσταιν!
με βαση αυτη την λογικη λοιπον αφου πολλοι ανθρωποι παρακολουθουν ταινιες/ειδησεις με πολυ βια ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ αρα ειναι μπατσοι και αυτοι!
πωπω μιλαμε να πας κατευθειαν για ψυχολογιες μην χασει η επιστημη τετοιο μυαλο!

δες την επιθετικη συμπεριφορά dude...
και δεν μου λες τζιμάνι μου...οι ψυχολογοι τι λένε για τα παιδάκια που παιζουν παιχνίδια βιας?(φαντάσου να την βλέπαν σε real life οπως οι αστυνομικοί)
οτι επειδή τα παιζουν γίνονται και πιο βιαιοι,σωστα?
οπότε ,ορίστε και επιστημονικό παράδειγμα εφ'οσον αυτό ζήτησες...

αμφιβάλλεις οτι ενας που δεν έχει δει ποτε σκηνη βίας(φαντάσου πως είναι εφικτό) ,ειναι λίγοτερο βιαιος απο κάποιον που βλέπει συστηματικά σκηνές βίας?(σε πραγματικο,ή φανταστικο κόσμο...λχ ταινια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως αυτούς τους εργάτες που ψωφάνε δεν τους βρίζουν οι συνάνθρωποί τους, εν αντιθέσει με τους αστυνομικούς που βλέπουμε πως έχει η κατάσταση σ' αυτό το φόρουμ.

Γιατί πείραξαν κανέναν αυτοί οι εργάτες? Χτύπησαν κανένα διαδηλωτή? Σκότωσαν κανένα 16χρονο? Σαν τα σκυλιά δουλεύουν για ένα κομμάτι ψωμί, σε τρισάθλιες συνθήκες υγιεινής και με ανύπαρκτα μέτρα προστασίας. Δεν ενοχλούν κανένα. Σε αντίθετη με την αστυνομική βία και την κατάχρηση εξουσίας που ενοχλεί πάμπολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Γιατί πείραξαν κανέναν αυτοί οι εργάτες? Χτύπησαν κανένα διαδηλωτή? Σκότωσαν κανένα 16χρονο? Σαν τα σκυλιά δουλεύουν για ένα κομμάτι ψωμί, σε τρισάθλιες συνθήκες υγιεινής και με ανύπαρκτα μέτρα προστασίας. Δεν ενοχλούν κανένα. Σε αντίθετη με την αστυνομική βία και την κατάχρηση εξουσίας που ενοχλεί πάμπολους.

Συνήθως για τους περισσότερους ανθρώπους δείχνουν κάποιον σεβασμό όταν πεθάνουν. Οι αστυνομικοί βέβαια λόγω στοχοποίησης παύουν να είναι ισάξιοι άνθρωποι! Τι βολικό...

ΥΓ: Τον 16 χρονο, ένας τον σκότωσε, η αστυνομική βία δεν ασκείται από όλους και γενικά βλέπεις το δέντρο κι όχι το δάσος :(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Συνήθως για τους περισσότερους ανθρώπους δείχνουν κάποιον σεβασμό όταν πεθάνουν. Οι αστυνομικοί βέβαια λόγω στοχοποίησης παύουν να είναι ισάξιοι άνθρωποι! Τι βολικό...

Δεν καταλαβαίνω που ακριβώς κολλάει τώρα αυτό, αλλά και ασέβεια να δείξεις, μη φοβάσαι, δε θα σε παρεξηγήσουν. Βασικά δε θα το μάθουν καν.

ΥΓ: Τον 16 χρονο, ένας τον σκότωσε, η αστυνομική βία δεν ασκείται από όλους και γενικά βλέπεις το δέντρο κι όχι το δάσος :(.

Ναι, και τον Καλτεζά άλλος ένας. Να άλλο ένα δέντρο.
Και με μερικά δέντρα ακόμη, έχουμε ένα ωραίο δάσος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Χμμμ, συμβάντα από το 1976.
Δες πόσοι έγιναν αστυνομικοί από τότε και σύγκρινε τα νούμερα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Χμμμ, συμβάντα από το 1976.
Δες πόσοι έγιναν αστυνομικοί από τότε και σύγκρινε τα νούμερα :(

Από το '76 μέχρι σήμερα, ένα κατεβατό από ανθρώπους που είναι για να με προστατεύουν.

ΥΓ. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psilos75

Νεοφερμένος

Ο psilos75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ορισμενα πιτσιρικια καλο ειναι να μην μιλανε διχως να γνωριζουν...

αφηστε τα να νομιζουν οτι η αστυνομια ειναι παντου σωστη....


οταν ομως καθονταν στο καναπε του μπαμπα και της μαμας και βλεπανε απο την τηλεωραση περυσι τετοια εποχη τα τραγικα επεισοδια στο συνταγμα και το ξυλο που ετρωγαν μεχρι και περαστικοι οπως εγω που προσπαθουσα να γυρισω σπιτι μου γιατι ειχα την ατυχια να δουλευω στην εργασια μου για τα προς το ζειν...εκει κοντα...τοτε ελα να μου πεις για τους πεσοντες...και ξαναλαεω και παλι.. ορισμενα παιδακια ειναι απλως τραγικα και ζουν στην δικη τους φαντασια ,με αυτα που διαβαζω εδω μεσα!!!

το ξεχασατε το επεισοδιο της ζαρτινιερας??? και ενα σωρο αλλα γεγονοτα αστυνομικης βιας διχως λογω και αφορμη...

κριμα απλα κριμα ειστε υποτιθετε η νεα γενια..μονο πισω παμε και οχι μπροστα με αυτες τις αποψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
παντως αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι η μεσεα και κατωτερη ταξη ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!!!!! ΑΦΟΥ ΤΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑΤΙ ΒΡΙΣΚΕΣΤΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΕ Ε;;;;

Γιατί δεν έγλυψα κανέναν,γιατί δεν έγινα κομματόσκυλο,γιατί δουλεύω από τα 13 μου.Βλέπεις εάν δε δούλευα το σπίτι μας θα ήταν σε χέρια τραπεζίτη.Εσείς η ανώτερη τάξη ξέρετε καλά να κρύβεστε.Και πάντα θα είμαι κατά της αστυνομίας,πες το κόμπλεξ,αλλά έχουν δει πολλά τα μάτια μου και δε μπορώ να πω πως οι αστυνομικοί είναι οι καλύτεροι άνθρωποι.Ειδικά όταν βλέπω άτομα να μου λένε θα μπω εκεί για να δίνω νόμιμα ξύλο,εντάξει μου αρκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Καταρχήν φίλε μου psile λες για παιδάκια υποβιβάζοντας εμένα και πολλούς άλλους εδώ μέσα. Η ηλικία δεν παίζει κανένα ρόλο. Αυτό είναι μια δικαιολογία των αποτυχημένων μεγάλων που κατάντησαν την κοινωνία στη σημερινή της μορφή. Από εδώ και πέρα να είσαι και κατά των γιατρών γιατί κάποιος κάποτε ξέχασε μέσα σε άτομο που χειρούργησε το νυστέρι, κατά των δασκάλων γιατί κάποιος κάποτε βίασε το μαθητή του, κατά των δικηγόρων γιατί κάποιος κάποτε με ψεύτικα στοιχεία έχωσε φυλακή κάποιον αθώο, κατά των φορτηγατζήδων γιατί κάποιος κάποτε παρέσυρε ένα παιδί και το άφησε αβοήθητο να πεθάνει στην άσφαλτο. Αλλά όταν βλέπεις κάποιον από τους παραπάνω δεν τον βρίζεις, δεν του πετάς πέτρες, δεν τον καις ζωντανό ούτε χαίρεσαι με το θάνατό του. Όλο το μένος σας το ξεσπάτε στην αστυνομία γιατί έτσι σας έμαθαν τα παλιομέσα ενημέρωσης που για να καταστρέψουν κάθε έννοια αξίας, ιδεώδους και ευταξίας σας πασάρουν βίντεο κομμένα και ραμμένα στα μέτρα του μυαλού σας και σ' αυτό που θέλετε να πιστεύετε. Γενικότερα οι Έλληνες και λόγω της ιστορίας μας έχουμε την τάση να είμαστε επαναστάτες και να μην θέλουμε κανέναν να μας υποδεικνυέι τι να κάνουμε. Μπορεί η εικόνα της αστυνομία του 1967-1974 να επηρέασε την όλη κατάσταση. Τώρα όμως δεν είναι έτσι. Σε κάθε επάγγελμα υπάρχει αυτός που θα κάνει το λάθος. Πόσο μάλλον στην αστυνομία που το παραμικρό προβάλλεται στα μέσα υποβιβάζοντας το σύνολό της και δημιουργώντας κακή εικόνα για το σώμα. ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΚΑΚΟΙ. Είστε φασίστες και ακραίοι. Τέλος. Ποτέ δε θα έκρινα ένα άτομο από το επάγγελμά του αν δεν του μιλούσα ιδιαιτέρως μαθαίνοντας τι σκέφτεται. Εσείς δε νομίζω να μιλήσατε και με τους 55.000 αστυνομικούς και να βγάλατε αυτό το συμπέρασμα. Με μένα πάντως δε μιλήσατε ούτε από τα λεγόμενά μου σε όλα τα ποστ δε νομίζω να μιλάω ακραία και φασιστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Καταρχήν φίλε μου psile λες για παιδάκια υποβιβάζοντας εμένα και πολλούς άλλους εδώ μέσα.
Η ηλικία δεν παίζει κανένα ρόλο. Αυτό είναι μια δικαιολογία των αποτυχημένων μεγάλων που κατάντησαν την κοινωνία στη σημερινή της μορφή. Από εδώ και πέρα να είσαι και κατά των γιατρών γιατί κάποιος κάποτε ξέχασε μέσα σε άτομο που χειρούργησε το νυστέρι, κατά των δασκάλων γιατί κάποιος κάποτε βίασε το μαθητή του, κατά των δικηγόρων γιατί κάποιος κάποτε με ψεύτικα στοιχεία έχωσε φυλακή κάποιον αθώο, κατά των φορτηγατζήδων γιατί κάποιος κάποτε παρέσυρε ένα παιδί και το άφησε αβοήθητο να πεθάνει στην άσφαλτο. Αλλά όταν βλέπεις κάποιον από τους παραπάνω δεν τον βρίζεις, δεν του πετάς πέτρες, δεν τον καις ζωντανό ούτε χαίρεσαι με το θάνατό του. Όλο το μένος σας το ξεσπάτε στην αστυνομία γιατί έτσι σας έμαθαν τα παλιομέσα ενημέρωσης που για να καταστρέψουν κάθε έννοια αξίας, ιδεώδους και ευταξίας σας πασάρουν βίντεο κομμένα και ραμμένα στα μέτρα του μυαλού σας και σ' αυτό που θέλετε να πιστεύετε. Γενικότερα οι Έλληνες και λόγω της ιστορίας μας έχουμε την τάση να είμαστε επαναστάτες και να μην θέλουμε κανέναν να μας υποδεικνυέι τι να κάνουμε. Μπορεί η εικόνα της αστυνομία του 1967-1974 να επηρέασε την όλη κατάσταση. Τώρα όμως δεν είναι έτσι. Σε κάθε επάγγελμα υπάρχει αυτός που θα κάνει το λάθος. Πόσο μάλλον στην αστυνομία που το παραμικρό προβάλλεται στα μέσα υποβιβάζοντας το σύνολό της και δημιουργώντας κακή εικόνα για το σώμα. ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΚΑΚΟΙ. Είστε φασίστες και ακραίοι. Τέλος. Ποτέ δε θα έκρινα ένα άτομο από το επάγγελμά του αν δεν του μιλούσα ιδιαιτέρως μαθαίνοντας τι σκέφτεται. Εσείς δε νομίζω να μιλήσατε και με τους 55.000 αστυνομικούς και να βγάλατε αυτό το συμπέρασμα. Με μένα πάντως δε μιλήσατε ούτε από τα λεγόμενά μου σε όλα τα ποστ δε νομίζω να μιλάω ακραία και φασιστικά.
Ε,σορρυ,αλλά πηγαίνουμε σε πορείες και βλέπουμε τι γίνεται.Εγώ και να πετάτε πέτρες έχω δει και να κάνετε χειρονομίες έχω δει και να προκαλείτε,μη μου πεις πως δε τα κάνετε,υπάρχουν ντοκουμέντα άλλωστε.Ξέρεις έχουμε και προσωπική άποψη,δεν είμαστε τόσο ζώα πια.Επίσης δε θεωρώ ''λάθος'' το να σηκώσει ένας αστυνομικός ένα όπλο και να σκοτώσει ένα 15χρονο,το θεωρώ δολοφονία.Και μη πεις ότι ήταν ένας,τόσα περιστατικά αναφέραμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Αν έχει γίνει αυτό είναι καταδικαστέο και πρέπει να τιμωρείται αμέσως όποιος το κάνει. Βέβαια όταν εσείς τους προκαλείτε συνεχώς βρίζοντάς τους, πετώντας τους πέτρες, φτύνοντάς τους και κάνοντας ένα σωρό αίσχη ενώ αυτοί είναι ήρεμοι και δε σας ενοχλούν, άνθρωποι είναι κι αυτοί σαν κι εσάς που έχουν ένα σωρό προβλήματα όπως εσείς που τους πετσοκόβουν τους μισθούς όπως σ' εσάς και ξεσπούν με αυτόν τον τρόπο αφού έχουν υποστεί τον απόλυτο εξευτελισμό. Τι θέλετε να κάνουν; Το πιο εύκολο για την αστυνομία είναι να έμπαινε στη βουλή και να τα τίναζε όλα στον αέρα. Αλλά δεν έχει κανένας το δικαίωμα να σκοτώσει τον άλλο αν ψυχρώ χωρίς να απειλείται με όπλο εκείνη τη στιγμή. Ο θάνατος όλων αυτών εκεί πάνω δε θα μας δώσει λύση. Και μάλιστα ποιος έχει τα κότσια να αναλάβει μια τέτοια ευθυνη. Αν ήσασταν εσείς το ίδιο θα σκεφτόσασταν. Απλώς τώρα λειτουργείτε ως όχλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Αν έχει γίνει αυτό είναι καταδικαστέο και πρέπει να τιμωρείται αμέσως όποιος το κάνει. Βέβαια όταν εσείς τους προκαλείτε συνεχώς βρίζοντάς τους, πετώντας τους πέτρες, φτύνοντάς τους και κάνοντας ένα σωρό αίσχη ενώ αυτοί είναι ήρεμοι και δε σας ενοχλούν, άνθρωποι είναι κι αυτοί σαν κι εσάς που έχουν ένα σωρό προβλήματα όπως εσείς που τους πετσοκόβουν τους μισθούς όπως σ' εσάς και ξεσπούν με αυτόν τον τρόπο αφού έχουν υποστεί τον απόλυτο εξευτελισμό. Τι θέλετε να κάνουν; Το πιο εύκολο για την αστυνομία είναι να έμπαινε στη βουλή και να τα τίναζε όλα στον αέρα. Αλλά δεν έχει κανένας το δικαίωμα να σκοτώσει τον άλλο αν ψυχρώ χωρίς να απειλείται με όπλο εκείνη τη στιγμή. Ο θάνατος όλων αυτών εκεί πάνω δε θα μας δώσει λύση. Και μάλιστα ποιος έχει τα κότσια να αναλάβει μια τέτοια ευθυνη. Αν ήσασταν εσείς το ίδιο θα σκεφτόσασταν. Απλώς τώρα λειτουργείτε ως όχλος.

Στο περιστατικό που σου περιγράφω δεν είχε συμβεί το παραμικρό.Ήταν στις παρελάσεις της 25ης Μαρτίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Τότε αυτοί που το έκαναν θέλουν ξύλωμα και να πάνε σπίτια τους γιατί η αστυνομία δεν είναι άνδρο μπράβων και ασύνετων ανθρώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psilos75

Νεοφερμένος

Ο psilos75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
καλα ενταξη...

πρωτα απο ολα δεν αναφερθηκα σε σενα... Εμμανουηλ....μιλησα γενικα

δευτερον επειδη δεν με ξερεις και δεν θα με μαθεις οπως και εγω εσενα!

δεν εχω απαιτηση να καταλαβεις οτι μολις αποφοιτησεις θα σε παρει και σενα η μαζα και ο συρφετος... ειναι το συστημα τετοιο για να επιβιωσεις...στις αξιοκρατικες διαδικασιες που σας παρεχουν...στην αστυνομια!

και τελευταιο εθιξες ενα επαγγελμα που διαβαζω για να το ακολουθησω....

και πες μου σε παρακαλω που ειδες προσφορα στον ανθρωπο απο τους στυνομικους ? και τι σχεση εχει με τους γιατρους... καμια μην μου πεις οτι θα κανεις λειτουργημα γιατι εθελοτυφλεις!!!

και πρεζονι να ερθει στα επειγοντα θα δω εναν ακομα συνανθρωπο αρωστο να περιλθαψω...

ενω η αστυνομια θα κοιταξει να τον χωσει ποιο βαθια...και οι δικαστικες αρχες το ιδιο...

α ξεχασα ειμαι φασιστας!!!!


χαχαχαχα

πες μου κατι αλλο γιατι ψηφισαν ο ενας τους 2 αστυνομικους χρυση αυγη??? γιατι οι πραγματικοι φασιστες ξερεις που ειναι...( αυτο για το ποιος ειναι φασιστας που αναφερεις παραπανω)




τα παρπανω διχως παρεξηγηση στα λεω εντελως φιλικα εχει ο καιρος γυρισματα και θα το καταλαβεις οταν με το καλο τελειωσεις την σχολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
μηπως χρειαζεσε γυαλια; γιατι εγω πουθενα δεν εγραψα οτι ειναι το πιο δυσκολο και επικινδυνο αλλα ΕΝΑ απο τα δυσκολοτερα και πιο επικινδυνα.
Οχι, το θεώρησα σχεδόν προφανές στο προηγούμενο ποστ μου ότι δεν είναι καν ένα από αυτά, μιλόντας γενικότερα περί βαριάς βιομηχανίας. Υπάρχει ένα σύνολο επαγγελμάτων και δραστηριοτήτων, ορισμένα από τα οποία ανέφερα προηγουμένως, που είναι μακράν επικινδυνότερα από του αστυνομικού. Σκέψου ότι τα θανατηφόρα εργατικά ατυχήματα στην Ελλαδα κάθε χρόνο βαράνε τριψήφια νούμερα. Μόνο τα θανατηφόρα. Δεν μιλάμε εδώ για τις ασθένειες που σχετίζονται άμεσα με την εργασία ή για τους διάφορους τραυματισμούς , μικρούς ή μεγαλύτερους. Σ' αυτή την περίπτωση ο αριθμός θα αύξανε με γεωμετρική πρόοδο. Οι νεκροί αστυνομικοί από το 1984 στην Ελλάδα είναι 99 χωρίς να εξαιρούνται τα τροχαία ατυχήματα που, βλέποντας την ιστοσελίδα της ΕΛ.ΑΣ, είναι τουλάχιστον 30. Δεν ισχυρίζομαι βέβαια ότι το να είναι κάποιος αστυνομικός δεν εμπεριέχει καμιά επικινδυνότητα. Συγκριτικά με άλλα επαγγέλματα όμως σε πολύ μικρότερο βαθμό. Αλλά και τις λίστες με τα επικινδυνότερα επαγγελματα να δεις , δεν υπάρχει πουθενά η αστυνομία.

περα απο αυτο πως ειναι δυνατον να συγκρινεις το εργο της αστυνομιας με την εργασια σε ορυχεια κλπ;;
Η αποστολη της αστυνομιας ειναι η προληψη και καταστολη του εγκληματος, η προστασια της δημοκρατιας και η εξασφαλιση της ασφαλειας των πολιτων και της δημοσιας ταξης και ειρηνης! ενω αυτων που δουλευουν τα ορυχεια και τα ναυπηγεια οι επιχειρησεις και οτι τελος παντων αναφερες ο μοναδικος σκοπος ειναι το ΚΕΡΔΟΣ!τα χρηματα! ο προσωπικος πλουτισμος! πως συγκρινεις δυο ανομοια πραγματα λοιπον;

Καλά, όσα αναφέρεις για την αποστολή της αστυνομίας είναι εκτός πραγματικότητος. Αλλά πέραν αυτού, η αστυνομία δεν είναι λειτούργημα (λολ!). Ο αστυνομικός δεν προσφέρει τις υπηρεσίες του αφιλοκερδώς. Θα πληρωθεί για αυτές. Και ο εργάτης θα πληρωθεί για τις 15 ώρες που δούλευε στα αμπάρια του πλοίου. Και οι 2 θέλουν τα χρήματά τους. Τώρα αν εσύ έχεις αναγάγει τον αστυνομικό σε δημόσιο λειτουργό που επιτελεί ιερό σκοπό αδιαφορώντας για τα λεφτά, μόνο να γελάσω μπορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top