Αστυνομία: φταίει για όλα;

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
ο φόβος της τιμωρίας κρατάει την τάξη.

Και μετά λέτε ότι οι άνθρωποι δεν είναι ζώα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
υπαρχουν καλοι και κακοι αστυνομικοι.ειμαι και εγω κατα των συνθηματων εναντιων των αστυνομικων γιατι πολυ απλα την πληρωνουν και αυτοι που δε φταινε.για οτι βρωμια παιζεται φταιει το κρατος,δηλαδη ολοι οι πολιτικοι που μας θεωρουν χαζους και χρησιμοποιουν διαφορα μεσα για να μασ αποσπασουν την προσοχη αλλα και για να μας χειραγωγησουν(δεν ειμαι σιγουρος αν την εγραψα σωστα τη λεξη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
γιατί κάθε φορά που περνάω μπροστά Από τα Μ.Α.Τ ,όχι σε πορείες καθώς δεν κατεβαίνω ,σε έναν αγώνα της ομάδας μου πχ τους φοβάμαι λες και έιμαι κανένας καταζητούμενος???
Επέτρεψε μου να πω ότι οι ματατζίδες κάνουν φοβερή κατάχρηση εξουσίας κ είναι ψυχοτικοί...(μιλάω για ένα μέρος Από αυτούς,υπάρχουν κ κανονικοί επαγγελματίες)
βλεποντας το μνμ σου,
εχω την εντυπωση πως στους αγωνες και ιδιαιτερα τους ποδοσφαιρικους εκεινοι τρωνε το ξυλο:hmm:
"φοβασαι λες και εισαι καταζητουμενος" δηλαδη; δε νομιζω οτι αυτο που νιωθεις εσυ ειναι αναγκαιως αμεσα συνδεδεμενο με το τι συμβαινει.μολις συμπληρωσες απο κατω οτι υπαρχουν και πραγματικοι επαγγελματιες. αυτοι ξεχνουνται μολις περνας απο μπροστα τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Αν δεν έχεις κάτι να κρύψεις δεν πρέπει να φοβάσαι... Να σου πω ένα παράδειγμα.Όταν σου ζητούν την ταυτότητα, απλώς θέλουν να σου κάνουν ένα τυπικό έλεγχο για να διαπιστώσουν ποιος είσαι. Τώρα αυτό πώς μερικοί το βλέπουν ως στέρηση της ελευθερίας τους δεν μπορώ να το καταλάβω. Μόνο αν έχεις κάνει κάτι πρέπει να φοβάσαι. Αλλιώς πώς θα γίνονται έλεγχοι; Από το διάστημα; Αν υπάρχει έστω κι ένας που πέρασε μπροστά από τα Y.Α.Τ και το χτύπησαν χωρίς λόγο και αφορμή αλλά να έχει προσωπική εμπειρία όχι φτιαγμένα και κομμένα στα μέτρα του βίντεο ας το παραθέσει εδώ. Και δε μιλάω στις πορείες που χάνει το παιδί τη μάνα και η μάνα το παιδί αλλά σε κανονικές συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
βλεποντας το μνμ σου,
εχω την εντυπωση πως στους αγωνες και ιδιαιτερα τους ποδοσφαιρικους εκεινοι τρωνε το ξυλο:hmm:
"φοβασαι λες και εισαι καταζητουμενος" δηλαδη; δε νομιζω οτι αυτο που νιωθεις εσυ ειναι αναγκαιως αμεσα συνδεδεμενο με το τι συμβαινει.μολις συμπληρωσες απο κατω οτι υπαρχουν και πραγματικοι επαγγελματιες. αυτοι ξεχνουνται μολις περνας απο μπροστα τους;

Ακριβώς....και αυτό έχει να δείξει κάτι σε όλους μας...τα ΜΑΤ στην πλειοψηφία τους αποτελούνται από ανισόρροπους...ακόμα και αυτοί που δεν είναι δεν μπορούν να κάνουν κάτι γιατί εκτελούν εντολές...και για τον φίλο που έγραψε για την τροχαία σε πληροφορώ οτι δεν έχω κανένα φόβο περνώντας μπροστά από τροχονόμο ή περιπολικό της τροχαίας....εκεί ξέρω ότι δεν μπορούν και δεν υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να με βλάψουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αν δεν έχεις κάτι να κρύψεις δεν πρέπει να φοβάσαι... Να σου πω ένα παράδειγμα.Όταν σου ζητούν την ταυτότητα, απλώς θέλουν να σου κάνουν ένα τυπικό έλεγχο για να διαπιστώσουν ποιος είσαι. Τώρα αυτό πώς μερικοί το βλέπουν ως στέρηση της ελευθερίας τους δεν μπορώ να το καταλάβω. Μόνο αν έχεις κάνει κάτι πρέπει να φοβάσαι. Αλλιώς πώς θα γίνονται έλεγχοι; Από το διάστημα; Αν υπάρχει έστω κι ένας που πέρασε μπροστά από τα Y.Α.Τ και το χτύπησαν χωρίς λόγο και αφορμή αλλά να έχει προσωπική εμπειρία όχι φτιαγμένα και κομμένα στα μέτρα του βίντεο ας το παραθέσει εδώ. Και δε μιλάω στις πορείες που χάνει το παιδί τη μάνα και η μάνα το παιδί αλλά σε κανονικές συνθήκες.

και ποιος ο λογος να γινει αυτος ο ελεγχος ? θυμαμαι μια ιστορια που μου ελεγε καποιος, επαιζε μπασκετ 15 χρονων παιδι στ παρκο της γειτονιας, και ηρθε ο μπατσος να του ζητησει ταυτοτητα, και μετα αρχισε το γνωστο κυρηγμα επειδη δεν ειχε ταυτοτητα! ποσα ζωα ειστε ρε γαμωτο ?
οποτε περναω μπροστα απο φασιστες ματατζηδες ή οπως το λες εσυ Υ.Α.Τ. με κοιταζουν και τους κοιταζω τοσο δολοφονικα, που δεν νομιζω πως χρειαζεται να σε χτυπησουν κιολας, μονο και μονο που στα ματια τους, βλεπεις την καβλα για ξυλο, τι θες κιολας ? να τους εκτιμαω ? τα ορθια κρεατα, χωρις ιχνος ανθρωπιας ?
γιατι στις πορειες δεν μετραει ? δεν παραδεχεσαι πως υπαρχουν ματατζηδες που εχουν χτυπησει ανθρωπο διαδηλωτη, ο οποιος δεν ειχε καμια μα καμια προθεση για επιθετικη σταση απεναντι τους ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Δηλαδή πρέπει να σταματήσουμε και τους ελέγχους. Δε μου λες πώς θα πιάνουμε τους εγκληματίες; Θα μυρίζουμε τα ωνύχιά μας και κοιτάζοντάς τους θα λέμε: Α... Αυτός είναι εγκληματίας, ας τον πιάσουμε. Αυτό πιστεύω είναι 1000 φορές χειρότερο από τον έλεγχο. Τώρα αυτές τις ιστορίες της πλάκας που τις βγάζουν κάποιοι που είναι φανατικοί στο να διαδίδουν κακές φήμες για την αστυνομία είναι γνωστές εδώ και καιρό. Εσύ πιστεύεις ότι υπήρξε αστυνομικός που ζήτησε από 15 χρονών παιδί που έπαιζε μπασκετ αμέριμνο και χωρίς να προκαλέσει ταυτότητα; Τώρα μου τα αλλάζετε. Θεωρείτε χειρότερο από το ξύλο και τη ματιά του άλλου. Απ' ότι είπες κι εσύ τους κοίταξες δολοφονικά. Οπότε, που ξέρουν αυτοί ποιος ήσουν εσύ και τι πρόθεση είχες; Το παραδέχομαι. Αλλά σου είπα σε μια διαδήλωση που έχουν ξεφύγει τα πράγματα, χάνει το παιδί τη μάνα και η μάνα το παιδί.

Υ. Σ: Κάποιος παραπάνω που είπε ότι όταν έχει κάποιος αστυνομικός πτυχίο πληρώνεται παραπάνω δεν ισχύει. Ούτε 1 ευρώ δεν παίρνει παραπάνω για το πτυχίο που έχει. Κοιτάξτε μη δω κανέναν από τους δήθεν επαναστάτες από σας, αφού τελειώσει τη σχολή του να κάνει τα χαρτιά του για καμιά προκήρυξη για ειδικών καθηκόντων στην αστυνομία γιατί πραγματικά θα γελάσω με την ψυχή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
γιατι αυτο είναι μέρος των ματ. ο φόβος..
αν χαθεί αυτο τότε χάνουμε την μισή μας δύναμη.

οπως και η δύναμη της τροχαίας είναι επίσης ο φόβος, ο φόβος της κλήσης κάνει τους πολίτες προσεκτικούς.

φόβος και αστυνομία πάνε πακέτο.
ο φόβος της τιμωρίας κρατάει την τάξη.

Δηλαδη μας λες,οτι σκορπατε φοβο για να ειναι ο λαος σε ταξη...;
Οτι σκοτωνετε κοσμο για να ειναι ο λαος σε ταξη..;
Οτι μας δερνετε στις πορειες για να μας κρατατε σε ταξη..;
Τα κωλοχερα στις πορειες και οι προκλησεις ειναι για να μας κρατατε σε ταξη...;
Καλυτερα αντι για δακρυγονα ριξτε υπνωτικα,να κρατησετε την ταξη;)
ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΕΜΕ ΖΩΑ.....
@Εμμανουηλ ουτε δολοφονος ειμαι ουτε εγκληματιας ουτε τιποτα.γιατι να μου κανεις ελεγχο;Και που κανετε ελεγχους,οι μεγαλυτεροι δολοφονοι ,εγκληματιες και εμποροι ναρκωτικων ειναι ελευθεροι και ειναι μεσα παιδια χρηστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Νομίζω οτι ο Μανόλης παρουσιάζει την αστυνομία όπως θα έπρεπε να είναι (ΕΝ ΜΕΡΗ ,το τονίζω!)και ο Πάνος τα παρουσιάζει όπως είναι....(όσον αφορά τα ΜΑΤ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.


μεχρι και οι καταδρομεις! αν ειναι δυνατον! ξυπνηστε ζωα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

μεχρι και οι καταδρομεις! αν ειναι δυνατον! ξυπνηστε ζωα!

Τι μέχρι και οι καταδρομείς;
Πέρα από κάποιες αλήθειες που είπαν και νομίζω ότι κανένας δεν αμφισβητεί ουσιαστικά, τι θετικό είδες στο βίντεο;
Εγώ έτοιμους τους βλέπω να μας «βοηθήσουν» να «αποκαταστήσουμε» τη «Δημοκρατία»...
Προθυμοποιείται σε κάτι τέτοια ο στρατός όταν βρει ευκαιρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΜΑΤ!!!! νομιζω ειναι το σωμα που ανταποκρινεται καλυτερα στο συνθημα:"να ποια ειναι η δουλεια σασ, σκυλια φυλατε τα αφεντικα σασ..." να προστατευουν την βουλη μια χαρα το κανουν... να προστατευουν τισ περιουσιεσ ομωσ ουτε κατα συζητηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΜΑΤ!!!! νομιζω ειναι το σωμα που ανταποκρινεται καλυτερα στο συνθημα:"να ποια ειναι η δουλεια σασ, σκυλια φυλατε τα αφεντικα σασ..." να προστατευουν την βουλη μια χαρα το κανουν... να προστατευουν τισ περιουσιεσ ομωσ ουτε κατα συζητηση...

η ντροπη δεν ειναι δουλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αλλά τι να περιμένεις όταν οι μισοί μπάτσοι είναι φασίστες; (https://www.tovima.gr/society/article/?aid=463063)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
για όλα δεν φταίει,σε όλα όμως ειναι συνυπεύθυνη .Σίγουρα υπάρχουν επαγγελματίες στον χώρο,αλλά και πάλι..θέλω να ρωτήσω..

όταν ο πιο ήσυχος αστυνομικός του κόσμου...γίνεται καθημερινά βίαιος ή γίνεται δέκτης βίας ή παρακολουθεί περιστατικά βίας,πως γίνεται να μην μετατραπεί σε ένα άμυαλο άτομο,δίχως κριτική σκέψη με βίαιη συμπεριφορά που θα την εκδηλώνει στη δουλειά του,στο σπίτι του,στην κοινωνία?

δείτε μια ταινία Das Experiment..όπου σε ενα πείραμα,μια όμαδα πολιτών (εστω οτι ειναι 10 άτομα) οι πέντε γίνονται σωφρονιστικοί υπάλληλοι και οι άλλοι 5
φυλακιζόμενοι,θα δείτε την αλλάγη συμπεριφοράς και πόσο βιαιοι και άπληστοι γίνονται οι άνθρωποι μπρος στο όνομα της εξουσίας.
βασίζεται σε αληθινό πείραμα ,του πανεπιστημιο στανφορντ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giogWgiog

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giogWgiog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ναι βέβαια η ταινία θέτει και το ερώτημα κατα πόσο η βία είναι έμφυτη στον άνθρωπο..να απαντήσω με ένα άλλο πείραμα..κατα τη διάρκεια της δεκαετίας του 60 κάποιοι κοινωνιολόγοι έβαλαν σε κλουβιά να συνυπάρξουν κότες, οι οποίες όπως είναι γνωστό είναι μη βίαια ζώα..καθώς στην αρχή η συνύπαρξή τους ήταν φυσιολογική παρατήρησαν ότι όσο περισσότερο μείωναν την χωρητικότητα των κλουβιών, τόσο η συμπεριφορά των ζώων μεταξύ τους γινόταν και πιο εχθρική έως ότου έφτασαν στο σημείο η μία κότα να επιτίθεται στην άλλη..η γνώμη μου λοιπόν είναι,χωρίς να εξισώνω τον άνθρωπο με την κότα, ότι η βία βρίσκεται στη φύση του ανθρώπου και όταν οι συνθήκες της κοινωνίας το επιβάλουν τότε αυτή ξεπετάγεται σε όλες τις μορφές της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ναι βέβαια η ταινία θέτει και το ερώτημα κατα πόσο η βία είναι έμφυτη στον άνθρωπο..να απαντήσω με ένα άλλο πείραμα..κατα τη διάρκεια της δεκαετίας του 60 κάποιοι κοινωνιολόγοι έβαλαν σε κλουβιά να συνυπάρξουν κότες, οι οποίες όπως είναι γνωστό είναι μη βίαια ζώα..καθώς στην αρχή η συνύπαρξή τους ήταν φυσιολογική παρατήρησαν ότι όσο περισσότερο μείωναν την χωρητικότητα των κλουβιών, τόσο η συμπεριφορά των ζώων μεταξύ τους γινόταν και πιο εχθρική έως ότου έφτασαν στο σημείο η μία κότα να επιτίθεται στην άλλη..η γνώμη μου λοιπόν είναι,χωρίς να εξισώνω τον άνθρωπο με την κότα, ότι η βία βρίσκεται στη φύση του ανθρώπου και όταν οι συνθήκες της κοινωνίας το επιβάλουν τότε αυτή ξεπετάγεται σε όλες τις μορφές της.

επέτρεψε μου να διαφωνήσω...
θεωρώ οτι ο άνθρωπος,είναι σε θέση να μην βιοπραγεί εφ'οσον δεν το επιθυμεί...
τι θα πει ειναι στην φύση του άνθρωπου η βία?
για αυτό υπάρχει η λογική..το θέμα ωστόσο είναι να μην βλέπει περιστατικά βιας..ώστε να του είναι εντελώς άγνωστα...
είναι τυχαίο,οτι τα εγκληματα(μιλάω για τα εγκληματα που θεωρουνται εγκληματα(πχ βιασμοι ,δολοφονίες κτλπ) και οχι για τα αλλα(πείνα,φτώχια εκμεταλλευση)) τις περισσότερες φορές,γίνονται απο άτομα χαμηλού κοινώνικου επίπεδου και τις περισσότερες φορές απο αμόρφωτους?
η παιδεία που θα έχει κάποιος,ειναι το παν.
αυτό που θέλω να πω,είναι οτι αν εγώ στην ζωη μου βλέπω καθημερινά,στο σπιτι να με χτυπάει ο πατέρας μου,να χτυπάει την μάνα μου και τα αδέρφια μου,στην τηλεόραση να βλέπω βια,στους δρόμους βία λογικό να γίνω βίαιος...
αν εσύ όμως ζεις σε ενα απόμερο χωριό..οι γονείς σου είναι αγαπήμενοι ξέρεις τους πάντες στο χωριό και ποτέ δεν έχεις παρακολουθήσει περιστατικά βιας..πιστεύεις θα είσαι καθόλου βίαιος?

εν κατακλείδι,θεωρώ πως η βία καλλιεργείται στον άνθρωπο και δεν είναι έμφυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
ΣΠΟΝΔΗ ΣΤΟΥΣ ΞΕΧΑΣΜΕΝΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ



Ήταν Τετάρτη πρωί, λίγο μετά τις εννιά, στις 11 του Γενάρη και κατηφόριζα στη Λεωφόρο Μεσογείων. Το θερμόμετρο του αυτοκινήτου μου έδειχνε 5 βαθμούς και ο υαλοκαθαριστήρας γύριζε ασταμάτητα, διώχνοντας τη βροχή από το γυαλί. Στη διασταύρωση με την Κατεχάκη το φανάρι ήταν πράσινο αλλά τα αυτοκίνητα σταματημένα και στην Κατεχάκη συνεχιζόταν η ροή αυτοκινήτων. Ένας τροχονόμος στο κέντρο της διασταύρωσης ρύθμιζε την κυκλοφορία και έδινε προτεραιότητα στην Κατεχάκη. Φορούσε αδιάβροχο αλλά η βροχή ήταν δυνατή και είμαι βέβαιος ότι τα πόδια του κολυμπούσαν μέσα στα παπούτσια του και ότι από τα μανίκια του έβγαινε νερό όταν κατέβαζε τα χέρια του.
Κατεβαίνω συχνά την Κατεχάκη από του Παπάγου, που έχει μεγαλύτερη κίνηση αυτή την ώρα και ευγνωμονώ τους τροχονόμους όταν μου ανοίγουν το δρόμο, γι' αυτό δε δυσανασχέτησα που αυτή τη φο΄ρα περίμενα στη Μεσογείων. Άναψε πάλι πράσινο και ο τροχονόμος, πιο αρμόδιος από τα φανάρια για τη ρύθμιση της κυκλοφορίας, συνέχισε να δίνει προτεραιότητα στην Κατεχάκη. Τότε κάποιοι <<ελληναράδες>> στη Μεσογείων, που αντί να ξεκινήσουν ένα τέταρτο νωρίτερα χουζούρευαν μέχρι τις εννιά στη ζεστασιά του κρεβατιού τους, άρχισαν να κορνάρουν επίμονα. Όταν ο τροχονόμος άνοιξε τη Μεσογείων κάποιος οδηγός προσπερνώντας τον έβρισε αλλά ήταν λίγο μακριά και ελπίζω ο τροχονόμος να μην τον άκουσε... Θυμήθηκα τότε τον τραγικό θάνατο που βρήκε μια αξιωματικό της τροχαίας λίγο έξω από τα καμένα Βούρλα, πριν από πολλά χρόνια, όταν ένας ασυνείδητος οδηγός την παρέσυρε, την ώρα που πρόσφερε τις υπηρεσίες της σε τροχαίο ατύχημα που είχε προηγηθεί.
Δεν είναι λίγα τα θύματα των τροχονόμων στην άσφαλτο, για την ασφαλή κυκλοφορία πεζών και οχημάτων, όπως επίσης δεν είναι λίγα τα θύματα των αστυνομικών γενικά, στην εκτέλεση της επικίνδνης αποστολής τους. Αυτά όμως περνούν σχεδόν απαρατήρητα από τα ΜΜΕ και ξεχνιούνται την επομένη μέρα. Όλοι θυμούμαστε τον Πάσαρη και οι παλαιότεροι τον Κοεμτζή, που κάποιοι πρόσφατα μας τον ξαναθύμισαν, αλλά ποιος θυμάται έστω κι ένα νεκρό αστυνομικό, θύμα του καθήκοντος, εκτός από τους συγγενείς, τους φίλους και κάποιους συναδέλφους τους; Οι προβολείς της δημοσιότητας φωτίζουν άπλετα τους αναπόφευκτους μώλωπες διαδηλωτών στις συγκρούσεις με αστυνομικούς αλλά ποτέ τους τραυματίες από ρόπαλα αστυνομικούς, στα κρεβάτια των νοσοκομείων. Φωτίζουν τις παρανομίες λίγων επίορκων αστυνομικών, που είναι γεννήματα και θρέμματα του διεφθαρμένου συστήματος εξουσιών, κυρίως της κομματικής εξουσίας που δεν έχει αφήσει τίποτα αλώβητο, αλλά προσπερνούν τις χιλιάδες επιτυχίες της αστυνομίας, στη δίωξη των ανθρωποκτονιών και του κοινού εγκλήματος. Στην παρούσα συγκυρία που βιώνει η χώρα μας, εκτός από την Ελλάδα της διαφθοράς, που εκπέμπεται στην οικουμένη και την Ελλάδα της ντροπής, που περιφέρεται με το χέρι απλωμένο στα φανάρια της Ευρώπης, υπάρχει, στη σκιά της δημοσιότητας, η αληθινή, η περήφανη Ελλάδα που αντιστέκεται στη διάβρωση των αξιών και αποτελεί εγγύηση ότι η χώρα μας θα ανανήψει από τη βαθιά κρίση που περνάει. Ταπεινοί εκπρόσωποι αυτής της Ελλάδας είναι και οι υπηρετούντες στην Ελληνική Αστυνομία, πολλοί από τους οποίους θυσιάζονται για την ασφάλειά μας και μετά ξεχνιούνται.
Παιδιά μη δίνετε σημασία στα όσα ακούτε. Αυτοί που σας λοιδορούν δεν υποψιάζονται, οι ανόητοι, ότι κάποιοι από αυτούς μπορεί να σας χρωστούν τη ζωή τους. Συνεχίστε να κάνετε καλά τη δουλειά σας, τόσο καλά όσο την κάνετε και αν μπορείτε ακόμα καλύτερα.
Γνωρίζετε άλλωστε, το βιώνετε καθημερινά, ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερη ανταμοιβή από το υπέροχο αίσθημα της εκπλήρωσης του καθήκοντος.
ΠΗΓΗ: ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ(ΥΠΟΠΤΕΡΑΡΧΟΥ Ε.Α. Χ. Δ. ΣΚΕΠΑΡΝΑΚΟΥ)​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ΣΠΟΝΔΗ ΣΤΟΥΣ ΞΕΧΑΣΜΕΝΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ

Ήταν Τετάρτη πρωί, λίγο μετά τις εννιά, στις 11 του Γενάρη και κατηφόριζα στη Λεωφόρο Μεσογείων. Το θερμόμετρο του αυτοκινήτου μου έδειχνε 5 βαθμούς και ο υαλοκαθαριστήρας γύριζε ασταμάτητα, διώχνοντας τη βροχή από το γυαλί. Στη διασταύρωση με την Κατεχάκη το φανάρι ήταν πράσινο αλλά τα αυτοκίνητα σταματημένα και στην Κατεχάκη συνεχιζόταν η ροή αυτοκινήτων. Ένας τροχονόμος στο κέντρο της διασταύρωσης ρύθμιζε την κυκλοφορία και έδινε προτεραιότητα στην Κατεχάκη. Φορούσε αδιάβροχο αλλά η βροχή ήταν δυνατή και είμαι βέβαιος ότι τα πόδια του κολυμπούσαν μέσα στα παπούτσια του και ότι από τα μανίκια του έβγαινε νερό όταν κατέβαζε τα χέρια του.
Κατεβαίνω συχνά την Κατεχάκη από του Παπάγου, που έχει μεγαλύτερη κίνηση αυτή την ώρα και ευγνωμονώ τους τροχονόμους όταν μου ανοίγουν το δρόμο, γι' αυτό δε δυσανασχέτησα που αυτή τη φο΄ρα περίμενα στη Μεσογείων. Άναψε πάλι πράσινο και ο τροχονόμος, πιο αρμόδιος από τα φανάρια για τη ρύθμιση της κυκλοφορίας, συνέχισε να δίνει προτεραιότητα στην Κατεχάκη. Τότε κάποιοι <<ελληναράδες>> στη Μεσογείων, που αντί να ξεκινήσουν ένα τέταρτο νωρίτερα χουζούρευαν μέχρι τις εννιά στη ζεστασιά του κρεβατιού τους, άρχισαν να κορνάρουν επίμονα. Όταν ο τροχονόμος άνοιξε τη Μεσογείων κάποιος οδηγός προσπερνώντας τον έβρισε αλλά ήταν λίγο μακριά και ελπίζω ο τροχονόμος να μην τον άκουσε... Θυμήθηκα τότε τον τραγικό θάνατο που βρήκε μια αξιωματικό της τροχαίας λίγο έξω από τα καμένα Βούρλα, πριν από πολλά χρόνια, όταν ένας ασυνείδητος οδηγός την παρέσυρε, την ώρα που πρόσφερε τις υπηρεσίες της σε τροχαίο ατύχημα που είχε προηγηθεί.
Δεν είναι λίγα τα θύματα των τροχονόμων στην άσφαλτο, για την ασφαλή κυκλοφορία πεζών και οχημάτων, όπως επίσης δεν είναι λίγα τα θύματα των αστυνομικών γενικά, στην εκτέλεση της επικίνδνης αποστολής τους. Αυτά όμως περνούν σχεδόν απαρατήρητα από τα ΜΜΕ και ξεχνιούνται την επομένη μέρα. Όλοι θυμούμαστε τον Πάσαρη και οι παλαιότεροι τον Κοεμτζή, που κάποιοι πρόσφατα μας τον ξαναθύμισαν, αλλά ποιος θυμάται έστω κι ένα νεκρό αστυνομικό, θύμα του καθήκοντος, εκτός από τους συγγενείς, τους φίλους και κάποιους συναδέλφους τους; Οι προβολείς της δημοσιότητας φωτίζουν άπλετα τους αναπόφευκτους μώλωπες διαδηλωτών στις συγκρούσεις με αστυνομικούς αλλά ποτέ τους τραυματίες από ρόπαλα αστυνομικούς, στα κρεβάτια των νοσοκομείων. Φωτίζουν τις παρανομίες λίγων επίορκων αστυνομικών, που είναι γεννήματα και θρέμματα του διεφθαρμένου συστήματος εξουσιών, κυρίως της κομματικής εξουσίας που δεν έχει αφήσει τίποτα αλώβητο, αλλά προσπερνούν τις χιλιάδες επιτυχίες της αστυνομίας, στη δίωξη των ανθρωποκτονιών και του κοινού εγκλήματος. Στην παρούσα συγκυρία που βιώνει η χώρα μας, εκτός από την Ελλάδα της διαφθοράς, που εκπέμπεται στην οικουμένη και την Ελλάδα της ντροπής, που περιφέρεται με το χέρι απλωμένο στα φανάρια της Ευρώπης, υπάρχει, στη σκιά της δημοσιότητας, η αληθινή, η περήφανη Ελλάδα που αντιστέκεται στη διάβρωση των αξιών και αποτελεί εγγύηση ότι η χώρα μας θα ανανήψει από τη βαθιά κρίση που περνάει. Ταπεινοί εκπρόσωποι αυτής της Ελλάδας είναι και οι υπηρετούντες στην Ελληνική Αστυνομία, πολλοί από τους οποίους θυσιάζονται για την ασφάλειά μας και μετά ξεχνιούνται.
Παιδιά μη δίνετε σημασία στα όσα ακούτε. Αυτοί που σας λοιδορούν δεν υποψιάζονται, οι ανόητοι, ότι κάποιοι από αυτούς μπορεί να σας χρωστούν τη ζωή τους. Συνεχίστε να κάνετε καλά τη δουλειά σας, τόσο καλά όσο την κάνετε και αν μπορείτε ακόμα καλύτερα.
Γνωρίζετε άλλωστε, το βιώνετε καθημερινά, ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερη ανταμοιβή από το υπέροχο αίσθημα της εκπλήρωσης του καθήκοντος.
ΠΗΓΗ: ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ(ΥΠΟΠΤΕΡΑΡΧΟΥ Ε.Α. Χ. Δ. ΣΚΕΠΑΡΝΑΚΟΥ)​

αχ.αχ.αχ. ρε γινετε απιστευτη πλυση εγκεφαλου εκει μεσα!
και στην τελικη αμα ο τροχονομος, κουραζεται η τον χαλαει η βροχη, ας κανει αλλη δουλεια! βγηκε 2-3 ωρες στον δρομο και κατι εγινε! νταξει τωρα υπαρχει το οπλο της ανεργιας απο το κεφαλαιο, που θα ωθησει καθε φοβισμενο ανθρωπο διχως μυαλο στην αστυνομια, αλλα παλιοτερα δεν ηταν ετσι!
σκεψου οτι υπαρχουν αλλοι ανθρωποι, που εργαζονται πολυ πιο σκληρα, και οταν βγαινουν στον δρομο να διεκδικησουν τα δικαιωματα τους, τρωνε και ξυλο, ετσι για το γαμωτο..... μαλακισμενααααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
σκεψου οτι υπαρχουν αλλοι ανθρωποι, που εργαζονται πολυ πιο σκληρα, και οταν βγαινουν στον δρομο να διεκδικησουν τα δικαιωματα τους, τρωνε και ξυλο, ετσι για το γαμωτο..... μαλακισμενααααααα
Υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που όλη τους η δουλειά είναι σ' ένα γραφείο μ' air condition που ύστερα ίσως να βρίζουν τους αστυνομικούς. Σε άλλες χώρες οι διαδηλοτές δεν τρώνε ξύλο, τρώνε σφαίρες. Οπότε σταμάτα με την γκρίνια σου και τίμα αυτούς που κάνουν κάποια δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top