Αστυνομία: φταίει για όλα;

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για την παιδεία σου και τη μεγάλη σου μόρφωση... Να 'σαι πάντα καλά. Δηλαδή ο πατέρας μου που καθόταν επι 10 και πλέον χρόνια μέσα στο κρύο και τις βροχές στη διασταύρωση για να πηγαίνεις εσύ, ως παιδάκι στο εξοχικό σου με ασφάλεια και άνεση, ήταν ένας από αυτούς που αναφέρεις. Έτσι; Κι εγώ ήμουν το παιδί του με τη φράση που μας στόλισες...; Να ξέρεις, αυτός που πιστεύει σε ιδανικά για σας είναι ο αστυνομικός που πρέπει να σκοτωθεί... Το ξέρεις ότι πολλοί αστυνομικοί έχουν τελειώσει και μια σχολή πανεπιστημίου; Και μάλιστα ενώ έκαναν το 8αρό τους σπούδαζαν παράλληλα. Αλλά τι σε νοιάζει; Εσύ βλέπεις τη στολή. Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου... Ότι και να λες η πλειοψηφία του κόσμου είναι υπέρ της αστυνομίας. Θέλω να σε δω τι θα έκανες όταν ένας από τους πολλούς που συλλαμβάνει η αστυνομία με κίνδυνο και πολλές ώρες παρακολούθησης αν δεν τον έπιανε και σου σκότωνε τη μάνα ή σου βίαζε την αδερφή τότε τι θα έλεγες; Τέλος πάντων. Έχω βαρεθεί να συζητώ τα ίδια και τα ίδια αφού δεν καταλαβαίνετε ότι η αστυνομία μόνο καλό προσφέρει... Εσείς επικεντρωθήκατε σε μία και μόνο μονάδα της που είναι τα Υ.Α.Τ και έχετε αναλωθεί στα καλοφτιαγμένα βίντεο με κομμενες σκηνές που δείχνουν τις ενέργεις των αστυνομικών οι οποιοι λίγα δευτερόλεπτα πριν έχουν δεχτεί την πέτρα και τη μολότοφ που παρατρίχα θα τους άνοιγε το κεφάλι και θα τους έκαιγε ζωντανούς. Δε νομίζω κανένας σοβαρός πολίτης να έκανε τέτοια ενέργεια... Αλλά είπαμε εσύ βλέπεις τη στολή...
προπαγάνδα, προπαγάνδα, προπαγάνδα..και είναι κρίμα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Για εξήγησέ μου ποια είναι η προπαγάνδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι η στολή από μόνη της είναι ικανή να αλλάξει πολλά πράγματα στην συζήτηση. Δεν είναι ένα απλό ρούχο η στολή, είναι ένα ρούχο που έχει μεγάλη σημασία. Δεν μιλάω φυσικά μόνο για την στολή του αστυνομικού, αλλά για όλες τις στολές. Αν οι στολές ήταν απλά ρούχα, δεν θα χρειάζονταν.

Ας δεχτούμε λοιπόν καταρχάς ότι ένα πλήθος 100 ανθρώπων που φοράνε την ίδια στολή διαφέρει από ένα πλήθος 100 ανθρώπων που φοράνε τα πολιτικά τους ρούχα. Το ένστολο πλήθος καθορίζεται από την ομοιομορφία του, που του δίνει η στολή. Και οι 100, εκείνη την στιγμή, είναι ΑΝΩΝΥΜΟΙ. Δεν προσδιορίζονται από το προσωπικό τους στυλ, από τα προσωπικά τους όνειρα ή τα πιστεύω τους, όπως γίνεται στο δεύτερο πλήθος ανθρώπων. Προσδιορίζονται από την στολή τους.

Θα ήταν μεγάλη αφέλεια να υποστηρίξει κανείς ότι ο ένστολος προσδιορίζει την στολή. Δεν ισχύει αυτό. Όταν φοράς μια στολή, φοράς και πρεσβεύεις όλα όσα αντιπροσωπεύει αυτή η στολή.

Ο κόσμος, από την άλλη, όταν βλέπει απέναντι του 100 ένστολους, δεν είναι δυνατόν να διακρίνει έναν-έναν τους ανθρώπους κάτω από την στολή. Βλέπει ένα χρώμα, ένα στυλ, μια ομοιομορφία. Όταν βλέπεις έναν ένστολο (ή μια ομάδα ενστόλων) να κάνει κάτι, δεν χαρακτηρίζεις τον άνθρωπο, γιατί είναι αδύνατον να τον δεις. Για αυτό χαρακτηρίζεται η στολή.

Οι δε ένστολοι, και ιδίως οι των σωμάτων ασφαλείας, ξέρουμε καλά, ότι για να έχουν συνοχή ως ομάδες, πρέπει να βάλουν στην άκρη το εγώ τους και να υπακούσουν στις εντολές των ανωτέρων τους. Όσοι έχουν πάει φαντάροι αλλά και όσοι έχουν περάσει από αστυνομικές και στρατιωτικές σχολές, καταλαβαίνουν καλά τι εννοώ.

Όταν λοιπόν ο αστυνομικός φοράει την στολή του, ας μην κλαίγεται γιατί ο κόσμος του συμπεριφέρεται σαν "μπάτσο" και όχι σαν τον Κώστα που έχει γυναίκα την Μαρία και παιδιά τον Άγγελο και την Χριστίνα, που αντιμετωπίζουν όλοι προβλήματα και προσπαθεί να επιβιώσει. Εκείνη την στιγμή ΔΕΝ είναι ο Κώστας. Γιατί ο Κώστας, είμαι σίγουρος, δεν θα ήθελε σε καμία περίπτωση να του βρίζουν την μάνα και να βαράει διαδηλωτές. Ο "μπάτσος" όμως ΕΠΕΛΕΞΕ να βρίσκεται σε αυτήν την θέση.

Προφανώς και όχι, η Αστυνομία δεν φταίει για όλα. Προφανώς υπάρχουν πολύ καλοί αστυνομικοί, έχω δει πάρα πολλούς, όσες φορές χρειάστηκε. Δεν μπορούμε να παραβλέπουμε όμως ότι υπάρχει και μια μερίδα αστυνομικών (μικρή ας πω εγώ) που είναι ΖΩΑ δίποδα και τους αξίζουν τα χειρότερα.

Αλλά αν μη τι άλλο, δεν μπορώ τους καλούς αστυνομικούς που κλαίγονται ότι οι κακοί συνάδελφοι τους αμαυρώνουν τον κλάδο. Ρε φίλε, είμαι σίγουρος ότι εσύ που παραπονιέσαι έχεις δει με τα ίδια σου τα μάτια έναν κακό συνάδελφο. Από την στιγμή που δεν έκανες κάτι για να τον σταματήσεις, και έχεις την δύναμη, αν είσαι η πλειοψηφία όπως λες, κόψε την κλάψα. Αυτοκάθαρση κύριοι. Όσο η Αστυνομία ανέχεται καθάρματα μέσα στους κόλπους της, τόσο θα της αξίζουν να περνάει όσα περνάει.

Τα ίδια φυσικά ισχύουν για όλους τους κλάδους, δημοσίους υπαλλήλους, ταξιτζήδες, πολιτικούς, κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Υπάρχουν και καλοί αστυνομικοί... αλλά επιτρέψτε μου να πω(χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν) ότι όποιος πάει στα Μ.Α.Τ θέλει να βγάλει άχτι...εγώ σαν έντιμος πολίτης δεν αισθάνομαι ΚΑΜΙΑ ασφάλεια όταν περνάω από μπροστά τους...αντιθέτως αισθάνομαι ΦΟΒΟ....υπάρχει συχνή κατάχρηση εξουσίας από τους αστυνομικούς...εγώ ξέρω ότι ο αστυνομικός πρέπει να εμπνέει ασφάλεια στον πολίτη...ΠΡΟΣΟΧΗ δεν δικαιολογώ των κάθε ένα αναρχικό που τους πετάει μολότοφ....και αυτοί είναι λάθος από την σκοπιά τους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για την παιδεία σου και τη μεγάλη σου μόρφωση... Να 'σαι πάντα καλά. Δηλαδή ο πατέρας μου που καθόταν επι 10 και πλέον χρόνια μέσα στο κρύο και τις βροχές στη διασταύρωση για να πηγαίνεις εσύ, ως παιδάκι στο εξοχικό σου με ασφάλεια και άνεση, ήταν ένας από αυτούς που αναφέρεις. Έτσι; Κι εγώ ήμουν το παιδί του με τη φράση που μας στόλισες...; Να ξέρεις, αυτός που πιστεύει σε ιδανικά για σας είναι ο αστυνομικός που πρέπει να σκοτωθεί... Το ξέρεις ότι πολλοί αστυνομικοί έχουν τελειώσει και μια σχολή πανεπιστημίου; Και μάλιστα ενώ έκαναν το 8αρό τους σπούδαζαν παράλληλα. Αλλά τι σε νοιάζει; Εσύ βλέπεις τη στολή. Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου... Ότι και να λες η πλειοψηφία του κόσμου είναι υπέρ της αστυνομίας. Θέλω να σε δω τι θα έκανες όταν ένας από τους πολλούς που συλλαμβάνει η αστυνομία με κίνδυνο και πολλές ώρες παρακολούθησης αν δεν τον έπιανε και σου σκότωνε τη μάνα ή σου βίαζε την αδερφή τότε τι θα έλεγες; Τέλος πάντων. Έχω βαρεθεί να συζητώ τα ίδια και τα ίδια αφού δεν καταλαβαίνετε ότι η αστυνομία μόνο καλό προσφέρει... Εσείς επικεντρωθήκατε σε μία και μόνο μονάδα της που είναι τα Υ.Α.Τ και έχετε αναλωθεί στα καλοφτιαγμένα βίντεο με κομμενες σκηνές που δείχνουν τις ενέργεις των αστυνομικών οι οποιοι λίγα δευτερόλεπτα πριν έχουν δεχτεί την πέτρα και τη μολότοφ που παρατρίχα θα τους άνοιγε το κεφάλι και θα τους έκαιγε ζωντανούς. Δε νομίζω κανένας σοβαρός πολίτης να έκανε τέτοια ενέργεια... Αλλά είπαμε εσύ βλέπεις τη στολή...

Πάνω κάτω με κάλυψε ο Sourotiri,για να μην είμαι αναγκασμένος να απαντάω σε όλο αυτό το παραλήρημα με τα πολλά αποσιωποιητικά.Σου εξήγησε μια χαρά τη σημασία της στολής.Αν σε πετύχω εκτός υπηρεσίας,με πολιτικά ρούχα,στην ουρά του τυροπιτάδικου που παίρνω καφέ το πρωί και πιάσουμε την κουβέντα,τότε θα είσαι ο Γιώργος,ο οικογενειάρχης,με το σπίτι στο Παγκράτι,τον 5χρονο γιο κλπ,και εγώ κάτι αντίστοιχο.Όταν σε πετύχω με τη στολή,εν ώρα υπηρεσίας,θα είσαι ένας αστυνομικός,και θα σε αντιμετωπίζω ως τέτοιο.Όπως και εσύ αν έρθεις σ'ένα νοσκομείο και με δεις με μια ιατρική ρόμπα,θα με αντιμετωπίσεις ως γιατρό,βάσει του επαγγέλματος που κάνω,δεν θα κάτσεις να συζητήσουμε για το Champions League και σε ποιο σχολείο στέλνω τα μπάσταρδά μου,και έτσι πρέπει.Ο καθένας στο επάγγελμά του,κρίνεται βάσει αυτού.Και το επάγγελμα του αστυνομικού,απ'τη δική μου σκοπιά τουλάχιστον και αρκετών άλλων,είναι να διαφυλάει τα συμφέροντα του αστικού κράτους,με ό,τι και αν αυτό συνεπάγεται.

Btw,τι σημασία έχει αν ο αστυνομικός έχει και πτυχείο πανεπιστημίου ή όχι?Δεν ήξερα ότι το να έχεις πτυχείο ΑΕΙ σου δίνει μεγαλύτερη αξία στην κοινωνία.Πολύ προοδευτικές ιδέες έχετε εκεί στην αστυνομία,μπράβο σας.

Και φυσικά,τα ΜΑΤ χρησιμοποιούν βία μόνο όταν βρίσκονται σε καταστάσεις άμυνας,όλα είναι μονταρισμένα πλάνα...oh wait,δεν περιμένω να ενημερωθώ απ'τα βιντεάκια,βρίσκομαι στον δρόμο σε κάθε πορεία.Πάρε και λίγη άμυνα:



ΥΓ:Δεν έχω εξοχικό,sorry.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για την παιδεία σου και τη μεγάλη σου μόρφωση...
Να 'σαι πάντα καλά. Δηλαδή ο πατέρας μου που καθόταν επι 10 και πλέον χρόνια μέσα στο κρύο και τις βροχές στη διασταύρωση για να πηγαίνεις εσύ, ως παιδάκι στο εξοχικό σου με ασφάλεια και άνεση, ήταν ένας από αυτούς που αναφέρεις. Έτσι; Κι εγώ ήμουν το παιδί του με τη φράση που μας στόλισες...; Να ξέρεις, αυτός που πιστεύει σε ιδανικά για σας είναι ο αστυνομικός που πρέπει να σκοτωθεί... Το ξέρεις ότι πολλοί αστυνομικοί έχουν τελειώσει και μια σχολή πανεπιστημίου; Και μάλιστα ενώ έκαναν το 8αρό τους σπούδαζαν παράλληλα. Αλλά τι σε νοιάζει; Εσύ βλέπεις τη στολή. Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου... Ότι και να λες η πλειοψηφία του κόσμου είναι υπέρ της αστυνομίας. Θέλω να σε δω τι θα έκανες όταν ένας από τους πολλούς που συλλαμβάνει η αστυνομία με κίνδυνο και πολλές ώρες παρακολούθησης αν δεν τον έπιανε και σου σκότωνε τη μάνα ή σου βίαζε την αδερφή τότε τι θα έλεγες; Τέλος πάντων. Έχω βαρεθεί να συζητώ τα ίδια και τα ίδια αφού δεν καταλαβαίνετε ότι η αστυνομία μόνο καλό προσφέρει... Εσείς επικεντρωθήκατε σε μία και μόνο μονάδα της που είναι τα Υ.Α.Τ και έχετε αναλωθεί στα καλοφτιαγμένα βίντεο με κομμενες σκηνές που δείχνουν τις ενέργεις των αστυνομικών οι οποιοι λίγα δευτερόλεπτα πριν έχουν δεχτεί την πέτρα και τη μολότοφ που παρατρίχα θα τους άνοιγε το κεφάλι και θα τους έκαιγε ζωντανούς. Δε νομίζω κανένας σοβαρός πολίτης να έκανε τέτοια ενέργεια... Αλλά είπαμε εσύ βλέπεις τη στολή...

συγχαρητηρια για την παιδεια σας, εχετε τελιωσει και ενα πανεπιστημιο (για να περνετε παραπανω λεφτα) και νομιζετε οτι κατι εγινε

https://www.tovima.gr/afieromata/elections2012/article/?aid=457088
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

steliostrikala

Νεοφερμένος

Ο steliostrikala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Η καλυτερη απαντηση για μενα σε αυτο το θεμα ειναι να κατεβει κανεις σ εκαμια διαδηλωση ΕΙΡΗΝΙΚΑ οπως εχεις δικαιωμα να κανει και να δει με τα ιδια του τα ματια τι ρολο παιζει η αστυνομια και ποιους ''υπηρετει''.... προσωπικά περσυ τον ιουνιο ειχα δει πραγματα πρωτόγνωρα για εμνα καθως δεν συμμετεχω ενεργα σε διαδηλωσεις ειχα δει τα οργανα της ταξης με τα ιδια μου τα ματια να χτυπανε και να ψεκαζουν με δακρυγονα αθωους, ειρηνικους διαδηλωτες μεσα στους οποιους ημουν και εγω ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Οι αστυνομικοί, όπως και όλοι μας, δεν παύουν να είναι άνθρωποι, που καλώς ή κακώς διάλεξαν ως βιοπορισμό την προστασία του καθεστώτος (όποιο κι αν είναι αυτό), πρωτίστως, και την διασφάλιση της αστικής τάξης (ησυχίας). Υπάρχουν καλοί, υπάρχουν και μαλάκες, που τα βάζουν με αθώους.

Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις, όπου οι πολίτες αντιμετωπίζουν έναν αστυνομικό σαν ζώο (του μιλάνε αγενώς) και όχι σαν άνθρωπο, και του καταλογίζουν οποιαδήποτε ενέργεια έχει πράξει κάποιος συνάδελφός του (βλ. τους υπέρμαχους του "ΜΠΑΤΣΟΙ, ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ, ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ).
Έχω γνωστό που γλίτωσε πρόστιμο από την τροχαία, επειδή μίλησε στον αστυνομικό ευγενικότατα, "φίλε, δεν έβαλα το κράνος γιατί η διαδρομή που θα έκανα ήταν εξαιρετικά μικρή".

Προσωπικά είμαι υπέρ της αστυνόμευσης κάθε πόλης. Και το λέω αυτό, ζώντας πλέον στη Θεσσαλονίκη, όπου το βράδυ φοβάμαι να γυρίσω σπίτι με τα πόδια, ακόμη κι αν απέχει 10' από το κέντρο. Φοβάμαι, γιατί υπάρχει ελλιπής αστυνόμευση, και σε πολλούς γνωστούς μου (κυρίως κορίτσια) έχουν επιτεθεί, και μάλιστα σε κεντρικούς δρόμους, είτε για να τις κλέψουν, είτε για άλλο λόγο.

Η αστυνομία, δεν θα είχε λόγο ύπαρξης εάν δεν υπήρχε εγκληματικότητα (πέραν από το "καθήκον" υπεράσπισης του καθεστώτος). Και σε οποιαδήποτε κοινωνία θα υπάρχει εγκληματικότητα, διότι κάποιοι άνθρωποι, είτε λόγω κάποιας "ψυχικής ασθένειας", είτε κάποιας σωματικής παθολογικής κατάστασης, θα αποτελούνε κίνδυνο για τους άλλους, και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με την παιδεία που θα δεχτούν.

Και ειλικρινά, δεν θα είχα πρόβλημα να δείξω την ταυτότητά μου σε κάποιον αστυνομικό (δεν έχω να φοβηθώ τίποτα, για να διστάζω να τη δείξω), ακόμη κι αν διάφοροι θεωρούν πως αποτελεί παραβίαση της προσωπικής ελευθερίας-απορρήτου, όπως δεν διστάζω να δώσω το ονοματεπώνυμό μου σε οποιαδήποτε υπηρεσία, νοσοκομεία, κλπ. Δεν μου απηγόρευσαν να περπατήσω κάπου, ούτε να πάω για καφέ, ούτε να σκεφθώ, ούτε τίποτα. Την ελευθερία μου παραβιάζουν άτομα που θα αποτελέσουν κίνδυνο για τη σωματική και ψυχική μου υγίεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Οι αστυνομικοί, όπως και όλοι μας, δεν παύουν να είναι άνθρωποι, που καλώς ή κακώς διάλεξαν ως βιοπορισμό την προστασία του καθεστώτος (όποιο κι αν είναι αυτό), πρωτίστως, και την διασφάλιση της αστικής τάξης (ησυχίας). Υπάρχουν καλοί, υπάρχουν και μαλάκες, που τα βάζουν με αθώους.
Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις, όπου οι πολίτες αντιμετωπίζουν έναν αστυνομικό σαν ζώο (του μιλάνε αγενώς) και όχι σαν άνθρωπο, και του καταλογίζουν οποιαδήποτε ενέργεια έχει πράξει κάποιος συνάδελφός του (βλ. τους υπέρμαχους του "ΜΠΑΤΣΟΙ, ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ, ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ).
Έχω γνωστό που γλίτωσε πρόστιμο από την τροχαία, επειδή μίλησε στον αστυνομικό ευγενικότατα, "φίλε, δεν έβαλα το κράνος γιατί η διαδρομή που θα έκανα ήταν εξαιρετικά μικρή".

Προσωπικά είμαι υπέρ της αστυνόμευσης κάθε πόλης. Και το λέω αυτό, ζώντας πλέον στη Θεσσαλονίκη, όπου το βράδυ φοβάμαι να γυρίσω σπίτι με τα πόδια, ακόμη κι αν απέχει 10' από το κέντρο. Φοβάμαι, γιατί υπάρχει ελλιπής αστυνόμευση, και σε πολλούς γνωστούς μου (κυρίως κορίτσια) έχουν επιτεθεί, και μάλιστα σε κεντρικούς δρόμους, είτε για να τις κλέψουν, είτε για άλλο λόγο.

Η αστυνομία, δεν θα είχε λόγο ύπαρξης εάν δεν υπήρχε εγκληματικότητα (πέραν από το "καθήκον" υπεράσπισης του καθεστώτος). Και σε οποιαδήποτε κοινωνία θα υπάρχει εγκληματικότητα, διότι κάποιοι άνθρωποι, είτε λόγω κάποιας "ψυχικής ασθένειας", είτε κάποιας σωματικής παθολογικής κατάστασης, θα αποτελούνε κίνδυνο για τους άλλους, και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με την παιδεία που θα δεχτούν.

Και ειλικρινά, δεν θα είχα πρόβλημα να δείξω την ταυτότητά μου σε κάποιον αστυνομικό (δεν έχω να φοβηθώ τίποτα, για να διστάζω να τη δείξω), ακόμη κι αν διάφοροι θεωρούν πως αποτελεί παραβίαση της προσωπικής ελευθερίας-απορρήτου, όπως δεν διστάζω να δώσω το ονοματεπώνυμό μου σε οποιαδήποτε υπηρεσία, νοσοκομεία, κλπ. Δεν μου απηγόρευσαν να περπατήσω κάπου, ούτε να πάω για καφέ, ούτε να σκεφθώ, ούτε τίποτα. Την ελευθερία μου παραβιάζουν άτομα που θα αποτελέσουν κίνδυνο για τη σωματική και ψυχική μου υγίεια.



Υπερ-μάγκα κατούρα και λιγάκι.
1.Ολοι οι μπατσοι ειναι ιδιοι,καλος η κακος αν του δωσουν εντολη να με χτυπησει θα το κανει
2.Οι πολιτες βριζουν τους αστυνομικους,εχεις δει αν οι αστυνομικοι βριζουν τους πολιτες;η καθεσαι και λες τις βλακειες σου μη εχοντας παει ποτε σε διαδηλωση;
3.Γιατι να μπορει ο καθε μπατσος να δει τα στοιχεια μου;Ειναι προσωπικο απορρητο.
4.Αν ποτε ενδιαφερθεις για το μελλον σου και πας να διαδηλωσεις,θα δεις αν ''ατομα'' ή μπατσοι ειναι αυτοι που αποτελουν κινδυνο για τη σωματικη σου υγεια.Καλα τα λεμε πισω απο τον υπολογιστη μας,εχουμε δει τι γινεται παρα εξω;Και οχι δε τα λεω ουτε για να το παιξω καποιος ουτε τιποτα,αλλα η θεωρια με την πραξη απεχουν πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
1.Ολοι οι μπατσοι ειναι ιδιοι,καλος η κακος αν του δωσουν εντολη να με χτυπησει θα το κανει
2.Οι πολιτες βριζουν τους αστυνομικους,εχεις δει αν οι αστυνομικοι βριζουν τους πολιτες;η καθεσαι και λες τις βλακειες σου μη εχοντας παει ποτε σε διαδηλωση;
3.Γιατι να μπορει ο καθε μπατσος να δει τα στοιχεια μου;Ειναι προσωπικο απορρητο.
4.Αν ποτε ενδιαφερθεις για το μελλον σου και πας να διαδηλωσεις,θα δεις αν ''ατομα'' ή μπατσοι ειναι αυτοι που αποτελουν κινδυνο για τη σωματικη σου υγεια.Καλα τα λεμε πισω απο τον υπολογιστη μας,εχουμε δει τι γινεται παρα εξω;Και οχι δε τα λεω ουτε για να το παιξω καποιος ουτε τιποτα,αλλα η θεωρια με την πραξη απεχουν πολυ.

1. "Εάν πάρουν εντολή να σε δείρουν θα το κάνουν". Αυτό δικαιολογεί την κρεμάλα, που ανέφερες πριν; Άλλοι θα σε δείρουν με τη θέλησή τους.
2. Χαίρω πολύ, όλοι βρίζουν. Αλλά ένας φυσιολογικός άνθρωπος, εάν του φερθείς ευγενικά, ευγενικά θα σου φερθεί.
Εσύ που έχεις πάει σε "διαδήλωση", τί είδους ήταν αυτή και τί άτομα τη διοργάνωναν;
3. Φοβάσαι κάτι;
4. Για το μέλλον μου ενδιαφέρομαι, και πολύ περισσότερο απ' όσο εσύ. Στα "άτομα" περιλαμβάνονται και οι αστυνομικοί, εκτός κι εάν δεν τους θεωρείς ανθρώπους. Την σωματική σου ακεραιότητα μπορούν να βλάψουν άλλοι πρωτίστως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
1. "Εάν πάρουν εντολή να σε δείρουν θα το κάνουν". Αυτό δικαιολογεί την κρεμάλα, που ανέφερες πριν; Άλλοι θα σε δείρουν με τη θέλησή τους.
2. Χαίρω πολύ, όλοι βρίζουν. Αλλά ένας φυσιολογικός άνθρωπος, εάν του φερθείς ευγενικά, ευγενικά θα σου φερθεί.
Εσύ που έχεις πάει σε "διαδήλωση", τί είδους ήταν αυτή και τί άτομα τη διοργάνωναν;
3. Φοβάσαι κάτι;
4. Για το μέλλον μου ενδιαφέρομαι, και πολύ περισσότερο απ' όσο εσύ. Στα "άτομα" περιλαμβάνονται και οι αστυνομικοί, εκτός κι εάν δεν τους θεωρείς ανθρώπους. Την σωματική σου ακεραιότητα μπορούν να βλάψουν άλλοι πρωτίστως.

4.Βαριεμαι να ψαχνω video για να σου δειξω αν οι μπατσοι ή τα ''ατομα'' σε βλαπτουν πιο πολυ.Mια αναζητηση στο youtube θα σε πεισει.Επισης εξηγησε μου πως καταλαβαινεις οτι εσυ ενδιαφερεσαι για το μελλον σου πιο πολυ απο μενα :worry:
3.Ναι ειμαι εμπορος ναρκωτικων και φοβαμαι μη με βρουν:whatever:Οχι φυσικα,δε φοβαμαι τιποτα,απλα μου χαλαν την ψυχικη ηρεμια.
2.Ειπες και συ ενας φυσιολογικος ανθρωπος,οχι ενας αστυνομικος.Ο αστυνομικος εκτελει εντολες.Αμα του που να με βαρεσει,θα το κανει.
1.Ναι δικαιολογει την κρεμαλα,αν καταλαβεις τι φασιστοπαιδα και μυαλα κουβαλανε εκει μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Εάν δεχτείς επίθεση και δεν υπάρχει κάποιος εκεί γύρω που μπορεί να σε βοηθήσει, θα εκτιμήσεις την ύπαρξη της αστυνομίας. Δεν τους ιδανικοποιώ, αλλά η ύπαρξή τους είναι αναγκαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Εάν δεχτείς επίθεση και δεν υπάρχει κάποιος εκεί γύρω που μπορεί να σε βοηθήσει, θα εκτιμήσεις την ύπαρξη της αστυνομίας. Δεν τους ιδανικοποιώ, αλλά η ύπαρξή τους είναι αναγκαία.



Εαν σου φερθουν ετσι ποτε να δω αν θα λες τα ιδια με αυτα που λες τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Υπάρχουν καλοί, υπάρχουν και μαλάκες, που τα βάζουν με αθώους.
τι καλοι και κακοι μπατσοι ? ας παρουμε το ενδεχομενο οτι καποιος μπαινει στην μπατσοσχολη και ειναι ενα καλο παιδι ,δε με αφορα γιατι οταν θα παρει την εντολη να χτυπησει κοσμο θα το κανει. Οποτε τα ιδια σκατα ακριβως εχουν στο κεφαλι τους ολοι οι μπατσοι για το ιδιο σαπιο συστημα δουλευουνε και αυτο γουσταρουνε να συντηρουνε για παντα και καβλωνουν που κρατανε το οπλο , το γκλοπ και που φορανε τη στολη τους ! σιγουρα θα νιωθουν πολυ ανωτεροι !
οταν συναναστρεφεται με ενα σωρο αλλα φασιστομουτρα και η καθημερινοτητα του ,το αντικειμενο ενασχολησης του ειναι να προστατευει την εκαστοτε εξουσια εναντια στα συμφεροντα του λαου . Το βλεπουμε σε πολλες περιπτωσεις π.χ χρηση χημικων σε πορειες , ασκηση εξουσιας πανω στον κοσμο κτλ κτλ .

Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις, όπου οι πολίτες αντιμετωπίζουν έναν αστυνομικό σαν ζώο (του μιλάνε αγενώς) και όχι σαν άνθρωπο, και του καταλογίζουν οποιαδήποτε ενέργεια έχει πράξει κάποιος συνάδελφός του (βλ. τους υπέρμαχους του "ΜΠΑΤΣΟΙ, ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ, ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ).
αφου ζωο ειναι πως να τον αντιμετωπισω ?:hmm:

Έχω γνωστό που γλίτωσε πρόστιμο από την τροχαία, επειδή μίλησε στον αστυνομικό ευγενικότατα, "φίλε, δεν έβαλα το κράνος γιατί η διαδρομή που θα έκανα ήταν εξαιρετικά μικρή".
συγκινηθηκα τωρα :cry_x:ειναι μαλλον το βημα για να αλλαξει ο κοσμος ε?
Προσωπικά είμαι υπέρ της αστυνόμευσης κάθε πόλης. Και το λέω αυτό, ζώντας πλέον στη Θεσσαλονίκη, όπου το βράδυ φοβάμαι να γυρίσω σπίτι με τα πόδια, ακόμη κι αν απέχει 10' από το κέντρο. Φοβάμαι, γιατί υπάρχει ελλιπής αστυνόμευση, και σε πολλούς γνωστούς μου (κυρίως κορίτσια) έχουν επιτεθεί, και μάλιστα σε κεντρικούς δρόμους, είτε για να τις κλέψουν, είτε για άλλο λόγο.
πιο επικινδυνοι ειναι οι μπατσοι !
Η αστυνομία, δεν θα είχε λόγο ύπαρξης εάν δεν υπήρχε εγκληματικότητα (πέραν από το "καθήκον" υπεράσπισης του καθεστώτος). Και σε οποιαδήποτε κοινωνία θα υπάρχει εγκληματικότητα, διότι κάποιοι άνθρωποι, είτε λόγω κάποιας "ψυχικής ασθένειας", είτε κάποιας σωματικής παθολογικής κατάστασης, θα αποτελούνε κίνδυνο για τους άλλους, και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με την παιδεία που θα δεχτούν.

Και ειλικρινά, δεν θα είχα πρόβλημα να δείξω την ταυτότητά μου σε κάποιον αστυνομικό (δεν έχω να φοβηθώ τίποτα, για να διστάζω να τη δείξω), ακόμη κι αν διάφοροι θεωρούν πως αποτελεί παραβίαση της προσωπικής ελευθερίας-απορρήτου, όπως δεν διστάζω να δώσω το ονοματεπώνυμό μου σε οποιαδήποτε υπηρεσία, νοσοκομεία, κλπ. Δεν μου απηγόρευσαν να περπατήσω κάπου, ούτε να πάω για καφέ, ούτε να σκεφθώ, ούτε τίποτα. Την ελευθερία μου παραβιάζουν άτομα που θα αποτελέσουν κίνδυνο για τη σωματική και ψυχική μου υγίεια.
βαριεμαι να σχολιασω παραπανω πραγματικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Σε προκαλω ΜΙΑ φορα λουκριτια να περασεις αναμεσα απο τα ατομα που θεωρεις ''επικινδυνα'' και να βρεθεις και μια φορα μπροστα σε ΜΑΤ και να μου πεις απο ποιον θα φας ξυλο.Ελα μετα να μου πεις αν ειναι επικυνδινοι οι μπατσοι ή αυτοι που τους βριζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Εφόσον τους θεωρείτε ζώα, θα σας φέρονται και σαν να είστε ζώα ;)

Πρόβλημά σου που βαριέσαι να σχολιάσεις (κι εδώ αναφέρομαι στην επαναστάτρια Σάρα), αν και αμφιβάλλω εάν μπορείς κι εσύ, και ο panoslarissa να μου πείτε γιατί δεν πρέπει να υπάρχει αστυνόμευση. Το ότι βρίζετε τους μπάτσους δεν είναι επιχείρημα.



Εαν σου φερθουν ετσι ποτε να δω αν θα λες τα ιδια με αυτα που λες τωρα.

Εάν πάω σε πορεία, θα πάω σε κάποια που δεν είναι υποκινούμενη, είτε από παρακρατικούς, είτε από συγκεκριμένα κόμματα.
Οι "πορείες αντίδρασης" που αναφέρετε, και στις οποίες παρατηρούνται και επεισόδια, συνήθως διοργανώνονται από συγκεκριμένες παρτίδες. Είδαμε το αποτέλεσμά τους, όταν δεν επιτηρούνταν, είτε εκ των έσω είτε από αστυνομία, το Μάιο του 2010. 4 αθώοι νεκροί, στο βωμό της "αντίδρασης". Εύγε. Γιατί οι ίδιοι που έπραξαν αυτούς τους φόνους, είναι αυτοί που διοργανώνουν και τις περισσότερες "πορείες" και "συγκεντρώσεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Εφόσον τους θεωρείτε ζώα, θα σας φέρονται και σαν να είστε ζώα ;)

Πρόβλημά σου που βαριέσαι να σχολιάσεις (κι εδώ αναφέρομαι στην επαναστάτρια Σάρα), αν και αμφιβάλλω εάν μπορείς κι εσύ, και ο panoslarissa να μου πείτε γιατί δεν πρέπει να υπάρχει αστυνόμευση. Το ότι βρίζετε τους μπάτσους δεν είναι επιχείρημα.
Ναι ρε γμτ ασε δεν μπορω , με καταλαβες ! εισαι τοσο εξυπνη :worship:!!!
Καταρχιν , δεν βρισαμε μονο !
Σου εξηγηγουμε 2 ατομα , με επιχειρηματα διαβασε παραπανω ξανα αφου δεν καταλαβαινεις !
Το οτι βαριομουν να σχολιασω ηταν γιατι επρεπε να γραψω παρα πολλα , ευτυχως βεβαια γιατι χαμενος κοπος στην περιπτωση σου , μιας και δεν εισαι δεκτικη και θες να κανεις οτι δε βλεπεις ,
Τι παραπανω να σου πω , καταλαβαμε ολοι εδω μεσα οτι εισαι απο τα ατομα που θεωρουν την εξουσια απαραιτητη


(οσο για τους μπατσους , δουλεια τους ειναι να φερονται στον κοσμο ετσι οπως φερονται( σαν ζωα ) , ειναι η εργασια τους ! αυτο ειναι το πιο τραγικο ! ωραια δουλεια ε???προσφερουν συνεχως στην κοινωνια ! πληρωνονται για να ρουφιανευουν , να βαρανε και για αλλα τετοια ....αχ τι υψηλα ιδανικα !!! κατσε και συνεχιζε εσυ να υπερασπιζεσαι τα σκυλια των αφεντικων )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
αναφερομενη στον τιτλο, οχι δεν πιστευω πως φταιει για ολα.
για ολα ποια;;;
το να κατηγορεις τον εναν μονο, απενεχοποιεις τον αλλον
ειναι οι αστυνομικοι 'κακα παιδια' ;; τα ενοπλα σωματα λειτουργουν με διαφορετικο τροπο απο αυτον που ειναι συνηθισμενοι οι απλοι πολιτες. μερος της δουλειας.για να τους χαρακτηρισω σημαινει οτι εχω διατρεξει στα γεγονοτα συνολικα και δεν το εχω κανει.παντως πιστευω και μαλλον ειναι εκδηλο πως η διαφθορα εχει εισβαλλει και εκει.
δε νομιζω πως η αστυνομια θα ρθει να με σωσει εαν ...συμβει κατι.θα πρεπει να ειμαι μαλλον τυχερη για να το κανει.δεν τους μισω.η λουκριτια εχει δικιο σ αυτο.εαν τους φερθεις σα ζωα-συνηθης τακτικη-θα σου φερθουν το ιδιο.δεν μπορεις να περιμενεις αυτοσυγκρατηση οταν την ιδια ωρα αρνεισαι την υπαρξη της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
δε νομιζω πως η αστυνομια θα ρθει να με σωσει εαν ...συμβει κατι.

Ασφαλώς και δεν θα έρθει. Ή θα έρθει με το πάσο της.

Αλλά επιβάλλεται το να υπάρχει αστυνόμευση, σε περιοχές αυξημένης εγκληματικότητας.


Ναι ρε γμτ ασε δεν μπορω , με καταλαβες ! εισαι τοσο εξυπνη :worship:!!!
Καταρχιν , δεν βρισαμε μονο !
Σου εξηγηγουμε 2 ατομα , με επιχειρηματα διαβασε παραπανω ξανα αφου δεν καταλαβαινεις !
Το οτι βαριομουν να σχολιασω ηταν γιατι επρεπε να γραψω παρα πολλα , ευτυχως βεβαια γιατι χαμενος κοπος στην περιπτωση σου , μιας και δεν εισαι δεκτικη και θες να κανεις οτι δε βλεπεις ,
Εάν θέλεις να βγάζουν οι άνθρωποι νόημα από τα γραπτά σου, να διαμορφώνεις καλύτερα τη γραφή σου και την έκφρασή σου.

Δεκτική δεν είσαι εσύ, και αυτό φαίνεται από τον τρόπο που μου επιτέθηκες και με ειρωνεύθηκες από το πρώτο σου μήνυμα, χωρίς να έχω εκφράσει κάποια ακραία θέση.

(οσο για τους μπατσους , δουλεια τους ειναι να φερονται στον κοσμο ετσι οπως φερονται( σαν ζωα ) , ειναι η εργασια τους ! αυτο ειναι το πιο τραγικο ! ωραια δουλεια ε???προσφερουν συνεχως στην κοινωνια ! πληρωνονται για να ρουφιανευουν , να βαρανε και για αλλα τετοια ....αχ τι υψηλα ιδανικα !!! κατσε και συνεχιζε εσυ να υπερασπιζεσαι τα σκυλια των αφεντικων )
Εγώ υπερασπίζομαι τα σκυλιά των αφεντικών; :hehe:

Δεν καταλαβαίνεις ότι το κράτος χρειάζεται άτομα σαν κι εσένα; Ότι θέλει μια αποχαυνωμένη νεολαία που πιστεύει στο χάος και τη μαζοποίηση (την οποία και "ενοχοποιεί" στη γαμημένη έκθεση του Λυκείου), η οποία δέχεται ό,τι δηλητήριο της πουλάνε μέσα από το εκπαιδευτικό σύστημα, το οποίο την ωθεί στις ιδέες που έχεις αυτή τη στιγμή;

Και αυτό αποδεικνύεται πολύ εύκολα από τον μεγάλο αριθμό των ομοϊδεατών σου, και αυτών που αποδέχονται ως λογικά όσα λες.

Τι παραπανω να σου πω , καταλαβαμε ολοι εδω μεσα οτι εισαι απο τα ατομα που θεωρουν την εξουσια απαραιτητη
Ναι, θεωρώ την εξουσία απαραίτητη για να λειτουργήσει εύρυθμα μια κοινωνία, όχι όμως όπως εφαρμόζεται σήμερα.
Ναι, κι εγώ έχω καταλάβει την ιδεολογία σου, η οποία φαίνεται και από τις λέξεις που χρησιμοποιείς, χωρίς να χρειαστεί να διαβάσω ολόκληρα τα μηνύματά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
.δεν τους μισω.η λουκριτια εχει δικιο σ αυτο.εαν τους φερθεις σα ζωα-συνηθης τακτικη-θα σου φερθουν το ιδιο.δεν μπορεις να περιμενεις αυτοσυγκρατηση οταν την ιδια ωρα αρνεισαι την υπαρξη της
αν δεις την παρενθεση αυτο ακριβως εξηγω η δουλεια τους ηδη βασιζεται στο οτι ειναι ανωτεροι απο τους αλλους ,
οταν καποιος μπει στην αστυνομια αυτοματα σε βλεπει ως κατωτερο απο εκεινον ! εξ ορισμου δλδ δε γινεται να τους θεωρω ανθρωπους , ουτε φυσικα να φερθω ευγενικα σε τετοια πραγματα ειναι τραγικο ....τι να κανουμε ...αποψεις ειναι αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top