Αστυνομία: φταίει για όλα;

xrhstoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
ναι σιγουρα θελουν να συγκρουστουν με τα ΜΑΤ για να ακουστουν... Ελεος ομως! Εχεις την εντυπωση οτι με το να συγκρουστουν με τα ΜΑΤ θα ακουστουν τα αιτηματα τους;;;; Οχι βεβαια!!!!!!1 Μονο η συγκρουση θα προβληθει.

Ειπα να προβληθει η διαδηλωση,οχι τα αιτηματα,νομιζω γραφω καλα.Και για να τα λεω αυτα κατι ξερω,δε θελω να αναλυσω παραπανω και να μπω σε λεπτομερειες γιατι δεν εχει νοημα εδω.

fasdag ξερω πολυ καλα για τα ΜΑΤ τι παιζει,πιστεψε με.Και ναι ειναι ουτοπικο και ονειρο θερινης νυκτος για τους αριστερους η καταργηση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν ειναι ουτοπικο.
απλα δε συμφερει καποιους και σιγουρα δεν εξυπηρετει καταστασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
τι λογικη ειναι αυτη; πρεπει οι διαδηλωτες (ελεος) να χτυπηθουν απο δακρυγονα για να προβληθουν. χμ ενδιαφερον.

αν σου πω οτι εχω βρεθει σε μια κατασταση που ενω προχωρουσε η πορεια, εριξαν δακρυγονα απο τα στενα, και μετα τα ματ ηρθαν και σταθηκαν στην σταδιου χωριζοντας την πορεια. οχι δεν ειναι θεμα καβλας, για αυτο εχουν εκπαιδευτει, να ριχνουν ξυλο.



καλυτερα να διαβασεις λιγο για τα ΜΑΤ και ποτε ιδρυθηκαν. το γεγονος οτι ο παπανδρεου ειχε δεσμευθει να τα καταργησει, οτι ολες οι αριστερες οργανωσεις και κομματα θελουν την διαλυση του συγκεκριμενου σωματος. δεν ειναι καθολου ουτοπικο. ισα ισα αυτοι πυροδοτουν καταστασεις.


οι φοιτητες που εντασσονται, γιατι οι μπαχαλοι ποτε δεν κανουν πορειες
Τα ΜΑΤ δεν είναι καθόλου τυχαίο που υπάρχουν, όπως είπες κι εσύ ο ίδιος xristo οτι θα επέμβαινε το στρατό και ναί !Δεν διαφονω αλλα αυτό επαλιθεύει τα λεγόμενά μου δηλαδει οτι ζουμε όντως σε δικτατορικό πολύτευμα[αλλα η μεταχείρισή τους είναι ύπια , και πολύ διακριτική]....Οπως λέει και ο φίλος μου ο (V) πρέπει η κυβέρνιση να φοβάτε τον λαό και όχι ο λαός την κυβέρνιση...:(
-----------------------------------------
συμφωνώ στο οτι θα επενέβαινε οχι στο να επέμβει [για να μήν παρεξηγηθώ ειμαι άκρος αντίθετος σε αυτό]:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα ΜΑΤ δεν είναι καθόλου τυχαίο που υπάρχουν, όπως είπες κι εσύ ο ίδιος xristo οτι θα επέμβαινε το στρατό και ναί !Δεν διαφονω αλλα αυτό επαλιθεύει τα λεγόμενά μου δηλαδει οτι ζουμε όντως σε δικτατορικό πολύτευμα[αλλα η μεταχείρισή τους είναι ύπια , και πολύ διακριτική]....Οπως λέει και ο φίλος μου ο (V) πρέπει η κυβέρνιση να φοβάτε τον λαό και όχι ο λαός την κυβέρνιση...:(
-----------------------------------------
συμφωνώ στο οτι θα επενέβαινε οχι στο να επέμβει [για να μήν παρεξηγηθώ ειμαι άκρος αντίθετος σε αυτό]:iagree:

Τι δικτατορικό πολίτευμα?Καλά είμαστε σοβαροί?Μην το φτάνεις στα άκρα.Δεν έχουμε ζήσει εμείς οι νεότεροι σε πραγματική δικτατορία.Προβλήματα έχουμε αλλά όχι και δικτατορία μη το παραχέσουμε κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ειπα να προβληθει η διαδηλωση,οχι τα αιτηματα,νομιζω γραφω καλα.Και για να τα λεω αυτα κατι ξερω,δε θελω να αναλυσω παραπανω και να μπω σε λεπτομερειες γιατι δεν εχει νοημα εδω.

fasdag ξερω πολυ καλα για τα ΜΑΤ τι παιζει,πιστεψε με.Και ναι ειναι ουτοπικο και ονειρο θερινης νυκτος για τους αριστερους η καταργηση τους.

Συνηθως οι διαδηλωσεις προβαλλονται ακριβως γιατι συμβαινουν επεισοδια. Και ετσι ο υπολοιπος κοσμος επικεντρωνεται στο ξυλο που πεφτει και δε μαθαινει τα αιτηματα των συμπολιτων τους και ετσι δεν υπαρχει τοση συσπειρωση οση θα μπορουσε. Ποιο το νοημα να θελουν οι πολιτες να γινει αυτο; Παντα επισκιαζονται τα αιτηματα απο τις συμπλοκες στα ΜΜΕ.


συμφωνω με SoZi μη το παρακανετε, ειναι και ασεβεια προς αυτους που εχουν ζησει πραγματικη δικτατορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
οχι δικτατορια, ενα καταπιεστικο καπιταλισμο θα το ελεγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εντάξει δεν ήθελα να το πάρετε έτσι.....:(Που λέει ο λόγος [δικτατορία]...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι ότι η αστυνομία, σήμερα, χρησιμοποιείται με διάφορους τρόπους, από διάφορα άτομα, εντός αυτής ή εκτός, που σκοπεύουν να επιβάλλουν την τιμωρία αυθαίρετα και ανεξέλεγκτα, με ξύλο ή κράτηση (*1), ή να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο από τα αληθινά αίτια, του εκάστοτε προβλήματος (*2).

Αυτό δε σημαίνει, όμως, ότι δεν υπάρχουν αστυνομικοί με αληθινή κοινωνική ευθύνη, και ότι δικαιολογείται κάποιος, όταν κατηγορεί τις μονάδες αντί του συνόλου. Ο αστυνομικός που πυροβολήθηκε μετά τις διαδηλώσεις του Δεκέμβρη του 2008, ήταν απλά ένας τυχαίος, άτυχος μπάτσος. Δεν ξέρουμε αν ήταν, ούτε γουρούνι, ούτε δολοφόνος.

(*1) Εδώ στη Λάρισα, στις αρχές του Δεκέμβρη, ένας μαθητής έβγαινε από κεντρικό φροντιστήριο, ενώ γινόταν κάποια επεισόδια, και κάποιοι από τα ΜΑΤ τον πήραν στο τμήμα όπου έμεινε για πάνω από δύο εβδομάδες.

(*2) Η υπόθεση του Βατοπεδίου ξεχάστηκε στις αρχές του Δεκέμβρη, παρά τη μεγάλη σημασία του.

Τελικά, όμως, αυτό που εγώ συμπεραίνω με θλίψη, είναι ότι κανείς δε δέχεται να αναλάβει την ευθύνη. Και δε μιλώ για τους υπουργούς, βουλευτές, και τα λοιπά, αλλά για τον κάθε Έλληνα ξεχωριστά. Μας αρέσει να βρίζουμε και να κατηγορούμε, αλλά όταν έρχεται η δική μας η σειρά, μόνο να βολευτούμε μας νοιάζει. Και αυτό το βλέπω σχεδόν παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jfire

Δραστήριο μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
:D:lol::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Το τι εστί ΕΛ.ΛΑΣ το είδαμε όλοι στα του Δεκεμβρίου...Όχι απλά μόνο η δολοφονία του 15χρονου αλλά και όλο το σύνολο της αστυνομίας ήταν αντικειμενικά "κακό".
Και τί θα πεις;; Πώς έτσι μας προβάλλουν; Θα σε παρακαλούσα πριν κρίνεις οποιοδήποτε δεκαπενταχρονο να βγεις έξω μια βόλτα να δεις πως αγαπάνε στην ελληνική αστυνομία.
Γιατί το πρόβλημα βρίσκεται στην ίδια την εκπαίδευση. Ξέρεις πως; Επειδή ο καθένας μπορεί να μπει μέσα στην ΕΛ.ΛΑΣ δίνοντας πανελλήνιες. Για να καταλάβεις, πολλά από τα παιδιά που ποτέ δεν είχαν "δύναμη" στην ζωή τους (είτε τα κοροιδεύαν είτε διάφορα άλλα) ήλπιζαν να γίνουν αστυνομικοί, απλά γιατί νόμιζαν πως έτσι θα βρισκαν την εξουσία...
Δεν μπορεί λοιπόν ο καθένας που έχει ψυχολογικά προβλήματα να είναι υπεύθυνος για τον νόμο.

Σχετικά με τα δεκαπεντάχρονα που δεν ξέρουν. Σε πληροφορώ πως αυτά είναι οι δέκτες της αστυνομικής βίας περισσότερο από κάτι άλλους. Γιατί εκεί πέρα μόνο μπορούν να το παίξουν κάποιοι αυτοί οι οποίοι έχουν προβλήματα. Δες τι δούλεμα τρώμε οι "πιτσιρικάδες" από μερικούς. Όχι γιατί μπορεί άνετα να παρεξηγήσεις και να πεις πως τα βάζω όλα στο ίδιο το καζάνι.


Πάνω στο πόσο "γαμάτη" αστυνομία έχουμε μπορώ να πω μόνο πως μας δουλεύεις. Καλά, εσύ είσαι ο ενήλικος που βγήκε έξω;; Νομίζω πως ζεις σε μια πλασματική εικόνα όσο και να μην το θες. Μην επικαλείσαι όρους όπως η ηλικία γιατί πλέον μπορούν όλοι να δουν τι γίνεται έξω.

Αυτά προς το παρόν, να 'σαι καλά...

Και εσεις δειξατε τεραστιο επιπεδο. Αυγα, πετρες, αλευρια, σεξιστικα συνθηματα. Διαδηλωτες επιπεδου Ζιμπαμπουε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εσεις δειξατε τεραστιο επιπεδο. Αυγα, πετρες, αλευρια, σεξιστικα συνθηματα. Διαδηλωτες επιπεδου Ζιμπαμπουε.

+1:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Και εσεις δειξατε τεραστιο επιπεδο. Αυγα, πετρες, αλευρια, σεξιστικα συνθηματα. Διαδηλωτες επιπεδου Ζιμπαμπουε.
Πες τα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
επειδή είναι πολύ εύκολο να κρίνουμε και να κατακρίνουμε,χωρίς να ακούσουμε και τις απόψεις των αστυνομικών, παραθέτω εδώ μια συνέντευξη απο κάποιον που είναι ματατζής και μιλάει για ότι αφορά το ξύλο, τις διαδηλώσεις και την κατάσταση απο μέσα.

πηγή https://deilogos.wordpress.com/2007/02/11/mat/

Μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη με το Μιλτιάδη , άνδρα των ΜΑΤ.
Ο Μιλτιάδης μιλάει στο Σταύρο Θεοδωράκη στα “ΝΕΑ” χωρίς κράνος και στολή. Ώριμη και ψύχραιμη σκέψη.

Από μικρός ήθελες να γίνεις Αστυνομικός;
Όχι, δεν είχα σκεφτεί να γίνω Αστυνομικός. Στην πορεία προέκυψε.
Πού μεγάλωσες;
Στην Ευρυτανία, μέχρι που έφυγα για φαντάρος.
Αγροτική οικογένεια;
Ναι. Δύσκολη περιοχή. Τα παιδιά το μόνο που σκεφτόμασταν ήταν να φύγουμε για μια πόλη για να βγάλουμε ένα μεροκάματο.
Μέτριος μαθητής;
Στο Γυμνάσιο τα πήγαινα πολύ καλά, στο Λύκειο άρχισα να τα παρατάω και έπεσα στη μετριότητα.
Κι έρχεσαι στην Αθήνα…
Ναι, δουλεύω σε μια βιοτεχνία, ώσπου το ʽ91 ένα μέλος της οικογενείας μου που ήταν στην Αστυνομία με παροτρύνει να συμμετάσχω σε έναν διαγωνισμό.
Με μέσον μπαίνεις;
Τότε δεν υπήρχε άλλο σύστημα, δεν υπήρχαν Πανελλαδικές, μόνο γνωριμίες.
Τι σκεφτόσουν, να γίνεις αστυνομικός, να κάνεις τι;
Να έχω ένα μεροκάματο, μια καλή δουλειά, η οποία θα έχει μέλλον, δεν θα με διώξουν σε πέντε μήνες.
Στα ΜΑΤ πήγες εθελοντικά βέβαια…
Στη Σχολή οι εκπαιδευτές μάς έλεγαν συχνά για τα ΜΑΤ. Και αρκετά παιδιά από τη σειρά μου καταλήξαμε εκεί.
Παίρνεις παραπάνω λεφτά που είσαι στα ΜΑΤ;
Ελάχιστα. 62,90 ευρώ.
62 ευρώ τον μήνα;
62 κόμμα ενενήντα. Επίδομα κινδύνου.
Πόσες ώρες δουλεύεις την ημέρα;
Το ωράριο βγαίνει σε σχέση με τις διαδηλώσεις που θα υπάρχουν την επόμενη ημέρα στην Αθήνα. Και υπάρχουν και κάποια στάνταρ σημεία όπου βρίσκονται διμοιρίες.
Κοντά στις εστίες έντασης;
Κορυδαλλός, Εξάρχεια, Ηρώδου Αττικού, γήπεδα.
Εσείς επεμβαίνετε μόνο όταν υπάρχει μια σύγκρουση, έτσι δεν είναι; Υποχωρούν οι συνάδελφοί σας με τις μπλε στολές και εμφανίζεστε εσείς με τις πράσινες.
Ναι, πρέπει να φάνε λίγο ξύλο τα παιδιά και μετά θα δοθεί εντολή να βγούμε εμείς μπροστά, για να τους προστατεύσουμε. Και γιʼ αυτό πολλές φορές αρχίζουν τις φωνές «γιατί δεν ήρθατε γρήγορα, κινδυνεύσαμε» και τα σχετικά.
Τα σύμβολα που έχετε στα κράνη σας τι σημαίνουν;
Τίποτα. Απλώς κάθε διμοιρία επιλέγει ένα σύμβολο, ένα τρίγωνο, έναν ρόμβο, για να μη χάνονται τα παιδιά. Για να ξέρω ότι ο μπροστινός μου είναι στη δικιά μου διμοιρία, άρα τον ακολουθώ. Γιατί μέσα στον γενικό χαμό είναι εύκολο να χαθείς. Κι αν μείνεις μόνος σου, τα αποτελέσματα θα είναι τραγικά.
Τραγικά;
Υπήρξε συνάδελφός που έχασε το μάτι του, ένας άλλος έσπασε το σαγόνι και τα δόντια του. Τον Δεκέμβριο κοντά στο Πολυτεχνείο τον πέτυχε ένα κομμάτι μάρμαρο και τον σακάτεψε. Δεν ξέρουμε πότε θα γυρίσει στην υπηρεσία του, χάνει τα πενθήμερα, χάνει επιδόματα, χάνει βραδινά, χάνει τα πάντα.
Πόσα χρόνια είσαι στα ΜΑΤ;
16 χρόνια γεμάτα.
Τα πρώτα μεγάλα επεισόδια στα οποία ήσουν παρών;
Τότε που κάηκε η Πρυτανεία στο Πολυτεχνείο. Χτυπήθηκα μάλιστα από μια πέτρα κι έφυγα.
Χτύπησες και χτυπήθηκες;
Όχι, κατηγορηματικά όχι. Τα πρώτα χρόνια που ήμουνα στις διμοιρίες δεν είχα κάνει καν χρήση του κλομπ μου. Και το ʽ95, όταν δόθηκε το ΟΚ και μπήκαμε στο Πολυτεχνείο να κάνουμε συλλήψεις, ήμουνα εκεί…
Ήσουν παρών στην επέμβαση του ʽ95; Επί Βαληράκη; Στη μια και μοναδική είσοδο της Αστυνομίας στο Πολυτεχνείο;
Ναι. 24 ώρες δουλειάς. Συγκεκριμένα, 23 ώρες και 25 λεπτά απείχε η έναρξη από τη λήξη της βάρδιας. Μπήκαμε μέσα στις δέκα το πρωί και βρήκαμε μικρά παιδιά, 15, 16 και 17 χρόνων να κλαίνε: «Τι θα πω στον μπαμπά μου, τι θα πω στη μαμά μου». Και προσπαθούσαμε κι εγώ κι άλλος ένας συνάδελφος - καλή του ώρα - να τους δώσουμε κουράγιο. «Εντάξει παιδιά, δεν έγινε και τίποτα, στη ΓΑΔΑ θα πάτε για εξακρίβωση, θα σας πάρουν δακτυλικά αποτυπώματα και θα φύγετε, δεν θα σας πειράξει κανείς». Τι να πεις σε παιδιά που κλαίνε;
Στα πρόσφατα επεισόδια, τώρα που κόντεψαν να καούν οι συνάδελφοί σου, ήσουν παρών;
Όχι, αλλά θεωρώ ότι ήταν λάθος εντολή. Πλησίασαν πολύ και αδικαιολόγητα. Τα μέσα ενημέρωσης έλεγαν συνεχώς «δεν γίνονται συλλήψεις», οι αξιωματικοί μας λειτούργησαν υπό πίεση και είδαμε τα αποτελέσματα. Τι είναι προτιμότερο, να αποφύγει κάποιος τη σύλληψη ή να καεί ένας Αστυνομικός;
Αλήθεια, γιατί «δεν γίνονται συλλήψεις»;
Δεν θέλω να μιλήσω άσχημα, αλλά δεν σκέφτονται οι δημοσιογράφοι που μας κατηγορούν ότι για να πιάσεις κάποιον από αυτούς πρέπει τον καταδιώξεις; Και όταν αυτοί μπουν στο Πολυτεχνείο, εσύ τι θα κάνεις;
Όταν δεν είναι στο Πολυτεχνείο και είναι στο Σύνταγμα;
Λες για το συμβάν στη Φιλελλήνων; Οι διμοιρίες φυλάνε συγκεκριμένους στόχους. Δεν μπορούμε να φυλάξουμε κάθε πολυτελές αυτοκίνητο ή κάθε τράπεζα στη Βουκουρεστίου. Κι αν δεν πάνε εκεί και πάνε στην Ερμού ή στο Σύνταγμα;
Κάποιοι από την Αριστερά πάντως σάς κατηγορούν ότι ενώ μπορείτε να τους πιάσετε όταν βρίσκονται στην ουρά μιας πορείας, αδιαφορείτε.
Αν επιχειρήσουμε να τους πιάσουμε, θα μπουν μέσα στην πορεία κι αν τους ακολουθήσουμε θα διαλυθεί η πορεία και θα κατηγορηθούμε ότι αμαυρώνουμε έναν αγώνα κάποιας κοινωνικής ομάδας .
Σας κατηγορούν επίσης ότι κάνετε κατάχρηση δακρυγόνων.
Οι ανώτατοι αξιωματικοί προκειμένου να μη χρησιμοποιούμε τα κλομπ, τα οποία βγάζουν μια άσχημη εικόνα, προτιμούν τα δακρυγόνα. Κι εμείς δεν ξέρουμε τι είναι αυτά τα αέρια και πόσο επιβλαβή είναι για εμάς και τους διαδηλωτές. Αποτρέπουμε πάντως πολλές συγκρούσεις με αυτά. Γιατί όταν δεχθούμε μια επίθεση με καδρόνια, θα έχουμε μια εμπλοκή σώμα με σώμα με απρόβλεπτες συνέπειες. Με τα αέρια υποχωρούν και τελειώνει εκεί η υπόθεση.
Ποια είναι η γνώμη σου για τους αναρχικούς;
Οι αντιεξουσιαστές, οι αναρχικοί, θέλουν να κάνουν κακό σε κάθε είδους εξουσία και στρέφονται εναντίον μας. Είναι αφέλεια να πιστεύουν ότι με αυτόν τον τρόπο μπορεί να καταρρεύσει το κράτος. Αλλά και με αυτούς ακόμη, δεν έχουμε να μοιράσουμε τίποτα. Εάν δεν αρχίσουν να μας πετροβολούν, να μας ρίχνουν βόμβες μολότοφ, δεν θα τους κυνηγήσουμε.
Όταν ακούς το σύνθημα «μπάτσοι - γουρούνια - δολοφόνοι»…
Τίποτα. Μόνο οι καινούργιοι συνάδελφοι στενοχωριούνται. Οι παλαιότεροι είμαστε ψύχραιμοι. Το περιμένουμε.
Δηλαδή, συνήθως οι νεώτεροι είναι αυτοί που χάνουν την ψυχραιμία τους;
Ένας νέος μπορεί να πανικοβληθεί και να υπερβάλει. Γιʼ αυτό έχει νόημα οι παλαιότεροι συνάδελφοι να εκπαιδεύουν τους νεώτερους. Ένας ΜΑΤατζής δεν ρίχνει ποτέ κλωτσιά, ούτε χτυπά με το κλομπ κάποιον που είναι πεσμένος κάτω - εγώ αυτό λέω στα παιδιά. Δεν βγάζουμε τα κόμπλεξ μας εκείνη τη στιγμή, δεν είμαστε φονιάδες. Όταν βέβαια είσαι σε αντιπαράθεση, όταν ο άλλος σε κοπανάει με ένα καδρόνι, θα απαντήσεις, θα προβείς σε κάποιου είδους βία.
Λες συνέχεια «καδρόνι, καδρόνι».
Μα για καδρόνια πρόκειται. Δεν τα έχετε δει; Βάζουν στην άκρη ένα κομμάτι ύφασμα και σου λένε ότι είναι σημαία. Και είναι ρόπαλα.
Υπάρχουν πάντως και συνάδελφοί σου οι οποίοι κάνουν τσαμπουκάδες. Είτε γιατί είναι κομπλεξικοί, είτε γιατί είναι ακραίοι.
Αυτό υπάρχει στην Αστυνομία. Όταν έχεις ένα όπλο και κινείσαι μέσα στο πλήθος, νιώθεις διαφορετικά. Σου παρέχει ασφάλεια, τονώνει τον εγωισμό σου. Γιʼ αυτό λέμε ότι οι Αστυνομικοί πρέπει να είμαστε επαγγελματίες.
Πόσα λεφτά παίρνεις τον μήνα;
Με 15 χρόνια στην Υπηρεσία και παντρεμένος, είμαι κοντά στα 1.200 ευρώ. Αν δεν δουλέψω αργίες και βραδινά, θα πέσω κάτω από τα 950 ευρώ. Δουλεύουμε λοιπόν γιορτές, Σάββατα, Πάσχα, Χριστούγεννα, Κυριακές.
Κυριακές στα γήπεδα;
Ναι, μεγάλη πληγή. Πάμε και μας λένε οι εταιρείες τι θα κάνουμε. Έχουν πάρει και κάτι απόστρατους που διατάσσουν. Πρώην αξιωματικοί που κάποτε έκαναν θελήματα στους ιδιοκτήτες των ΠΑΕ.
Αν γινόσουν μια μέρα υπουργός Δημόσιας Τάξης τι θα έκανες;
Θα ενίσχυα την αστυνόμευση στη γειτονιά. Να κοιμάται ήσυχα ο κόσμος το βράδυ, να μη φοβάται, να ξέρει ότι θα βρει το αυτοκίνητό του. Και θα έδινα παραπάνω λεφτά σε αυτούς που δουλεύουν στις μάχιμες υπηρεσίες. Δεν μπορούμε να παίρνουμε όλοι τα ίδια. Μόνο έτσι θα σταματήσουμε το βόλεμα και τη λούφα.
Αν ξανάρχιζες τη ζωή σου, θα γινόσουν αστυνομικός;
Βέβαια. Είναι ένα επάγγελμα που σε κερδίζει στην πορεία. Μπαίνει στο πετσί σου. Έχει πολλές καλές στιγμές.
Για πες μου μια…
Όταν ξεκίνησα, κάναμε πεζές περιπολίες και έβγαιναν οι άνθρωποι στις βεράντες και μας φώναζαν «γεια σας παιδιά», μέχρι και παλαμάκια ακούγαμε. Αυτό πού θα το ζήσεις;
Πολύ ρομαντικό μου ακούγεται.
Μα τι πιστεύεις κι εσύ; Ότι οι ΜΑΤατζήδες είναι εξωγήινοι; Νιώθουμε, προβληματιζόμαστε, είμαστε μέρος της κοινωνίας. Δεν είμαστε αυτό που λένε «βγάλτε τα κράνη να σκεφτείτε».
Για πες μου λοιπόν για τη στιγμή της σύγκρουσης.
Όταν θέλουμε να κλείσουμε την Ηρώδου Αττικού ή όταν θέλουμε να περιφρουρήσουμε το υπουργείο Παιδείας, δίνεται η εντολή για «φραγμό», που σημαίνει ότι από εκεί και πέρα δεν πρέπει να περάσει κανείς. Αυτό το ξέρουν πάντα οι επικεφαλής των διαδηλωτών. Συνήθως όμως και ανάλογα με το τι μήνυμα θέλουν να περάσουν προς τα έξω, προσπαθούν να σπάσουν το φράγμα.
Οπότε πέφτουν πάνω στα κλομπ σας;
Μα, μπορείτε να το δείτε και από την τηλεόραση, οι διαδηλωτές πέφτουν πάνω στους αστυνομικούς. Εμείς σε όλες τις περιπτώσεις είμαστε ακίνητοι. Ακούω κατά κόρον στα μέσα μαζικής ενημέρωσης ότι προκαλούμε. Για μας είναι ό,τι καλύτερο να φωνάξουν και να φύγουν. Όσο νωρίτερα φύγουν τόσο λιγότερη ταλαιπωρία θα έχουμε.
Συζητάτε ποτέ με τους ανθρώπους που σε λίγο θα συγκρουσθείτε;
Πολλές φορές. Πριν από ένα χρόνο στο υπουργείο Εργασίας ήταν οι εργαζόμενοι στην καθαριότητα. Παιδιά, τους λέμε, μην πέσετε πάνω μας, θα χτυπηθείτε ή θα πέσουν δακρυγόνα, δεν έχει νόημα. Αλλά μας είπαν ότι «δεν υπάρχει άλλη λύση». Έπρεπε να γίνει σύγκρουση, γιατί αλλιώς κανείς δεν θα ασχολιόταν με τα προβλήματά τους. Σου λένε, «θα κάνουμε κάτι παραπάνω, θα το παίξει η τηλεόραση, θα πιεστεί ο υπουργός».
Όλα για το θέαμα δηλαδή;
Εσείς τι λέτε; Αν είναι χίλια άτομα που διαδηλώνουν ειρηνικά ποιος θα τους δώσει σημασία; Σε ποιο κανάλι θα το παίξουν; Αν όμως είναι 100 άτομα και συγκρουστούν με την αστυνομία, όλο και κάτι θα δείξουν.
Δεν αντιλαμβάνεσθε δηλαδή τους διαδηλωτές ως εχθρούς;
Μα, με αρκετούς από αυτούς έχουμε τα ίδια προβλήματα. Κακές συνθήκες εργασίας, χαμηλές αμοιβές, κεκτημένα που χάνονται με τους καινούργιους νόμους. Προσωπικά έζησα την υπόθεση με την ΕΑΣ το ʽ93. Ήτανε ό,τι χειρότερο για μένα. Να βλέπεις ανθρώπους 52-53 χρόνων να χάνουν τη δουλειά τους και να πρέπει να μεγαλώσουν τα παιδιά τους.
Πώς νιώθατε λοιπόν τις στιγμές που έπρεπε να συγκρουστείτε μαζί τους;
Τους σκεφτόμασταν περισσότερο από όσο νομίζουν οι ίδιοι, ίσως αν ήμασταν στη θέση τους κάπως έτσι να αντιδρούσαμε. Αναρωτιέμαι όμως αν ήταν αυτοί στη θέση μας πώς θα αντιδρούσαν; Τι βία θα ασκούσαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Και εσεις δειξατε τεραστιο επιπεδο. Αυγα, πετρες, αλευρια, σεξιστικα συνθηματα. Διαδηλωτες επιπεδου Ζιμπαμπουε.

Ο κόσμος αντιδραει με οποιον τροπο μπορει ή τον εκφραζει, δε νομιζω το "επιπεδο" να εγκειται στο αν πετας αυγα ή αν βριζεις, οσο στο αν αντιδρας ή οχι.

(ασχετο: πληροφοριακα στο Ζιμπαμπουε εχουν γινει η μεγαλυτερες συγχρονες εξεγερσεις πεινασμενων ατομων. Ετσι ειναι ομως, αν το λιονταρι μεινει νηστικο, πειναει...
Στην Ελλαδα πειναει για ο,τι πεινουσαν οι φοιτητες το 73-74, ψωμι , παιδεια, ελευθερια.)

Δυστυχως σε αυτη τη χωρα ουτε παιδεια εχουμε, ουτε ελευθερια..το ψωμι το εχουμε δε λεω, βεβαια, οι πολλοι το δινουν στους λιγους...


στο θεμα τωρα:

ΑΛΛΟ μπατσος ΑΛΛΟ αστυνομικος .
Μπατσο θεωρουμε οποιον δε σεβεται κωδικες δεοντολογικους, οχι μονο νομικους αλλα και ηθικους.
Δηλαδη οποιον δερνει ή συλλαμβανει αθωους, οποιον κανει παρανομες δραστηριοτητες πχ διακινηση ναρκωτικων κτλ κτλ τα γνωστα.
Αστυνομικος ειναι το οποιοδηποτε οργανο που εχει ορισει η πολιτεια με νομιμες ή μη διαδικασιες να προστατευει την κοινωνια. Ομως οι μπατσοι πηγαζουν μεσα απο την αστυνομια, ειναι υποσυνολο, δεν ειναι ΟΛΟΙ στην αστυνομια.
ομως ναι ΟΛΟΙ οι μπατσοι ειναι καφροι και ζωα.
συνεπως το συνθημα "ΜΠΑΤΣΟΙ - ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ - ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ" ειναι ευστοχο, πετυχημενο, αληθες, λογικα ορθο.

Δυστυχως οταν το συστημα επιτρεπει τετοια οργανα, τοτε θα σημειωνονται και φαινομενα κοινωνικης παθογενειας.
Οσο υπαρχει εξουσια πασης φυσεως, θα υπαρχει και διαφθορα..αρα θα υπαρχουν και οι αντεξουσιαστες και καλα θα κανουν.Ετσι ειναι αυτο. Οσο δικαιωμα επισης εχει ενας πολιτικος να φτυνει τον λαο του με ανεκπληρωτες υποσχεσεις και ενας ΜΠΑΤΣΟΣ (οχι σωστος αστυνομικος) να εκτελει εν ψυχρω ενα 15χρονο παιδακι, αλλο τοσο δικαιωμα εχουμε και μεις να σπαμε μαγαζια και βιτρινες για να διαδηλωσουμε, εμεις ειμαστε οι δυναμεις ισορροπιας, και ΟΛΟΙ μας ειμαστε υπευθυνοι, για το συστημα για αυτο ολοι πρεπει να την πληρωσουμε..απλα πρεπει πρωτα να στραφουμε στους πολιτικους ΙΣΩΣ, και να τους τιμωρησουμε και μετα τον κοσμο..δεν ξερω..

(δεν το λεω ειρωνικα αυτο, το λεω κυριολεκτικα, ουτε επιτιθεμαι σε καποιον προσωπικα.ΟΛΟΙ ΦΤΑΙΜΕ)..


Rage against the machine-system.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ενδιαφερουσα συνεντευξη εχω διαβασει παρομοιες ,το γεγονος οτι ειναι συνειδητοποιημενος δεν τον απαλλάσσει αλλα αντιθετα τον καθιστα ανθρωπο που παραβαινει τις επιταγές της συνείδησης (εφοσον αντιλαμβανεται την οπτικη γωνια των διαδηλωτων ,αλλα τους εμποδιζει να μπουνε στο υπουργειο)για να εξυπηρετησει μια κυβερνηση που στηριζεται στην αδικια.
Καταλαβαινω φυσικα οτι εχει οικογενεια να θρεψει , αλλα το να οικοδομήσει την οικογενειακη ευμαρεια πανω σε μια κυβερνηση που αποστρεφεται τα συμφεροντα του λαου δεν ειναι κατι που συγχωρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Όσο λογικό κμου φαίνεται για παράδειγμα στα γήπεδα όπου όλοι οι καφροι τα κάνουν μπουρδέλο τόσο λογικό μου φαίνεται ότι θα υπάρχει ''μπάτσος'' να τους δείρει και να τους πάει μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενδιαφερουσα συνεντευξη εχω διαβασει παρομοιες ,το γεγονος οτι ειναι συνειδητοποιημενος δεν τον απαλλάσσει αλλα αντιθετα τον καθιστα ανθρωπο που παραβαινει τις επιταγές της συνείδησης (εφοσον αντιλαμβανεται την οπτικη γωνια των διαδηλωτων ,αλλα τους εμποδιζει να μπουνε στο υπουργειο)για να εξυπηρετησει μια κυβερνηση που στηριζεται στην αδικια.
Να μπούνε στο υπουργείο?Μα τότε είναι που θα γίνει Ο χαμός.Δεν νομίζω οι ειρηνικοί διαδηλωτές μέσα στους οποίους είναι ανακατεμένοι και οι ταραξίες( κι όποιος άλλο θέλει) θα μπούνε στο υπουργείο και θα επικρατήσει μια...ανθρώπινη κατάσταση.Εδώ κατέστρεψαν πανεπιστήμια στο υπουργείο θα σταματήσουν!

Καταλαβαινω φυσικα οτι εχει οικογενεια να θρεψει , αλλα το να οικοδομήσει την οικογενιακη ευμαρεια πανω σε μια κυβερνηση που αποστρεφεται τα συμφεροντα του λαου δεν ειναι κατι που συγχωρω
Με όλους τους εργαζόμενους γίνεται αυτό.Πόσο μάλλον με την Αστυνομία που δέχεται τις εντολές του κάθε υπουργού.
Βρείτε μου έναν εργαζόμενο που δουλεύει και σκέφτεται το κοινωνικό σύνολο και όχι τον εαυτούλη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Όσο λογικό κμου φαίνεται για παράδειγμα στα γήπεδα όπου όλοι οι καφροι τα κάνουν μπουρδέλο τόσο λογικό μου φαίνεται ότι θα υπάρχει ''μπάτσος'' να τους δείρει και να τους πάει μέσα.

όσο λογικο μου φαινεται επι μισο αιωνα να αγοραζουν δυο ομαδες στο ελληνικο ποδοσφαιρο το πρωταθλημα (γιατι αυτο περιπου γινεται), τοσο λογικο μου φαινεται να υπαρχουν hooligans που τα κανουν μπουρδελο..

αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Το θεμα ειναι οτι αλλο μπατσος αλλο αστυνομικος. Ο μπατσος ειναι εγκληματιας, τελος. Εκ των πραγματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ενδιαφερουσα συνεντευξη εχω διαβασει παρομοιες ,το γεγονος οτι ειναι συνειδητοποιημενος δεν τον απαλλάσσει αλλα αντιθετα τον καθιστα ανθρωπο που παραβαινει τις επιταγές της συνείδησης (εφοσον αντιλαμβανεται την οπτικη γωνια των διαδηλωτων ,αλλα τους εμποδιζει να μπουνε στο υπουργειο)για να εξυπηρετησει μια κυβερνηση που στηριζεται στην αδικια.
Καταλαβαινω φυσικα οτι εχει οικογενεια να θρεψει , αλλα το να οικοδομήσει την οικογενειακη ευμαρεια πανω σε μια κυβερνηση που αποστρεφεται τα συμφεροντα του λαου δεν ειναι κατι που συγχωρω

Κατι παρομοιο ηθελα να πω κι εγω ναι. Δε ξερω, μου ακουγεται πολυ ασχημο να λενε "εχουμε κ εμεις τα ιδια προβληματα με σας". Γιατι δε κανετε κατι τοτε; γιατι δεν ερχεστε μαζι μας; Ναι οκ καταλαβαινω ειναι η δουλεια του αλλα το οτι επελεξε να την κανει παρα αυτα τα προβληματα τον ριχνει πολυ στην δικια μου αντιληψη (και πιστευω σε αρκετων).


Αρχική Δημοσίευση από Kotatsuneko:
Όσο λογικό κμου φαίνεται για παράδειγμα στα γήπεδα όπου όλοι οι καφροι τα κάνουν μπουρδέλο τόσο λογικό μου φαίνεται ότι θα υπάρχει ''μπάτσος'' να τους δείρει και να τους πάει μέσα.

Μη συγχεεις τις συγκρουσεις στα γηπεδα με αυτες στο δρομο, οι πρωτες ειναι τελειως "χουλιγκανια".
-----------------------------------------
Να μπούνε στο υπουργείο?Μα τότε είναι που θα γίνει Ο χαμός.Δεν νομίζω οι ειρηνικοί διαδηλωτές μέσα στους οποίους είναι ανακατεμένοι και οι ταραξίες( κι όποιος άλλο θέλει) θα μπούνε στο υπουργείο και θα επικρατήσει μια...ανθρώπινη κατάσταση.Εδώ κατέστρεψαν πανεπιστήμια στο υπουργείο θα σταματήσουν!

Με όλους τους εργαζόμενους γίνεται αυτό.Πόσο μάλλον με την Αστυνομία που δέχεται τις εντολές του κάθε υπουργού.
Βρείτε μου έναν εργαζόμενο που δουλεύει και σκέφτεται το κοινωνικό σύνολο και όχι τον εαυτούλη του.


Συνηθως τα συμφεροντα του καθε εργαζομενου συμπιπτουν με του διπλανου του και γι'αυτο εξαλλου υπαρχει συσπειρωση, συνδικατα κτλ και οργανωνονται οι διαμαρτυριες και οι απεργιες. Τωρα ποιος γενικευει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι ήξερε πολύ καλά το τι θα έκανε σαν ματατζής και παρόλαυτά επειδή δεν ήθελε να ζοριστεί και να κάνει μια τίμια δουλιά στράφικε στην εύκολη λύση να φιλάει τα αφεντικά του και να δέχετε διαταγές άσχετα με τα πιστεύω του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top