Αστρονομία στο Μαθηματικό ;

johnakoseco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
θελω να μαθω στο περιπου πως ειναι......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
:lol:εχει τετοιο μαθημα το μαθηματικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
ναι, τουλαχιστον ετσι μου εχουν πει 2 μαθηματικοι μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
θελω να μαθω στο περιπου πως ειναι......
Αν ρωτάς για το Μαθηματικό Αθηνών ξέρω ότι υπάρχει ένα μάθημα που λέγεται "ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ"
και μπορείς να δεις την ιστοσελίδα του μπαίνοντας εδώ
https://eclass.uoa.gr/
και ακολουθώντας την εξής πορεία
Κατάλογος Μαθημάτων-> Μαθηματικών->Διδακτικής των Μαθηματικών->ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ

και υπάρχει ένα ακόμα μάθημα που λέγεται "ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ" και είναι επιλογής και κοινό για Μαθηματικούς & Φυσικούς με αντικείμενο τους φυσικούς νόμους που περιγράφουν την κίνηση των πλανητών,κομήτες κτλ. (δεν έχει ιστοσελίδα από όσο γνωρίζω).
Πιθανώς να υπάρχει κάποιο ακόμη στο Μαθηματικό και να μην το ξέρω (γιατί εγώ τελείωσα το Φυσικό:no1:).
Καλή συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzoker

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
θελω να μαθω στο περιπου πως ειναι......


εε έτσι και έτσι!!! μη το θεωρείς και πολύ εύκολο πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Βλέπω ότι τελευταία αυξάνεται το ενδιαφέρον για την αστρονομία...
Μπράβο ρε παιδιά ! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Είναι ωραία η αστρονομία και γενικά ό,τι έχει σχέση με φυσική...Μαθαίνεις τον κόσμο γύρω σου και νομίζω ο καθένας πρέπει να ξέρει από τι περιβάλλεται και τι νόμοι ισχύουν σε αυτό που λέμε φύση και σύμπαν!!!
(απαντάω στο σχόλειο του Αλεξάντερ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Ε μην περιμενεις να μαθεις αστρονομια απο το μαθηματικο... αν σου αρεσει πραγματικα τοτε πηγαινε στο φυσικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnakoseco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Ε μην περιμενεις να μαθεις αστρονομια απο το μαθηματικο... αν σου αρεσει πραγματικα τοτε πηγαινε στο φυσικο.
ξερεις ειναι λιγο δυσκολο μαθηματικο δηλωσα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Βλέπω ότι τελευταία αυξάνεται το ενδιαφέρον για την αστρονομία...
Μπράβο ρε παιδιά ! :no1:
Πολυ ενδιαφερουσα η φυσικη γενικοτερα.. εχω και μια φιλη η οποια θελει να περασει φυσικο λογω αστρονομιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Παντως η αστρονομια γενικοτερα ειναι πολυ ενδιαφερον μαθημα αλλα ταυτοχρονα και πολυ δυσκολο...νομιζω ομψς πως θα τα καταφερεις αν ασχοληθεις σοβαρα και διαβασεις επαρκως..τωρα παραπανω πληροφοριες δεν γνωριζω δυστυχως:(..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Παντως οπως αναφερθηκε,σε λαθος σχολη περιμενεις να μαθεις Αστρονομια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξωτικό

Νεοφερμένος

Η Ξωτικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ είμαι στο μαθηματικό Πάτρας και έχουμε αρκετά μαθήματα αστρονομίας από το δεύτερο κιόλας έτος.Η αστρονομία συνδέεται περισσότερο με τα μαθηματικά απ'ότι με τη φυσική.Κι εγώ με αστρονομία θέλω να ασχοληθώ γι αυτό πήγα μαθηματικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Εγώ είμαι στο μαθηματικό Πάτρας και έχουμε αρκετά μαθήματα αστρονομίας από το δεύτερο κιόλας έτος.Η αστρονομία συνδέεται περισσότερο με τα μαθηματικά απ'ότι με τη φυσική.

Ακριβώς. :) :no1:
Το Τμήμα μας, προσφέρει αρκετά προπτυχιακά μαθήματα βασικά για την εις βάθος μαθηματική (και φυσική) κατανόηση της Αστρονομίας και Αστροφυσικής, μέσω ολόκληρης προπτυχιακής κατεύθυνσης αλλά και με την συνδρομή δυο προσφερόμενων ομώνυμων προπτυχιακών μαθημάτων από το Τμ.Φυσικής. :)

...κάποιοι σε αυτό το topic, μην λέτε ανυπόστατες γνώμες ότι στο Μαθηματικό δεν μαθαίνεις Αστρονομία. Από την στιγμή που δεν γνωρίζετε ακριβώς, τι προπτυχιακά μαθήματα προσφέρονται στα πλαίσια του προγράμματος σπουδών του Τμήματος Μαθηματικών (πανελλαδικά) που να σχετίζονται με τον επιστημονικό κλάδο της Αστρονομίας, δεν έχει νόημα η άποψή σας. Έλεος με τις διατυμπανισμένες ψευδείς αερολογίες...Εφόσον οι περισσότεροι είστε άσχετοι, μην προκαλείτε τουλάχιστον σύγχυση στο μαθητικό κοινό ή γενικότερα, στους ενδιαφερόμενους-λάτρεις. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια...:fss: :fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Ποια μαθηματα αστρονομιας εχετε? :hmm:
Παντως η αστρονομια ειναι ενας κλαδος της φυσικης οποτε πιστευω οτι ειναι καλυτερα να παει καποιος στο Φυσικο. Ακομα και αν να εχετε στο Μαθηματικο 2-3 μαθηματα φυσικης αυτο δεν σημαινει τιποτα. Γιατι καποιος που θελει να ασχοληθει με αστρονομια να μαθαινει αλλα 30 μαθηματα μαθηματικων? Δεν λεω, τα μαθηματικα χρειαζονται αλλα οχι και τοσο...
Και στους ΗΜΜΥ κανουν πολλα μαθηματα φυσικης (εχουν και ροη φυσικης) αλλα ειναι παραλογο να παει εκει καποιος που θελει να ασχοληθει με αστρονομια ή ποιο γενικα με την φυσικη, απο την στιγμη που υπαρχουν τμηματα φυσικης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ακριβώς. :) :no1:
Το Τμήμα μας, προσφέρει αρκετά προπτυχιακά μαθήματα βασικά για την εις βάθος μαθηματική (και φυσική) κατανόηση της Αστρονομίας και Αστροφυσικής, μέσω ολόκληρης προπτυχιακής κατεύθυνσης αλλά και με την συνδρομή δυο προσφερόμενων ομώνυμων προπτυχιακών μαθημάτων από το Τμ.Φυσικής. :)

...κάποιοι σε αυτό το topic, μην λέτε ανυπόστατες γνώμες ότι στο Μαθηματικό δεν μαθαίνεις Αστρονομία. Από την στιγμή που δεν γνωρίζετε ακριβώς, τι προπτυχιακά μαθήματα προσφέρονται στα πλαίσια του προγράμματος σπουδών του Τμήματος Μαθηματικών (πανελλαδικά) που να σχετίζονται με τον επιστημονικό κλάδο της Αστρονομίας, δεν έχει νόημα η άποψή σας. Έλεος με τις διατυμπανισμένες ψευδείς αερολογίες...Εφόσον οι περισσότεροι είστε άσχετοι, μην προκαλείτε τουλάχιστον σύγχυση στο μαθητικό κοινό ή γενικότερα, στους ενδιαφερόμενους-λάτρεις. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια...:fss: :fss:

Συνήθως έχουν κάποια μαθήματα επιλογής όπως Παρατηρησιακή Αστροφυσική,Ουράνια Μηχανική και Ιστορία της Αστρονομίας που σου δίνουν κάποια εικόνα για το αντικείμενο της αστρονομίας (μέσα από μαθηματικά προβλήματα) αλλά δεν ασχολούνται με την ουσία που είναι οι φυσικοί μηχανισμοί και νόμοι που διέπουν το σύμπαν όπως γίνεται εξειδικευμένα σε ένα τμήμα Φυσικής.

Εγώ είμαι στο μαθηματικό Πάτρας και έχουμε αρκετά μαθήματα αστρονομίας από το δεύτερο κιόλας έτος.Η αστρονομία συνδέεται περισσότερο με τα μαθηματικά απ'ότι με τη φυσική.Κι εγώ με αστρονομία θέλω να ασχοληθώ γι αυτό πήγα μαθηματικό...

Σε ένα τμήμα μαθηματικών το μάθημα της αστρονομίας γίνεται από τη σκοπιά του αντικειμένου σου γι'αυτό έχεις αυτήν την εικόνα. Σήμερα δεν μιλάμε για αστρονομία αλλά για αστροφυσική που σημαίνει ότι ασχολείσαι με μαθήματα όπως
αστροφυσική υψηλών ενεργειών , κοσμολογία, ηλιακή φυσική,φυσική διαστήματος,φυσική πλάσματος,γενική σχετικότητα κτλ.

Βέβαια ένα τμήμα μαθηματικών είναι η μόνη εναλλακτική επιλογή για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με το αντικείμενο της αστροφυσικής εκτός από το Φυσικό. Έχω γνωρίσει άτομα με πρώτο πτυχίο στα μαθηματικά που ασχολούνται με το αντικείμενο (σε επίπεδο έρευνας) και με εντυπωσίασαν με το πόσο καλά γνώριζαν τα θέματα της φυσικής (δηλ. δεν τα αντιμετώπιζαν φορμαλιστικα). Όπως και να το κάνουμε το μαθηματικό υπόβαθρο βοηθάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
vaggelis1984 θα σε χρειαστώ για πληροφορίες για μεταπτυχιακά στην Μετεωρολογία κάποια στιγμή...:)

semfer σου απάντησα με πμ, για να μην βγούμε offtopic...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
vaggelis1984 θα σε χρειαστώ για πληροφορίες για μεταπτυχιακά στην Μετεωρολογία κάποια στιγμή...:)

Όποτε θέλεις αν και δεν έχω σπουδάσει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.:)

Το ΦΕΚ του μεταπτυχιακού (περιγράφει τις λεπτομέρεις λειτουργίας)
https://www.cc.uoa.gr/physics/hellenic/fek 825B.pdf

σχετικά με τις επαγγελματικές προοπτικές του αντίστοιχου μεταπτυχιακού στην Ελλάδα:
https://env.mg.uoa.gr/documents/alumni-mde-env physics-2-11-2009.pdf

για τα μαθήματα του μεταπτυχιακού δες εδώ
https://env.mg.uoa.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=138&Itemid=68&lang=el

και για την έρευνα μπορείς να δεις εδώ
https://env.mg.uoa.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=57&Itemid=72&lang=el
https://env.mg.uoa.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=113&Itemid=74&lang=el

και φυσικά για το μεταπτυχιακό είναι υποχρεωτική η ξένη γλώσσα
https://www.cc.uoa.gr/physics/hellenic/anakoinoseis/anakoinosi84.pdf

αιτήσεις για το μεταπτυχιακό γίνονται το πρώτο μισό του Σεπτεμβρίου
πάρε μια ιδέα
https://www.cc.uoa.gr/physics/hellenic/anakoinoseis/mde.pdf
https://www.cc.uoa.gr/physics/hellenic/anakoinoseis/AITISI2.doc

επίσης κάνε μια εγγραφή στο παρακάτω φοιτητικό site (του φυσικού) που το παρακολουθούν και μεταπτυχιακοί φοιτητές της μετεωρολογίας για να ρωτήσεις ότι θέλεις
https://www.infogenesis.gr/

κάνε και καμιά βόλτα από το τμήμα να ρωτήσεις κάποιον μεταπτυχιακό φοιτητή να σου πει λεπτομέρειες σχετικά με τις σπουδές (θετικά/αρνητικά) που μπορεί να σου φανούν πολύ χρήσιμα αργότερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CHRISTAV

Νεοφερμένος

Ο CHRISTAV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πάω πρώτη Λυκείου και θέλω να γίνω Μαθηματικός. Να πάω θετική ή τεχνολογική κατεύθυνση; Please πείτε μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δες τα μαθήματα και των 2 κατευθύνσεων και επέλεξε αυτή με τα μαθήματα που σου αρέσουν περισσότερο. Και από τις 2 κατευθύνσεις πας μαθηματικό πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top