Ασκήσεις Φυσικής για το σχολείο

Mariaathens

Νεοφερμένος

Η Mariaathens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, μεχρι την Κυριακη εχω να παραδωσω αυτην την εργασια και μας ειπε η κυρια μας οτι ειναι ιδιαιτερα σημαντικη, και θα μας δινει περιπου καθε μηνα απο μια ( ουσιαστικα ενα φυλλαδιο απο ασκησεις ). Ειναι επαναληπτικες ασκησεις απο καποια περσινα πραγματα. Αν μπορει καποιος να με βοηθησει γιατι πραγματικα χρειαζομαι αυτον τον εξτρα βαθμο. Σας ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια σας πραγματικα. Να ειστε καλα!
 

Συνημμένα

  • 20210917_165232.jpg
    20210917_165232.jpg
    2 MB · Εμφανίσεις: 191
  • 20210917_165241.jpg
    20210917_165241.jpg
    1.9 MB · Εμφανίσεις: 192

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Μαρία τι τάξη είσαι και σε ποια κατεύθυνση;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άκυρο μόλις είδα το Α λυκείου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποια κατεύθυνση σκέφτεσαι να πάρεις του χρόνου;
 

Mariaathens

Νεοφερμένος

Η Mariaathens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Γεια σας, καλησπερα. Απλα δεν εχω αλλαξει ακομη την ταξη μου στο forum, τωρα παω δευτερα λυκειου και αποφασισα να παω θεωρητικη και η κυρια της γενικης παιδειας στη φυσικη ηθελε να μας κανει επαναληψη για να βοηθησει και τα παιδια που θα πανε στη θετικη κατευθυνση και μας εδωσε αυτο το φυλλαδιο. Η αληθεια ειναι οτι θελω να προσπαθησω για να παρω τουλαχιστον εναν καλο βαθμο για να μην μου χαλασει τον μεσο ορο, και επειδη ειχα αυτην την κυρια και περυσι ξερω οτι τις εργασιες στο σπιτι τις υπολογιζει πιο πολυ απο ολα, και φυσικα την συμμετοχη στην ταξη.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,230 μηνύματα.
Πολύ βαθμοθηρία ρε παιδιά. Και εμείς επιλέξαμε κάποτε θετική και έπρεπε να βαθμολογηθούμε σε θεωρητικά μαθήματα. Μπορεί να μην βγάζαμε και 20αρια αλλά έστω και το 13αρι με προσωπικό κόπο ήταν τουλάχιστον αυθεντικό. Αυτή η λογική στο μέλλον μόνο να σας στερήσει μπορεί. Δεν υπάρχουν short ways για κάποια πράγματα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Αμα εισαι θεωρητικη ενταξει θα τις κανουμε. Ολες και οι 13 ειναι?
Περιεργο γιατι εγω τις φυσικουδες τις ειχα για πιο λαιτ απο τις φιλολογες?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1631905341811.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Πολύ βαθμοθηρία ρε παιδιά. Και εμείς επιλέξαμε κάποτε θετική και έπρεπε να βαθμολογηθούμε σε θεωρητικά μαθήματα. Μπορεί να μην βγάζαμε και 20αρια αλλά έστω και το 13αρι με προσωπικό κόπο ήταν τουλάχιστον αυθεντικό. Αυτή η λογική στο μέλλον μόνο να σας στερήσει μπορεί. Δεν υπάρχουν short ways για κάποια πράγματα.
Εγω παντως εβγαζα πολυ τιμιες μεταφρασεις δικιες μου.. αλλα δεν ειχαν την ευρεια αποδοχη που θα ηθελα απο τους φιλολογους :loltooth:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αμα εισαι θεωρητικη ενταξει θα τις κανουμε. Ολες και οι 13 ειναι?
Περιεργο γιατι εγω τις φυσικουδες τις ειχα για πιο λαιτ απο τις φιλολογες?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 85764
Γιαννη καλυτερα να ασχοληθεις με τις μη τετριμενες, καποιες ειναι απλως αντικατασταση τυπων.. λεω να μην χασεις τον χρονο σου αδικα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
1631908330091.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγω παντως εβγαζα πολυ τιμιες μεταφρασεις δικιες μου.. αλλα δεν ειχαν την ευρεια αποδοχη που θα ηθελα απο τους φιλολογους :loltooth:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Γιαννη καλυτερα να ασχοληθεις με τις μη τετριμενες, καποιες ειναι απλως αντικατασταση τυπων.. λεω να μην χασεις τον χρονο σου αδικα
Μακαρι να ηξερα τι ξερει και τι δεν ξερει η Μαρια? Αλλα ειπαμε θελουμε βαθμο , θα λογαριασουμε και μοναδες
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,230 μηνύματα.
Εγω παντως εβγαζα πολυ τιμιες μεταφρασεις δικιες μου.. αλλα δεν ειχαν την ευρεια αποδοχη που θα ηθελα απο τους φιλολογους :loltooth:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η προσπάθεια είναι προσπάθεια, είμαι σίγουρος οτι έστω και οι δικές σου, μάλλον ελεύθερες μεταφράσεις :laugh: , θα έχαιραν περισσότερη εκτίμηση απο μια τέλεια μετάφραση η οποία όμως δεν θα ήταν δική σου δουλειά. Είναι κρίμα να βάζει κάποιος τους βαθμούς πάνω απο τις αρχές του πιστεύω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Η προσπάθεια είναι προσπάθεια, είμαι σίγουρος οτι έστω και οι δικές σου, μάλλον ελεύθερες μεταφράσεις :laugh: , θα έχαιραν περισσότερη εκτίμηση απο μια τέλεια μετάφραση η οποία όμως δεν θα ήταν δική σου δουλειά. Είναι κρίμα να βάζει κάποιος τους βαθμούς πάνω απο τις αρχές του πιστεύω.
Παιδια αν μου την λετε σε μενα? καλα κανεται και μου την λετε, αλλα εγω ετσι ειμαι , ειναι το καλουπι τετοιο. Αν εχω κατι που καποιος το χρειαζεται θα πρεπει να το μοιραστω. Ειδαλως κατι με ενοχλει με τρωει. Ε τωρα αν αυτο που θα του δωσω το χρησιμοποίησει και για καλο, θα ειμαι ευτυχής.
Ε τωρα καλη ωρα το μαρακι, δεν τα ξερει το παιδι , να το βοηθησουμε, να το ενθαρυνουμε.
Και εμας καποτε κάποιοι μας βοήθησαν. Άλλωστε Έλληνες είμαστε, οι αρχαίοι μας δεν κρατησαν κατι ,ολα τα εδωσαν . Τι λενε και οι ιστορικοι μας εδω που τα μελετανε?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1631948638561.png

1631948723919.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mariaathens

Νεοφερμένος

Η Mariaathens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Κυριε Γιαννη, πραγματικα σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας ολο αυτο το διαστημα της καραντινας. Τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα για εμενα και λογω καποιων οικογενειακων καταστασεων, αλλα προσπαθω να ειμαι καλα για να επιτυχω τον στοχο μου. Οσο για τις αρχες και τους βαθμους, μεχρι το γυμνασιο μαθηματικα, φυσικη, χημεια δεν μου φαινονταν τοσο δυσκολα και μαλιστα σε διαγωνισματα και τεστ εγραφα τους καλυτερους βαθμους, αλλα με το webex στο λυκειο πολλα πραγματα δεν τα καταλαβα, ενω μεχρι τον Δεκεμβριο περιπου δεν ειχαμε καθηγητη φυσικης και γεωμετριας οποτε τα περισσοτερα πραγματα τα καναμε πολυ επιφανειακα. Φυσικα η προσπαθεια του καθενος πρεπει να κρινεται, αλλα εφοσον ξερω οτι σε ενα τεστ ή σε ενα διαγωνισμα δεν θα τα παω καλα οσο και να διαβαζω, θελω τουλαχιστον με ασκησεις στο σπιτι και προφορικες εξετασεις να παρω εναν αξιοπρεπη βαθμο. Μαθηματικα και χημεια τα καταφερνω πολυ καλα ( ισως επειδη μου αρεσουν και πιο πολυ ) αλλα φυσικη οχι. ( Επισης, κυριε Γιαννη με συγχωρειτε πραγματικα που σας φερνω σε δυσκολη θεση, ενω απλως προσπαθειτε να με βοηθησετε, και σας ευχαριστω για ακομη μια φορα για τον χρονο σας) Ευχομαι καλη συνεχεια!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Κυριε Γιαννη, πραγματικα σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας ολο αυτο το διαστημα της καραντινας. Τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα για εμενα και λογω καποιων οικογενειακων καταστασεων, αλλα προσπαθω να ειμαι καλα για να επιτυχω τον στοχο μου. Οσο για τις αρχες και τους βαθμους, μεχρι το γυμνασιο μαθηματικα, φυσικη, χημεια δεν μου φαινονταν τοσο δυσκολα και μαλιστα σε διαγωνισματα και τεστ εγραφα τους καλυτερους βαθμους, αλλα με το webex στο λυκειο πολλα πραγματα δεν τα καταλαβα, ενω μεχρι τον Δεκεμβριο περιπου δεν ειχαμε καθηγητη φυσικης και γεωμετριας οποτε τα περισσοτερα πραγματα τα καναμε πολυ επιφανειακα. Φυσικα η προσπαθεια του καθενος πρεπει να κρινεται, αλλα εφοσον ξερω οτι σε ενα τεστ ή σε ενα διαγωνισμα δεν θα τα παω καλα οσο και να διαβαζω, θελω τουλαχιστον με ασκησεις στο σπιτι και προφορικες εξετασεις να παρω εναν αξιοπρεπη βαθμο. Μαθηματικα και χημεια τα καταφερνω πολυ καλα ( ισως επειδη μου αρεσουν και πιο πολυ ) αλλα φυσικη οχι. ( Επισης, κυριε Γιαννη με συγχωρειτε πραγματικα που σας φερνω σε δυσκολη θεση, ενω απλως προσπαθειτε να με βοηθησετε, και σας ευχαριστω για ακομη μια φορα για τον χρονο σας) Ευχομαι καλη συνεχεια!
Δεν με φερνεις σε δυσκολη θεση κυρια Μαρια, ολα καλα , συνεχισε την προσπαθεια σου και θα αποδώσει, αν μη τι αλλο για να εχεις το σημαντικο τεκμηριο της αθωότητας απεναντι στον εαυτο σου.
Οτι γραφουμε τα καταλβαινεις οπως τα γραφουμε?
 
Τελευταία επεξεργασία:

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Παιδια αν μου την λετε σε μενα? καλα κανεται και μου την λετε, αλλα εγω ετσι ειμαι , ειναι το καλουπι τετοιο. Αν εχω κατι που καποιος το χρειαζεται θα πρεπει να το μοιραστω. Ειδαλως κατι με ενοχλει με τρωει. Ε τωρα αν αυτο που θα του δωσω το χρησιμοποίησει και για καλο, θα ειμαι ευτυχής.
Ε τωρα καλη ωρα το μαρακι, δεν τα ξερει το παιδι , να το βοηθησουμε, να το ενθαρυνουμε.
Και εμας καποτε κάποιοι μας βοήθησαν. Άλλωστε Έλληνες είμαστε, οι αρχαίοι μας δεν κρατησαν κατι ,ολα τα εδωσαν . Τι λενε και οι ιστορικοι μας εδω που τα μελετανε?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 85784
View attachment 85785
δεν στην λεμε σε εσενα Γιαννη :P
 

Mariaathens

Νεοφερμένος

Η Mariaathens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ναι μην ανησυχειτε, ολα μου ειναι απολυτως κατανοητα, απλα ενω ξερω ολους τους τυπους τελεια, οταν ερχεται η ωρα της ασκησης δεν ξερω πως να τα συνδεσω...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,230 μηνύματα.
Παιδια αν μου την λετε σε μενα? καλα κανεται και μου την λετε, αλλα εγω ετσι ειμαι , ειναι το καλουπι τετοιο. Αν εχω κατι που καποιος το χρειαζεται θα πρεπει να το μοιραστω. Ειδαλως κατι με ενοχλει με τρωει. Ε τωρα αν αυτο που θα του δωσω το χρησιμοποίησει και για καλο, θα ειμαι ευτυχής.
Ε τωρα καλη ωρα το μαρακι, δεν τα ξερει το παιδι , να το βοηθησουμε, να το ενθαρυνουμε.
Και εμας καποτε κάποιοι μας βοήθησαν. Άλλωστε Έλληνες είμαστε, οι αρχαίοι μας δεν κρατησαν κατι ,ολα τα εδωσαν . Τι λενε και οι ιστορικοι μας εδω που τα μελετανε?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιάννη αλίμονο δεν την λέμε σε κανέναν για αρχή. Πόσο μάλλον σε εσένα που θέλεις να βοηθάς. Τονίζουμε απλά πως η προσωπική προσπάθεια που στηρίζεται στην ενασχόληση, ακόμα και εαν συνοδεύεται απο χαμηλή επίδοση, έχει να προσφέρει αρκετά πράγματα που είναι χρήσιμα αργότερα, τόσο στο πανεπιστήμιο όσο και στην ζωή. Δεν κρίνω ανέκαθεν κανένα παιδί όταν καταφεύγει σε αυτές τις λύσεις γιατί οκει είναι παιδί,η χρονιά ήταν δύσκολη και είναι εν μέρει κατανοητό και για αυτό δεν θα το συνεχίσω. Ωστόσο οφείλω απο την μεριά μου να του πω οτι είναι λάθος αυτό που κάνει και οτι αναπτύσσει κακές συνήθεις που στο μέλλον θα του στερήσουν ευκαιρίες. Τέλος πάντων, όπως είπα εφόσον θέλεις να βοηθάς καλά κάνεις, σε καμία περίπτωση δεν θα σου έλεγα μην το κάνεις, γιατί είναι δικαίωμα σου και εννοείται οτι θα κάνεις ότι θέλεις. Αλλά να είσαι και εσύ προσεκτικός . Εαν κάποιος έχει ανάγκη απο μια πυρηνική βόμβα, πρέπει να έχουμε υπόψιν και πως έχει σκοπό να την χρησιμοποιήσει. Extreme παράδειγμα αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
1632015056298.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1632016102177.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top