Ασκήσεις Φυσικής & Μαθηματικών

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Αυτό το φαινόμενο οφείλετε στην αδράνεια, δηλαδή στην τάση των σωμάτων να αντιστέκονται σε οποιαδήποτε μεταβολή της κινητικής τους κατάστασης. Άρα, αφού το λεωφορείο μεταβάλλει την ταχύτητά του απότομα, εμείς έχουμε την τάση να πεταγόμαστε μπροστά. Μέτρο της αδράνειας είναι η μάζα των σωμάτων.

Μπραβο. Πες τωρα και τι εννοουσες :P:P:P
Για να μην μας κλεισουν τα μηνυματα το εγραψα.. Βαλε κι εσυ τιποτα γελοιο και συνεχισε :whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Πως ορίζετε η μέση ταχύτητα;
Πως ορίζετε η στιγμιαία ταχύτητα;

Εννοώ τι θέση πήρε. Αν θυμάμαι, οι πρώτοι είναι 113. Από τους 113 τι θέση βγήκε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Πως ορίζετε η μέση ταχύτητα;
Πως ορίζετε η στιγμιαία ταχύτητα;

Την αλγεβρική μέση ταχύτητα την ξέρετε, είναι η μετατόπιση προς το χρονικό διάστημα στο οποίο έγινε: Uμ=Δx/Δt.
Στιγμιαία την λες όταν το χρονικό διάστημα μεταξύ των δύο στιγμών που μετράς τη θέση για να βρεις τη μετατόπιση, είναι πολύ μικρό, οριακά μηδέν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Πως ορίζετε η μέση ταχύτητα;
Πως ορίζετε η στιγμιαία ταχύτητα;

Εννοώ τι θέση πήρε. Αν θυμάμαι, οι πρώτοι είναι 113. Από τους 113 τι θέση βγήκε;

O καλύτερος απο το σχολείο μας απο την Γ', βγηκε 6ος. Απο την β' βγηκε μια φιλη μου 62η. Κατι είναι κι αυτο, από το τίποτα... :/:

Μεση ταχυτητα: Συνολικο διαστημα προς συνολικο χρονο
Στιγμιαια: s/t
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
O καλύτερος απο το σχολείο μας απο την Γ', βγηκε 6ος. Απο την β' βγηκε μια φιλη μου 62η. Κατι είναι κι αυτο, από το τίποτα... :/:

Μεση ταχυτητα: Συνολικο διαστημα προς συνολικο χρονο
Στιγμιαια: s/t

Η μέση ταχύτητα δίνεται από τον τύπο u = s/t, όχι η στιγμιαία (αυτή δίνετε από έναν τύπο τον οποίο θα μάθουμε στο λύκειο). Θα σου δώσω ένα στοιχείο για την κατάταξή μου: είμαι στους πρώτους 15. Υπάρχει τρόπος να σε πω τι θέση πήρα, αλλά να το δεις μόνο εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Η μέση ταχύτητα δίνεται από τον τύπο u = s/t, όχι η στιγμιαία (αυτή δίνετε από έναν τύπο τον οποίο θα μάθουμε στο λύκειο). Θα σου δώσω ένα στοιχείο για την κατάταξή μου: είμαι στους πρώτους 15. Υπάρχει τρόπος να σε πω τι θέση πήρα, αλλά να το δεις μόνο εσύ;

Αχ ναι, μπερδευτηκα... :redface: :redface: :redface:
Γιατι απλα δεν μου στελνεις πμ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Τι ονομάζουμε έργο δύναμης;
Πως ορίζετε η πίεση;

Σε έστειλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Τι ονομάζουμε έργο δύναμης;
Πως ορίζετε η πίεση;

Σε έστειλα.

Η πίεση ορίζεται ως το πηλίκο της δύναμης που ασκείται προς το εμβαδόν της επιφάνειας.
Με την έννοια του έργου περιγράφουμε την μεταφορά ή την μετατροπή της ενέργειας σε ένα σώμα.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!! :D:D:D
Δηλαδη ισοβαθμισες με τους αλλους 100 η ειχες μεγαλυτερη βαθμολογια απο τους αποκατω σου (και μικροτερη απο τους αποπανω)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Μάλλον θα έχω μικρότερο ή ίσο βαθμό με τον πρώτο. Ωστόσο, συνέβη ένα απροσδόκητο γεγονός που με κόστισε μια άσκηση. Αν δεν συνέβαινε μπορεί να ήμουν και πρώτος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δινω φυσικη την Δευτερα :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Δινω φυσικη την Δευτερα :look:

Kι εγω!!!!!!!:yahoo:
Βδομαδες περιμενα αυτη την μερα... Ανυπομονω να δω τα θεματα (αν και ξερω αριβως τι θα πεσει)!! :clapup::clapup::clapup:
Θα σας τα στειλω κι ολας, κι εσυ θα τα στειλεις Μαρια! :mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Kι εγω!!!!!!!:yahoo:
Βδομαδες περιμενα αυτη την μερα... Ανυπομονω να δω τα θεματα (αν και ξερω αριβως τι θα πεσει)!! :clapup::clapup::clapup:
Θα σας τα στειλω κι ολας, κι εσυ θα τα στειλεις Μαρια! :mad::mad::mad:

Θα τα ποσταρω μολις γυρισω στο τοπικ Εξετασεις β γυμν. Βαλε καμια ασκηση για εξασκηση ρε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Μαρια κανε κανε αυτο, ειναι πολύ καλο για επαναληψη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
wow! Σταυρολεξο!!! :clapup: ειναι θεωριας ε;

Ναι, οπως και αυτό για πιεση :D:D:D
(οπως καταλαβες βρηκα καινουργιο τροπο να διαβαζω χοχοχο, σταυρολεξα 4 εβα!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι, οπως και αυτό για πιεση :D:D:D
(οπως καταλαβες βρηκα καινουργιο τροπο να διαβαζω χοχοχο, σταυρολεξα 4 εβα!!!)

πιεση:worry: καλα θα τα κανω σε λιγακι μολις τελειωσω την παρουσιαση μου:redface::redface::redface: πολυ διαβασμα σημερα... το πρωι εκανα φυσικηηηηη! Ελυσα και ασκησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
πιεση:worry: καλα θα τα κανω σε λιγακι μολις τελειωσω την παρουσιαση μου:redface::redface::redface: πολυ διαβασμα σημερα... το πρωι εκανα φυσικηηηηη! Ελυσα και ασκησεις

Μπραβο! Ετσι ετσι διαβαζε!! :rtfm:
Και μαζι με τα αλλα εχεις δυναμεις και Βαρος/τριβη! :clapup::clapup::clapup:
Τα σταυρολεξα ειναι θρησκεία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ποσα θα κανω; :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Εγώ σήμερα έδωσα μαθηματικά!!!
Και επι της ευκαιρίας:
Μαθηματικά:
1. Κατασκευάστε έναν δρόμο με κλίση 40%.
2. Αν το άθροισμα του επταπλάσιου ενός αριθμού συν 15 ισούται με 64, βρείτε τον αριθμό αυτό.
3. Αν 3x + 5 =20 και 8y + 45 = 125. Αν γνωρίζουμε ότι το μικρότερο ΚΠ των αριθμών αυτών είναι το 40, βρείτε τα x και y.

Φυσική στοιχειώδη σωματιδίων:
1. Από τι αποτελείτε το πρωτόνιο και από τι το νετρόνιο;
2. Το βάρος αποτελεί θεμελιώδη δύναμη του σύμπαντος;
3. Ποιο είναι το spin του ηλεκτρονίου και ποιο του πρωτονίου; Αυτό τι έχει ως αποτέλεσμα;
4. Ποια είναι η μικρότερη θερμοκρασία στο σύμπαν; Τι συμβαίνει τότε στα άτομα; Ποια κλίμακα θερμοκρασίας βασίζεται σε αυτό το όριο

Αστρονομία - αστροφυσική:
1. Τι γνωρίζεται για τα πολυσύμπαντα;
2. Πως ονομάζετε το πλανητικό μας σύστημα;
3. Ποιος δορυφόρος του Δια έχει την μεγαλύτερη ηφαιστειακή στο πλανητικό μας σύστημα;
4. Πως ορίζετε το 1 AU;

Φυσική (γύρω μας):
1. Στο διάστημα, ένα διαστημόπλοιο κινείτε με ταχύτητα 1500 m/s. Πόση δύναμη χρειάζεται για να παραμείνει σταθερή;
2. Γιατί αν σταματήσει το αυτοκίνητο απότομα, πεταγόμαστε προς τα μπρος;
3. Αποδείξτε ότι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Love4London

Νεοφερμένος

Η Love4London αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top