Ασκήσεις Φυσικής & Μαθηματικών

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Θέματα-λύσεις πανελλήνιων διαγωνισμών αστρονομίας, τα οποία συνδυάζουν γνώσεις φυσικής, αστρονομίας και αστροφυσικής.
https://astronomos.gr/drastiriotites/olympiada-astronomias/344-palaiotera-themata

Ενα που είδα ήταν πολύ ενδιαφέρον... Θα τα δω ολα οταν εχω χρονο! Τελεια παντως, ευχαριστουμε που το ανεβασες! :clapup:
Πότε έγινε αυτος ο διαγωνισμος? Κι εγω θελω...
Εγω και σε διαγωνισμο καλαθοπλεκτικης θα παω σε λιγο...

Αν και απ'ότι είδα πρεπει να εχεις πολλες γνωσεις αστρονομιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Ενα που είδα ήταν πολύ ενδιαφέρον... Θα τα δω ολα οταν εχω χρονο! Τελεια παντως, ευχαριστουμε που το ανεβασες! :clapup:
Πότε έγινε αυτος ο διαγωνισμος? Κι εγω θελω...
Εγω και σε διαγωνισμο καλαθοπλεκτικης θα παω σε λιγο...

Αν και απ'ότι είδα πρεπει να εχεις πολλες γνωσεις αστρονομιας...

Όμως έχει και ασκήσεις που συσχετίζονται με φυσική. Αστρονομία χωρίς φυσική δεν υπάρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Όμως έχει και ασκήσεις που συσχετίζονται με φυσική. Αστρονομία χωρίς φυσική δεν υπάρχει...

Ναι, αλλα ειναι διαφορετικα πραγματα. Και φυσικη χωρις μαθηματικα δεν υπαρχει, αλλα άλλο φυσική άλλο μαθηματκά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Ναι, αλλα ειναι διαφορετικα πραγματα. Και φυσικη χωρις μαθηματικα δεν υπαρχει, αλλα άλλο φυσική άλλο μαθηματκά. ;)

Εγώ δεν τα θεωρώ ξεχωριστά, διότι και τα δύο μελετούν την φύση. Άρα, υπακούν στους ίδιους νόμους (φυσικά, για να τα μελετήσει κάποιος πρέπει να έχει σε ορισμένες περιπτώσεις διαφορετικές γνώσεις).
Ωστόσο, στα μαθηματικά και στην φυσική υπάρχει μια διαφορά. Ενώ τα μαθηματικά μελετούν τα φαινόμενα θεωρητικά (με μαθηματικές σχέσεις), η φυσική τα μελετά κυρίως πρακτικά (με πειράματα και παρατήρηση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγώ δεν τα θεωρώ ξεχωριστά, διότι και τα δύο μελετούν την φύση. Άρα, υπακούν στους ίδιους νόμους (φυσικά, για να τα μελετήσει κάποιος πρέπει να έχει σε ορισμένες περιπτώσεις διαφορετικές γνώσεις).
Ωστόσο, στα μαθηματικά και στην φυσική υπάρχει μια διαφορά. Ενώ τα μαθηματικά μελετούν τα φαινόμενα θεωρητικά (με μαθηματικές σχέσεις), η φυσική τα μελετά κυρίως πρακτικά (με πειράματα και παρατήρηση).

πωπω ποσο δικαιο εχεις! Βασικα προτημω να τα μελετω θεωρητικα παρα πρακτικα:worry:
Ασκησουλα για την Ιταλιαν γιατι το κοριτσι μας γραφει την Τριτη μαθηματικα:redface: και οποιος αλλος βεβαια θελει να την λυσει δεν λεω οχι. Ειναι θεωρητικη ασκησουλα την εχουμε συζητησει απειρες φορες Βιβουλα:D
Ποιος ειναι ο ορισμος του ΠΘ; ποιος του αντιστροφου; ( Να γινει σχημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
πωπω ποσο δικαιο εχεις! Βασικα προτημω να τα μελετω θεωρητικα παρα πρακτικα:worry:
Ασκησουλα για την Ιταλιαν γιατι το κοριτσι μας γραφει την Τριτη μαθηματικα:redface: και οποιος αλλος βεβαια θελει να την λυσει δεν λεω οχι. Ειναι θεωρητικη ασκησουλα την εχουμε συζητησει απειρες φορες Βιβουλα:D
Ποιος ειναι ο ορισμος του ΠΘ; ποιος του αντιστροφου; ( Να γινει σχημα)

Tο αντιστροφο δεν μου το εχεις πει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Tο αντιστροφο δεν μου το εχεις πει!!

Το εχω πει:whistle::whistle: δες το μηνυμα που σου τα εστειλα... στο εξετασεις β γυμν:whistle::whistle: σχημα θελω ΜΟΝΟ για το κανονικο! Και επειδη γυρισα τωρα απο το φροντ και το εγραψα ξερω:P ααα παρε και μια καλη ασκηση πρακτικη που συνδιαζει αλγεβρα+γεωμετρια.
Δινονται οι πλευρες:
ΑΒ= χ+2
ΑΓ= 2χ
ΒΓ= 3χ-2
Οπου χ η λυση της εξισωσης 3χ-4/ 2 +χ= χ-1/3+7
Να αποδειξετε οτι το τριγωνο ΑΒΓ ειναι ορθογωνιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Το εχω πει:whistle::whistle: δες το μηνυμα που σου τα εστειλα... στο εξετασεις β γυμν:whistle::whistle: σχημα θελω ΜΟΝΟ για το κανονικο! Και επειδη γυρισα τωρα απο το φροντ και το εγραψα ξερω:P ααα παρε και μια καλη ασκηση πρακτικη που συνδιαζει αλγεβρα+γεωμετρια.
Δινονται οι πλευρες:
ΑΒ= χ+2
ΑΓ= 2χ
ΒΓ= 3χ-2
Οπου χ η λυση της εξισωσης 3χ-4/ 2 +χ= χ-1/3+7
Να αποδειξετε οτι το τριγωνο ΑΒΓ ειναι ορθογωνιο

Ρεε κατσε εδω δεν ξερω τι ειναι το ΠΘ βαζεις και ασκησεις εσυ.. Εδω εξισωση δεν ξερω να λυνω, με δουλευεις??ω:whistle::whistle::whistle:
Αντε μη σε βαλω κανενα ΑΔΜΕ τωρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ρεε κατσε εδω δεν ξερω τι ειναι το ΠΘ βαζεις και ασκησεις εσυ.. Εδω εξισωση δεν ξερω να λυνω, με δουλευεις??ω:whistle::whistle::whistle:
Αντε μη σε βαλω κανενα ΑΔΜΕ τωρα....

Πες μ το ΠΘ και το αντιστροφο και σχημα ΤΩΡΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Πες μ το ΠΘ και το αντιστροφο και σχημα ΤΩΡΑ.

Λοιπον... Αν σε ενα ορθογωνιο τριγωνο το τετραγωνο της υποτινουσας ειναι ισο με το αθροισμα των γωνιων, τοτε ειναι ορθογωνιο. Σχημα βαριεμαι να ανεβασω... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Λοιπον... Αν σε ενα ορθογωνιο τριγωνο το τετραγωνο της υποτινουσας ειναι ισο με το αθροισμα των γωνιων, τοτε ειναι ορθογωνιο. Σχημα βαριεμαι να ανεβασω... :whistle:

Σε καθε ορθογωνιο τριγωνο οχι αν. Το αν παει στο αντιστροφο που δεν μου το ειπες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Σε καθε ορθογωνιο τριγωνο οχι αν. Το αν παει στο αντιστροφο που δεν μου το ειπες:D

Ε δεν το ξερω το αντιστροφο!! Σιγα σιγα ολα...:redface::redface::redface:
Αντε μην σε ρωτησω καμια αρχη του Αρχιμηδη και τρεχεις να κρυφτείς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ε δεν το ξερω το αντιστροφο!! Σιγα σιγα ολα...:redface::redface::redface:
Αντε μην σε ρωτησω καμια αρχη του Αρχιμηδη και τρεχεις να κρυφτείς. :P

Παντως καλα τα πηγες με το ΠΘ:) λοιπον. Σε βοηθαω με το αναποδο: ξεκιναει με ΑΝ. Δεν συμπεριλαμβανει τις λεξεις ΟΡΘΟΓΩΝΙΟ, ΚΑΘΕΤΕΣ, ΥΠΟΤΕΙΝΟΥΣΑ
αρχη του αρχημηδη κλπ ολο το σκ γτ γραφω την Δευτερα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Παντως καλα τα πηγες με το ΠΘ:) λοιπον. Σε βοηθαω με το αναποδο: ξεκιναει με ΑΝ. Δεν συμπεριλαμβανει τις λεξεις ΟΡΘΟΓΩΝΙΟ, ΚΑΘΕΤΕΣ, ΥΠΟΤΕΙΝΟΥΣΑ
αρχη του αρχημηδη κλπ ολο το σκ γτ γραφω την Δευτερα:D

Γραφεις την Δευτερα φυσικη??? :eek::eek::eek:
Δεν επρεπε να το πεις αυτο.
Την πάτησες κακομοίρα μου...

Γιατι, συμπεριέλαβα εγω τις λεξεις Καθετες και Υποτεινουσα?? :confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γραφεις την Δευτερα φυσικη??? :eek::eek::eek:
Δεν επρεπε να το πεις αυτο.
Την πάτησες κακομοίρα μου...

Γιατι, συμπεριέλαβα εγω τις λεξεις Καθετες και Υποτεινουσα?? :confused::confused::confused:

τηνν αλλη δευτερα ρε:P εσυ ειπες το ΠΘ απλα σε βοηθαω για να βγαλεις το αντιστροφο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
τηνν αλλη δευτερα ρε:P εσυ ειπες το ΠΘ απλα σε βοηθαω για να βγαλεις το αντιστροφο;)

Ρε συ, δεν ξερω ΤΙΠΟΤΑ απο μαθηματικα, ειδικα τριγωνομετρια... Δεν εχω ασχοληθει ΠΟΤΕ... Οποτε ότι μαθαίνω, το μαθαίνω παπαγαλία. Εσυ τι νομιζεις, σου είπα τωρα το ΠΘ και καταλαβα τιποτα? Και το σχηματακι απέξω θα το μάθω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ρε συ, δεν ξερω ΤΙΠΟΤΑ απο μαθηματικα, ειδικα τριγωνομετρια... Δεν εχω ασχοληθει ΠΟΤΕ... Οποτε ότι μαθαίνω, το μαθαίνω παπαγαλία. Εσυ τι νομιζεις, σου είπα τωρα το ΠΘ και καταλαβα τιποτα? Και το σχηματακι απέξω θα το μάθω :P

:ermm::no::no: παπαγαλια και μαθηματικα ποτε μαζι:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
:ermm::no::no: παπαγαλια και μαθηματικα ποτε μαζι:/:

Ναι ρε ξερω... Απλα εννοω ότι, εφοσον δεν εχω ιδεα απο μαθηματικα δεν μπορω να έχω συνδυατικη σκεψη (οπως στην φυσικη). Να ξερω δηλαδη που χρησιμευει καθε τυπος, να μπορω να κανω μονη μου υποθεσεις και να βρισκω τα αντιστροφα κλπ. :redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι ρε ξερω... Απλα εννοω ότι, εφοσον δεν εχω ιδεα απο μαθηματικα δεν μπορω να έχω συνδυατικη σκεψη (οπως στην φυσικη). Να ξερω δηλαδη που χρησιμευει καθε τυπος, να μπορω να κανω μονη μου υποθεσεις και να βρισκω τα αντιστροφα κλπ. :redface::redface::redface:

Αντιστροφο του ΠΘ: Αν σε ενα τριγωνο το τετραγωνο της ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ πλευρας ειναι ισο με το αθροισμα των τετραγωνων των 2 ΑΛΛΩΝ πλευρων τοτε το τριγωνω ειναι ΟΡΘΟΓΩΝΙΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Αντιστροφο του ΠΘ: Αν σε ενα τριγωνο το τετραγωνο της ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ πλευρας ειναι ισο με το αθροισμα των τετραγωνων των 2 ΑΛΛΩΝ πλευρων τοτε το τριγωνω ειναι ΟΡΘΟΓΩΝΙΟ.

:eek::eek::eek:

Ωραια, σειρα μου τωρα.
Καταρχην θυμισε μου τους 2 νομους του Νευτωνα (τον 1ο και τον 3ο), δευτερον τι εννοουμε με τον όρο ''αδράνεια σώματος'', και 3ο διαφορες μαζας-βαρους (ειναι 5).

Υ.Γ Μολις σου είπα 3 στανταρ θεματα που θα πεσουν την Δευτερα, οποτε μην διανοηθω να δω ''βαριεμαι''.
Υ.Γ.2 Τωρα που το σκεφτομαι, κι εγ Δευτερα γραφω φυσικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top