Ασκήσεις Φυσικής & Μαθηματικών

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Για να σας βάλω και αν θέλετε να σκεφτείτε το παρακάτω αντίστοιχο θέμα κατανόησης:
"Ένας πειρατής στέκεται ψηλά στο παρατηριτήριο του πλοίου. Ο καπετάνιος τότε (που είχε και ανησυχίες φυσικής) ανεβαζει ψηλά στο κατάρτι του πειρατή ένα σακί. κατεβαίνει έπειτα, κάτω και σε χρόνο tο διατάζει τον πειρατή να ρίξει το σακί. Το σακί θα πέσει ακριβώς κάτω από το κατάρτι; Μπροστά από το σημείο ακριβώς κάτω από το κατάρτι, ή πιο πίσω; (να θεωρήσετε αμεληταία την αντίσταση του αέρα)"

(Ο παραπάνω προβληματισμός έανε την Υπατία (λανθασμένα βέβαια) να σκεφτεί πως η γη κινείται, γεγονός που στη συνέχεια την οδήγησε στην διατύπωση της ελλειπτικής κίνησης των ουρανίων σωμάτων (και στο "ηλιοκεντρικό πρότυπο"... ))

Ναι αλλα, ακομα κι αν η γη κινείται, η βαρυτητα είναι κατακορυφη δυναμη, οπότε και το σακι δεν θα επεφτε κατακορυφα? :confused::confused::confused:
Επισης, ακομα κι αν λες οτι η γη κινείται, δεν προσδιοριζεις την φορα του καραβιου, αρα το σακι θα μπορουσε να εχει πεσει ή πισω απο το καταρτη, η μπροστα.
Αν και παραμενω στο πρώτο που είπα. :hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Άκυρο το η γή κινείται για τη λύση της άσκησης είπα "λανθασμένα έτσι εργάστηκε η Υπατία"...
Δεν έχει σχέση η κίνηση της γής με τη λύση...

Υπόδειξη: Να εξετάσετε τί κίνηση θα κάνει το σακί μέχρις ότου προσγειωθεί...

Περιμένω αιτιολόγηση στην απάντηση για να απαντήσω...

"EXC"
Λέγοντας μη εφαρμόσιμη , δεν εννοούσα αυτό που κατάλαβες και παράθεσες και στο βίντεο (και τα Hovercraft με ανάλογους μηχανισμούς λειτουργούν)...
Εννούσα πως σε ΙΣΤΙΟΦΟΡΟ (αν κατάλαβα καλά έτσι τους έλεγε η άσκηση , δεν την έχω δει ακόμα) κάτι τέτοιο δεν έχει νόημα (εκεί πήγαινε και η αντίσταση του αέρα (έστω ότι κινείται το ιστιοφόρο προς μια διεύθυνση όπως δείχνει και το βίντεο, η αντίσταση του αέρα δεν πρόκειται να μην δημιουργήσει πρόβλημα στην κίνηση σε ιστιοφόρο σκάφος)). Μάλλον απλώς τους ρωτούσε αν γίνεται ή όχι (θα το δώ). Όπως καταλαβαίνεις το περι "κλειστού συστήματος" πήγαινε στην αρχή διατήρησης της ορμής (για το πως θα παρουσίαζαν τη λύση θεωρώντας σύστημα το σκάφος - ανεμιστήρας - "αέρας"), ενώ το "αμεληταία αντίσταση αέρα" πάει όπως αντιλαμβάνεσαι στο ότι για να εξασφαλίσεις πως θα κινηθεί το σκάφος (με πανιά ξαναλέω) πρέπει η δύναμη που θα ασκείται όπως περιγράφει παραπάνω η τρελή φυσικός ως "αντίδραση" να υπερνικά την δύναμη που θα ασκεί στο πανί ο αέρας σε περίπτωση θεωρητικής κίνησης... Επομένως όπως αντιλαμβάνεσαι τώρα,στο συγκεκριμένο θέμα (αν ήταν όντως ιστιοφόρο σκάφος) δεν είναι δυνατό να αποφανθούμε αποτελεσματικά λέγοντας πως αν στρέψουμε τον ανεμιστήρα πίσω το σκάφος θα κινηθεί μπροστά... (πρέπει να ισχύουν κάποιες προϋποθέσεις... ) Κατ' αρχάς ο ανεμιστήρας πρέπει να έχει τη δομή πο περιγράφεις (στην ουσία δρα ως "προπέλα" που "σπρώχνει" τον αέρα από μπροστά πίσω ---> αρχή διατήρηση της ορμής ώστε να κινεί το σκάφος με τον τρόπο αυτό σε μια κατεύθυνση. (δηλ. ανεμιστήρας air - condition ας πούμε που από πίσω είναι φραγμένος, δεν έχει τέτοια λειτουργικότητα). Επίσης, όπως είπα, αν το σκάφος έχει επιφάνεια πανιών, είναι αδύνατο να ξέρει κανείς αν ποτέ θα κινηθεί με τον παραπάνω τρόπο (ασκείται κάποια δύναμη κατά την ενδεχόμενη κίνηση του σκάφους στα πανιά "από αέρα" , που υποχρεωτικά θα αντιτίθεται στην κίνηση του σκάφους). Τέλος ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι τι κατάλαβες από τους όρους "κλειστό σύστημα" και "αμεληταία αντίσταση αέρα"... το μη εφαρμόσιμη πήγαινε όπως είπα σε ό,τι εξηγώ παραπάνω για ιστιοφόρο σκάφος. Θα δώ όταν έχω λίγο χρόνο ακριβώς το θέμα για να καταλάβω ποιά η διατύπωση (αν δηλαδή ζήταγε να προτείνουν τρόπο κίνησης, ή να πουν αν φυσώντας το πανί θα κινηθεί ποτέ το σκάφος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Άκυρο το η γή κινείται για τη λύση της άσκησης είπα "λανθασμένα έτσι εργάστηκε η Υπατία"...
Δεν έχει σχέση η κίνηση της γής με τη λύση...

Υπόδειξη: Να εξετάσετε τί κίνηση θα κάνει το σακί μέχρις ότου προσγειωθεί...

Περιμένω αιτιολόγηση στην απάντηση για να απαντήσω...

Α...:redface::redface:
Αυξανομενη ταχυτητα δεν θα εχει (η οπως αλλιως το λενε)? :confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
"EXC"
Λέγοντας μη εφαρμόσιμη , δεν εννοούσα αυτό που κατάλαβες και παράθεσες και στο βίντεο (και τα Hovercraft με ανάλογους μηχανισμούς λειτουργούν)...
Εννούσα πως σε ΙΣΤΙΟΦΟΡΟ (αν κατάλαβα καλά έτσι τους έλεγε η άσκηση , δεν την έχω δει ακόμα) κάτι τέτοιο δεν έχει νόημα (εκεί πήγαινε και η αντίσταση του αέρα (έστω ότι κινείται το ιστιοφόρο προς μια διεύθυνση όπως δείχνει και το βίντεο, η αντίσταση του αέρα δεν πρόκειται να μην δημιουργήσει πρόβλημα στην κίνηση σε ιστιοφόρο σκάφος)). Μάλλον απλώς τους ρωτούσε αν γίνεται ή όχι (θα το δώ). Όπως καταλαβαίνεις το περι "κλειστού συστήματος" πήγαινε στην αρχή διατήρησης της ορμής (για το πως θα παρουσίαζαν τη λύση θεωρώντας σύστημα το σκάφος - ανεμιστήρας - "αέρας"), ενώ το "αμεληταία αντίσταση αέρα" πάει όπως αντιλαμβάνεσαι στο ότι για να εξασφαλίσεις πως θα κινηθεί το σκάφος (με πανιά ξαναλέω) πρέπει η δύναμη που θα ασκείται όπως περιγράφει παραπάνω η τρελή φυσικός ως "αντίδραση" να υπερνικά την δύναμη που θα ασκεί στο πανί ο αέρας σε περίπτωση θεωρητικής κίνησης... Επομένως όπως αντιλαμβάνεσαι τώρα,στο συγκεκριμένο θέμα (αν ήταν όντως ιστιοφόρο σκάφος) δεν είναι δυνατό να αποφανθούμε αποτελεσματικά λέγοντας πως αν στρέψουμε τον ανεμιστήρα πίσω το σκάφος θα κινηθεί μπροστά... (πρέπει να ισχύουν κάποιες προϋποθέσεις... ) Κατ' αρχάς ο ανεμιστήρας πρέπει να έχει τη δομή πο περιγράφεις (στην ουσία δρα ως "προπέλα" που "σπρώχνει" τον αέρα από μπροστά πίσω ---> αρχή διατήρηση της ορμής ώστε να κινεί το σκάφος με τον τρόπο αυτό σε μια κατεύθυνση. (δηλ. ανεμιστήρας air - condition ας πούμε που από πίσω είναι φραγμένος, δεν έχει τέτοια λειτουργικότητα). Επίσης, όπως είπα, αν το σκάφος έχει επιφάνεια πανιών, είναι αδύνατο να ξέρει κανείς αν ποτέ θα κινηθεί με τον παραπάνω τρόπο (ασκείται κάποια δύναμη κατά την ενδεχόμενη κίνηση του σκάφους στα πανιά "από αέρα" , που υποχρεωτικά θα αντιτίθεται στην κίνηση του σκάφους). Τέλος ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι τι κατάλαβες από τους όρους "κλειστό σύστημα" και "αμεληταία αντίσταση αέρα"... το μη εφαρμόσιμη πήγαινε όπως είπα σε ό,τι εξηγώ παραπάνω για ιστιοφόρο σκάφος. Θα δώ όταν έχω λίγο χρόνο ακριβώς το θέμα για να καταλάβω ποιά η διατύπωση (αν δηλαδή ζήταγε να προτείνουν τρόπο κίνησης, ή να πουν αν φυσώντας το πανί θα κινηθεί ποτέ το σκάφος).

Γιατί η αντίσταση του αέρα τι είναι για το ιστιοφόρο, καμία στατική τριβή; Ανάλογη της ταχύτητας είναι, άρα δεν είναι απαγορευτικό το ότι θα κινηθεί, απλώς δε θα κινείται για πάντα με αυξανόμενη ταχύτητα, κάποια στιγμή θα εξισωθούν οι δυνάμεις. Το ότι δε θα το κάνεις αυτό στην πραγματικότητα ποτέ, είναι άλλο ζήτημα.
Από εκεί και πέρα νομίζω το υπεραναλύεις το θέμα με τον ανεμιστήρα. Όταν λέμε ανεμιστήρα, εννοούμε ανεμιστήρα, όχι κάτι air-coditionοειδές. Και πάλι, όμως, και το air-c από κάπου αντλεί τον αέρα και από κάπου τον βγάζει και πάλι δεν αποκλείεται κίνηση.

Ναι, εντάξει για το κλειστό σύστημα, όπως το εννοείς τώρα, αλλά πριν είπες για «κλειστό σύστημα του αέρα της βάρκας», αν θυμάμαι καλώς.

Και btw, για το σακί. Δε τους είπες αν η γη κινείται η όχι και αν κινείται, αν έχεις μεγάλο/μικρό ύψος, ώστε να παρατηρηθεί αλλαγή. Πάντως νομίζω ότι για παιδιά γυμνασίου και με περιστρεφόμενη γη, είναι πολύ εκτός των δυνατοτήτων τους να απαντήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
"Αυξανόμενη ταχύτητα ή πώς το λένε";;; Βρε, τρελέ φυσικέ χαχαχα.. ηρέμισε, κατ' αρχάς δεν έχει πρόθεση η άσηση που έβαλα να σε αγχώσει.. Ωστόσο εφ' όσων επέλεξες να την απαντήσεις, κάν' το σωστά...

Πρέπει να μου απαντήσεις κατ' αρχάς (μπρός, κάτω ή πίσω) και έπειτα να αιτιολογήσεις.. Και λέω για να βοηθήσω... :
Τί κίνηση θα εκτελέσει ο σάκος;

Ομαλή κυκλική; ομαλά επιταχυνόμενη;, επιταχυνόμενη; ελεύθερη πτώση; σύνθετη; οριζόντια βολή;;; τί πράμα είναι αυτή η κίνηση, πώς θα την χαρακτήριζες;;; θα έχει αρχική ταχύτητα;;; Από πού θα επιλέξεις να μελετήσεις το σύστημα ως παρατηρητής, μέσα στο σκάφος ή έξω;;;

κατάλαβες τι περιμένω;;;

ps. EXC,
όπως τα λές το εννούσα πάντως. Απλώς για να πούμε όλα αυτά θα πρέπει να δούμε (δεν ξέρω αν το είδες εσύ) τί ακριβώς ρώταγε το θέμα... Προφανώς και θεωρητικά θα "ξεκινήσει" η κίνηση του ιστιοφόρου, απλώς σε χρόνο dt μπορεί να γίνει η εξίσωση δυνάμεων που αναφέρεις (επομένως όχι κάτι με "να φτάσει απέναντι στην όχθη" που είδα πως έγγραφαν παραπάνω από το θέμα που τους έβαλαν). Επίσης στο θέμα του ανεμιστήρα, το ανέλυσα απλώς για να τονίσω τη διαφορά μεταξύ αυτού που νομίζω πως τους έβαλαν (τουλάχιστον αυτό που εγώ είχα βάλει) και αυτού που έδειξες στο βιντεάκι... (Επίσης δεν αναφέρθηκα στο air-c σαν σύστημα , αλλά μόνο στον "ανεμιστήρα" του... αχχαχα... ). Ευχαριστώ πάντως γιατί έτσι πιστεύω πως εξηγήσαμε καλύτερα τη λύση (στην αρχή είχε λίγες ασάφειες ό,τι έγγραψα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
"Αυξανόμενη ταχύτητα ή πώς το λένε";;; Βρε, τρελέ φυσικέ χαχαχα.. ηρέμισε, κατ' αρχάς δεν έχει πρόθεση η άσηση που έβαλα να σε αγχώσει.. Ωστόσο εφ' όσων επέλεξες να την απαντήσεις, κάν' το σωστά...

Πρέπει να μου απαντήσεις κατ' αρχάς (μπρός, κάτω ή πίσω) και έπειτα να αιτιολογήσεις.. Και λέω για να βοηθήσω... :
Τί κίνηση θα εκτελέσει ο σάκος;

Ομαλή κυκλική; ομαλά επιταχυνόμενη;, επιταχυνόμενη; ελεύθερη πτώση; σύνθετη; οριζόντια βολή;;; τί πράμα είναι αυτή η κίνηση, πώς θα την χαρακτήριζες;;; θα έχει αρχική ταχύτητα;;; Από πού θα επιλέξεις να μελετήσεις το σύστημα ως παρατηρητής, μέσα στο σκάφος ή έξω;;;

κατάλαβες τι περιμένω;;;

Ναι... Σου ειπα στην αρχη πού νομιζω ότι θα πέσει... Κατω γιατι η βαρυτητα ελκει τα σωματα κατακόρυφα...
Τωρα δεν εχουμε κανει επιταχυνομενη, ομαλη και κυκλικη τχυτητα αλλα απο τα ονοματα υποθετω επιταχυνομενη, η ομαλη επιταχυνομενη ξερω γω... :hmm::hmm::hmm: Τι διαφορα εχουν? (γενικα ολες αυτες αν εχεις χρονο, βαριεμαι τοσο πολύ να ψαξω τωρα...) :redface:

Αρχικη ταχυτητα δεν θα έχει.

Το τελευταιο βαριεμαι πολύ να το σκεφτω... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Σωστή απάντηση (ότι θα πέσει από κάτω ακριβώς) λάθος αιτιολόγηση .. όταν δε βαριέσαι σκέψου και απάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Σωστή απάντηση (ότι θα πέσει από κάτω ακριβώς) λάθος αιτιολόγηση .. όταν δε βαριέσαι σκέψου και απάντα...

οκ...
Αλλα δν θα μ πεις τι αχυτητα θα εχει? (δεν τις εχω μαθει... :'(:'(:'()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf616

Νεοφερμένος

Ο Ραφαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Για να επανέλθουμε λίγο στο θέμα του φόρουμ θα βάλω μια τσιμπημένη άσκηση μαθηματικών(άλγεβρα):

ΆΣΚΗΣΗ

Αν να αποδείξετε ότι:



Y.Γ: Άντε και όποιος τη λύσει έχω πιο δύσκολη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Τι ταχύτητα έχει τρελέ φυσικέ;;; Εσύ θα μου πείς;;; Είπα "αφήνεται"... (από κινούμενο πλοίο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Τι ταχύτητα έχει τρελέ φυσικέ;;; Εσύ θα μου πείς;;; Είπα "αφήνεται"... (από κινούμενο πλοίο)

ααααα κινουμενο πλοιο??? ααα νομιζω ξερω! Εφοσον το πλοιο και αυτος που κραταει το σακι θα κινειται, θα κινειται και το σακι, και οταν θα το αφησει, λογω της αδρανειας θα συνεχισει να κινειται με την ιδια ταχυτητα προς την ιδια φορα, και αυτος που το εριξε θα το βλεπει συνεχεια απο κατω του... Και στο τελος θα σταματησει απο κατω απο το καταρτι. Αρα θα εχει κι αρχικη ταχυτητα... :confused:
η μπορει και οχι... δεν ξερω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Τελικά η απάντηση;;; Κάτω από το κατάρτι και έχει αρχική ταχύτητα την ταχύτητα του πλοίου;;; (ή το "δεν ξέρω";;;) Αν η πρώτη είναι η απάντηση.. είσαι σωστή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vHSdis

Νεοφερμένος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Το ξερεις οτι την εχεις λυσει λαθος ε;:P

Ναι ρε παιδια, το ξερω, πόσο ακόμα θα μου το χτυπατε.......
Μπερδεψα το 50 με το 100. Μικρο λαθακι... :whistle::whistle::whistle:
Αλλα εγω αυτον τον τυπο εχω μαθει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vHSdis

Νεοφερμένος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ναι μια χαρα τον χρησιμοποιησες,απλα ειναι κριμα να χανεις απο τα αριθμητικα λαθη :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Τελικά η απάντηση;;; Κάτω από το κατάρτι και έχει αρχική ταχύτητα την ταχύτητα του πλοίου;;; (ή το "δεν ξέρω";;;) Αν η πρώτη είναι η απάντηση.. είσαι σωστή...

Ναι, την αρχικη ταχυτητα θα εχει... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Ναι ρε παιδια, το ξερω, πόσο ακόμα θα μου το χτυπατε.......
Μπερδεψα το 50 με το 100. Μικρο λαθακι... :whistle::whistle::whistle:
Αλλα εγω αυτον τον τυπο εχω μαθει!

Δν ειναι τυπος ακριβως. Ειναι απλα το πυθαγορειο θεωρημα με διανυσματα. Δν εχεις κανει ακομα, θα κανεις στην Β' λυκ.
Οπως επισης υπαρχει και τυπος της συνασταμενης δυναμης δυο δυναμεων που ειναι γενικευμα του πυθαγορειου, το οποιο λογικα επισης δν θα εχει αναφερθει στην Β' γυμν.

Τυπος:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ναι μια χαρα τον χρησιμοποιησες,απλα ειναι κριμα να χανεις απο τα αριθμητικα λαθη :Ρ

Και τι αριθμητικα λαθη...
25+25=100
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Και τι αριθμητικα λαθη...
25+25=100
:whistle:

Τι μου θυμησεςςς! Ασκηση φυσικης εργο:redface: 5+5=25 :hehe::whistle::whistle: ολοι την ειχαν αντιγραψει απο μενα και ειχαν ΟΛΟΙ το ιδιο λαθος:P
Ασκησουλα για να παει καλα η μερα:
Τριγωνο Α: πλευρα α: 5 cm πλευρα β: 4 cm πλευρα γ: 3 cm
Τριγωνο Β: πλευρα α: 7 cm πλευρα β: 5 cm πλευρα γ: 4 cm
Τριγωνο Γ: πλευρα α: 9 cm πλευρα β: 6 cm πλευρα γ: 5 cm
Να εξετασετε αν τα παραπανω τριγωνα ειναι ορθογωνια...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Θέματα-λύσεις πανελλήνιων διαγωνισμών αστρονομίας, τα οποία συνδυάζουν γνώσεις φυσικής, αστρονομίας και αστροφυσικής.
https://astronomos.gr/drastiriotites/olympiada-astronomias/344-palaiotera-themata

Επίσης, βάλτε καμία πολύ δύσκολη άσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top