Ασκήσεις Φυσικής & Μαθηματικών

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
οταν σε ενα σωμα δεν ασκουνται δυναμεις ή ασκουνται και εχουν σινισταμενη 0. Το σωμα: ή παραμενει ακινητο ή κινηται ευθυγραμμα και ομαλα :redface:
οτι η τριβη δεν ειναι αμελιταια:P :hehe::whistle:

Μπραβο. Και θυμισε μου και τους αλλους δυο ετσι για τυπικους λογους... :P

Και οταν το λεω εγω οτι η τριβη εινια αμελητέα, ΕΙΝΑΙ! :mad::mad::mad: Μαθε να με ακους λιγο math lover!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μπραβο. Και θυμισε μου και τους αλλους δυο ετσι για τυπικους λογους... :P

Και οταν το λεω εγω οτι η τριβη εινια αμελητέα, ΕΙΝΑΙ! :mad::mad::mad: Μαθε να με ακους λιγο math lover!

3ος: οταν ενα σωμα ασκει μια δυναμη σε ενα αλλο ( δραση) τοτε και το δευτερο σωμα ασκει μια δυναμη ισου μετρου και αντιθετης διευθυνσης ή κατευθυνσης δεν θυμαμαι στο πρωτο ( αντιδραση) απλα: για καθε δραση υπαρχει μια αντιδραση
2ος: η μεταβολη της ταχυτητας στη μοναδα του χρονου ειναι αναλογη με την συνισταμενη δυναμη που ασκειται στο σωμα και αντιστροφως αναλογη με την μαζα του σωματος. ( ο δευτερος νομος by μαμα μαριας):redface::P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Και ο τύπος πειθαγώριο είναι...:whistle:

Ναι αλλα δεν ειναι ο official τροπος με τον οποιο βρισκουμε συνισταμενη. Τουλαχιστον εμεις τα μικρα στο γυμνασιο :P

3ος: οταν ενα σωμα ασκει μια δυναμη σε ενα αλλο ( δραση) τοτε και το δευτερο σωμα ασκει μια δυναμη ισου μετρου και αντιθετης διευθυνσης ή κατευθυνσης δεν θυμαμαι στο πρωτο ( αντιδραση) απλα: για καθε δραση υπαρχει μια αντιδραση
2ος: η μεταβολη της ταχυτητας στη μοναδα του χρονου ειναι αναλογη με την συνισταμενη δυναμη που ασκειται στο σωμα και αντιστροφως αναλογη με την μαζα του σωματος. ( ο δευτερος νομος by μαμα μαριας):redface::P:whistle:

Ε ημουν σιγουρη, αφου δεν ειναι στην υλη μας... :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι αλλα δεν ειναι ο official τροπος με τον οποιο βρισκουμε συνισταμενη. Τουλαχιστον εμεις τα μικρα στο γυμνασιο :P



Ε ημουν σιγουρη, αφου δεν ειναι στην υλη μας... :P:P:P

οταν της ειπα οτι δεν τον θυμαμαι θα με σκοτωνε:worry: εμμμ... γυμνασιο ειμαι και το ελυσα με ΠΘ;:hmm::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
οταν της ειπα οτι δεν τον θυμαμαι θα με σκοτωνε:worry: εμμμ... γυμνασιο ειμαι και το ελυσα με ΠΘ;:hmm::confused:

χαχαχ βιολογος δεν ειανι η μαμα σ? Ναι λογικο χαχαχ...
Εσυ καρδια μου καταρχην το βρηκες λαθος, και δευτερον το εκανες στην τυχη. Και τριτον εσυ εισαι ειδος υπο εξαφανιση, δεν πιανεσαι. :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ο άλλος τύπος που αναφέρει η τρελή φυσικός είναι στην ουσία ο νόμος των συνιμιτόνων (απλώς για γωνία 90ο παίρνει τη μορφή του πυθαγωρίου στην ουσία)... (που αφορά και δυνάμεις που δεν ασκούνται σε ορθή γωνία)... Κανένας "τύπος" δεν είναι "τύπος", όλα έχουν κάποια προέλευση.. Η γλώσσα της επιστήμης είναι τα μαθηματικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
χαχαχ βιολογος δεν ειανι η μαμα σ? Ναι λογικο χαχαχ...
Εσυ καρδια μου καταρχην το βρηκες λαθος, και δευτερον το εκανες στην τυχη. Και τριτον εσυ εισαι ειδος υπο εξαφανιση, δεν πιανεσαι. :P:P:P

ναι βιολογος
1ον: δεν ειναι λαθος με τα αρχικα δεδομενα που μου εδωσες
2ον: δεν το εκανα στην τυχη γτ ηξερα οτι κανουμε πθ μου το ειπε η κα...
3ον: i know it
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
ναι βιολογος
1ον: δεν ειναι λαθος με τα αρχικα δεδομενα που μου εδωσες
2ον: δεν το εκανα στην τυχη γτ ηξερα οτι κανουμε πθ μου το ειπε η κα...
3ον: i know it

Μα βρηκες 20, ενω εινια κλασικο παραδειγμα ασκησης που βγαίνει 10 (επειδη το 100 μαλλον ειναι ο πιο ευκολος αριθμος για να κανεις τετραγωνικη ριζα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μα βρηκες 20, ενω εινια κλασικο παραδειγμα ασκησης που βγαίνει 10 (επειδη το 100 μαλλον ειναι ο πιο ευκολος αριθμος για να κανεις τετραγωνικη ριζα).

29 ειναι:confused: πωπω τοσο χαλια τα γραμματα μου; μαμαμαμαμαμαμαμαααααα :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Αντε παρε αλλη μια ασκηση....

29 ειναι:confused: πωπω τοσο χαλια τα γραμματα μου; μαμαμαμαμαμαμαμαααααα :'(

χαχχαχαχαχαχαχ εστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • img007.jpg
    img007.jpg
    154.8 KB · Εμφανίσεις: 220

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
η μισοτελειωμενη μ ασκηση:/:
και επειδη η τρελη μας φυσικος αυριο εχει διαγωνισμο: Σωμα μαζας 5 Kg ηρεμει σε οριζοντιο επιπεδο. Καποια στιγμη του ασκηται μια δυναμη F= 100 N. Αν η τριβη ειναι Τ= 60 Ν και το σωμα μετατοπιζεται κατα Δχ= 20 m να βρειτε: α) το εργο της δυναμης F β) το εργο της Τ και γ) τα εργα του βαρους και της καθετης αντιδρασης
( εχεις καλη επιτυχια απο την μαμα μου και η ασκηση ειναι δικη της :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
η μισοτελειωμενη μ ασκηση:/:
και επειδη η τρελη μας φυσικος αυριο εχει διαγωνισμο: Σωμα μαζας 5 Kg ηρεμει σε οριζοντιο επιπεδο. Καποια στιγμη του ασκηται μια δυναμη F= 100 N. Αν η τριβη ειναι Τ= 60 Ν και το σωμα μετατοπιζεται κατα Δχ= 20 m να βρειτε: α) το εργο της δυναμης F β) το εργο της Τ και γ) τα εργα του βαρους και της καθετης αντιδρασης
( εχεις καλη επιτυχια απο την μαμα μου και η ασκηση ειναι δικη της :) )

Ευχαριστω πες της!!! :thumbsup:
Λοιπον τα γραφω παλι σε χαρτι γιατι μισω το latex:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • img009.jpg
    img009.jpg
    273 KB · Εμφανίσεις: 175
Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καταρχας η ασκηση που μολις αναρτησες ηταν σωστη :) μπραβο κουκλακι μου :) εγω σου ευχομαι αυριο να σκισεις! Viel Glück! Και οχι μονο το ευχομαι ειμαι σιιιγουρη :) κανε ολο το στεκι περυφανο που εχει μια μελλοντικη φυσικο μελος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Καταρχας η ασκηση που μολις αναρτησες ηταν σωστη :) μπραβο κουκλακι μου :) εγω σου ευχομαι αυριο να σκισεις! Viel Glück! Και οχι μονο το ευχομαι ειμαι σιιιγουρη :) κανε ολο το στεκι περυφανο που εχει μια μελλοντικη φυσικο μελος ;)

Αωωω :inlove::inlove::inlove:

:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

χουχου:cry_x::cry_x:
ον τοπικ: μια για καληνυχτα και καλη διασκεδαση με την eurovision: ενα σωμα μαζας 0,5 Kg αφηνεται να πεσει ελευθερα απο υψος 1,8 m ποσο ειναι το μετρο της ταχυτητας του σωματος οταν φτανει στο εδαφος; Δινεται g= 10 m/s2 ( 2 εκθετης). Αν η μαζα του ηταν 1000 kg το αποτελεσμα θα ηταν διαφορετικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,918 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
χουχου:cry_x::cry_x:
ον τοπικ: μια για καληνυχτα και καλη διασκεδαση με την eurovision: ενα σωμα μαζας 0,5 Kg αφηνεται να πεσει ελευθερα απο υψος 1,8 m ποσο ειναι το μετρο της ταχυτητας του σωματος οταν φτανει στο εδαφος; Δινεται g= 10 m/s2 ( 2 εκθετης). Αν η μαζα του ηταν 1000 kg το αποτελεσμα θα ηταν διαφορετικο;

πφφφ αν και σ εχω πει οτι με το ΑΔΜΕ τα παω χαλια, μαλλον θα κανω μια προσπαθεια, (αν και δεν υποσχοομαι τιποτα). Το μονο που ξερω σιγουρα ειναι οτι το αποτελεσμα δεν θα ηταν διαφορετικο. (νομος ελευθερης πτώσης)

Αλλα οχι τωρα σαντουιτσακι μου, αν προλαβω λιγο πιο μετα...
Θες εσυ αλλη μια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
πφφφ αν και σ εχω πει οτι με το ΑΔΜΕ τα παω χαλια, μαλλον θα κανω μια προσπαθεια, (αν και δεν υποσχοομαι τιποτα). Το μονο που ξερω σιγουρα ειναι οτι το αποτελεσμα δεν θα ηταν διαφορετικο. (νομος ελευθερης πτώσης)

Αλλα οχι τωρα σαντουιτσακι μου, αν προλαβω λιγο πιο μετα...
Θες εσυ αλλη μια?

ναι αλλα αν πεσει αυριο ΑΔΜΕ;:hmm::/: οποτε θες... ναι μια ευκολακι γτ βαριεμαι:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top