Ασκήσεις Φυσικής & Μαθηματικών

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Οκ, θα το κάνω... Πάντως ωραία πρωτοβουλία αυτό το θέμα. Αν μπορεί κάποιος να ανεβάσει καμιά άσκηση φυσικής β΄ γυμνασίου μιας που έρχονται και εξετάσεις:wall:

θα κοιταξω και θα ανεβασω!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Οκ, θα το κάνω... Πάντως ωραία πρωτοβουλία αυτό το θέμα. Αν μπορεί κάποιος να ανεβάσει καμιά άσκηση φυσικής β΄ γυμνασίου μιας που έρχονται και εξετάσεις:wall:

Εγω!!! Οσες θες!!! Αφου ειμαι τρελη φυσικος τι συζηταμε...

Αλλα τωρα βαριεμαι. Σε κανενα 5λεπτο. Θες δυσκολες, πολύ δυσκολες, ευκολες η πολύ ευκολες? Γιατι εχουν μεγαλη διαφορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf616

Νεοφερμένος

Ο Ραφαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Βάλε αρχικά μια-δυο δύσκολες και βλέπουμε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Βάλε αρχικά μια-δυο δύσκολες και βλέπουμε...:)

οκ... Λοιπον... Βασικα εισαι καλος στην φυσικη η οχι? για να ξερω... Μην σου βαλω καμια αρκουδα που μας εβαλε σημερα και σου βγούν τα ματια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf616

Νεοφερμένος

Ο Ραφαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Θέλω να πιστεύω πως είμαι αρκετά καλός. Και στα δύο τρίμηνα είχα 20:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Θέλω να πιστεύω πως είμαι αρκετά καλός. Και στα δύο τρίμηνα είχα 20:)

Ωραια. Λοιπον...
Οταν φτιαχνεις αλμη (αλατονερο δηλαδη) για το τυρι, λενε οτι εχεις βαλει την σωστη ποσοτητα αλατιου οταν θα βαλεις μεσα ενα αυγο και θα επιπλεει. Εξηγησε γιατι συμβαινει αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf616

Νεοφερμένος

Ο Ραφαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ωραια. Λοιπον...
Οταν φτιαχνεις αλμη (αλατονερο δηλαδη) για το τυρι, λενε οτι εχεις βαλει την σωστη ποσοτητα αλατιου οταν θα βαλεις μεσα ενα αυγο και θα επιπλεει. Εξηγησε γιατι συμβαινει αυτο.
Λοιπόν...
Το καθαρό νερό προφανώς έχει μικρότερη πυκνότητα από το αυγό. Προσθέτοντας αλάτι αυξάνουμε την πυκνότητα του νερού και επομένως την υδροστατική του πίεση () και έτσι το αυγό επιπλέει. Έτσι, όταν το αυγό επιπλεύσει, έχουμε φτιάξει μια ωραία άλμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Λοιπόν...
Το καθαρό νερό προφανώς έχει μικρότερη πυκνότητα από το αυγό. Προσθέτοντας αλάτι αυξάνουμε την πυκνότητα του νερού και επομένως την υδροστατική του πίεση () και έτσι το αυγό επιπλέει. Έτσι, όταν το αυγό επιπλεύσει, έχουμε φτιάξει μια ωραία άλμη...

Πολύ καλα, αλλα δεν ηταν αυτος ο τυπος που ηθελα... Αυξησαμε την υδροστατικη πιεση, και? Το αυγο γιατι σηκωθηκε? (πρεπει να ξες οτι ειμαι πολύ τελειομανης και οταν το παιζω καθηγητρια φαση γινομαι πολύ σπαστικια... :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Λοιπόν...
Το καθαρό νερό προφανώς έχει μικρότερη πυκνότητα από το αυγό. Προσθέτοντας αλάτι αυξάνουμε την πυκνότητα του νερού και επομένως την υδροστατική του πίεση () και έτσι το αυγό επιπλέει. Έτσι, όταν το αυγό επιπλεύσει, έχουμε φτιάξει μια ωραία άλμη...

εγω σε βρισκω σωστο. Αλλα για να μιλησει και η φυσικος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
εγω σε βρισκω σωστο. Αλλα για να μιλησει και η φυσικος...

Σκασε εσυ μωρη τσα τσα με κανεις ρεζιλι στους μαθητες μου... Το παιδι εξεταζω! Ραφαηλ σε λενε? Οχι! Αφου δεν σε λενε ραφαηλ κατσε κατω. Αντε μην παρω το απουσιολογιο... :mad::mad::mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf616

Νεοφερμένος

Ο Ραφαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Πολύ καλα, αλλα δεν ηταν αυτος ο τυπος που ηθελα... Αυξησαμε την υδροστατικη πιεση, και? Το αυγο γιατι σηκωθηκε? (πρεπει να ξες οτι ειμαι πολύ τελειομανης και οταν το παιζω καθηγητρια φαση γινομαι πολύ σπαστικια... :P)
Εσύ θες κάτι με άνωση... Λοιπόν...
Η άνωση δίνεται από τον τύπο και επομένως αυξάνεται με την άυξηση της πυκνότητας. Άρα, σε κάποιο σημείο θα φτάσει όπου το βάρος του αυγού, η οποία είναι η συνθήκη πλεύσης. Έτσι το αυγό θα επιπλεύσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εσύ θες κάτι με άνωση... Λοιπόν...
Η άνωση δίνεται από τον τύπο και επομένως αυξάνεται με την άυξηση της πυκνότητας. Άρα, σε κάποιο σημείο θα φτάσει όπου το βάρος του αυγού, η οποία είναι η συνθήκη πλεύσης. Έτσι το αυγό θα επιπλεύσει...

Yπεροχος... 20 στο μαθημα της ημέρας... Πάμε παρακάτω.

Αυτην που θα σου πω θα μου πεις μονο θεωρητικα τι πρεπει να κανουμε γιατι δεν θα σου βαλω αριθμους, γιατι ειναι συγκεκριμενοι οι αριθμοι που πρεπει να βαλω και βαριεμαι ΤΟΣΟ πολύ να σκεφτω....

Λοιπον, ας πουμε οτι αιωρεισαι σε υψος h, και πεφτεις, και προσγειωνεσαι σε χρονο t. Καποια στιγμη περναει από διπλα σου μία αρκούδα. Τι χρώμα είναι η αρκουδα? :P:P:P

Αναλυτικα ομως! :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf616

Νεοφερμένος

Ο Ραφαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Yπεροχος... 20 στο μαθημα της ημέρας... Πάμε παρακάτω.

Αυτην που θα σου πω θα μου πεις μονο θεωρητικα τι πρεπει να κανουμε γιατι δεν θα σου βαλω αριθμους, γιατι ειναι συγκεκριμενοι οι αριθμοι που πρεπει να βαλω και βαριεμαι ΤΟΣΟ πολύ να σκεφτω....

Λοιπον, ας πουμε οτι αιωρεισαι σε υψος h, και πεφτεις, και προσγειωνεσαι σε χρονο t. Καποια στιγμη περναει από διπλα σου μία αρκούδα. Τι χρώμα είναι η αρκουδα? :P:P:P

Αναλυτικα ομως! :D:D:D
Κόιταξε...
Ή καφέ ή άσπρη, ανάλογα με τον τόπο στον οποίο θα προσγειωθώ...:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Κόιταξε...
Ή καφέ ή άσπρη, ανάλογα με τον τόπο στον οποίο θα προσγειωθώ...:):):)

Ε χαιρω πολύ... Πως θα βρεις τον τοπο που θα προσγειωθεις? :hmm: Θεωρητικα πες, χωρις πραξεις (τι πραξεις, αφου δεν εδωσα αριθμους... :P:P:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Σε τέτοιες ερωτήσεις δεν υπάρχει ούτε σωστό ούτε λάθος. Ο καθένας έχει προσωπική άποψη. Κατά την γνώμη μου, πιστεύω ότι οι ασκήσεις βοηθούν στην βαθύτερη κατανόηση της θεωρίας και στην βελτίωση των μαθηματικών. Επίσης, πιστεύω ότι ακονίζουν και το μυαλό. Ωστόσο, η επίλυση ασκήσεων βασίζετε στην βαθύτατη γνώση της θεωρίας και των μαθηματικών τύπων που περιλαμβάνει.

Υπάρχει και κάνεις λάθος.Σου ξαναλέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf616

Νεοφερμένος

Ο Ραφαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ε χαιρω πολύ... Πως θα βρεις τον τοπο που θα προσγειωθεις? :hmm: Θεωρητικα πες, χωρις πραξεις (τι πραξεις, αφου δεν εδωσα αριθμους... :P:P:P)
Άμα βρίσκομαι στους πόλους, η επιτάχυνση της βαρύτητας θα είναι μεγαλύτερη λόγω του γεωγραφικού πλάτους. Η ελεύθερη πτώση δίνεται από τον τύπο . Έτσι, άμα είναι σχετικά μεγάλη θα καταλάβω ότι έχω προσγειωθεί στους πόλους και άρα η αρκούδα είναι άσπρη, ενώ αλλιώς καφέ.
Τώρα όμως καληνυχτώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Άμα βρίσκομαι στους πόλους, η επιτάχυνση της βαρύτητας θα είναι μεγαλύτερη λόγω του γεωγραφικού πλάτους. Η ελεύθερη πτώση δίνεται από τον τύπο . Έτσι, άμα είναι σχετικά μεγάλη θα καταλάβω ότι έχω προσγειωθεί στους πόλους και άρα η αρκούδα είναι άσπρη, ενώ αλλιώς καφέ.
Τώρα όμως καληνυχτώ...

πολύ σωστά.
Λοιπον, ενα σωμα βάλλεται (πετιέται) απο το έδαφος με ταχύτητα U=10m/s.
α) Σε τι μεγιστο υψος θα φτάσει το σώμα?
β) Τι ταχυτητα θα έχει στο μισο του μεγιστου υψους?

Και αντε στειλε κι εσυ τιποτα, εγω εχω κι εναν διαγωνισμο την κυριακη, εξασκηση θελω... Και η 10.30 το βραδυ εινια οτι πρεπει για εξασκηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Γεωμετρια ( θα βαλω ευκολες, μετριες, δυσκολες β γυμν)
Ασκηση 1 Να μετατρέψετε τα παρακάτω μήκη σε cm: i) 4,15 m ii) 0,013 m iii) 6,26 dm iv) 31,2 mm

Άσκηση 2η
Ένα τετράγωνο έχει περίμετρο 12 cm. Να υπολογίσετε το εμβαδόν του.
Άσκηση 3

Ένα ορθογώνιο έχει πλευρές που η μια είναι διπλάσια της άλλης και περίμετρο 30 cm. Να
υπολογίσετε τις πλευρές του ορθογωνίου και το εμβαδόν του
Άσκηση 4η
Σε ένα κύκλο να πάρετε δυο άνισες και παράλληλες χορδές ΑΒ και ΓΔ.
i) Να εξηγήσετε γιατί το τετράπλευρο ΑΒΓΔ είναι ισοσκελές τραπέζιο.
ii) Αν είναι τα τόξα ΑΒ = 80ο
και ΓΔ = 100ο
να υπολογίσετε τις γωνίες του τραπεζίου ΑΒΓΔ
Άσκηση 5η
Να βρείτε σε ποιο κανονικό πολύγωνο η γωνία του και η κεντρική του γωνία είναι ίσες.

Λύσεις:
Άσκηση 1





Άσκηση 2


Άσκηση 3


Άρα



Άσκηση 4
α. Καταρχάς, απαιτείτε η απόδειξη της σχέσεως
Μεθοδολογία απόδειξης:
(το ΑΒΓΔ είναι ισοσκελές)
(Προσοχή: λόγω της ανεπάρκειας του συμβολισμού των χορδών στον συντάκτη, τις παρουσιάζω ως ευθύγραμμα τμήματα -όπως, για παράδειγμα, το ΑΒ)





β.

(ΑΒΓΔ ισοσκ.)

(ΑΒΓΔ ισοσκ.)

Άσκηση 5


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

raf616

Νεοφερμένος

Ο Ραφαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
πολύ σωστά.
Λοιπον, ενα σωμα βάλλεται (πετιέται) απο το έδαφος με ταχύτητα U=10m/s.
α) Σε τι μεγιστο υψος θα φτάσει το σώμα?
β) Τι ταχυτητα θα έχει στο μισο του μεγιστου υψους?

Και αντε στειλε κι εσυ τιποτα, εγω εχω κι εναν διαγωνισμο την κυριακη, εξασκηση θελω... Και η 10.30 το βραδυ εινια οτι πρεπει για εξασκηση!

Ανεβάζω την απάντηση με κάποια επιφύλαξη...

Θεωρώ πως δίνεται ότι .

α) Στο σώμα ασκείται μόνο η δύναμη του βάρους του και επομένως ισχύει το Θεώρημα Διατήρησης Μηχανικής Ενέργειας.
Έτσι:



β) Αφού βρήκαμε το μέγιστο ύψος το μισό του θα είναι . Άρα:



Και τώρα μια άσκηση για την φυσικό μας.

ΆΣΚΗΣΗ

Από την ταράτσα ενός σπιτιού που βρίσκεται σε ύψος από το έδαφος πετάμε οριζόντια ένα σώμα μάζας με αρχική ταχύτητα
α) Πόση μηχανική ενέργεια έχει το σώμα τη στιγμή που το πετάμε;
β) Πόσο είναι το έργο του βάρους από τη στιγμή που το πετάμε το σώμα μέχρι αυτό να φτάσει στο έδαφος;
γ) Με πόση ταχύτητα χτυπάει το σώμα στο έδαφος;

Δίνεται ότι και ότι η αντίσταση του αέρα θεωρείται αμελητέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ανεβάζω την απάντηση με κάποια επιφύλαξη...

Θεωρώ πως δίνεται ότι .

α) Στο σώμα ασκείται μόνο η δύναμη του βάρους του και επομένως ισχύει το Θεώρημα Διατήρησης Μηχανικής Ενέργειας.
Έτσι:



β) Αφού βρήκαμε το μέγιστο ύψος το μισό του θα είναι . Άρα:


Και τώρα μια άσκηση για την φυσικό μας.
ΆΣΚΗΣΗ

Από την ταράτσα ενός σπιτιού που βρίσκεται σε ύψος από το έδαφος πετάμε οριζόντια ένα σώμα μάζας με αρχική ταχύτητα
α) Πόση μηχανική ενέργεια έχει το σώμα τη στιγμή που το πετάμε;
β) Πόσο είναι το έργο του βάρους από τη στιγμή που το πετάμε το σώμα μέχρι αυτό να φτάσει στο έδαφος;
γ) Με πόση ταχύτητα χτυπάει το σώμα στο έδαφος;

Δίνεται ότι και ότι η αντίσταση του αέρα θεωρείται αμελητέα.

Ωραία!! :D

Ααααχ εχω καταμπερδευτει με αυτο το latex!!! ποιος θα με βοηθησει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top