Αρχιτεκτονική και Μαθηματικά

thomasks

Νεοφερμένος

Ο thomasks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γεια σας.
Θα ήθελα να μου αναφέρει όποιος γνωρίζει, εαν υπάρχει εκτεταμένη φυσική και μαθηματικά στη σχολή της αρχιτεκτονικής
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου Θωμά,
https://www.arch.ntua.gr/graduate-courses#sem-0 τα μαθήματα του ΕΜΠ
https://architecture.web.auth.gr/wp-content/uploads/2020/02/ΠΙΝΑΚΑΣ-ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ-2019-20-2.pdf ΑΠΘ
https://www.arch.tuc.gr/el/spoydes/proptychiakes-spoydes/programma-spoydon/1o-etos/ Κρήτης
https://arch.duth.gr/wp-content/uploads/2019/09/lessons-2016-2017.pdf Ξάνθης

Στους παραπάνω συνδέσμους είναι αναλυτικά τα μαθήματα κάθε εξαμήνου των σχολών αρχιτεκτονικής.
 

thomasks

Νεοφερμένος

Ο thomasks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Έχω δει τα μαθήματα κάθε εξαμήνου αλλά για να γίνω πιο συγκεκριμένος δεν έχω καταλάβει εάν στο αρχιτεκτονικό σχέδιο το όποιο είναι και το κύριο μάθημα της σχολής υπάρχουν μαθηματικά και φυσική
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος, είναι μακέτες που πρέπει να φτιάχνεις στα αρχιτεκτονικά σχέδια (ΕΜΠ). Τουλάχιστον έτσι κατάλαβα που διάβασα τον τρόπο αξιολόγησης (αν πατήσεις σε κάθε μάθημα, έχει δίπλα Υλικό). Μελέτες περίπτωσης και διαμόρφωση μακέτας.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Υπάρχουν ελάχιστα μαθηματικά και φυσική (κυρίως φυσική στερεού σώματος ας πούμε...). Θα το χρειαστείς στη μηχανική και στο μπετόν, σε 2 μαθήματα δλδ, ανάλογα τη σχολή φυσικά θα υπάρχουν και μικροδιαφορές.
Δεν θα χρειαστείς καθόλου ανώτερα μαθηματικά πιθανόν, αλλά καλό είναι να ξέρεις καλή τριγωνομετρία. Θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα στο σχέδιο και σε μετρήσεις που αναπόφευκτα θα κάνεις και στη σχολή και στο επάγγελμα.

Συμπερασματικά: 1)Φυσική στερεού σώματος από βιβλίο 3ης λυκείου 2)Άλγεβρα και τριγωνομετρία μαθηματικών Β λυκείου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Υπάρχουν ελάχιστα μαθηματικά και φυσική (κυρίως φυσική στερεού σώματος ας πούμε...). Θα το χρειαστείς στη μηχανική και στο μπετόν, σε 2 μαθήματα δλδ, ανάλογα τη σχολή φυσικά θα υπάρχουν και μικροδιαφορές.
Δεν θα χρειαστείς καθόλου ανώτερα μαθηματικά πιθανόν, αλλά καλό είναι να ξέρεις καλή τριγωνομετρία. Θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα στο σχέδιο και σε μετρήσεις που αναπόφευκτα θα κάνεις και στη σχολή και στο επάγγελμα.

Συμπερασματικά: 1)Φυσική στερεού σώματος από βιβλίο 3ης λυκείου 2)Άλγεβρα και τριγωνομετρία μαθηματικών Β λυκείου.

1591648426876.png


Συγνώμη δεν μπόρεσα να κρατηθώ :oops: :hehe:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος, είναι μακέτες που πρέπει να φτιάχνεις στα αρχιτεκτονικά σχέδια (ΕΜΠ). Τουλάχιστον έτσι κατάλαβα που διάβασα τον τρόπο αξιολόγησης (αν πατήσεις σε κάθε μάθημα, έχει δίπλα Υλικό). Μελέτες περίπτωσης και διαμόρφωση μακέτας.


Eίναι μακέτο τούτο το έργο; :popcorn:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Eίναι μακέτο τούτο το έργο; :popcorn:
Κάθεσαι και ανεβάζεις τέτοια βίντεο, τα πατάω να τα δω και μετά στο YouTube μόνο τέτοια προτεινόμενα μου έχει. Έχουν περάσει κάτι μέρες από τότε που είδα το βίντεο από την ταινία σπιρτόκουτο που είχες ανεβάσει σε άλλο θέμα που λέγαμε για τους Αλβανούς και τους Έλληνες, ακόμα αποσπάσματα από την ταινία μου πετάει στα προτεινόμενα. :cray:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Κάθεσαι και ανεβάζεις τέτοια βίντεο, τα πατάω να τα δω και μετά στο YouTube μόνο τέτοια προτεινόμενα μου έχει. Έχουν περάσει κάτι μέρες από τότε που είδα το βίντεο από την ταινία σπιρτόκουτο που είχες ανεβάσει σε άλλο θέμα που λέγαμε για τους Αλβανούς και τους Έλληνες, ακόμα αποσπάσματα από την ταινία μου πετάει στα προτεινομένα. :cray:

Το "σπιρτόκουρτο" και "η ψυχή στο στόμα" είναι οι δυο ταινίες κατά τη γνώμη μου, τομή της σύγχρονης σουρεαλιστικής Ελλάδας των μακέτων και των αεριτζήδων.

Τόσο Αγαθοκλής είσαι; :crazy: Μου αρέσει να απαντώ στα θέματα με βάση την παιγμένη επικαιρότητα για να δώσουμε μια χαλαρή νότα στον θεματοθέτη. Η Ελλάδα καλώς ή κακώς αποτελεί ένα μεγάλο θέατρο παραλόγου και ευτυχώς που υπάρχουν τα βίντεο με παραδείγματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top