Αρχιτεκτονική Πάτρας ή Κρήτης

Dionisis.l

Νεοφερμένος

Ο Dionisis.l αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι πρωτοετής στην αρχιτεκτονική Πάτρας. Μέχρι στιγμής η σχολή σε γενικές γραμμές μου αρέσει. Όμως το κύριο μάθημα του αρχιτεκτονικού σχεδιασμού δεν με ικανοποιεί.Μέχρι στιγμής νιώθω ότι δεν έχω μάθει τίποτα , ούτε σε επίπεδο θεωρίας ούτε σε επίπεδο σχεδίασης.
Τα παραπάνω σε συνδιασμό με το ότι η ζωή στην Πάτρα δεν μου αρέσει , με κάνουν να σκέφτομαι το ενδεχόμενο του 10%.Κύρια σχολή ενδιαφέροντος μου είναι αυτή της Κρήτης για την οποία έχω ακούσει καλά λόγια και ότι έχει και καλύτερη ζωή. Γενικά αυτή η βλαχιά και το κιτς της Πάτρας δεν μου έκατσε και πολύ καλά😂.
Θα ήθελα λοιπόν αν ξέρει κάποιος λόγω εμπειρίας φοιτητικής ή επαγγελματικής εάν η σχολή των Χανίων αλλά και η πόλη αξίζουν τον κόπο να αρχίσω ξανά από την αρχή.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι πρωτοετής στην αρχιτεκτονική Πάτρας. Μέχρι στιγμής η σχολή σε γενικές γραμμές μου αρέσει. Όμως το κύριο μάθημα του αρχιτεκτονικού σχεδιασμού δεν με ικανοποιεί.Μέχρι στιγμής νιώθω ότι δεν έχω μάθει τίποτα , ούτε σε επίπεδο θεωρίας ούτε σε επίπεδο σχεδίασης.
Τα παραπάνω σε συνδιασμό με το ότι η ζωή στην Πάτρα δεν μου αρέσει , με κάνουν να σκέφτομαι το ενδεχόμενο του 10%.Κύρια σχολή ενδιαφέροντος μου είναι αυτή της Κρήτης για την οποία έχω ακούσει καλά λόγια και ότι έχει και καλύτερη ζωή. Γενικά αυτή η βλαχιά και το κιτς της Πάτρας δεν μου έκατσε και πολύ καλά😂.
Θα ήθελα λοιπόν αν ξέρει κάποιος λόγω εμπειρίας φοιτητικής ή επαγγελματικής εάν η σχολή των Χανίων αλλά και η πόλη αξίζουν τον κόπο να αρχίσω ξανά από την αρχή.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
σαλονικα ή εμπ,ασε τα χανια εκει που ειναι γτ δε παιζει να βρεις σπιτι,υπεροχη πολη αλλα εχει γινει rbnbουπολη...
 

nickd6776

Νεοφερμένος

Ο nickd6776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αν μενεις Αθηνα η Κρητη εχει το μειονεκτημα της αποστασης και του μεγαλυτερου κοστους ζωης ενω η Πατρα υπερτερει και στα δυο. Κατα τα λοιπα για την αρχ/κη της Πατρας δεν εχω ακουσει ασχημα. Ισως ειναι λιγο νωρις να κρινεις απο το 1ο ετος. Γενικα παντως το τι ειδους αρχιτεκτονας η γενικα μηχανικος θα εισαι λιγο ρολο παιζει η σχολη που εισαι αλλα οι προσωπικες δεξιοτητες του καθενα. Ξερω ανθρωπους με τα καλυτερα μεταπτυχιακα κλπ που δεν μπορουν να συνεργαστουν , δεν εχουν ευελιξια, αδυναμια προσαρμογης σε νεα δεδομενα και συνθηκες και πολλες φορες δεν μπορουν να ξεχωρισουν δυο γαιδουριων αχυρα.
 

Dionisis.l

Νεοφερμένος

Ο Dionisis.l αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Με ενδιαφέρουν πολύ βέβαια και η Θεσσαλονίκη και τα Γιάννενα και θα ήθελα αν κάποιος ξέρει για τα τμήματα αυτά κάτι να μου πει. Παρακαλώ άσχετα σχόλια περί τιμών ,ίδιας αξίας μεταξύ των σχολών και τα λοιπά δεν με ενδιαφέρουν.
Ευχαριστώ
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ευρισκόμενος σε φάση προετοιμασίας για κατατακτήριες Αρχιτεκτονικής, να σου πω πως, καθώς έψαχνα τις σχολές για τις οποίες θα προετοιμαστώ (τελικά ΕΜΠ και ΑΠΘ), άκουσα πως στην Πάτρα η σχολή είναι περισσότερο προσανατολισμένη στο κομμάτι του μηχανικού και λιγότερο στο καλλιτεχνικό ας πουμε μέρος, σε σχέση πάντα με τις υπόλοιπες εν Ελλάδι. Στον αντίποδα βρίσκεται κοιτάζοντας και το πρόγραμμα σπουδών η σχολή στο Βόλο (στην οποία βλέπω ότι φοιτείς). Ισχύουν όντως τα παραπάνω που έγραψα (με βάση την όση εμπειρία έχεις μέχρι τώρα, και εφόσον μπορεί να προκύψει τέτοια απάντηση) ή είναι παραφιλολογία, απ' αυτές που αφθονούν όταν κάποιος σχολιάζει σχολές και τμήματα;
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι πρωτοετής στην αρχιτεκτονική Πάτρας. Μέχρι στιγμής η σχολή σε γενικές γραμμές μου αρέσει. Όμως το κύριο μάθημα του αρχιτεκτονικού σχεδιασμού δεν με ικανοποιεί.Μέχρι στιγμής νιώθω ότι δεν έχω μάθει τίποτα , ούτε σε επίπεδο θεωρίας ούτε σε επίπεδο σχεδίασης.
Τα παραπάνω σε συνδιασμό με το ότι η ζωή στην Πάτρα δεν μου αρέσει , με κάνουν να σκέφτομαι το ενδεχόμενο του 10%.Κύρια σχολή ενδιαφέροντος μου είναι αυτή της Κρήτης για την οποία έχω ακούσει καλά λόγια και ότι έχει και καλύτερη ζωή. Γενικά αυτή η βλαχιά και το κιτς της Πάτρας δεν μου έκατσε και πολύ καλά😂.
Θα ήθελα λοιπόν αν ξέρει κάποιος λόγω εμπειρίας φοιτητικής ή επαγγελματικής εάν η σχολή των Χανίων αλλά και η πόλη αξίζουν τον κόπο να αρχίσω ξανά από την αρχή.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κοίτα να δεις, το πρώτο έτος, σε όποια σχολή αρχιτεκτονικής και να πας στην Ελλάδα, είναι κάπως πιο εισαγωγικό. Δεν σε βάζουν κατευθείαν στα κατασκευαστικά/συνθετικά θέματα, καθώς πρέπει πρώτα να αναπτύξεις έναν συγκεκριμένο τρόπο σκέψης, να μάθεις κάποια βασικά πράγματα, να εμπνευστείς, κτλ. Νομίζεις ότι δεν έχεις μάθει τίποτα, αλλά στην ουσία, αυτό που κάνουν στην αρχή, είναι να σε βάλουν σιγά σιγά στην νοοτροπία της σύνθεσης.
Ισχύει ότι κάθε σχολή είναι διαφορετική, πχ ο Βόλος είναι πιο καλλιτεχνικός, η Αθήνα πιο κατασκευαστική, αλλά το πρώτο έτος είναι πάντα εισαγωγικό. Τα μαθήματα της σύνθεσης ξεκινούν από το δεύτερο έτος. Σκέψου ότι εμείς στον Βόλο, στο πρώτο έτος, είχαμε στο πρώτο εξάμηνο πιο καλλιτεχνικές εργασίες, όπως να κάνουμε έρευνες, να δημιουργούμε αφαιρετικούς χάρτες και στο δεύτερο εξάμηνο αρχίσαμε να μελετάμε ένα υφιστάμενο κτίριο, και να κάνουμε πάλι έρευνα, καλλιτεχνικά κολάζ κτλ. Στην Θεσσαλονίκη θυμάμαι ότι στο πρώτο εξάμηνο, η εργασία τους ήταν να κατασκευάσουν έναν κύβο και μετά να κάνουν σενάρια κατοίκησης, δηλαδή να εκφράσουν σκέψεις για το πώς αυτός ο κύβος θα δούλευε ως κατοικία. Πάντα το πρώτο έτος είναι πιο εισαγωγικό. Εσύ βέβαια λες ότι δεν σου αρέσει και η πόλη, οπότε το καταλαβαίνω να έχεις δεύτερες σκέψεις. Αν δεν σου αρέσει καθόλου η Πάτρα, τότε οκ, αλλά να ξέρεις ότι σε όλες τις σχολές, κάπως έτσι είναι τα πράγματα στο πρώτο έτος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top