Αρχιτεκτονική Πάτρας ή Κρήτης

Dionisis.l

Νεοφερμένος

Ο Dionisis.l αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι πρωτοετής στην αρχιτεκτονική Πάτρας. Μέχρι στιγμής η σχολή σε γενικές γραμμές μου αρέσει. Όμως το κύριο μάθημα του αρχιτεκτονικού σχεδιασμού δεν με ικανοποιεί.Μέχρι στιγμής νιώθω ότι δεν έχω μάθει τίποτα , ούτε σε επίπεδο θεωρίας ούτε σε επίπεδο σχεδίασης.
Τα παραπάνω σε συνδιασμό με το ότι η ζωή στην Πάτρα δεν μου αρέσει , με κάνουν να σκέφτομαι το ενδεχόμενο του 10%.Κύρια σχολή ενδιαφέροντος μου είναι αυτή της Κρήτης για την οποία έχω ακούσει καλά λόγια και ότι έχει και καλύτερη ζωή. Γενικά αυτή η βλαχιά και το κιτς της Πάτρας δεν μου έκατσε και πολύ καλά😂.
Θα ήθελα λοιπόν αν ξέρει κάποιος λόγω εμπειρίας φοιτητικής ή επαγγελματικής εάν η σχολή των Χανίων αλλά και η πόλη αξίζουν τον κόπο να αρχίσω ξανά από την αρχή.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι πρωτοετής στην αρχιτεκτονική Πάτρας. Μέχρι στιγμής η σχολή σε γενικές γραμμές μου αρέσει. Όμως το κύριο μάθημα του αρχιτεκτονικού σχεδιασμού δεν με ικανοποιεί.Μέχρι στιγμής νιώθω ότι δεν έχω μάθει τίποτα , ούτε σε επίπεδο θεωρίας ούτε σε επίπεδο σχεδίασης.
Τα παραπάνω σε συνδιασμό με το ότι η ζωή στην Πάτρα δεν μου αρέσει , με κάνουν να σκέφτομαι το ενδεχόμενο του 10%.Κύρια σχολή ενδιαφέροντος μου είναι αυτή της Κρήτης για την οποία έχω ακούσει καλά λόγια και ότι έχει και καλύτερη ζωή. Γενικά αυτή η βλαχιά και το κιτς της Πάτρας δεν μου έκατσε και πολύ καλά😂.
Θα ήθελα λοιπόν αν ξέρει κάποιος λόγω εμπειρίας φοιτητικής ή επαγγελματικής εάν η σχολή των Χανίων αλλά και η πόλη αξίζουν τον κόπο να αρχίσω ξανά από την αρχή.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
σαλονικα ή εμπ,ασε τα χανια εκει που ειναι γτ δε παιζει να βρεις σπιτι,υπεροχη πολη αλλα εχει γινει rbnbουπολη...
 

nickd6776

Νεοφερμένος

Ο nickd6776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αν μενεις Αθηνα η Κρητη εχει το μειονεκτημα της αποστασης και του μεγαλυτερου κοστους ζωης ενω η Πατρα υπερτερει και στα δυο. Κατα τα λοιπα για την αρχ/κη της Πατρας δεν εχω ακουσει ασχημα. Ισως ειναι λιγο νωρις να κρινεις απο το 1ο ετος. Γενικα παντως το τι ειδους αρχιτεκτονας η γενικα μηχανικος θα εισαι λιγο ρολο παιζει η σχολη που εισαι αλλα οι προσωπικες δεξιοτητες του καθενα. Ξερω ανθρωπους με τα καλυτερα μεταπτυχιακα κλπ που δεν μπορουν να συνεργαστουν , δεν εχουν ευελιξια, αδυναμια προσαρμογης σε νεα δεδομενα και συνθηκες και πολλες φορες δεν μπορουν να ξεχωρισουν δυο γαιδουριων αχυρα.
 

Dionisis.l

Νεοφερμένος

Ο Dionisis.l αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Με ενδιαφέρουν πολύ βέβαια και η Θεσσαλονίκη και τα Γιάννενα και θα ήθελα αν κάποιος ξέρει για τα τμήματα αυτά κάτι να μου πει. Παρακαλώ άσχετα σχόλια περί τιμών ,ίδιας αξίας μεταξύ των σχολών και τα λοιπά δεν με ενδιαφέρουν.
Ευχαριστώ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top