Αρχικοί Χρόνοι: Παραλείπονται;

Χαρούλα!!!

Νεοφερμένος

Η Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γεια σας,παιδιά!Έχω ακούσει από πολλούς καθηγητές διάφορες γνώμες για το αν οι χρόνοι που παραλείπονται υπάρχουν ή απλά δεν είναι εύχρηστοι(ωστόσο πρέπει να τους γράφουμε!!).Οι περισσότεροι λένε ότι δεν υπάρχουν και κάποιοι ότι δεν είναι εύχρηστοι!Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω ποιον να πιστέψω πλέον.Γνωρίζω ότι περισσότεροι καθηγητές συμφωνούν με το λεξικό του Γεωργοπαπαδάκου,αλλά ποτέ δεν ξέρεις.Εσείς τι λέτε??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Οντως μερικεςφορες γινεται ενα μπερδεμα με τους αρχικους χρονους. Εγω ειχα αρκετα λεξικα και εβλεπα οτι καποιες φορες δε συμφωνουσαν μεταξυ τους, καθως υπηρχαν τυποι που δεν υπηρχαν σε καποια αλλα και γενικα ηταν ψιλομπαχαλο. Για αυτο ακολουθουσα τους στανταρ αρχικους χρονους και φυσικα συμβουλευομουν τους καθηγητες μου, οι οποιοι μας εδιναν φυλλαδια με τους αρχικους χρονους. Πολλες φορες δε βρισκεις τον υπερσυντελικο αρκετων ρηματων, αν και εχουν παρακειμενο. Σε αυτη την περιπτωση οι καθηγητες μου ελεγαν οτι παντα θα βαζουμε υπερσυντελικο (ο οποιος σχηματιζεται απο το θεμα του παρακειμενου), ακομα κι αν δεν υπαρχει στους επισημους αρχικους. Παντως πρεπει να ακολουθεις τα στανταρ. Πχ το αγω εχει κανονικα δυο αοριστους, τον α και το β. Πιο γνωστος ειναι ο β αοριστος, ηγαγον. Αυτον τον μαθαινουμε στανταρ. Τον αοριστο α, που ειναι ηξα, κανεις δε μας ειπε να τον μαθουμε. Καποια λεξικα μαλιστα τον παραλειπουν, καθοτι ειναι μεταγενεστερος ή ποιητικος χρονος. Αυτην τη διαφορα παντα την εβρισκα στους αρχικους. Υπαρχουν καποιοι χρονοι που ειναι μεταγενεστεροι (της υστερης αρχαιοτητας ή του πρωιμου μεσαιωνα) και καποιοι χρονοι των οποιων οι τυποι χρησιμοποιουνταν στην ποιηση ή ειναι ιωνικοι, δωρικοι ή αιολικοι τυποι. Γιατι οι στανταρ χρονοι που μαθαινουμε ειναι αυτοι που υπαρχουν στην αττικη πεζογραφια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρούλα!!!

Νεοφερμένος

Η Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Όντως αυτό για τον υπερσυντέλικο το έχω ακούσει και εγώ,αλλά για παράδειγμα το σκοπώ δεν έχει όλους τους τύπους.Άλλοι λένε ότι τους σχηματίζε,άλλοι όχι.Έτυχε να βάλω έναν τύπο που παραλείπεται και ο ένας καθηγητής στο σχολείο μου το πήρε σωστό(υποστηρίζει ότι οι τύποι που δεν αναγράφονται υπάρχουν και πρέπει να τους σχηματίζουμε) και το ίδιο ένας άλλος μου το πήρε λάθος(υποστηρίζει ότι δεν υφίστανται αυτοί οι τύποι). :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Όντως αυτό για τον υπερσυντέλικο το έχω ακούσει και εγώ,αλλά για παράδειγμα το σκοπώ δεν έχει όλους τους τύπους.Άλλοι λένε ότι τους σχηματίζε,άλλοι όχι.Έτυχε να βάλω έναν τύπο που παραλείπεται και ο ένας καθηγητής στο σχολείο μου το πήρε σωστό(υποστηρίζει ότι οι τύποι που δεν αναγράφονται υπάρχουν και πρέπει να τους σχηματίζουμε) και το ίδιο ένας άλλος μου το πήρε λάθος(υποστηρίζει ότι δεν υφίστανται αυτοί οι τύποι). :worry:
Συγκεκριμενα το σκοπω εγω εμαθα ετσι.
σκοπώ - σκοπούμαι
εσκόπουν - εσκοπούμην
σκέψομαι
εσκεψάμην /(παθητικος) εσκέφθην
έσκεμμαι
εσκέμμην

Οπως βλεπεις απο την ενεργητικη φωνη χρησιμοποιω μονο τον ενεστωτα και τον παρατατικο. Τα υπολοιπα απο την μεση φωνη. Εξαλλου και το σκοπω και το σκοπουμαι την ιδια σημασια εχουν.
Αυτους τους αρχικους μου ειχε δωσει και η καθηγητρια στο φροντιστηριο και η καθηγητρια στο σχολειο. Αντιθετα εγω ειχα βρει και αλλους τυπους σε καποιο λεξικο στην ενεργητικη φωνη οπως σκοπησω εσκοπησα. Αλλα οι καθηγητες δεν μου τους πηραν σωστους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρούλα!!!

Νεοφερμένος

Η Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ!!!Επειδή έχεις δώσει Πανελλαδικές, βάζουν τέτοια ρήματα,για τα οποία οι απόψεις διίστανται, ή βάζουν κάποια πιο εύχρηστα με καθολικά αποδεκτούς τύπους όπως το ίστημι,τίθημι,άγω κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top