Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Γιάννη ευχαριστω για την άμεση ανταπόκριση λοιπόν ο γιος μου κάνει ενέσιμη ανοσοθεραπεία στο λαϊκό νοσοκομείο Αθηνών τώρα πια γιατί ενηλικιώθηκε ενώ πριν παρακολουθούνταν στο παίδων Πεντέλης έχουμε γνωματεύσεις και από τα 2 νοσοκομεία και ιατρικό ιστορικό. Επισης μάλλον έχει και 4 μορια από οικονομικά κριτήρια μπορεί και 6 ανάλογα ποιο εισόδημα θα μετρήσουν χαχα. Άρα θα κάνουμε αίτηση πρώτα με τα οικονομικά κριτήρια υποθέτω και αν απορριφθεί μόλις ανοίξουν οι αιτήσεις θα κάνουμε ΚΑΤ εξαίρεση σωστά;
Ελενα , που ειναι το παιδι και που θελει να παει? τον επειρεαζει ο κοφτης 2750? Υποθετω οτι δεν εχει μπει με απολυτηριο?
 

Elena78

Νεοφερμένος

Η Elena78 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Λοιπόν είναι νομική κομοτηνης θελουμε Αθηνών λόγω παρακολούθησης στο λαικο
Οκ δεν υπαρχει κοφτης 2750 και υπαρχει αντιστοιχια.
Τα 4 μορια που εχετε ειναι οριακα καλα και τα 6 ειναι σιγουρα.
οταν κανεις αιτηση με τα μορια και κατα την διαρκεια συμπληρωσης θα σου πει το συστημα τι σου αναγωριζει απο μορια ,οποτε απαφασιζεις αν θα την τελειωσεις ή οχι ή θα την κανεις αργοτερα.
Υπαρχουν και οι ειδικες μετεγγραφες για τα παιδια που εχουν ειδικες παθησεις που οδηγουν στα πανεπιστημια με μονο την βεβαιωση της επταμελους επιτροπης καποιων νοσοκομειων συν βεβαιωση απο το λαικο. Κατι τετοιο δεν εχετε ,θα το ξερατε.Αν δεν το ξερατε μπορειτε να το ενεργοποιησετε του χρονου. Αυτες ειναι σιγουρες
Οι κατ εξαιρεση δεν προβλεπονται για εσας αλλα μπορειτε να το προσπαθησετε με οτι δυνατα πιστοποιητικα εχετε.
 

Elena78

Νεοφερμένος

Η Elena78 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Οκ δεν υπαρχει κοφτης 2750 και υπαρχει αντιστοιχια.
Τα 4 μορια που εχετε ειναι οριακα καλα και τα 6 ειναι σιγουρα.
οταν κανεις αιτηση με τα μορια και κατα την διαρκεια συμπληρωσης θα σου πει το συστημα τι σου αναγωριζει απο μορια ,οποτε απαφασιζεις αν θα την τελειωσεις ή οχι ή θα την κανεις αργοτερα.
Υπαρχουν και οι ειδικες μετεγγραφες για τα παιδια που εχουν ειδικες παθησεις που οδηγουν στα πανεπιστημια με μονο την βεβαιωση της επταμελους επιτροπης καποιων νοσοκομειων συν βεβαιωση απο το λαικο. Κατι τετοιο δεν εχετε ,θα το ξερατε.Αν δεν το ξερατε μπορειτε να το ενεργοποιησετε του χρονου. Αυτες ειναι σιγουρες
Οι κατ εξαιρεση δεν προβλεπονται για εσας αλλα μπορειτε να το προσπαθησετε με οτι δυνατα πιστοποιητικα εχετε.
Γιατί δε προβλέπονται για νας οι ΚΑΤ εξαίρεση;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Γιατί δε προβλέπονται για νας οι ΚΑΤ εξαίρεση;

Οι κατ εξαιρεση προβλεπουν φετος 4 περιπτωσεις . Η περιπτωση που μπορεινα σας περιλαμβανει ειναι η (α).

1. Αιτήσεις για χορήγηση κατ’ εξαίρεση μετεγγραφής δύναται να υποβάλλονται καθ’ όλη τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους αποκλειστικά για σοβαρές και τεκμηριωμένα εξαιρετικές περιπτώσεις ή επιγενόμενες περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης φοιτητών Α.Ε.Ι. της ημεδαπής. Ως τέτοιες χαρακτηρίζονται ιδίως οι εξής: α) σοβαρές παθήσεις φοιτητών ή μελών της οικογένειας του φοιτητή, οι οποίες δεν περιλαμβάνονται στο παράρτημα της υπ’ αρ. Φ.151/17897/Β6/2014 (Β΄ 358) κοινής υπουργικής απόφασης, παθήσεις, όπως αυτή εκάστοτε τροποποιείται ή αντικαθίσταται, και οι οποίες διαπιστώνονται από τα όργανα και μέσω διαδικασίας η οποία αναφέρεται στην ως άνω κοινή υπουργική απόφαση,

Πιστευεται οτι μπορειτε να δικαιολογησετε την παρακατω προυποθεση?
1.<σοβαρές και τεκμηριωμένα εξαιρετικές περιπτώσεις ή επιγενόμενες περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης φοιτητών Α.Ε.Ι.>
2.<και οι οποίες διαπιστώνονται από τα όργανα και μέσω διαδικασίας η οποία αναφέρεται στην ως άνω κοινή υπουργική απόφαση> ( εδω υπονοει 7 μελη επιτροπη, περιμενω διευκρινηση απο την εγκυκλιο)
Αν μπορειτε ενταξει , αλλα θα παει αρκετος κοσμος με παθησεις.
Με βλεπετε μαζεμενο γιατι περυσι επεσε μεγαλο τσεκουρι στις κατ εξαιρεση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Κάλημερα χριστινα.
Αυτη η υπεραναλυση και η αμφιβολια δεν θα σταματισει, θα συνεχιστει και μετα τις αιτησεις μεχρι να δεις τη πρασινη λωριδα στην οθονη των αποτελεσματων. Σαφως και δικαστικα δεν μπορεις να πας , η δικαιοσυνη στην ελλαδα ειναι μονο για τους δυνατους και τους ρομαντικους. Εγω παντως ειμαι αισιοδοξος με τα μορια σου ,οπως και για τις μετεγγραφες για τα αδελφια εχω μια προσμονη οτι θα τον εφαρμοσουν οπως περυσι. Εχουν πεινασει αρκετα τον κοσμο δεν θελουν να του κοψουν και καθε ελπιδα. Επειδη ομως τα αποτελεσματα ειναι κρυφα θα το δουμε απο τα στατιστικα ,αν και αυτα ειναι αληθη.
Είμαι σίγουρη γι'αυτό, γι'αυτό πήρα θάρρος από το γεγονός ότι ίσως υπάρχει ελπίδα να κάνω μετεγγραφή μέσω αδερφών, να φύγει αυτό το άγχος επιτέλους. Μακάρι να είναι όπως τα λες, αν και είναι αρκετές κοπέλες που θέλουν μετεγγραφή για Αθήνα οπότε αυτό δημιουργεί εξτρα αγωνία. Τέλος πάντων, ο,τι είναι να γίνει θα γίνει, δεν μπορούμε να αλλάξουμε κάτι.

Κάτι τελευταίο, (εάν ξέρεις κάτι πάνω σε αυτό το θέμα) εγώ παρακολουθώ κανονικά τα μαθήματα τα οποία έχουν αντιστοιχία στην Αθήνα, με την ελπίδα της μετεγγραφής, επειδή βλέπω ότι θα καθυστερήσουν οι μετεγγραφές, άρα και οι εγγραφές μετά, δεν αξίζει να κάνω αίτηση για τα συγγράμματα; Εάν ολοκληρωθεί νωρίτερα η μετεγγραφή, χωρίς να χρειαστεί δηλαδή να δώσω στα Γιάννενα μαθήματα, θα πρέπει να τα επιστρέψω αυτά; Έχω προβληματιστεί λίγο με αυτό το θέμα γιατί φοβάμαι μην μπλέξω με τα δύο τμήματα.
 

natalix

Νεοφερμένος

Η natalix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Μετράει κανονικά :)

Θεωρείται 25 ετών αφού δεν έχει μπει το 2021.
Παιδί πολύτεκνης οικογένειας εδώ , αρα ξέρω πάνω κάτω πως πανε αυτα γιατί το είχα ψάξει κι γω για μετεγγραφή πριν βγουν τα αποτελέσματα.
Η ένωση πολυτέκνων μου απάντησε πως όχι εξάλλου και Κάρτα πολυτέκνων ισχύει μέχρι 24. Απο Πέρσι το καλοκαίρι που ειχα κλείσει (από τον μαρτη τα 24) και μετακινήθηκαν με αρκετά ΚΤΕΛ (Αθήνας,Βόλου, Θεσσαλονίκης,Σερρών) μου έβγαζαν παντού ολόκληρο γιατί είχα περάσει το έως 24.

Εξάλλου το 25ο ζωής κάποιος που γεννήθηκε το 1995 το έχει κλείσει. Τώρα διανύει το 26ο έτος της ζωής του που θα κλείσει από 1/1/21.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Η ένωση πολυτέκνων μου απάντησε πως όχι εξάλλου και Κάρτα πολυτέκνων ισχύει μέχρι 24. Απο Πέρσι το καλοκαίρι που ειχα κλείσει (από τον μαρτη τα 24) και μετακινήθηκαν με αρκετά ΚΤΕΛ (Αθήνας,Βόλου, Θεσσαλονίκης,Σερρών) μου έβγαζαν παντού ολόκληρο γιατί είχα περάσει το έως 24.
Αυτό είναι για τα εισιτήρια .

Για τις μετεγγραφές ειναι 0.5 για καθε τέκνο που δεν εχει προσπεράσει τα 25 έτη .
 

natalix

Νεοφερμένος

Η natalix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Αυτό είναι για τα εισιτήρια .

Για τις μετεγγραφές ειναι 0.5 για καθε τέκνο που δεν εχει προσπεράσει τα 25 έτη .
Ναι είναι για όσους γεννηθηκαν που 1996 και τώρα διανύουν το 25ο έτος τους αλλά ακόμα δεν το έχουν κλείσει. Έτσι μου είπαν.
 

MARY Β.

Νεοφερμένος

Η MARY Β. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου πει αν μπορώ να πάρω μετεγγραφή (με κοινωνικοοικονομικά κριτήρια)
σε περιφερειακή ενότητα μακριά από την περιφερειακή ενότητα των γονέων;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου πει αν μπορώ να πάρω μετεγγραφή (με κοινωνικοοικονομικά κριτήρια)
σε περιφερειακή ενότητα μακριά από την περιφερειακή ενότητα των γονέων;
Αν εχεις αντιστοιχη σχολη
Αν πληρεις την βαση μετεγγραφης
Αν εχεις ικανα μορια απο κοινωνικο-οικονομικά κριτήρια
Πας οπου θες.
Οσο πιο μακρια απο αθηνα θεσσαλονικη , τοσο λιγοτερα μορια θελεις.
 

Γιωργος15773

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος15773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Να ρωτήσω λίγο: τώρα που άνοιξε ο Εύδοξος εμείς θα κάνουμε αίτηση για βιβλία ή θα περιμένουμε να πάρουμε τη μετεγγραφή για να κάνουμε στο νέο τμήμα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Καλυτερα να παρεις τα βιβλια της σχολης που θα φοιτησεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είμαι σίγουρη γι'αυτό, γι'αυτό πήρα θάρρος από το γεγονός ότι ίσως υπάρχει ελπίδα να κάνω μετεγγραφή μέσω αδερφών, να φύγει αυτό το άγχος επιτέλους. Μακάρι να είναι όπως τα λες, αν και είναι αρκετές κοπέλες που θέλουν μετεγγραφή για Αθήνα οπότε αυτό δημιουργεί εξτρα αγωνία. Τέλος πάντων, ο,τι είναι να γίνει θα γίνει, δεν μπορούμε να αλλάξουμε κάτι.

Κάτι τελευταίο, (εάν ξέρεις κάτι πάνω σε αυτό το θέμα) εγώ παρακολουθώ κανονικά τα μαθήματα τα οποία έχουν αντιστοιχία στην Αθήνα, με την ελπίδα της μετεγγραφής, επειδή βλέπω ότι θα καθυστερήσουν οι μετεγγραφές, άρα και οι εγγραφές μετά, δεν αξίζει να κάνω αίτηση για τα συγγράμματα; Εάν ολοκληρωθεί νωρίτερα η μετεγγραφή, χωρίς να χρειαστεί δηλαδή να δώσω στα Γιάννενα μαθήματα, θα πρέπει να τα επιστρέψω αυτά; Έχω προβληματιστεί λίγο με αυτό το θέμα γιατί φοβάμαι μην μπλέξω με τα δύο τμήματα.
Οι μετεγγραφες θα ολοκληρωθουν ( αποτελεσματα) πριν την εξεταστικη.
Εξετασεις θα δωσεις στην αθηνα με κωδικους ή χωρις κωδικους. Βιβλια καλυτερα να παρεις των αθηνων.
Τα Ιωαννινα δεν ειναι ιδιοτροπο πανεπιστημιο αλλα υπαρχουν αλλες σχολες που ζητησαν πισω τα βιβλια για να δωσουν διαγραφη. Τους ειναι χρησιμα για την βιβιλοθηκη τους.
Τα βιβλια με κουριερ ειναι πονεμενη ιστορια. Πριν εκανες μια βολτα στο κεντρο και σε μια ωρα τα μαζευες ολα απο τους οικους. Τωρα μια μια αποστολη θα τελειωσεις καπου μεσα-τελους ιανουαριου.Ναναι καλα οι σημειωσεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

natalix

Νεοφερμένος

Η natalix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
ρε παιδιά ανοίγει σε κανέναν η σελίδα; δεν θα επρεπε να εχει ανοιξει;;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
ρε παιδιά ανοίγει σε κανέναν η σελίδα; δεν θα επρεπε να εχει ανοιξει;;
Δεν εχει ανοιξει ακομα ή ηλεκτρονικη πλατφορμα.
Αν ηταν ετοιμη θα ειχε ανοιξει απο τις 8. Την δουλευουν ακομα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.

Γιωργος15773

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος15773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής σχετικά με τις κατ’εξαιρεση μετεγγραφές: πότε γίνονται και επίσης αν δεν εγκριθεί μια κατ’εξαιρεση μετεγγραφή, έχεις δικαίωμα να κάνεις και κανονική με κοινωνικοοικονομικά κριτήρια;
 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Πληροφορια εκ των εσω?
Σε άρθρο το έγραψαν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής σχετικά με τις κατ’εξαιρεση μετεγγραφές: πότε γίνονται και επίσης αν δεν εγκριθεί μια κατ’εξαιρεση μετεγγραφή, έχεις δικαίωμα να κάνεις και κανονική με κοινωνικοοικονομικά κριτήρια;
Γίνονται μετά από τα κοινωνικοοικονομικά κριτήρια. Μπορείς να κάνεις και τις δύο αιτήσεις.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top