Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

annees lumiere

Νεοφερμένος

Ο annees lumiere αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γειά σας! Θα ήθελα να με βοηθήσετε με τον υπολογισμό του κατά κεφαλήν εισοδήματος. Το ετήσιο εισόδημα των γονέων μου είναι 34.000 ευρώ. Έχω 3 αδέλφια ηλικίας 27, 25, 23 ετών. Πώς ακριβώς διαιρώ και ποιά μέλη της οικογένειας προσμετρούνται στο κατά κεφαλήν εισόδημα; Σημειωτέων ότι ο αδελφός μου λαμβάνει ΚΕΑ.
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Καλησπέρα. Υπολογίζεις το εισόδημα του πατέρα σου και της μητέρας σου τα προσθέτεις και μετά και των αδελφών σου εάν δουλεύουν. Αυτό που θα βρεις δια 3 και μετά δια πόσα μέλη είστε στην οικογένεια
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Γειά σας! Θα ήθελα να με βοηθήσετε με τον υπολογισμό του κατά κεφαλήν εισοδήματος. Το ετήσιο εισόδημα των γονέων μου είναι 34.000 ευρώ. Έχω 3 αδέλφια ηλικίας 27, 25, 23 ετών. Πώς ακριβώς διαιρώ και ποιά μέλη της οικογένειας προσμετρούνται στο κατά κεφαλήν εισόδημα; Σημειωτέων ότι ο αδελφός μου λαμβάνει ΚΕΑ.
δεν ειναι αρκετα τα στοιχεια , βγαλε εξω τον μεγαλο ,
τι κανουν οι 25 και 23 ετων? δηλωνονται ως προστατευομενα μελη>
το εισοδημα που δηλωθηκε φετος ηταν 34Κ , ποιο ειναι το περσινο ,ποιο το προπερσινο?
 

tzina2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tzina2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Βρε παιδια, δηλαδη αν δεν υπαρχει αντιστοιχο τμημα στην πολη του αδερφου,και στην πολη των γονιων δεν υπαρχει σχολη..και εκει που θελω να παω δεν εχουμε σπιτι.. αλλα ειμαι κοντα ομως πχ 1 ωρα δρομο..δεν μπορω να κανω αιτηση με την κατηγορια των αδερφων?? 😳😟😟
 

Josua

Νεοφερμένος

Ο Josua αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Διάβασα την εγκύκλιο αλλά δεν βρήκα κάτι. Μήπως βρήκε κάποιος κάνα παραθυράκι για εμάς που δεν πληρούμε τα 2750 για την πόλη που σπουδάζουν τα αδέρφια μας;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
02-11-20 Από τις 5 Νοεμβρίου 2020 έως και την Τετάρτη 18 Νοεμβρίου 2020 οι αιτήσεις για τις μετεγγραφές

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ενημερώνει τους ενδιαφερόμενους φοιτητές των Α.Ε.Ι. και Α.Ε.Α. της χώρας, ότι από την Πέμπτη 05 Νοεμβρίου 2020 έως και την Τετάρτη 18 Νοεμβρίου 2020 και ώρα 14.00 μπορούν να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση για χορήγηση μετεγγραφής/μετακίνησης. Στην ανωτέρω προθεσμία υποβάλλονται αιτήσεις:

  • από ενδιαφερόμενους φοιτητές για μετεγγραφή/μετακίνηση με μοριοδοτούμενους λόγους,
  • από αδέλφια προπτυχιακούς φοιτητές,
  • από φοιτητές των Α.Ε.Ι. και Α.Ε.Α. της χώρας, οι οποίοι εισήχθησαν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με την κατηγορία των παθήσεων της υπ΄ αριθμ. Φ151/17897/Β6/2014 Κ.Υ.Α. (Β’ 358), όπως αυτή εκάστοτε τροποποιείται ή αντικαθίσταται, σε ποσοστό 5% καθ ΄υπέρβαση του αριθμού εισακτέων και χωρίς εξετάσεις το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021,
  • από ενδιαφερόμενους φοιτητές που εισήχθησαν καθ΄ υπέρβαση του αριθμού εισακτέων στα ΑΕΙ, είτε ως Έλληνες πολίτες της Μουσουλμανικής Μειονότητας της Θράκης, είτε ως έχοντες κυπριακή καταγωγή για τους οποίους ισχύουν ειδικές διατάξεις μετεγγραφής,
  • από φοιτητές - τέκνα θυμάτων της τρομοκρατίας που αναφέρονται στην παρ. 1 του άρθρου 1 του ν. 1897/1990 (Α΄120),
  • από φοιτητές - τέκνα στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας που τραυματίστηκαν θανάσιμα κατά τη διάρκεια διατεταγμένης υπηρεσίας.
Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να επισκέπτονται τις ειδικές εφαρμογές στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://transfer.it.minedu.gov.gr (ή μέσω της ιστοσελίδας του Υπουργείου) προκειμένου να υποβάλουν ηλεκτρονικά την αίτησή τους.

Για την είσοδό τους στην αντίστοιχη ηλεκτρονική εφαρμογή, οι αιτούντες θα χρησιμοποιήσουν το όνομα χρήστη (username) και τον κωδικό (password) που τους χορηγήθηκε από τη Γραμματεία της Σχολής ή του Τμήματός τους για τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Ιδρύματος στο οποίο φοιτούν.

Τα αποτελέσματα των ηλεκτρονικών αιτήσεων θα ανακοινωθούν μετά την λήξη της σχετικής προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων.


Εγκύκλιος αριθμ.149130/Ζ1/2-11-2020 για μετεγγραφές/μετακινήσεις ακαδημαϊκού έτους 2020-2021.


Ρύθμιση θεμάτων μετεγγραφών ειδικών κατηγοριών και κατ’ εξαίρεση μετεγγραφών/μετακινήσεων στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα και στις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες.


Ρύθμιση θεμάτων μετεγγραφών και μετακινήσεων α) βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων και β) για αδέλφια προπτυχιακούς φοιτητές στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα και στις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Αρα να υποθεσω πως δεν αλλαξε τιποτα τελικα, αυτα που ξεραμε απ το νομο λεει η εγκυκλιος, σωστα?
 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Εριξα μια γρηγορη ματια, δεν το διαβασα λεπτομερως, αλλα δε βλεπω να λεει κατι καινουριο.
Σωστα για σενα δεν αλλαξε κατι

Οικονομικα μορια
Δηλωνεις μονο τα εδελφια που ειναι κατω των 25 και κανουν δηλωση οχι αυτα που δεν κανουν δηλωση (διευκρινιση).
Η αιτηση μετεγγραφης και μετακινησης ειναι σε ενα ''ηλεκτρονικο χαρτι'. Να δουμε και την εφαρμογη.

Κοινωνικα μορια
Τα πολυτεκνα τριτεκνα αδελφια πιανονται αν ειναι μεχρι 25 ετων. Ζημια για τους μικρους.
Οι γονεις που εχουν ασθενειες σαν αυτες που επιτρεπουν στα ιδια παιδια με τις ασθενιες αυτες την ελευθερη εισοδο στα πανεπιστημια και δινει ενα μοριο πιστοποιουν την ασθενεια τους οχι απο 7μελη επιτροπη αλλα απο βεβαιωση συντονιστη δντη κρατικου νοσοκομειου.( διευκρινηση)

Μετεγγραφες με αδελφια
Δεν ξεκαθαριζει τι θα γινει αν ο μικρος δεν μπορει ή δεν θελει να παει μαζι με τον αδελφο ή με τους γονεις. Να παει κοντα η αλλου. περυσι γινοταν κατα κορον.
Δεν λεει πως θα ελεγχουν οι ιδοκτησιες σπιτιων , ηλεκτρονικα απο τα Ε9 ,χαμος θα γινει, μηπως δεν ελεγχουν.
Το οριο φοιτησης του μεγαλου αδελφου οριζετε σε ν+2 για να εχει δικαιωμα ο μικρος.

Οι κατ εξαιρεση μετεγγραφες θα ανακοινωθουν μετα το περας των κανονικων , μαλλον εννοει μετα τα αποτελεσματα.

Και κατι αλλο που δεν μουρχεται τωρα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑ ΜΟΡΙΑ.

Ελεξτε τωρα αν ειστε δηλωμενα στην δηλωση για ολα τα 3 χρονια , κωδικος στο κεντρο του εκκαθαριστικου 003.
πχ 003 2 σημαινει 2 παιδια δηλωμενα.
ειδικα τα παιδια που εχουν χαμηλα εισοδηματα και δεν υπαρχει θεμα φοροαπαλλαγής λογω του αφορολογητου.

Αν υπαρχει θεμα , προλαβαινετε να διορθώσετε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ποια ημερομηνια λαμβανεται για να υπολογιστει η ηλικια? η ημερομηνια γεννησης ή 31-12-2020?
Στα οικονομικα κριτηρια δε δηλωνεις και τα αδερφια που δεν κανουν δηλωση και ειναι κατω απο 25?
Στα κοινωνικα πιανονται αν ειναι πανω απο 25 στην πολυτεκνια, τριτεκνια, αλλα δενπαιρνουν 0,5 μορια παραπανω
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΝικόλαςΚ

Νεοφερμένος

Ο ΝικόλαςΚ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα, εγώ που είμαι πρωτοετής στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών στην Πάτρα με 14.975 μόρια και ο αδελφός μου είναι φοιτητής στο πέμπτο έτος στη Νομική Σχολή Αθηνών, με γονείς στην Αθήνα και κατά κεφαλήν εισόδημα κάτω από 5.000€, μπορώ να πάω κι εγώ στην Αθήνα ως αδελφός προπτυχιακού φοιτητή; Ευχαριστώ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Ποια ημερομηνια λαμβανεται για να υπολογιστει η ηλικια? η ημερομηνια γεννησης ή 31-12-2020?
Στα οικονομικα κριτηρια δε δηλωνεις και τα αδερφια που δεν κανουν δηλωση και ειναι κατω απο 25?
Στα κοινωνικα πιανονται αν ειναι πανω απο 25 στην πολυτεκνια, τριτεκνια, αλλα δενπαιρνουν 0,5 μορια παραπανω

Ποια ημερομηνια λαμβανεται για να υπολογιστει η ηλικια? η ημερομηνια γεννησης ή 31-12-2020? --> η 31-12-2020
Στα οικονομικα κριτηρια δε δηλωνεις και τα αδερφια που δεν κανουν δηλωση και ειναι κατω απο 25?--> σωστο
Στα κοινωνικα πιανονται αν ειναι πανω απο 25 στην πολυτεκνια, τριτεκνια, αλλα δενπαιρνουν 0,5 μορια παραπανω
Η πολυτεκνια ειναι ισοβια και κατοχυρωμένη με συλλογο κλπ το 0,5 μοριο μονο χανεις.
Η τριτεκνια ειναι ομως αιολη , μηπως δεν χανεις μονο το 0,5 μοριο αλλα ολη την υποθεση ,καλο ειναι να τους ρωτησεις .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα, εγώ που είμαι πρωτοετής στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών στην Πάτρα με 14.975 μόρια και ο αδελφός μου είναι φοιτητής στο πέμπτο έτος στη Νομική Σχολή Αθηνών, με γονείς στην Αθήνα και κατά κεφαλήν εισόδημα κάτω από 5.000€, μπορώ να πάω κι εγώ στην Αθήνα ως αδελφός προπτυχιακού φοιτητή; Ευχαριστώ.
εισαι πολιτικων μηχανικων στο παν πατρων οχι στο Παπελ?
αν δεν εχεις δικο σου σπιτι στην πατρα πας σιγουρα στο ΕΜΠ χωρις περιορισμο θεσεων
 

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Η αδερφή καποιου παιδιου ειναι 24 ετων , φετος εκανε φορολογικη δηλωση και ειναι δηλωμενη στη δηλωση του γονεα ως εξαρτωμενο μελος,
Θα δηλωσει την αδερφη του?
 

ΝικόλαςΚ

Νεοφερμένος

Ο ΝικόλαςΚ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εισαι πολιτικων μηχανικων στο παν πατρων οχι στο Παπελ?
αν δεν εχεις δικο σου σπιτι στην πατρα πας σιγουρα στο ΕΜΠ χωρις περιορισμο θεσεων
Ρωτάω γιατί από το υπουργείο μου είπαν ότι επειδή είναι και ο αδερφός και οι γονείς στην Αθήνα δεν γίνεται. Ισχύει αυτό ή δεν ξέρουν τι λένε;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Ρωτάω γιατί από το υπουργείο μου είπαν ότι επειδή είναι και ο αδερφός και οι γονείς στην Αθήνα δεν γίνεται. Ισχύει αυτό ή δεν ξέρουν τι λένε;
Ωχ αμαν τι κεραμιδα ειναι αυτη , εφαρμοζουν φετος το πνευμα του νομου που λεει μεχρι 2 σπιτια καθε οικογενεια και το εκαναν φιχ στα 2? περυσι ηταν απλο και σιγουρο και με εισοδηματα 12500 και κατω
Κατα την αποψη μου ειναι επιλεκτικη η εξηγηση που σου εδωσαν , ο νομος σε καλυπτει και ειδικα με το εισοδημα των 5000 και κατω. Το δικαστηριο θα σε δικαιωσει αλλα πιας το αυγο και κουρευτο.
Τι κανεις
Εχεις κανενα δικηγορο ( αυτοι μπαινουν οποτε θελουν μεσα στο υπαιθ) να παει με τον νομο να του τον εξηγησουν.
Τι παιζει απο οικονομικα κοινωνικα μορια ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΝικόλαςΚ

Νεοφερμένος

Ο ΝικόλαςΚ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ωχ αμαν τι κεραμιδα ειναι αυτη , εφαρμοζουν φετος το πνευμα του νομου που λεει μεχρι 2 σπιτια καθε οικογενεια και το εκαναν φιχ στα 2? περυσι ηταν απλο και σιγουρο και με εισοδηματα 12500 και κατω
Κατα την αποψη μου ειναι επιλεκτικη η εξηγηση που σου εδωσαν , ο νομος σε καλυπτει και ειδικα με το εισοδημα των 5000 και κατω. Το δικαστηριο θα δε δικαιωσει αλλα πιας το αυγο και κουρευτο.
Το θέμα είναι ότι ούτε αυτό με τα δύο σπίτια ισχύει. Στην εγκύκλιο διαβάζω: "Σε περίπτωση που το κατά κεφαλήν εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ, τα αδέλφια φοιτητές δύνανται να μετεγγραφούν από κοινού σε αντίστοιχο Τμήμα της Περιφερειακής Ενότητας στην οποία: α) τα αδέλφια φοιτητές ή οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα, ή αβ) τα ίδια ή οι γονείς τους έχουν την πλήρη κυριότητα κατοικίας ή αγ) τα ίδια ή οι γονείς τους έχουν επικαρπία κατοικίας"
Δηλαδή αν ο αδερφός μου ήταν και αυτός εκτός Αθήνας θα μπορούσαμε να πάρουμε και οι δύο μετεγγραφή (= ένα σπίτι), αλλά τώρα που είναι δεν μπορώ να πάρω εγώ που είμαι ένας;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι ούτε αυτό με τα δύο σπίτια ισχύει. Στην εγκύκλιο διαβάζω: "Σε περίπτωση που το κατά κεφαλήν εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ, τα αδέλφια φοιτητές δύνανται να μετεγγραφούν από κοινού σε αντίστοιχο Τμήμα της Περιφερειακής Ενότητας στην οποία: α) τα αδέλφια φοιτητές ή οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα, ή αβ) τα ίδια ή οι γονείς τους έχουν την πλήρη κυριότητα κατοικίας ή αγ) τα ίδια ή οι γονείς τους έχουν επικαρπία κατοικίας"
Δηλαδή αν ο αδερφός μου ήταν και αυτός εκτός Αθήνας θα μπορούσαμε να πάρουμε και οι δύο μετεγγραφή (= ένα σπίτι), αλλά τώρα που είναι δεν μπορώ να πάρω εγώ που είμαι ένας;
αυτο με τα 2 σπιτια ειναι η γενεσιουργος αιτια με βαση την οποια ο γαβρογλου δημιουργησε τον νομο για τα αδελφια δεν θα την βρεις ουτε στην εγκυκλιο ουτε στο νομο.
ακριβως αυτη ειναι η σκεψη που αναφερεις και θα την δικαιωση το οποιο δικαστηριο , αλλα αυτο ειναι υστερο ανωφελο οταν θα γινει. Τωρα τι κανουμε? εχουν και το πεπονι και το μαχαιρι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η αδερφή καποιου παιδιου ειναι 24 ετων , φετος εκανε φορολογικη δηλωση και ειναι δηλωμενη στη δηλωση του γονεα ως εξαρτωμενο μελος,
Θα δηλωσει την αδερφη του?
Ναι θα δηλωσει και τα εισοδηματα της αδελφης και η αδελφη θα παραμεινει προστατευομενο μελος.
Προφανως τα εισοδηματα της δηλωσης της αδελφης προερχονται απο εργασια, ισως ειναι και πανω απο 3000 και ο πατερας δεν εχει φορολογηθει για αυτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top