Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Πότε πιστεύετε θα αρχίσουν οι μετεγγραφες?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
20 οκτωβριου
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.

tzina2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tzina2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.

AndromedaS

Νεοφερμένος

Η AndromedaS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σας, έχω περάσει ιατρική Αλεξανδρούπολης και αρχίσαμε τα διαδικτυακά μαθήματα από σήμερα. Από την άλλη εβδομάδα ενημερώθηκα ότι έχουμε υποχρεωτικά φροντηστηρια δια ζώσης στα οποία θα παίρνονται απουσίες. Συγκεντρώνω 6 μόρια για μετεγγραφή και ευελπιστώ για Αθήνα. Πιστευετε αξίζει να πάω Αλεξανδρούπολη για 1-2 μήνες έως ότου ανακοινωθούν οι μετεγγραφές; Και αν πάω. αν με το καλό τελικά έρθω Αθήνα θα αναγνωριστούν αυτά που έκανα στην Αλεξανδρούπολη ή τζάμπα κόπος; Από ότι είδα δεν έχουμε σχεδόν καθόλου τα ίδια μαθήματα στο 1ο εξάμηνο με την ιατρική Αθηνών. 😢
 

tzina2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tzina2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Η βαση της ειναι χαμηλη.14 400 ειχε η ΗΜΜΗ Ξανθης.Αρα οι βαθμολογιες εναι κατω απο 14.400 μεχρι την βαση της καπου 13 και κατι
Εχεις απολυτο δικιο.
Πραγματι η κοζανη ειναι στα 13825 και η αθηνα δεχεται απο 15225 και πανω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γεια σας, έχω περάσει ιατρική Αλεξανδρούπολης και αρχίσαμε τα διαδικτυακά μαθήματα από σήμερα. Από την άλλη εβδομάδα ενημερώθηκα ότι έχουμε υποχρεωτικά φροντηστηρια δια ζώσης στα οποία θα παίρνονται απουσίες. Συγκεντρώνω 6 μόρια για μετεγγραφή και ευελπιστώ για Αθήνα. Πιστευετε αξίζει να πάω Αλεξανδρούπολη για 1-2 μήνες έως ότου ανακοινωθούν οι μετεγγραφές; Και αν πάω. αν με το καλό τελικά έρθω Αθήνα θα αναγνωριστούν αυτά που έκανα στην Αλεξανδρούπολη ή τζάμπα κόπος; Από ότι είδα δεν έχουμε σχεδόν καθόλου τα ίδια μαθήματα στο 1ο εξάμηνο με την ιατρική Αθηνών. 😢

Αν παρεις την μετεγγραφη την οποια και ευχομαι να παρεις τοτε δεν θα μπορεσεις να δωσεις εξετασεις Αλεξανδρουπολη ουτε εργαστηρια ουτε θεωριες γιατι θα εισαι διαγραμενη. Οποτε τι να αναγνωρισει η αθηνα?
 
Τελευταία επεξεργασία:

AndromedaS

Νεοφερμένος

Η AndromedaS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Όποτε καλύτερα να κάτσω Αθήνα γιατί ούτως ή άλλως θα χάσω το εξάμηνο αν πάρω νωρίς την μετεγγραφή έτσι;
 

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Ξερει κανεις την διαδικασια;
Ποτε πρεπει κανεις να παρει βεβαιωση απο την επταμελη επιτροπη;
Αν γινει δεκτη μπορω να καταθεσω τα χαρτια πιο μετα;
 

Nar20

Νεοφερμένος

Η Nar20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.

tzina2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tzina2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Είναι δηλ σίγουρο;; στις 20; αυτό σημαίνει πως θα αργήσουν πολύ να βγουν; πέρσι είχαν βγει 14 νοέμβρη. Ξέρεις άραγε τίποτα για αυτό;
Θεωρω οτι θα υπαρξουν λιγοτερες αιτησεις ,εξαιτιας του κοφτη 2750 και του εισοδηματος 3ετιας!Ιδωμεν!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Είναι δηλ σίγουρο;; στις 20; αυτό σημαίνει πως θα αργήσουν πολύ να βγουν; πέρσι είχαν βγει 14 νοέμβρη. Ξέρεις άραγε τίποτα για αυτό;
Τιποτα δεν ειναι σιγουρο , Η υπουργος αυτη εχει δειξει οτι τα κανει ολα αργοτερα , το 20 μπορει να γινει 22,25 ή οτι αλλο και μετα θα λεει τους αλλους τρεξτε. Ευχομαι να κανει την υπερβαση και να ανακοινωσει νωριτερα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Ξερει κανεις την διαδικασια;
Ποτε πρεπει κανεις να παρει βεβαιωση απο την επταμελη επιτροπη;
Αν γινει δεκτη μπορω να καταθεσω τα χαρτια πιο μετα;

Απ οτι εχω δει , εχεις τις βεβαιωσεις απο τα νοσοκομεια με υπογραφη συντονιστη δντη ή καθηγητη κλπ και το υπουργειο ανακοινωνει την συσταση της επιτροπης καπου αρχη του ετους και πας. Τον σεπτεμβρη κανεις μηχανογραφικο και το χαρτι της επιτροπης το καταθετεις στην γραμματεια της σχολης σου.

Εσυ μιλας ομως για μετεγγραφη , ναι .... δεν νομιζω οτι συνεδριαζουν τωρα οι επταμελεις. Διαβασε τον νομο νομιζω οτι υπαρχει περιθωριο στις κατ εξαιρεση ή στις ειδικες μετεγγραφες με τα χαρτια του νοσοκομειου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απ οτι εχω δει , εχεις τις βεβαιωσεις απο τα νοσοκομεια με υπογραφη συντονιστη δντη ή καθηγητη κλπ και το υπουργειο ανακοινωνει την συσταση της επιτροπης καπου αρχη του ετους και πας. Τον σεπτεμβρη κανεις μηχανογραφικο και το χαρτι της επιτροπης το καταθετεις στην γραμματεια της σχολης σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

-
 
Τελευταία επεξεργασία:

tkasos2002

Νεοφερμένος

Ο tkasos2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ρε παιδιά πως μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά ποσά μόρια συγκεντρώνουμε; Εγώ δεν ξέρω τι μόρια έχω αφού τον τελευταίο χρόνο είμαι στην φορολογική δήλωση του ενός γονιού μου και πριν του άλλου .... ή μετράνε και των δυο;
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Καλημέρα.
Έστω ότι κάνεις αναστολη φοίτησης φέτος προτού πάρεις μαθήματα, δηλαδή γραφτείς και αιτηθείς κατευθείαν αναστολη ώστε να μη χασεις το εξάμηνο και τη διακόπτεις του χρόνου το Σεπτέμβρη, ώστε να ξεκινήσεις κανονικα απ την αρχή.

Θα θεωρηθείς τότε ως πρωτοετής και θα μπορείς να αιτηθείς μετεγγραφή ή μετακίνηση στο πρώτο εξάμηνο άλλης σχολής, όπως αν δεν έκανες αναστολη φέτος, ή χάνεις αυτό το δικαίωμα;

Επίσης πες πως αλλαζει κάτι το 2021 στο νόμο των μετεγγραφων σχετικά με τον κόφτη 2750 μοριων και γίνει πχ με ποσοστό 25%. Αν πλέον δε σε περιορίζει ο κόφτης και καλύπτεις τη ζητουμενη διαφορά μοριων απ τη βάση που είχε το 2020 η σχολή, με τα μόρια του 2020 που έχεις, θα μπορούσες να δηλώσεις μετεγγραφή με τα κριτήρια που θα ισχύουν για το 2021;
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Αν εισαι σε αναστολη δεν μπορεις να κανεις διαδικασιες μετεγγραφης.
Δεν ειμαι σιγουρος αν στο 1ο εξαμηνο μπορεις να κανεις αναστολη, πρεπει να ρωτησεις την γραμματεια σου .
Ναι με τα μορια (οχι αδελφια) μπορεις να κανεις αιτηση μετεγγραφης το 2021 με βαση τα νεα δεδομενα.
Τα οποια νεα δεδομενα για μετεγγραφες θα ειναι σκληροτερα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ρε παιδιά πως μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά ποσά μόρια συγκεντρώνουμε; Εγώ δεν ξέρω τι μόρια έχω αφού τον τελευταίο χρόνο είμαι στην φορολογική δήλωση του ενός γονιού μου και πριν του άλλου .... ή μετράνε και των δυο;
Αυτο δεν ειναι προβλημα γιατι μετρα το αθροισμα και των δυο αυτων δηλωσεων και για τα 3 χρονια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θεωρω οτι θα υπαρξουν λιγοτερες αιτησεις ,εξαιτιας του κοφτη 2750 και του εισοδηματος 3ετιας!Ιδωμεν!!

Αυτο ειναι σιγουρο , λιγοτερες αιτησεις μετεγγραφων λογω κοφτη 2750 και αντιστοιχιας σχολων.
Αλλα εχουμε και την νεα προσοτητα πακετο, μετεγγραφη-μετακινηση.
Πολυ λιγοτερες αιτησεις ενστασεων και πολυ λιγοτερες αιτησεις κατ' εξαιρεση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Αν εισαι σε αναστολη δεν μπορεις να κανεις διαδικασιες μετεγγραφης.
Δεν ειμαι σιγουρος αν στο 1ο εξαμηνο μπορεις να κανεις αναστολη, πρεπει να ρωτησεις την γραμματεια σου .
Ναι με τα μορια (οχι αδελφια) μπορεις να κανεις αιτηση μετεγγραφης το 2021 με βαση τα νεα δεδομενα.
Τα οποια νεα δεδομενα για μετεγγραφες θα ειναι σκληροτερα

Καλημέρα Γιάννη. Διάβασε ξανά λιγο πιο προσεκτικά το σκέλος της πρώτης ερωτησης αν μπορείς, γιατί μου απάντησες για κάτι διαφορετικό απ αυτο που ρώτησα..
Η ερώτηση μου ήταν, τι θα συμβεί αφού διακόψεις την αναστολή του χρόνου και ξεκινήσεις κανονικα, θα θεωρείσαι πρωτοετής και παλι και θα χεις τα δικαιώματα των τότε πρωτοετών ή θα φας πόρτα απ τις μετεγγραφές πρωτοετών και θα ανήκεις σε κάποια άλλη κατηγορια;




Υγ. Γίνεται να κάνεις αναστολη με το καλημερα, το έχω κάνει ηδη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Καλημέρα Γιάννη. Διάβασε ξανά λιγο πιο προσεκτικά το σκέλος της πρώτης ερωτησης αν μπορείς, γιατί μου απάντησες για κάτι διαφορετικό απ αυτο που ρώτησα..

Για να το ξαναδιαβασουμε.
Ναι.. και μου τολεγαν οι καθηγητες , ''γιαννη διαβασε καλα την εκφωνηση της ασκησης γιατι θα λυνεις αλλη ασκηση.''
Στην παμπεκιερα τωρα , οχι δεν θεωρείσαι 1οετης , οι μετεγγραφες λογαριαζουν με τον χρονο που μπηκες.
Αν παρεις μετεγγραφη τοτε στη νεα σχολη οπως βεβαια και στην παλια αν μεινεις εκει θα αρχισεις απο το 1ο εξαμηνο.
Μετεγγραφη με αδελφια ή μετακινηση δεν εχει με το τρικ αυτο.
Αυτες ειναι δικες μου εκτιμισεις, οταν συνατηθεις με την υπουργο και στα πει διαφορετικα ,πες και μενα να ξερω .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλημέρα Γιάννη. Διάβασε ξανά λιγο πιο προσεκτικά το σκέλος της πρώτης ερωτησης αν μπορείς, γιατί μου απάντησες για κάτι διαφορετικό απ αυτο που ρώτησα..
Η ερώτηση μου ήταν, τι θα συμβεί αφού διακόψεις την αναστολή του χρόνου και ξεκινήσεις κανονικα, θα θεωρείσαι πρωτοετής και παλι και θα χεις τα δικαιώματα των τότε πρωτοετών ή θα φας πόρτα απ τις μετεγγραφές πρωτοετών και θα ανήκεις σε κάποια άλλη κατηγορια;




Υγ. Γίνεται να κάνεις αναστολη με το καλημερα, το έχω κάνει ηδη.
Ουαου ...καλοβολη σχολη ,αναστολη με το καλημερα.

Γιατι μου βαζεις καρδουλες επειδη χαλασα τα σκοτεινα σχεδια σου?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top