Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

natalix

Νεοφερμένος

Η natalix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Και εγώ είχα μπερδευτεί αλλά όπως μου είπε ο γιαννης_00.για να βρεις το κατά κεφαλήν εισόδημα προσθέτεις όλα τα εισοδήματα των μελών της οικογένειας σου το κάνεις δια 3 και μετά ανάλογα πόσα άτομα είστε στην οικογένεια. Νομίζω αν εσύ ή ίδια είσαι άνω των 25 και έχεις εισόδημα μετράει μόνο το δικό σου

Δεν αφορά εμένα αλλά σε ευχαριστώ! έκανα τις 3 χρονιές εισοδημάτων της οικογένειας και βγαίνει σύνολο 28300 και τα μέλη της οικογένειας είναι 5
Συν ενας αδερφος 25μισο ο οποιος δεν θεωρείται προστατευόμενο μέλος οπότε φαντάζομαι (και ελπίζω) ότι το εισόδημα του δεν μετράει στην υπόλοιπη οικογένεια.

Οπότε αν τα υπολογίζω σωστα: 28300/3χρονιές = 9433,33/5μέλη = 1886,66.
Αν τα υπολογίζω σωστά δηλαδή 6 μόρια οικονομικά + 2 από πολυτεκνία + 1 για τα 2 αδέρφια της πολύτεκνης οικογένειας κάτω των 25= 9 μόρια..?!
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Ναι έτσι όπως τα υπολογίσες λογικά τόσα είναι και είναι υπέρ αρκετά νομίζω. Αν θες πες μου για ποια σχολή είναι η μεταγραφή
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Νομίζω είναι αρκετά τα μόρια και θα την πάρει την μεταγραφή σίγουρα.τωρα όμως δεν ξέρω αυτό για τα αδέλφια γιατί αν ζητησουν όλων των αδελφών θα πρέπει να προσθέσεις και του αδελφού που μου είπες είναι 25,5
 

fay01

Νεοφερμένος

Η fay01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Παιδιά γνωρίζει κανείς σε περίπτωση μεταγραφής τι γίνεται με τα εργαστήρια και τα μαθήματα επιλογής; Μπορεις να τα παρακολουθήσεις και να τα δώσεις κανονικά ή σου μένουν για επόμενα έτη;
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Εγώ που θέλω μεταγραφή για το τμήμα αγωγής και φροντίδας το οποίο έχει λίγα εργαστήρια. Σε κάθε εξάμηνο έχει διαφορετικά εργαστήρια. Εμένα μου είπαν μπορούν να αναπληρώσουν πχ μαζί με τα εργαστήρια του δεύτερου εξαμήνου να παρακολουθείς και του πρώτου
 

fay01

Νεοφερμένος

Η fay01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Άρα το να παρακολουθήσεις στο πρώτο εξάμηνο τα εργαστήρια του πρωτου εξαμήνου δεν παιζει ε;
Αν τα έχεις παρακολουθησει στη σχολή που πέρασες και θέλεις να τα συνεχίσεις στη σχολή που πήρες μεταγραφή , αφου την πάρεις φυσικα, υπαρχει καμία περίπτωση να στα αναγνωρίσουν και να συνεχίσεις κανονικα;;
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Και εγώ είχα ρωτήσει αλλά μου είπαν ότι δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Ρώτα αν είναι και την γραμματεία της σχολής διότι και εγώ την ίδια απορία έχω
 

fay01

Νεοφερμένος

Η fay01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Το προσπάθησα αυτό αλλα ακρη δεν έβγαλα με τις γραμματείες , και ειναι αρκετα τα εργαστήρια...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν κάποιος γνωρίζει ας μας διαφωτίσει :)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,599 μηνύματα.
Επειδή έχω μπερδευτεί. Για το εισοδηματικό κριτήριο μετράνε τα 3 τελευταία χρόνια αθροιστικα / τα μέλη της οικογένειας;
Επίσης κάποιος που είναι 25μισό και κάνει χωριστή δήλωση από τους γονείς του εδώ και 2 χρόνια και δεν θεωρείται και προστατευόμενο μέλος καθώς δεν είναι φοιτητής θα μετρήσει το εισόδημα του στην υπόλοιπη οικογένεια;;

Εδω ειναι η ρηση του νομου

ζ) Ως «κατά κεφαλήν εισόδημα» νοείται το υψηλότερο μεταξύ του ατομικού εισοδήματος και του κατά κεφαλήν οικογενειακού εισοδήματος. Εφόσον ο αιτών τη μετεγγραφή ή μετακίνηση είναι άνω των 25 ετών, άγαμος και διαθέτει ατομικό εισόδημα, λαμβάνεται υπόψη μόνο το ατομικό του εισόδημα.

Ειναι αρκετα θολη για να βγαλεις ακριβες συμπερασμα.

Υποθεση 1

Εστω το εισοδημα σου ειναι ανωτερο απο το κατα κεφαλην οικογενειακο.
Λαμβανουν υπ οψιν μονο το δικο σου εισοδημα για τα 2 χρονια και το οικογενειακο για τον χρονο πριν.

Υποθεση 2

Εστω το εισοδημα σου ειναι κατωτερο απο το κατα κεφαλην οικογενειακο.
Δεν λαμβανουν υπ οψιν καθολου το δικο σου εισοδημα μονο το οικογενειακο

Υποθεση3
Λαμβανουν υπ οψιν μονο το δικο σου εισοδημα για τα δυο χρονια και 0 για τον τριτο.

Υποθεση 4
Λαμβανουν μονο το δικο σου για το τελευταιο χρονο (χλωμο)

Ισως να υπαρχει και αλλος συνδιασμος που δεν μου ερχεται τωρα.

Το ρολοι της εφορια καταλαβαινει ολοκληρα ετη και οχι μισα , δηλαδη μετα τα 25 συμπληρωμενα ειναι τα 26 συμπληρωμενα.
Το ακριβες κατα κεφαλην θα το βγαλει το συστημα μετεγγραφων σε λινκ με την εφορια την ωρα της αιτησεις και θα στο πει οταν δωσεις τ αζητουμενα ΑΦΜ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το προσπάθησα αυτό αλλα ακρη δεν έβγαλα με τις γραμματείες , και ειναι αρκετα τα εργαστήρια...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν κάποιος γνωρίζει ας μας διαφωτίσει :)

Τα πανεπιστημια αναγνωριζουν μονο περασμενα σε εξεταστικη μαθηματα οχι απλη παρακαλουθηση. Δεν μπορεις να δωσεις εξετασεις στην σχολη προελευσης γιατι θα εισαι διαγραμενη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα,

Εγώ που θέλω μεταγραφή για το τμήμα αγωγής και φροντίδας το οποίο έχει λίγα εργαστήρια. Σε κάθε εξάμηνο έχει διαφορετικά εργαστήρια. Εμένα μου είπαν μπορούν να αναπληρώσουν πχ μαζί με τα εργαστήρια του δεύτερου εξαμήνου να παρακολουθείς και του πρώτου

Ζωη να το παρουμε λογικα , οταν τρεχει το 2ο εξαμηνο το πρωτο δεν υπαρχει εχει σταματησει.
Ο συνδυασμος μπορει να ειναι , παρακολουθω ενα απο τα μονα εξαμηνα (χειμερινα) 3ο ,5ο, 7ο και ταυτοχρονα το 1ο
 
Τελευταία επεξεργασία:

fay01

Νεοφερμένος

Η fay01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Εδω ειναι η ρηση του νομου

ζ) Ως «κατά κεφαλήν εισόδημα» νοείται το υψηλότερο μεταξύ του ατομικού εισοδήματος και του κατά κεφαλήν οικογενειακού εισοδήματος. Εφόσον ο αιτών τη μετεγγραφή ή μετακίνηση είναι άνω των 25 ετών, άγαμος και διαθέτει ατομικό εισόδημα, λαμβάνεται υπόψη μόνο το ατομικό του εισόδημα.

Ειναι αρκετα θολη για να βγαλεις ακριβες συμπερασμα.

Υποθεση 1

Εστω το εισοδημα σου ειναι ανωτερο απο το κατα κεφαλην οικογενειακο.
Λαμβανουν υπ οψιν μονο το δικο σου εισοδημα για τα 2 χρονια και το οικογενειακο για τον χρονο πριν.

Υποθεση 2

Εστω το εισοδημα σου ειναι κατωτερο απο το κατα κεφαλην οικογενειακο.
Δεν λαμβανουν υπ οψιν καθολου το δικο σου εισοδημα μονο το οικογενειακο

Υποθεση3
Λαμβανουν υπ οψιν μονο το δικο σου εισοδημα για τα δυο χρονια και 0 για τον τριτο.

Υποθεση 4
Λαμβανουν μονο το δικο σου για το τελευταιο χρονο (χλωμο)

Ισως να υπαρχει και αλλος συνδιασμος που δεν μου ερχεται τωρα.

Το ρολοι της εφορια καταλαβαινει ολοκληρα ετη και οχι μισα , δηλαδη μετα τα 25 συμπληρωμενα ειναι τα 26 συμπληρωμενα.
Το ακριβες κατα κεφαλην θα το βγαλει το συστημα μετεγγραφων σε λινκ με την εφορια την ωρα της αιτησεις και θα στο πει οταν δωσεις τ αζητουμενα ΑΦΜ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Τα πανεπιστημια αναγνωριζουν μονο περασμενα σε εξεταστικη μαθηματα οχι απλη παρακαλουθηση. Δεν μπορεις να δωσεις εξετασεις στην σχολη προελευσης γιατι θα εισαι διαγραμενη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Ζωη να το παρουμε λογικα , οταν τρεχει το 2ο εξαμηνο το πρωτο δεν υπαρχει εχει σταματησει.
Ο συνδασμος μπορει να ειναι παρακολουθω ενα απο τα μονα εξαμηνα (χειμερινα) 3ο ,5ο, 7ο και ταυτοχρονα το 1ο
Στη σχολη που θα πάω όμως θα χάσω όλα τα εργαστήρια απο απουσίες, σωστα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,599 μηνύματα.
Στη σχολη που θα πάω όμως θα χάσω όλα τα εργαστήρια απο απουσίες, σωστα;

Οχι απαραιτητα , συνηθως τα εργαστηρια αργουν να αρχισουν, οταν θα βγουν οι μετεγγραφες θα εχεις χασει περιπου 1 ασκηση . Οι καθηγητες συνηθως επιτρεπουν στα μετεγραφομενα παιδια να συμμετεχουν πριν παρουν κωδικους και ΑΜ και στο τελος επαναλαμβανουν τις πρωτες ασκησεις. Οποτε ελπιζεις βασιμα.
Νομιζω οτι η σχολη σου ειναι θεωρητικη , εχει πολλα εργαστηρια?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χαχα ευχαριστώ αλλά και εσύ με βοηθάς γιατί δεν γνωρίζω καν από όλα αυτά 😂απλά είμαι κοντά στην Αθήνα για αυτό 🤣χαχα ναι όταν μπορείς πες μου

ΙΩΑΝΝΙΝΑ VS PADA

Αντιστοιχια εχουμε οπως και περυσι , κοφτης 2750 δεν χωραει , το μεγαλο φορτιο το παιρνει η πατρα ,πιστευω οτι η σχολη του παδα θα κλισει φετος στα 4,5 βια 5 μορια . Οποτε εχεις πολυ καλες πιθανοτητες με τα 5,5.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fay01

Νεοφερμένος

Η fay01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Οχι απαραιτητα , συνηθως τα εργαστηρια αργουν να αρχισουν, οταν θα βγουν οι μετεγγραφες θα εχεις χασει περιπου 1 ασκηση . Οι καθηγητες συνηθως επιτρεπουν στα μετεγραφομενα παιδια να συμμετεχουν πριν παρουν κωδικους και ΑΜ και στο τελος επαναλαμβανουν τις πρωτες ασκησεις. Οποτε ελπιζεις βασιμα.
Νομιζω οτι η σχολη σου ειναι θεωρητικη , εχει πολλα εργαστηρια?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



ΙΩΑΝΝΙΝΑ VS PADA

Αντιστοιχια εχουμε οπως και περυσι , κοφτης 2750 δεν χωραει , το μεγαλο φορτιο το παιρνει η πατρα ,πιστευω οτι η σχολη του παδα θα κλισει φετος στα 4,5 βια 5 μορια . Οποτε εχεις πολυ καλες πιθανοτητες με τα 5,5.
Εχει 3 εργαστήρια στη πολη που περασα και 4 εκει που θελω να παω. Τα 3 ειναι κοινα και στις δυο σχολες.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,599 μηνύματα.

fay01

Νεοφερμένος

Η fay01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 108 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,599 μηνύματα.

fay01

Νεοφερμένος

Η fay01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 108 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,599 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,599 μηνύματα.
Τα γιαννενα ειναι το ποιο φιλικο πανεπιστημιο για τους μετεγγραφομενους. Θα σε βοηθησουν. Βεβαια οι γιατροι ειναι καπως αλλα ενταξει θα τα καταφερεις.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top