Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Γιωργος15773

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος15773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Καλησπέρα! Φέτος περίπου πότε αναμένουμε να ανοίξει η πλατφόρμα των μετεγγραφών και επίσης πότε αναμένεται να βγουν τα αποτελέσματα; Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει κάποιο θέμα με τον COVID-19;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
Καλησπέρα! Φέτος περίπου πότε αναμένουμε να ανοίξει η πλατφόρμα των μετεγγραφών και επίσης πότε αναμένεται να βγουν τα αποτελέσματα; Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει κάποιο θέμα με τον COVID-19;
Αιτησεις 15-20 οκτωβριου ,αποτελεσματα ενα μηνα μετα.
Ο ιος τι θεμα να εχει? Αν καθυστερησουν θα πουν οτι φταιει ο ιος.
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Καλησπέρα μπορώ να κάνω μια ερώτηση? Στις μετεγγραφές για να βγει το κατά κεφαλήν εισόδημα προσθέτουμε τα εισοδήματα των τριών τελευταίων ετών και διαιρούμε με τον αριθμό των μελων της οικογένειας. Εάν ο ένας αδελφός δουλεύει περίπου ένα χρόνο και είναι κάτω των 25 θα υπολογιστεί και το δικό του εισόδημα?γιατί είδα ότι ζητείται μόνο το αφμ των γονιων
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
Καλησπέρα μπορώ να κάνω μια ερώτηση? Στις μετεγγραφές για να βγει το κατά κεφαλήν εισόδημα προσθέτουμε τα εισοδήματα των τριών τελευταίων ετών και διαιρούμε με τον αριθμό των μελων της οικογένειας. Εάν ο ένας αδελφός δουλεύει περίπου ένα χρόνο και είναι κάτω των 25 θα υπολογιστεί και το δικό του εισόδημα?γιατί είδα ότι ζητείται μόνο το αφμ των γονιων

Που ειδες οτι ζητειται μονο το ΑΦΜ των γονεων? αυτο ειναι σημαντικη πληροφορια.
Αν εχει κανει ο αδελφος φορολογικη δηλωση το 2020 ναι και του αδελφου , αν δεν εχει κανει δηλωση οχι.
Για το κατακεφαλην προσθετεις τα εισοδηματα πατερα ,μητερας, αδελφου απο τις δηλωσεις για τα 3 τελευταια ετη και διαιρεις με 3 x μέλη οικογενειας .
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Screenshot_20200928_215525_com.google.android.youtube.jpg


Κοίτα εδώ αν μπορείς να δεις ζητείται να βάλεις το αφμ των δύο γονιών αν δεν κάνω λάθος και σου βγάζει το εισόδημα και πόσα μόρια παίρνεις. Εμείς είμαστε πέντε στην οικογένεια.μονο ο πατέρας μου δουλεύει η μάνα μου και η αδελφή μου η οποία είναι κάτω των 25 όχι. Ο αδελφός μου και αυτός είναι κάτω των 25 αλλά εφόσον δουλεύει πιο λίγο από ένα χρόνο δεν έχει κάνει την φορολογική δήλωση του 19 που ζητάνε. Μήπως να το διαίρεση δια 4 και όχι δια 5?εσυ τι πιστεύεις
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
View attachment 71376

Κοίτα εδώ αν μπορείς να δεις ζητείται να βάλεις το αφμ των δύο γονιών αν δεν κάνω λάθος και σου βγάζει το εισόδημα και πόσα μόρια παίρνεις. Εμείς είμαστε πέντε στην οικογένεια.μονο ο πατέρας μου δουλεύει η μάνα μου και η αδελφή μου η οποία είναι κάτω των 25 όχι. Ο αδελφός μου και αυτός είναι κάτω των 25 αλλά εφόσον δουλεύει πιο λίγο από ένα χρόνο δεν έχει κάνει την φορολογική δήλωση του 19 που ζητάνε. Μήπως να το διαίρεση δια 4 και όχι δια 5?εσυ τι πιστεύεις
Ενταξει αυτο ειναι το περσινο που δεν ειθελαν το εισοδημα του αδελφου , φετος θα ειναι διαφορετικο.
Εφοσον ο αδελφος δεν εχει κανει δηλωση ποτε, τοτε εισοδηματα αυτου δεν υπολογιζονται.
Θα αθροιστουν τα εισοδηματα του πατερα , της μητερας ( ασχετα αν δεν εργαζεται ,μπορει να εχει τεκμηρια) για τα 3 χρονια και θα διαιρεθει με το 15 αν ο αδελφο σου ειναι δηλωμενος προστατευομενος ή το 12 αν δεν ειναι.
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Συγνώμη μπορώ να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Είδα τα εισοδήματα του πατέρα μου των τριών τελευταίων ετών και τελικά και ο αδελφός μου έχει κάνει δύο δηλώσεις του 18 και 19. Για το 2017 δεν έχει κάνει. Δηλαδή τώρα πως θα τα υπολογίσω? Θα προσθέσω τα 3 του πατέρα μου και τα δύο του αδελφού και θα τα κάνω δια 5?και μετά δια 5 παλι δηλαδή τα μέλη που είμαστε στην οικογένεια?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
Θα παρεις τα εκκαθαριστικα των δηλωσεων εισοδηματων 17,18,19 των γονιων σου, θα προσθεσεις οτι ποσα βρεις στην γραμμη οπως φαινεται παρακατω.
Πατερας Μητερα
1601325380686.png


Μετα θα παρεις του αδελφου και θα κανεις το ιδιο για τα δυο χρονια 18,19

Τα δυο ποσα γονεων και αδελφου θα τα προσθεσεις και οτι βρεις θα το διαιρεσεις με το 15 (3χρονια x 5 ατομα ) .
Πιστευω οτι οταν δεν εργαζοταν ο αδελφο σου να τον δηλωσε προστατευομενο.

Ο αριθμος παιδιων που ειναι δηλωμενα φαινεται στον κωδικο 003 , στον πινακα ,στο κεντρο του εκκαθαριστικου.

Αυτος ειναι ο χονδρικος τροπος υπολογισμου, αν το κατακεφαλην ειναι στα ορια 3000,6000,9000,12000 θα πρεπει να υπολογισουμε με τον αναλυτικο του φεκ μην τυχων και μας γελασουν τα δεκαδικα.

Τα μορια μετεγγραφη σου ειναι οτι βγαλεις απο το κατα κεφαλην + 2,5 απο τριτεκνια
 
Τελευταία επεξεργασία:

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
Τι εγινε , εβαλες καρδουλσ. σου βγηκε καλο το κατα κεφαλην?
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Χαχα να σου πω ακόμα μπέρδεμα 😂νταξει βρήκα τα εισοδήματα και όλα αυτά. Αλλά το 2017 πχ ο πατέρας μου τον είχε ως προστατευομενο εκεί που μου είπες στο 003. Αλλά το 2018 κ το 19 όχι. Έλεγε 2.απλα δεν έχω καταλάβει αυτό δηλαδή να προσθέσω και τα 5 και μετά να το κάνω δια 15..?η μήπως να τα προσθέσω να τα κάνω δια 5 και μετά δια πόσοι είμαστε 😂τότε από τα 6,5 πάω μάλλον στα 5,5 μόρια.. Και θέλω να πάρω την μεταγραφή από τα Ιωάννινα στο παδα στο τμήμα αγωγής και φροντίδας αλλιώς δεν ξέρω τι θα κάνω. Ευχαριστώ όμως που με βοηθάς
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
Χαχα να σου πω ακόμα μπέρδεμα 😂νταξει βρήκα τα εισοδήματα και όλα αυτά. Αλλά το 2017 πχ ο πατέρας μου τον είχε ως προστατευομενο εκεί που μου είπες στο 003. Αλλά το 2018 κ το 19 όχι. Έλεγε 2.απλα δεν έχω καταλάβει αυτό δηλαδή να προσθέσω και τα 5 και μετά να το κάνω δια 15..?η μήπως να τα προσθέσω να τα κάνω δια 5 και μετά δια πόσοι είμαστε 😂τότε από τα 6,5 πάω μάλλον στα 5,5 μόρια.. Και θέλω να πάρω την μεταγραφή από τα Ιωάννινα στο παδα στο τμήμα αγωγής και φροντίδας αλλιώς δεν ξέρω τι θα κάνω. Ευχαριστώ όμως που με βοηθάς

Σωστα δηλωσε ο πατερα σου. Πριν σου απαντησω για πες εκει στην στηλη συζυγου ( της μητερας σου) εχει ποσα ή ειναι μηδεν?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
Σε όλα είχε μηδέν ναι

Ωραια, προσθεσε τα 3 ποσα του μπαμπα και τα 2 ποσα του αδελφου. Οτι βρεις το διαιρεις με το 15.
Αν σωνει και καλα σε ηρεμει να κανεις 2 διαιρεσεις , τοτε διαρεσε μια φορα με το 3 ( 3 χρονια) και οτι βρεις με το 5 ( 5 ατομα) . το ιδιο θα βρεις. Αυτα παθαινεις αμα δεν γουσταρεις τα μαθηματικα, ευτυχώς τα παιδακια δεν θελουν μαθηματικα. Και πες μου τα τελικα σου μορια με την τριτεκνια μαζι να σου πω αν μπαινεις παδα.
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Χαχα μαθηματικά το χειρότερο μου 😊κοίτα βγαίνει τελικό ποσό 6550,74 άρα παίρνω 3 από τα οικονομικά κριτήρια νομίζω και 2,5 από τριτεκνια άρα 5,5.. Πριν πχ που δεν υπολόγιζα του αδελφού έβγαινε 6,5.. Πραγματικα δεν θέλω να πάω Γιάννενα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
Χαχα μαθηματικά το χειρότερο μου 😊κοίτα βγαίνει τελικό ποσό 6550,74 άρα παίρνω 3 από τα οικονομικά κριτήρια νομίζω και 2,5 από τριτεκνια άρα 5,5.. Πριν πχ που δεν υπολόγιζα του αδελφού έβγαινε 6,5.. Πραγματικα δεν θέλω να πάω Γιάννενα

Δεν πειραζει για τα math, εισαι γλυκος ανθρωπος και τα παιδακια θα περασουν καλα. Εσυ χανεις, τα γιαννενα ειναι πανεμορφα. Βεβαια και τα πλυμενα t sirt απο την μαμα εχουν και αυτα την χαρη τους , και την εχετε και αφραγκη.
Θα κανω μια μελετη για παδα και θα σου απαντησω το βραδυ τωρα παω να κοιμηθω γιατι ειναι ξενυχτης.
Υποθετω τα 2750 μορια ειναι οκ δεν εχω δει ακομα βασεις.
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Χαχα ευχαριστώ αλλά και εσύ με βοηθάς γιατί δεν γνωρίζω καν από όλα αυτά 😂απλά είμαι κοντά στην Αθήνα για αυτό 🤣χαχα ναι όταν μπορείς πες μου
 

natalix

Νεοφερμένος

Η natalix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Επειδή έχω μπερδευτεί. Για το εισοδηματικό κριτήριο μετράνε τα 3 τελευταία χρόνια αθροιστικα / τα μέλη της οικογένειας;
Επίσης κάποιος που είναι 25μισό και κάνει χωριστή δήλωση από τους γονείς του εδώ και 2 χρόνια και δεν θεωρείται και προστατευόμενο μέλος καθώς δεν είναι φοιτητής θα μετρήσει το εισόδημα του στην υπόλοιπη οικογένεια;;
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Και εγώ είχα μπερδευτεί αλλά όπως μου είπε ο γιαννης_00.για να βρεις το κατά κεφαλήν εισόδημα προσθέτεις όλα τα εισοδήματα των μελών της οικογένειας σου το κάνεις δια 3 και μετά ανάλογα πόσα άτομα είστε στην οικογένεια. Νομίζω αν εσύ ή ίδια είσαι άνω των 25 και έχεις εισόδημα μετράει μόνο το δικό σου
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top