Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Μα το ΕΠΑΛ το τελείωσες, τι να τελειώσεις ΕΠΑΛ;

Στην σχολή δηλώνεις μαθήματα από τι θυμάμαι όχι εξάμηνα. Μπορείς δηλαδή να είσαι Β εξάμηνο και να δηλώσεις μαθήματα του Α μόνο.

Στα εργαστήρια ήταν μόνο υποχρεωτική η παρακολούθηση.
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Ερώτηση : Για την μετεγγραφή μου θα χρειαστώ ΑΦΜ;
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Μα το ΕΠΑΛ το τελείωσες, τι να τελειώσεις ΕΠΑΛ;

Στην σχολή δηλώνεις μαθήματα από τι θυμάμαι όχι εξάμηνα. Μπορείς δηλαδή να είσαι Β εξάμηνο και να δηλώσεις μαθήματα του Α μόνο.

Στα εργαστήρια ήταν μόνο υποχρεωτική η παρακολούθηση.

Το ΕΠΑΛ δεν το χω τελειωσει ακομα, φετος θα παω Γ' ταξη μηχανολογων.
Το ΤΕΛ το τελειωσα ομως, τοτε τα παλια τα χρονια (πισω στο 1999), οποτε και εδωσα φετος πανελληνιες με αυτο το χαρτι. :)

Ειχα σκοπο να δωσω πανελληνιες του χρονου, απλα λογω κορωνοιου κ επειδη προεβλεπα οτι θα ζορισουν τα πραγματα απ του χρονου σχετικα με την εισαγωγη στην τριτοβαθμια (πραγμα το οποιο φαινεται να ισχυει τελικα), κάθισα στο lockdown και διαβασα, δινοντας φετος. Δεν περιμενα βεβαια οτι θα μπλεξει το πραγμα τοσο, με μετεγγραφες κλπ και υπολογιζα απλα να κανω αναστολη κατευθειαν, αλλα τελικα λογαριαζα χωρις τον ξενοδοχο που λενε..
Εν πασει περιπτωσει, αν τα πραγματα ειναι οπως τα λες, τοτε δηλαδη αν δηλωσεις τα μαθηματα του Α εξαμηνου, ειναι σαν να πηγαινεις ξανα Α εξαμηνο κ ας το χεις χασει ηδη μια φορα, οποτε μακαρι να ειναι ετσι.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Για μένα ΤΕΛ,TEE και ΕΠΑΛ είναι το ίδιο στην ουσία καθώς αν δεν κάνω λάθος το απολυτήριο είναι ισότιμο.

Εν πασει περιπτωσει, αν τα πραγματα ειναι οπως τα λες, τοτε δηλαδη αν δηλωσεις τα μαθηματα του Α εξαμηνου, ειναι σαν να πηγαινεις ξανα Α εξαμηνο κ ας το χεις χασει ηδη μια φορα, οποτε μακαρι να ειναι ετσι.


Ετσι είναι αλλά δεν ξέρω αν ισχύει το N+2 ως μέγιστος χρόνος ολοκλήρωσης σπουδών.Δηλαδή αν γράφτηκες φέτος και ξεκινήσεις του χρόνου θα έχεις άλλα 5 χρόνια εκτός εαν έχεις δικαίωμα αναβολής για φέτος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως η εκάστοτε κυβέρνηση θέλει να παίζει με τα ονόματα...ακόμα και το Ενιαίο Λύκειο το μετονόμασε σε Γενικό Λύκειο.....μήπως θα πρέπει να ξαναπάω σχολείο ; :laugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αναστολη θα κανω επειδη δε θα παω φετος στη σχολη, μιας και πρεπει να τελειωσω το ΕΠΑΛ που λεγαμε.
Οποτε θελω να κανω αναστολη για να μη χασω τζαμπα 2 εξαμηνα και με κυνηγανε τα μαθηματα μετα. Ετσι αφου θα παω του χρονου τον Οκτωβρη στη σχολη, να ξεκινησω απ την αρχη.
Ειχα την εντυπωση πως οταν χασεις το εξαμηνο, οτι δε θεωρειται πως το παρακολουθησες επιτυχως, οποτε μιας και δεν το περασες, ξαναγραφεσαι στο ιδιο εξαμηνο. Δεν υπαρχει σαν δυνατοτητα δηλαδη να ξαναγραφτω στο πρωτο εξαμηνο? Πρεπει σωνει και καλα να γραφτω στο δευτερο μετα και να γινει αυτο που αναφερεις παραπανω για οσα χρονια θα σπουδαζω?

Θα εχει αυτο καποια επιπτωση στις σπουδες μου? Δηλαδη αν ειμαι γραμμενος στο Β' εξαμηνο αλλα στην ουσια παρακολουθω το Α, δε θα με ψαχνουν μετα στις λιστες του Β' εξαμηνου? Δε θα μου βαζουν απουσιες εκει? Ετσι οπως το αντιλαμβανομαι δηλαδη, θα ειναι σαν να χανεις καθε φορα και απο ενα εξαμηνο, οποτε θα φαινεσαι συνεχεια οτι χρωστας μαθηματα και χανεις εξαμηνο παρα εξαμηνο?

Αυτό που σου είπα παραπάνω (και το οποίο τελικά δεν σε αφορά καθώς εγώ όταν σου απάντησα είχα ξεχάσει ότι θέλεις να ολοκληρώσεις τη φοίτησή σου στο ΕΠΑΛ) είναι το εξής:
Είναι γνωστό ότι οι φοιτητές πρέπει να ανανεώνουν κάθε εξάμηνο την εγγραφή τους μέσω της ηλεκτρονικής Γραμματείας του Τμήματός τους.
Ας πάρουμε μια περίπτωση που κάποιος έκανε εγγραφή σε ένα Τμήμα στο οποίο μπήκε το 2020 και τελικά δεν το παρακολούθησε για τους δικούς του λόγους. Τον επόμενο χρόνο 2021 λοιπόν αποφασίζει ότι θέλει τελικά να το παρακολουθήσει.
Σ΄αυτήν την περίπτωση τον Σεπτέμβριο του 2021 τυπικά θα βρίσκεται στο 3ο εξάμηνο ενώ ουσιαστικά θα βρίσκεται στο Α΄(καθώς τα ακαδημαϊκά εξάμηνα τρέχουν ασχέτως με το αν παρακολουθεί ή όχι ο φοιτητής (μπορεί δηλ ένας φοιτητής να βρίσκεται πχ στο ΣΤ΄εξάμηνο και να μην έχει παρακολουθήσει ακόμα το Α΄).
Εκτός βέβαια αν κάνεις αναστολή σπουδών, κατά τη διάρκεια της οποίας παγώνει ο χρόνος και όταν επιστρέψεις ξεκινάς από το σημείο το οποίο σταμάτησες.
Κατά την ανανέωση εγγραφής, δηλώνεις: α) τα μαθήματα του εξαμήνου που επιθυμείς να παρακολουθήσεις και να εξεταστείς και β) τα συγγράμματα που επιλέγεις (μέσω της υπηρεσίας του Εύδοξου) και τα οποία αντιστοιχούν στα μαθήματα που δήλωσες.
Στο παραπάνω παράδειγμα ο φοιτητής που αποφάσισε να παρακολουθήσει, παρόλο που τυπικά βρίσκεται στο Γ΄εξάμηνο μπορεί να συμπεριλάβει στη δήλωση μαθημάτων, μαθήματα και συγγράμματα του Α΄εξαμήνου.
Στα δικά σου τώρα:
Μέχρι να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες των μετεγγραφών, μέχρι να σας καλέσουν από τις Σχολές να καταθέσετε τα δικαιολογητικά, μέχρι να τα ελέγξουν και μέχρι τελικά να οριστούν οι ημερομηνίες για να κάνετε την εγγραφή σας και να αρχίσετε να παρακολουθείτε, μπορεί να έχουμε αλλάξει χρόνο! Αυτό σημαίνει "χάνουμε το εξάμηνο". Ουσιαστικά το χάνεις, τυπικά όμως δεν το χάνεις επειδή ποτέ ο δημόσιος μηχανισμός δεν αναλαμβάνει την ευθύνη ότι αυτό συνέβη εξαιτίας της καθυστέρησης των διαδικασιών.
Σ΄αυτήν την περίπτωση οι φοιτητές προσπαθούν να παρακολουθήσουν ο,τι προλαβαίνουν, δικτυώνονται με τους συμφοιτητές τους που παρακολούθησαν από την αρχή να τους δώσουν σημειώσεις, δίνουν (αν προλάβουν) κάποια μαθήματα τον Φεβρουάριο και διαβάζουν το καλοκαίρι μήπως καταφέρουν να περάσουν κάποια στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου.΄Οσα δεν περάσουν μένουν για τα επόμενα εξάμηνα.
Το άσχημο είναι ότι ο μετεγγραφόμενος δεν μπορεί να κάνει αναστολή σπουδών για το Α΄εξάμηνο αφού η διαδικασία αυτή γίνεται πάντα πριν από την την έναρξη του ακαδημαϊκού εξαμήνου για το οποίο ζητείται η αναστολή. Δεν ξέρω αν η επίκληση σοβαρών και εξαιρετικών λόγων δίνει το πράσινο φως στον ενδιαφερόμενο φοιτητή να την ζητήσει εκπρόθεσμα.
Τη στιγμή που εμπλέκεται η φοίτησή σου στο ΕΠΑΛ, πολύ καλά θα κάνεις και θα ζητήσεις αναστολή σπουδών για το Β΄εξάμηνο και θα σου συνιστούσα να εξαντλήσεις τις πιθανότητες ώστε να καταφέρεις να κάνεις και για το Α΄ εξάμηνο καθώς έχεις να σκεφτείς και τα επικαλυπτόμενα διαστήματα της ταυτόχρονης φοίτησης που έχουμε πει.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Πάντως αφού έχει τελειώσει το ΤΕΛ γιατί θέλει να τελειώσει και το ΕΠΑΛ ; Πολύ Περίεργο ! Το ίδιο σχολείο δεν είναι ; Μήπως θα πρέπει να ξαναπάω Λύκειο καθώς το Ενιαίο μετονομάστηκε σε Γενικό ;

Σε ορισμένα Πανεπιστήμια αν δεν περάσει κάποια μαθήματα μπορεί να μην έχει δικαίωμα αναστολής σπουδών πχ στο ΕΑΠ θα πρέπει να έχεις περάσει 1 ΘΕ τουλάχιστον.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως αφού έχει τελειώσει το ΤΕΛ γιατί θέλει να τελειώσει και το ΕΠΑΛ ; Πολύ Περίεργο ! Το ίδιο σχολείο δεν είναι ; Μήπως θα πρέπει να ξαναπάω Λύκειο καθώς το Ενιαίο μετονομάστηκε σε Γενικό ;

Σε ορισμένα Πανεπιστήμια αν δεν περάσει κάποια μαθήματα μπορεί να μην έχει δικαίωμα αναστολής σπουδών πχ στο ΕΑΠ θα πρέπει να έχεις περάσει 1 ΘΕ τουλάχιστον.

Επειδή μπορεί να θέλει να παρακολουθήσει μόνο τα μαθήματα ειδικότητας των Β΄και Γ΄τάξεων του ΕΠΑΛ διαφορετικού Τομέα από αυτόν που παρακολούθησε στο ΤΕΛ.
Δεν ξέρω τι γίνεται στο ΕΑΠ πάντως στα Πανεπιστήμια μπορείς να ζητήσεις αναστολή σπουδών αμέσως μόλις κάνεις την εγγραφή σου στο Α΄εξάμηνο.
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
[Καλησπέρα και εγώ στα Ιωάννινα!!
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι γίνεται στο ΕΑΠ πάντως στα Πανεπιστήμια μπορείς να ζητήσεις αναστολή σπουδών αμέσως μόλις κάνεις την εγγραφή σου στο Α΄εξάμηνο.

Τι νομίζεις ότι σημαίνει η λέξη ΕΑΠ ; Η λέξη ΕΑΠ είναι συντομογραφία. Ε.Α.Π = Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο.

Ετσι όπως το λές δίνεις την εντύπωση πως δεν το ξέρεις πως το ΕΑΠ είναι Πανεπιστήμιο.Είναι όπως λέμε ΠΑ.ΠΕΙ = Πανεπιστήμιο Πειραιά.


Τέσπα,δεν ξέρω πολλούς που πηγαίνουν σχολείο στα 40 ! .

Επιπλέον έχει εισαχθεί σε Πανεπιστήμιο που τον ενδιαφέρει οπότε γιατί να ξαναπάει !

Αν και είναι περίεργο,αν πιστεύει πως θα τον ωφελήσει μια άλλη ειδικότητα επιπέδου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην Αγορά Εργασίας και δεν ξαναπαρακολουθεί την ίδια εντάξει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

anna m

Νεοφερμένος

Η anna m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
φέτος θα παω 2ο ετοσ και θα κανω αίτηση για μετεγγραφή και θα ηθελα να μαθω αν η πιθανότητες να παρω μειώνονται λογο του οτι ειμαι 2ο ετος,οι θεσεις δινονται απο κοινου για 1ετοις και 2ετοις?
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Που πιστευετε οτι θα κυμανθει η βαση μετεγγραφης εργοθεραπειας αθηνας?
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
ΠΕΡΣΥ είχε κυμανθεί στα 0 μορια. φετος με 3 μόρια πιστεύετε είμαι μέσα;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι νομίζεις ότι σημαίνει η λέξη ΕΑΠ ; Η λέξη ΕΑΠ είναι συντομογραφία. Ε.Α.Π = Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο.

Ετσι όπως το λές δίνεις την εντύπωση πως δεν το ξέρεις πως το ΕΑΠ είναι Πανεπιστήμιο.Είναι όπως λέμε ΠΑ.ΠΕΙ = Πανεπιστήμιο Πειραιά.

Το θέμα μας ήταν για την αναστολή σπουδών;΄Ηταν!
Είπες ότι : "Σε ορισμένα Πανεπιστήμια αν δεν περάσει κάποια μαθήματα μπορεί να μην έχει δικαίωμα αναστολής σπουδών πχ στο ΕΑΠ θα πρέπει να έχεις περάσει 1 ΘΕ τουλάχιστον"; Το είπες!
Και εγώ τι σου απάντησα; "΄Οτι δεν ξέρω τι γίνεται στο ΕΑΠ (σχετικά με την αναστολή σπουδών) πάντως στα (άλλα) Πανεπιστήμια μπορείς να ζητήσεις αναστολή σπουδών αμέσως μόλις κάνεις την εγγραφή σου στο Α΄εξάμηνο."
Σε ενόχλησε η απουσία των διευκρινιστικών λέξεων;
Είμαι άραγε τόσο ασαφής στον γραπτό μου λόγο;
Σοβαρά τώρα πιστεύεις ότι δεν ξέρω ότι το Ε.Α.Π. είναι Πανεπιστήμιο και μου εξηγείς τι σημαίνουν τα αρκτικόλεξα Ε.Α.Π. και ΠΑ.ΠΕΙ.;
Δεν έχω δώσει ποτέ στοιχεία για τις σπουδές μου στο φόρουμ εκ πεποιθήσεως αλλά νομίζω ότι από όσα έχω γράψει μέχρι τώρα μάλλον βγαίνει το συμπέρασμα ότι ξέρω κάτι παραπάνω από αυτά!
Πρόσεχε λίγο τι λες και πώς το λες!
Την καλησπέρα μου!
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Αυτό που σου είπα παραπάνω (και το οποίο τελικά δεν σε αφορά καθώς εγώ όταν σου απάντησα είχα ξεχάσει ότι θέλεις να ολοκληρώσεις τη φοίτησή σου στο ΕΠΑΛ) είναι το εξής:
Είναι γνωστό ότι οι φοιτητές πρέπει να ανανεώνουν κάθε εξάμηνο την εγγραφή τους μέσω της ηλεκτρονικής Γραμματείας του Τμήματός τους.
Ας πάρουμε μια περίπτωση που κάποιος έκανε εγγραφή σε ένα Τμήμα στο οποίο μπήκε το 2020 και τελικά δεν το παρακολούθησε για τους δικούς του λόγους. Τον επόμενο χρόνο 2021 λοιπόν αποφασίζει ότι θέλει τελικά να το παρακολουθήσει.
Σ΄αυτήν την περίπτωση τον Σεπτέμβριο του 2021 τυπικά θα βρίσκεται στο 3ο εξάμηνο ενώ ουσιαστικά θα βρίσκεται στο Α΄(καθώς τα ακαδημαϊκά εξάμηνα τρέχουν ασχέτως με το αν παρακολουθεί ή όχι ο φοιτητής (μπορεί δηλ ένας φοιτητής να βρίσκεται πχ στο ΣΤ΄εξάμηνο και να μην έχει παρακολουθήσει ακόμα το Α΄).
Εκτός βέβαια αν κάνεις αναστολή σπουδών, κατά τη διάρκεια της οποίας παγώνει ο χρόνος και όταν επιστρέψεις ξεκινάς από το σημείο το οποίο σταμάτησες.
Κατά την ανανέωση εγγραφής, δηλώνεις: α) τα μαθήματα του εξαμήνου που επιθυμείς να παρακολουθήσεις και να εξεταστείς και β) τα συγγράμματα που επιλέγεις (μέσω της υπηρεσίας του Εύδοξου) και τα οποία αντιστοιχούν στα μαθήματα που δήλωσες.
Στο παραπάνω παράδειγμα ο φοιτητής που αποφάσισε να παρακολουθήσει, παρόλο που τυπικά βρίσκεται στο Γ΄εξάμηνο μπορεί να συμπεριλάβει στη δήλωση μαθημάτων, μαθήματα και συγγράμματα του Α΄εξαμήνου.
Στα δικά σου τώρα:
Μέχρι να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες των μετεγγραφών, μέχρι να σας καλέσουν από τις Σχολές να καταθέσετε τα δικαιολογητικά, μέχρι να τα ελέγξουν και μέχρι τελικά να οριστούν οι ημερομηνίες για να κάνετε την εγγραφή σας και να αρχίσετε να παρακολουθείτε, μπορεί να έχουμε αλλάξει χρόνο! Αυτό σημαίνει "χάνουμε το εξάμηνο". Ουσιαστικά το χάνεις, τυπικά όμως δεν το χάνεις επειδή ποτέ ο δημόσιος μηχανισμός δεν αναλαμβάνει την ευθύνη ότι αυτό συνέβη εξαιτίας της καθυστέρησης των διαδικασιών.
Σ΄αυτήν την περίπτωση οι φοιτητές προσπαθούν να παρακολουθήσουν ο,τι προλαβαίνουν, δικτυώνονται με τους συμφοιτητές τους που παρακολούθησαν από την αρχή να τους δώσουν σημειώσεις, δίνουν (αν προλάβουν) κάποια μαθήματα τον Φεβρουάριο και διαβάζουν το καλοκαίρι μήπως καταφέρουν να περάσουν κάποια στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου.΄Οσα δεν περάσουν μένουν για τα επόμενα εξάμηνα.
Το άσχημο είναι ότι ο μετεγγραφόμενος δεν μπορεί να κάνει αναστολή σπουδών για το Α΄εξάμηνο αφού η διαδικασία αυτή γίνεται πάντα πριν από την την έναρξη του ακαδημαϊκού εξαμήνου για το οποίο ζητείται η αναστολή. Δεν ξέρω αν η επίκληση σοβαρών και εξαιρετικών λόγων δίνει το πράσινο φως στον ενδιαφερόμενο φοιτητή να την ζητήσει εκπρόθεσμα.
Τη στιγμή που εμπλέκεται η φοίτησή σου στο ΕΠΑΛ, πολύ καλά θα κάνεις και θα ζητήσεις αναστολή σπουδών για το Β΄εξάμηνο και θα σου συνιστούσα να εξαντλήσεις τις πιθανότητες ώστε να καταφέρεις να κάνεις και για το Α΄ εξάμηνο καθώς έχεις να σκεφτείς και τα επικαλυπτόμενα διαστήματα της ταυτόχρονης φοίτησης που έχουμε πει.

Αγαπητη Λενω, δεν εχω λόγια για το χρόνο που αφιερώσες να μου αναλύσεις σε βάθος τα πάντα! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! :flowers:

Αυτο που με προβληματιζει τωρα εντονα, ειναι η τελευταια σου φραση σχετικα με τα επικαλυπτομενα διαστηματα ταυτοχρονης φοιτησης, οποτε οντως αυτο το κομματι θελει σκεψη..

Εχω μια απορια μονο, σχετικα με την αναστολη φοιτησης. Διαβασα στο παρακατω αρθρο το εξης:

O/Η πρωτοετής φοιτητής/τρια υποβάλλει αίτηση διακοπής φοίτησης εφόσον έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία αρχικής εγγραφής. Δεν έχει δικαίωμα υποβολής αίτησης διακοπής φοίτησης, εάν έχει ήδη λάβει βεβαίωση σπουδών για το Α” εξάμηνο.

Πηγή: Foititikanea.gr

Βεβαιωση σπουδων για το Α' εξαμηνο παιρνεις οταν εχεις περασει τα μαθηματα του εξαμηνου αυτου ή οταν απλως εχεις γραφτει και περασει το χρονικο διαστημα του εξαμηνου αυτου?
Διοτι αν ισχυει το πρωτο, τοτε δε θα μου δωσουν αναστολη!


Πάντως αφού έχει τελειώσει το ΤΕΛ γιατί θέλει να τελειώσει και το ΕΠΑΛ ; Πολύ Περίεργο ! Το ίδιο σχολείο δεν είναι ; Μήπως θα πρέπει να ξαναπάω Λύκειο καθώς το Ενιαίο μετονομάστηκε σε Γενικό ;

Καθολου περιεργο! Κατ' αρχας το ΤΕΛ ηταν τεχνικο επαγγελματικο λυκειο, με ισοτιμο απολυτηριο με του γενικου λυκειου, συν πτυχιο ειδικοτητας. Το ΤΕΕ ηταν τεχνικο επαγγελματικο εκπαιδευτηριο, δεν εδινε απολυτηριο λυκειου, δηλαδη ηταν μια υποβαθμιση του ΤΕΛ. Το ΕΠΑΛ στην ουσια ειναι η επαναφορα του ΤΕΛ, μιας και καταλαβαν οτι ειχαν κανει βλακεια και ειχαν μετατρεψει το ΤΕΛ σε σχεδον σχολες ΟΑΕΔ, τις λεγομενες ΤΕΣ.

Ασχετως με τα παραπανω ομως, καποιος που εχει τελειωσει το ΤΕΛ ή το ΕΠΑΛ σε μια συγκεκριμενη ειδικοτητα, παιρνει το απολυτηριο του και το πτυχιο του και μετα αν το επιθυμει, μπορει να γραφτει ξανα στη Β' ταξη και να παρακολουθησει μονο τα μαθηματα ειδικοτητας, σε μια διαφορετικη ειδικοτητα απ αυτην που ειχε.
Ετσι κ εγω, ενω εχω τελειωσει τον τομεα Ηλεκτρονικων στο ΤΕΛ, αποφασισα περυσι να παω στον τομεα Μηχανολογιας, μιας και παντα ηταν το χομπι μου και ηθελα να μαθω κατι παραπανω σχετικα με το αντικειμενο αυτο.

Οι πανελλαδικες ηρθαν στην πορεια, ηταν μια σκεψη η οποια γυρνουσε στο μυαλο μου για πολλα χρονια, μιας και δεν εδωσα τοτε που επρεπε, οποτε ας πουμε ηταν ενα ακομα απωθημενο. Ετσι λοιπον απ τη στιγμη που υπηρχε απλετος χρονος με το lockdown, ειπα να το εκμεταλλευτω οποτε καθησα και διαβασα 3 μηνες και εδωσα πανελληνιες φετος, πανω στα Ηλεκτρονικα-Υπολογιστες οπου ειναι και ο επαγγελματικος μου τομεας.

Ομως μιας και εφτασα το ΕΠΑΛ στα μισα και φετος θα παω στη Γ' ταξη, δε θα θελα να το παρατησω στη μεση, μιας και μου αρεσει οταν αρχιζω κατι να το τελειωνω κ επειδη θα μαθω πραγματα εκει, που δε θα χω την ευκαιρια να ξανασυναντησω.

Σε ορισμένα Πανεπιστήμια αν δεν περάσει κάποια μαθήματα μπορεί να μην έχει δικαίωμα αναστολής σπουδών πχ στο ΕΑΠ θα πρέπει να έχεις περάσει 1 ΘΕ τουλάχιστον.

Σχετικα με την αναστολη φοιτησης, ο νομος λεει ξεκαθαρα οτι οι πρωτοετεις μπορουν να αιτηθουν αναστολη κατα την εγγραφη τους στη σχολη, πριν παρουν μαθηματα, οποτε με αυτον τον τροπο παγωνεις τις σπουδες σου για οσο διαστημα χρειαστει. Επισης δε χρειαζεται να αναφερεις για πιο λογο το κανεις.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Σοβαρά τώρα πιστεύεις ότι δεν ξέρω ότι το Ε.Α.Π. είναι Πανεπιστήμιο και μου εξηγείς τι σημαίνουν τα αρκτικόλεξα Ε.Α.Π. και ΠΑ.ΠΕΙ.;
Δεν έχω δώσει ποτέ στοιχεία για τις σπουδές μου στο φόρουμ εκ πεποιθήσεως αλλά νομίζω ότι από όσα έχω γράψει μέχρι τώρα μάλλον βγαίνει το συμπέρασμα ότι ξέρω κάτι παραπάνω από αυτά!
Πρόσεχε λίγο τι λες και πώς το λες!
Την καλησπέρα μου!

Ευχαριστώ για την απάντηση και συγγνώμη για την παρεξήγηση.Ενοχλήθηκα λίγο γιατί έχω την εντύπωση πως κάποιοι νομίζουν πως είναι Κολλέγιο και όπως το έγραψες το αντιλήφθηκα λάθος.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω μια απορια μονο, σχετικα με την αναστολη φοιτησης. Διαβασα στο παρακατω αρθρο το εξης:
O/Η πρωτοετής φοιτητής/τρια υποβάλλει αίτηση διακοπής φοίτησης εφόσον έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία αρχικής εγγραφής. Δεν έχει δικαίωμα υποβολής αίτησης διακοπής φοίτησης, εάν έχει ήδη λάβει βεβαίωση σπουδών για το Α” εξάμηνο.
Βεβαιωση σπουδων για το Α' εξαμηνο παιρνεις οταν εχεις περασει τα μαθηματα του εξαμηνου αυτου ή οταν απλως εχεις γραφτει και περασει το χρονικο διαστημα του εξαμηνου αυτου?
Διοτι αν ισχυει το πρωτο, τοτε δε θα μου δωσουν αναστολη!

Η βεβαίωση σπουδών χορηγείται στους πρωτοετείς φοιτητές μετά την εγγραφή τους (αλλά και όποτε άλλοτε τη χρειαστούν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους) και αποδεικνύει τη φοιτητική τους ιδιότητα. Απαιτείται για αναβολή στράτευσης, για συνέχιση της ασφάλισής τους από τους γονείς τους κτλ.κτλ.
Ο φοιτητής κατά τη διάρκεια της αναστολής σπουδών, χάνει τη φοιτητική του ιδιότητα καθώς και όλες τις φοιτητικές παροχές (πάσο, σίτιση κτλ).
Πρέπει λοιπόν να μην έχει στην κατοχή του μία βεβαίωση που να αποδεικνύει ότι είναι φοιτητής ενώ κατά στη διάρκεια της αναστολής σπουδών δεν είναι.
Γι αυτό και εσύ αμέσως μετά την εγγραφή σου θα κάνεις την αίτηση για αναστολή σπουδών και απλά δεν θα παραλάβεις τη βεβαίωση σπουδών.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Γι αυτό και εσύ αμέσως μετά την εγγραφή σου θα κάνεις την αίτηση για αναστολή σπουδών και απλά δεν θα παραλάβεις τη βεβαίωση σπουδών.

Μα πως θα γινει αυτο, αφου πρεπει να παραμεινω ενεργος μεχρι να γινουν οι μετεγγραφες δεν ειπαμε?
Αρα αν δεν κανεις αναστολη φοιτησης απ την αρχη, δε μπορεις να παρεις μετα, πχ. πριν αρχισει το Β' εξαμηνο?
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Μα πως θα γινει αυτο, αφου πρεπει να παραμεινω ενεργος μεχρι να γινουν οι μετεγγραφες δεν ειπαμε?
Αρα αν δεν κανεις αναστολη φοιτησης απ την αρχη, δε μπορεις να παρεις μετα, πχ. πριν αρχισει το Β' εξαμηνο?

Λογικά θα μπορείς πριν αρχίσει το Β εξάμηνο. Αλλά για να είσαι σίγουρος ρώτα και την Γραμματεία της σχολής όταν θα πας να γραφτείς.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Λογικά θα μπορείς πριν αρχίσει το Β εξάμηνο. Αλλά για να είσαι σίγουρος ρώτα και την Γραμματεία της σχολής όταν θα πας να γραφτείς.

Αν θα γινουν ολα ηλεκτρονικα φετος, μαλλον δε θα παω καν εκει, εκτος κ αν χρειαστει. Πρεπει να προσκομισεις τιποτα εγγραφα αραγε? Πλεον παντως οι υπευθυνες δηλωσεις παιρνουν γνησιο υπογραφης ηλεκτρονικα, οποτε τις αποστελλεις και με email πια.
Οπως και να χει ομως, θα κανω κανα τηλεφωνημα και ελπιζω να βγαλω ακρη.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top