Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

mker

Νεοφερμένος

Η mker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν έχεις τη βάση μείον 2750 μόρια πιστεύω θα πας Θεσσαλονίκη Αλλα κριτήρια έχεις ; Πχ εισόδημα ;
Ναι εγραψα με το παλαιο σύστημα και ειμαι με 17424 μορια και με εβαλαν στην Πάτρα μωρεεε. Επίσης ειμαστε τριτεκνη οικογένεια και ειχαμε πολυ χαμηλο εισοδημα φετος οποτε μαζεύω πολλα μορια. Ασε που αυτο που με καιει πιο πολυ ειναι το οτι θα χασω το πρωτο εξάμηνο με την εξεταστική απο οτι μου ειπαν γιατι οι μετεγγραφες θελουν χρονο και το χημικο δεν ειναι απλο τμήμα. Θα εχω κενα τα οποια δεν ξερω πως θα καταφερω να αναπληρωσω
 

Xristosdimitra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristosdimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Ναι εγραψα με το παλαιο σύστημα και ειμαι με 17424 μορια και με εβαλαν στην Πάτρα μωρεεε. Επίσης ειμαστε τριτεκνη οικογένεια και ειχαμε πολυ χαμηλο εισοδημα φετος οποτε μαζεύω πολλα μορια. Ασε που αυτο που με καιει πιο πολυ ειναι το οτι θα χασω το πρωτο εξάμηνο με την εξεταστική απο οτι μου ειπαν γιατι οι μετεγγραφες θελουν χρονο και το χημικο δεν ειναι απλο τμήμα. Θα εχω κενα τα οποια δεν ξερω πως θα καταφερω να αναπληρωσω
Ε τότε θα πας σίγουρα επισης μπορεί το α εξάμηνο να γίνει εξ αποστασεως
 

mker

Νεοφερμένος

Η mker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ε τότε θα πας σίγουρα επισης μπορεί το α εξάμηνο να γίνει εξ αποστασεως
Σκεφτομουν αφου ειμαι κοντα στην Θεσσαλονίκη να παω μια βολτα να συνεννοηθώ μολις κανω την εγγραφή. Δεν εχει βγει και η εγκύκλιος ακομη και δεν ξερω ποσο θα διαρκεσουν οι μετεγγραφές βαση του ιου. Μηπως της κανουν πιο νωρις.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι βρε παιδια.
Στο εκκαθαριστικο κοιταμε εκει που γραφει φορολογητεο εισοδημα του υποχρεου και συζυγου και τα αθροιζουμε ή κοιταμε το εισοδημα επιβολης εισφορας και τα αθροιζουμε; 😁😁
Αν ξερει καποιος ας απαντησει 😂😂μην ξεχαστει το μνμ 😛😛
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι βρε παιδια.
Στο εκκαθαριστικο κοιταμε εκει που γραφει φορολογητεο εισοδημα του υποχρεου και συζυγου και τα αθροιζουμε ή κοιταμε το εισοδημα επιβολης εισφορας και τα αθροιζουμε; 😁😁
Στο εκκαθαριστικό κοιτάς εκεί στο Γ1 που λέει συνολικό φορολογητέο εισόδημα (προσθέτεις και των δύο γονέων σου το συνολικό εισόδημα, αν κάνεις ξεχωριστή ο ίδιος τότε μόνο το δικό σου)
 

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Πάντως είναι τελείως χαζομάρα να μην έχει βγει ακόμα η εγκύκλιος των μετεγγραφών.Διότι για να κάνω αίτηση μετακίνησης πρέπει να γραφτώ στη νέα μου σχολή .Αυτο σημαίνει ότι πρέπει να σκεφτώ σοβαρά αν θα γραφτώ στη νέα σχολή ή θα μείνω σε αυτή που πέρασα πέρυσι.Και αν πρέπει να κάνω απαραίτητα μετεγγραφή , πριν τη μετακίνηση?Εγώ έχω πέρασει εργοθεραπεά στο αιγάλεω με το νέο σύστημα.Μετεγγραφή όμως μπορώ να κάνω μόνο για πτολεμαίδα , η οποία σίγουρα θα γίνει δεκτή γιατί κανείς δεν τη θέλει,άρα χάνω τη μετακίνηση.Κανονικά θα έπρεπε να μπορώ να κάνω κατευθείαν αίτηση μετακίνησης χωρίς να μεσολαβεί η απόρριψη της μετεγγραφής σαν απαραίτητη προυποθεση
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Στο εκκαθαριστικό κοιτάς εκεί στο Γ1 που λέει συνολικό φορολογητέο εισόδημα (προσθέτεις και των δύο γονέων σου το συνολικό εισόδημα, αν κάνεις ξεχωριστή ο ίδιος τότε μόνο το δικό σου)
Στο Γ1 βλεπω πρωτα να γραφει "συνολικο δηλωθεν εισοδημα" το οποιο ειναι ιδιο με πιο κατω που αναφερει "φορολογητεο εισοδημα". Αυτο εννοεις απο οτι καταλαβα😁😁
Απλως εχω την απορια αν οντως κοιταμε τα ποσα που γραφει στο Γ1 ή αν κοιταμε αυτα του Γ2 για παραδειγμα εκει που λεει "συνολικο εισοδημα" και "εισοδημα επιβολης εισφορας " τα οποια αναγραφουν μεγαλυτερα ποσα απο αυτα του Γ1.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xristosdimitra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristosdimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Πάντως είναι τελείως χαζομάρα να μην έχει βγει ακόμα η εγκύκλιος των μετεγγραφών.Διότι για να κάνω αίτηση μετακίνησης πρέπει να γραφτώ στη νέα μου σχολή .Αυτο σημαίνει ότι πρέπει να σκεφτώ σοβαρά αν θα γραφτώ στη νέα σχολή ή θα μείνω σε αυτή που πέρασα πέρυσι.Και αν πρέπει να κάνω απαραίτητα μετεγγραφή , πριν τη μετακίνηση?Εγώ έχω πέρασει εργοθεραπεά στο αιγάλεω με το νέο σύστημα.Μετεγγραφή όμως μπορώ να κάνω μόνο για πτολεμαίδα , η οποία σίγουρα θα γίνει δεκτή γιατί κανείς δεν τη θέλει,άρα χάνω τη μετακίνηση.Κανονικά θα έπρεπε να μπορώ να κάνω κατευθείαν αίτηση μετακίνησης χωρίς να μεσολαβεί η απόρριψη της μετεγγραφής σαν απαραίτητη προυποθεση
Συμφωνώ μαζί σου πρέπει να κανεις πρώτα αίτηση μετεγγραφής να απορριφθεί και μετά να κανεις μετακίνηση .περυσι απ ότι είδα η εγκύκλιος μετεγγραφών βγήκε στις 11 Οκτωβρίου μετά γίνονται ενστάσεις και τ αποτελέσματα βγήκαν Νοέμβριο περίπου στις 14 δηλαδή τρέχα γύρευε
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο Γ1 βλεπω πρωτα να γραφει "συνολικο δηλωθεν εισοδημα" το οποιο ειναι ιδιο με πιο κατω που αναφερει "φορολογητεο εισοδημα". Αυτο εννοεις απο οτι καταλαβα😁😁
Απλως εχω την απορια αν οντως κοιταμε τα ποσα που γραφει στο Γ1 ή αν κοιταμε αυτα του Γ2 για παραδειγμα εκει που λεει "συνολικο εισοδημα" και "εισοδημα επιβολης εισφορας " τα οποια αναγραφουν μεγαλυτερα ποσα απο αυτα του Γ1.

 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο εκκαθαριστικό κοιτάς εκεί στο Γ1 που λέει συνολικό φορολογητέο εισόδημα (προσθέτεις και των δύο γονέων σου το συνολικό εισόδημα, αν κάνεις ξεχωριστή ο ίδιος τότε μόνο το δικό σου)

Εφόσον ο αιτών τη μετεγγραφή ή και τη μετακίνηση είναι άνω των 25 ετών, άγαμος και διαθέτει ατομικό εισόδημα, λαμβάνεται υπόψη μόνο το ατομικό του εισόδημα.

Οι εγγραφές των επιτυχόντων γίνονται μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Υπουργείου μέσα στον Σεπτέμβριο.
Εκεί, στην περίπτωση που έχουν εγγραφεί από προηγούμενο έτος σε Τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, θα δηλώνουν το Τμήμα στο οποίο είναι ήδη εγγεγραμμένοι και θα αιτούνται ταυτόχρονα τη διαγραφή τους, προκειμένου να ολοκληρωθεί η εγγραφή τους στο νέο Τμήμα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι ακομη (σορρυ αν πρηζω)
Ο ενας μου αδερφος που ειναι 24 κανει μονος του απο περσι φορολογικη δηλωση με μηδενικο εισοδημα . Οταν κανω διαιρεση το εισοδημα με τα μελη την οικογενειας (για να βρω το κατα κεφαλην) τον προσθετω και αυτον ή δεν θεωρειται μελος απο την στιγμη που κανει δικη του φορ.δηλ. με 0 εισοδημα;😁😁και παλι σορρυ για το πρηξιμο ή για το αν ειναι χαζες ερωτησεις😂😂
 

nikolsalp

Νεοφερμένος

Η nikolsalp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπερα , περασα Κτηνιατρικη Καρδιτσας απο εσπερινο, θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω μεταγγραφη σε τμημα ιδιου πεδιου οπως Οδοντιατρικη Αθηνων, η Φαρμακευτικη Αθηνων(που εχει μεινει κενη και η θεση). Θα ηθελα μια απαντηση αν καποιος γνωριζει, για να δω αν αξιζει να κανω εγγραφη στη σχολη η να κρατησω αυτη που ηδη σπουδαζω, ευχαριστω
 

Greg1900

Νεοφερμένος

Ο Greg1900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πολύ σωστά. Έτσι ακριβώς λεει και η εγκύκλιος. Ισχύουν τα ίδια κριτήρια (μόρια μετεγγραφής) και από τις θέσεις που μείνουν κενές από τις μετεγγραφές.

. Οι αιτήσεις μετακίνησης των φοιτητών των περ. α΄ και β΄ της παρ. 1: δύνανται να περιλαμβάνουν έως πέντε (5) Τμήματα του ίδιου επιστημονικού πεδίου με σειρά προτίμησης, και εντός δύο (2) το πολύ διαφορετικών Περιφερειακών Ενοτήτων. Τα Τμήματα, τα οποία δύναται να δηλώσει ο φοιτητής είναι αυτά τα οποία είχε δηλώσει κ, ικανοποιούνται μετά την ολοκλήρωση των μετεγγραφών σύμφωνα με το άρθρο 75 και εφόσον υπάρχουν κενές θέσεις στα Τμήματα τα οποία έχουν δηλωθεί από τον αιτούντα και αποκλειστικά έως την πλήρωση του ποσοστού της παρ. 1 του άρθρου 75,
Πολύ σωστά. Έτσι ακριβώς λεει και η εγκύκλιος. Ισχύουν τα ίδια κριτήρια (μόρια μετεγγραφής) και από τις θέσεις που μείνουν κενές από τις μετεγγραφές.

. Οι αιτήσεις μετακίνησης των φοιτητών των περ. α΄ και β΄ της παρ. 1: δύνανται να περιλαμβάνουν έως πέντε (5) Τμήματα του ίδιου επιστημονικού πεδίου με σειρά προτίμησης, και εντός δύο (2) το πολύ διαφορετικών Περιφερειακών Ενοτήτων. Τα Τμήματα, τα οποία δύναται να δηλώσει ο φοιτητής είναι αυτά τα οποία είχε δηλώσει κατά την υποβολή του μηχανογραφικού του δελτίου και για τα οποία συγκεντρώνει τα μόρια της βάσης εισαγωγής, ικανοποιούνται μετά την ολοκλήρωση των μετεγγραφών σύμφωνα με το άρθρο 75 και εφόσον υπάρχουν κενές θέσεις στα Τμήματα τα οποία έχουν δηλωθεί από τον αιτούντα και αποκλειστικά έως την πλήρωση του ποσοστού της παρ. 1 του άρθρου 75,
Για την μετακίνηση θα πρέπει να συγκεντρώνεις την βάση εισαγωγής δηλαδή με το όριο των 2750 μορίων που είναι για τις μεταγραφές;
Γιατί δεν το καταλαβαίνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Xristosdimitra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristosdimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Για την μετακίνηση θα πρέπει να συγκεντρώνεις την βάση εισαγωγής δηλαδή με το όριο των 2750 μορίων που είναι για τις μεταγραφές;
Γιατί δεν το καταλαβαίνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Για τη μετακίνηση θα πρέπει τη σχολή που θελεις να την έχεις δηλώσει στο μηχανογραφικό σου κσι να πιάνεις τη βάση της απλά
 

Nefh_

Νεοφερμένος

Η Nefh_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Έχω μια ερώτηση..Άκουσα πως γενικά η μεταγραφη βγαίνει σχετικά νωρίς σε κάποια τμήματα πχ πέρυσι μου είπαν ότι στην ιατρική είχαν βγει Νοέμβριο. Άμα δεν παω στην πόλη όπου πέρασα και περιμένω μεταγραφή χάνω το εξάμηνο ή και να πάω στην πόλη θα το χάσω έτσι κι αλλιώς;
 

Xristosdimitra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristosdimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Έχω μια ερώτηση..Άκουσα πως γενικά η μεταγραφη βγαίνει σχετικά νωρίς σε κάποια τμήματα πχ πέρυσι μου είπαν ότι στην ιατρική είχαν βγει Νοέμβριο. Άμα δεν παω στην πόλη όπου πέρασα και περιμένω μεταγραφή χάνω το εξάμηνο ή και να πάω στην πόλη θα το χάσω έτσι κι αλλιώς;
Πέρυσι ναι βγήκαν 14 Νοεμβρίου αν δεν έχεις εργαστήρια δεν έχεις πρόβλημα νομίζω .αλλα πρέπει να βγουν πρώτα οι μετεγγραφές για να είσαι σίγουρη
 

nikolsalp

Νεοφερμένος

Η nikolsalp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Για τη μετακίνηση θα πρέπει τη σχολή που θελεις να την έχεις δηλώσει στο μηχανογραφικό σου κσι να πιάνεις τη βάση της απλά
Τι ισχυει σε περιπτωσεις εσπερινων που καποιος θελει μετακινηση σε σχολη που η θεση εμεινε κενη;Παμε με βαση των ημερισιων η των εσπερινων γελ;
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Μετακινηση μεταξυ δημοφιλων σχολων ιδιως σε μεγαλες πολεις φανταζομαι δεν θα υφιστανται σωστα? Αφου οι θεσεις συμπληρωνονται απο τις μετεγγραφες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπερα , περασα Κτηνιατρικη Καρδιτσας απο εσπερινο, θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω μεταγγραφη σε τμημα ιδιου πεδιου οπως Οδοντιατρικη Αθηνων, η Φαρμακευτικη Αθηνων(που εχει μεινει κενη και η θεση). Θα ηθελα μια απαντηση αν καποιος γνωριζει, για να δω αν αξιζει να κανω εγγραφη στη σχολη η να κρατησω αυτη που ηδη σπουδαζω, ευχαριστω

Αυτες οι σχολες συμπληρωνουν οποτε συμφωνα με την υποθεση μου μαλλον δεν θα τα καταφερεις
 

nikolsalp

Νεοφερμένος

Η nikolsalp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μετακινηση μεταξυ δημοφιλων σχολων ιδιως σε μεγαλες πολεις φανταζομαι δεν θα υφιστανται σωστα? Αφου οι θεσεις συμπληρωνονται απο τις μετεγγραφες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Αυτες οι σχολες συμπληρωνουν οποτε συμφωνα με την υποθεση μου μαλλον δεν θα τα καταφερεις
Στη προκειμενη περιπτωση, εσπερινα γελ με το παλαιο συστημα εχουν κενη τη θεση της φαρμακευτικης, οποτε ξερουμε τι γινεται;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top