Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

tzina2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tzina2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εφόσον δεν υπάρχει αντίστοιχο Τμήμα ούτε στην περιοχή φοίτησης του αδελφού σου ούτε στην περιοχή μόνιμης κατοικίας των γονιών σου και εφόσον δεν έχετε πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας στην Πάτρα, η μόνη εναλλακτική που σου δίνει ο Νόμος είναι εσύ και ο αδελφός σου να μετεγγραφείτε από κοινού σε αντίστοιχα Τμήματα τα οποία εδρεύουν σε άλλη Περιφερειακή Ενότητα, πλην Αττικής και Θεσσαλονίκης.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν μπορει να αρνηθει ο δευτεροετης την μετεγραφη μεσω συστήματος και να συνεχίσει ο πρωτοετής?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν μπορει να αρνηθει ο δευτεροετης την μετεγραφη μεσω συστήματος και να συνεχίσει ο πρωτοετής?

Φαντάζομαι εννοείς την περίπτωση που ζητήσετε και οι δύο μετεγγραφή σε άλλη περιοχή.
Ο αδελφός σου του οποίου τα στοιχεία θα δηλώσεις υποχρεωτικά στην αίτηση μετεγγραφής σου, είναι απαραίτητο να μπει επίσης στην εφαρμογή και να υποβάλει αίτηση μετεγγραφής. Αν δεν το κάνει, η αίτησή σου θα θεωρηθεί άκυρη.

Υπάρχει και η περίπτωση, αν υπάρχει αντίστοιχο Τμήμα με το Τμήμα που φοιτά ο αδελφός σου, να κάνει αυτός αίτηση μετεγγραφής για την Ξάνθη για να είστε μαζί αλλά σ΄αυτήν την περίπτωση θα πρέπει εσύ να κάνεις δήλωση αποποίησης μετεγγραφής που σημαίνει πως θα δεσμευτείς ότι καθ΄όλη τη διάρκεια των σπουδών σου, δεν θα ζητήσεις μετεγγραφή από το Τμήμα εισαγωγής σου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Βλέπω πως αναφέρεται πολύ αυτή η λογική σχετικά με το που είχε κλείσει πέρυσι. Τι υποδηλώνει αυτό ακριβώς, σε σύγκριση με τα φετινά δεδομένα;

Χμμ , κοιτα τα υψηλόβαθμα τμήματα πχ ( νομική εκπα )θα έχουν περίπου ιδια βαση μετεγγραφής με τις προηγούμενες χρονιές.

Δηλαδη ενας με 4 μορια απο το ΔΠΘ ξερει οτι δε θα παρει μετεγγραφή για νομική εκπα αφού κανενας δε θα επηρεαστεί απο τον κόφτη των 2000κατι μορίων ούτε απο τις αντιστοιχίες ωστε να πέσει η βαση της μετεγγραφής :)
 

tzina2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tzina2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Φαντάζομαι εννοείς την περίπτωση που ζητήσετε και οι δύο μετεγγραφή σε άλλη περιοχή.
Ο αδελφός σου του οποίου τα στοιχεία θα δηλώσεις υποχρεωτικά στην αίτηση μετεγγραφής σου, είναι απαραίτητο να μπει επίσης στην εφαρμογή και να υποβάλει αίτηση μετεγγραφής. Αν δεν το κάνει, η αίτησή σου θα θεωρηθεί άκυρη.

Υπάρχει και η περίπτωση, αν υπάρχει αντίστοιχο Τμήμα με το Τμήμα που φοιτά ο αδελφός σου, να κάνει αυτός αίτηση μετεγγραφής για την Ξάνθη για να είστε μαζί αλλά σ΄αυτήν την περίπτωση θα πρέπει εσύ να κάνεις δήλωση αποποίησης μετεγγραφής που σημαίνει πως θα δεσμευτείς ότι καθ΄όλη τη διάρκεια των σπουδών σου, δεν θα ζητήσεις μετεγγραφή από το Τμήμα εισαγωγής σου.
Όχί μιλαω για την περιπτωση να παραμεινει ο ενας στα Γιαννενα ,αφου αρνηθει την μετεγγραφη και ο αλλος να παει Πατρα σαν τον πλησιεστερο τοπο κατοικιας των γονεων.Γινεται??
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχί μιλαω για την περιπτωση να παραμεινει ο ενας στα Γιαννενα ,αφου αρνηθει την μετεγγραφη και ο αλλος να παει Πατρα σαν τον πλησιεστερο τοπο κατοικιας των γονεων.Γινεται??

Ασφαλώς όχι!
Αν δεν πας εσύ στον τόπο που φοιτά ο αδελφός σου, αν δεν έρθει ο αδελφός σου στον τόπο που φοιτάς εσύ, αν δεν πας στον τόπο μόνιμης κατοικίας των γονιών σου και αν δεν υπάρχει κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας σε κάποιο άλλο μέρος που υπάρχει αντίστοιχο Τμήμα μ΄αυτό που έχεις εισαχθεί, τότε πας υποχρεωτικά στην Ξάνθη.
 

Xristosdimitra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristosdimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Είσαι σίγουρη πως συγκεντρώνεις 6 στα οικονομικά κριτήρια; Στο λέω επειδή το ίδιο νόμιζα κ εγώ, αλλά δε μετράει τελικά το δηλωθεν εισόδημα (πχ αν είναι μηδενικό) , αλλά ο μέσος όρος του φορολογητεου εισοδήματος,δηλαδη αυτό που αναγράφεται στο πεδίο της δήλωσης, όπως στην παρακάτω φώτο.
Αρθροιζεις τα ποσά αυτά απ τις τρεις τελευταίες χρονιές και ο μέσος όρος είναι το εισόδημα που ζητάνε..

View attachment 70908


Edit: τώρα είδα πως αναφέρεις και κοινωνικά κριτήρια, οπότε άκυρο.
Να ρωτήσω κάτι ; Το κριτήριο μείον 2750 μόρια για μετεγγραφές θα λειτουργεί ως κόφτης ; Εννοώ ότι αν δεν θα έχεις το κριτήριο αυτό θα κόβεσαι αυτόματα από το σύστημα ;
 

KingOfPop

Νεοφερμένος

Ο KingOfPop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

Xristosdimitra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristosdimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 124 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Χμμ , κοιτα τα υψηλόβαθμα τμήματα πχ ( νομική εκπα )θα έχουν περίπου ιδια βαση μετεγγραφής με τις προηγούμενες χρονιές.

Δηλαδη ενας με 4 μορια απο το ΔΠΘ ξερει οτι δε θα παρει μετεγγραφή για νομική εκπα αφού κανενας δε θα επηρεαστεί απο τον κόφτη των 2000κατι μορίων ούτε απο τις αντιστοιχίες ωστε να πέσει η βαση της μετεγγραφής :)

Μπορείς να μου το αναλύσεις λίγο παραπάνω, γιατί κάτι μου διαφεύγει;
Ας παρουμε παραδειγμα 3 σχολες.

Στην πρωτη με βαση 12000, ο βαθμος πρωτου ηταν 6 μορια και 16000 και ο βαθμος τελευταιου 1 μοριο και 15000.
Στη δευτερη με βαση 14300, ο βαθμος πρωτου ηταν 9 μορια και 6800 και ο τελευταιος 6 μορια και 10700.
Στην τριτη με βαση 17800, βαθμος πρωτου 8 μορια και 17870 και τελευταιος με 6 μορια και 16100.

Καποιος με 4 μορια και 12600 μορια, δεν εχει πιθανοτητα να μπει στην τριτη σχολη λογω του 2750.
Στις αλλες δυο ομως, τι πιθανοτητες εχει βασει των περσινων αυτων βασεων?
 

Guest 585821

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς, δεν ξέρω πού να ποσταρω το συγκεκριμένο θέμα. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να διασαφηνίσει τη διαδικασία για τη μετακίνηση σε άλλο τμήμα, διότι δεν έχω καταλάβει πώς πρέπει να γίνει.
 

Xristosdimitra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristosdimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Το ίδιο κι εγώ δεν το έχω καταλάβει .θα κανεις ταυτόχρονα αίτηση μετεγγραφής και αίτηση μετακίνησης ;η αφού απορριφθεί η αίτηση μετεγγραφής σου μετά θα κανεις την αίτηση μετακίνησης;

Σχετικα με την μετακίνηση , θα κανεις ταυτόχρονα αίτηση μετεγγραφής και αίτηση μετακίνησης ;η αφού απορριφθεί η αίτηση μετεγγραφής σου μετά θα κανεις την αίτηση μετακίνησης;
 

natalix

Νεοφερμένος

Η natalix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ας βοηθήσει κάποιος!!
Εισαγωγή στο Νηπιαγωγών ΓΙΑΝΝΕΝΑ με 11800 μόρια.
Αίτηση μετεγγραφής για μόνιμη κατοικία στο Νηπιαγωγών ΠΑΤΡΑ με 8 κοινωνικά μόρια και βάση εισαγωγής πάτρας 12325.

Σίγουρα παίρνει μεταγγραφή για πάτρα.
Μπορεί όμως να αιτηθεί μεταγγραφή/μετακίνηση και στο Παιδαγωγικό Πάτρας??
Βασή παιδαγωγικού 14475 - 2750 = 11725.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Μπορείς να μου το αναλύσεις λίγο παραπάνω, γιατί κάτι μου διαφεύγει;
Ας παρουμε παραδειγμα 3 σχολες.

Στην πρωτη με βαση 12000, ο βαθμος πρωτου ηταν 6 μορια και 16000 και ο βαθμος τελευταιου 1 μοριο και 15000.
Στη δευτερη με βαση 14300, ο βαθμος πρωτου ηταν 9 μορια και 6800 και ο τελευταιος 6 μορια και 10700.
Στην τριτη με βαση 17800, βαθμος πρωτου 8 μορια και 17870 και τελευταιος με 6 μορια και 16100.

Καποιος με 4 μορια και 12600 μορια, δεν εχει πιθανοτητα να μπει στην τριτη σχολη λογω του 2750.
Στις αλλες δυο ομως, τι πιθανοτητες εχει βασει των περσινων αυτων βασεων?



Γενικά τα μορια πανελληνίων , για κάποιον που είναι μεσα στο ορια των 2750 μορίων κάτω , παίζουν ρολο μονο σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Και στις δυο περιπτώσεις εχει πιθανότητες , ειδικά για τη πρώτη περίπτωση αλλα και γενικά , αφού με τα φετινά κριτήρια κάποιος που πηρε πέρσυ ( πχ εκείνος στη δεύτερη περίπτωση ) δε θα μπορούσε να παρει φέτος.

Απλα το σκεπτικό μου ειναι οτι σε κάποιες σχολές ( νομική , ιατρική κτλ ) τα νεα κριτήρια δε θα επηρεάσουν πουθενά , αφου ποτε η νομική εκπα πχ δεν απεχει πάνω απο 2.750 απο τη Κομοτηνή.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα και συγχαρητήρια σε όλους! Πέρασα στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών και θέλω να κάνω μεταγραφή στην Αθήνα, αλλά με ενημέρωσε η γραμματεία της σχολής ότι δεν έχει αντιστοιχία Αθήνα.. Παρά μόνο Καστοριά και Καβάλα.. Μου είπαν ότι μπορώ να κάνω μεταφορά θέσης εφόσον κάνω μεταγραφή.. Γίνεται να εγκριθεί η μεταφορά θέσης στο ίδιο Επιστημονικό Πεδίο? Ποιες είναι οι προυποθεσεις για να γίνει αυτό? Ευχαριστω εκ των προτερων😁
Πρέπει πρώτα να εγκριθεί η μετεγγραφή για Καστοριά η Καβάλα νομίζω και μετά να κάνετε μεταφορά θέσης για Αθήνα .βεβαια υπάρχει και το κριτήριο με τη βάση τα μείον 2750 μόρια .

"Ο φοιτητής, ο οποίος αιτείται μετεγγραφής κατά το πρώτο έτος φοίτησής του σε αντίστοιχο Τμήμα με αυτό στο οποίο έχει εισαχθεί, δύναται να υποβάλλει ταυτόχρονα αίτηση μετακίνησης σε Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου στις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) εάν έχει υποβάλει αίτηση μετεγγραφής σύμφωνα με το άρθρο 75 (μετεγγραφή βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων) , πλην όμως δεν πληροί την προϋπόθεση της βάσης μετεγγραφής, ή
β) έχει υποβάλει αίτηση μετεγγραφής σύμφωνα με το άρθρο 75 (μετεγγραφή βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων), αλλά η αίτηση αυτή δεν γίνεται δεκτή λόγω πλήρωσης του ποσοστού της παρ. 1 του άρθρου 75 (το δεκαπέντε τοις εκατό (15%) του συνολικού αριθμού των εισακτέων ανά Τμήμα Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. όπως αυτό ορίζεται ανά ακαδημαϊκό έτος) από συνυποψηφίους, οι οποίοι συγκέντρωσαν υψηλότερο σύνολο μορίων βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων, ή
γ) εάν έχει υποβάλει αίτηση μετεγγραφής σύμφωνα με το άρθρο 76 (μετεγγραφή αδελφών προπτυχιακών φοιτητών), πλην όμως δεν πληροί την προϋπόθεση της βάσης μετεγγραφής."

Αν λοιπόν κάποιος πχ. ο Σοφοκλής καλή ώρα, κάνει αίτηση μετεγγραφής για την Πληροφορική Καστοριάς, πληροί την προϋπόθεση της βάσης μετεγγραφής (σχεδόν σίγουρο λαμβανομένων υπόψη των βάσεων των τριών αυτών αντίστοιχων Σχολών) και δεν συμπληρώνεται το ποσοστό του 15% των μετεγγραφομένων (επίσης σχεδόν σίγουρο καθώς δεν ανήκουν στις δημοφιλείς Σχολές άρα δεν είναι πολλοί αυτοί που θα ζητήσουν μετεγγραφή εκεί) ΑΡΑ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΤΑΙ στην Καστοριά και μένει εκεί!
Επειδή αφού έχει ικανοποιηθεί η μετεγγραφή του για ποιον λόγο να προχωρήσουν στην εξέταση της αίτησης μετακίνησης σε Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου;;;
Γι΄αυτόν τον λόγο οι αιτήσεις μετακίνησης σε Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου υποβάλλονται ταυτόχρονα με τις αιτήσεις μετεγγραφών, εξετάζονται όμως μετά την ολοκλήρωση των μετεγγραφών.
(Στην περίπτωση της μετακίνησης σε Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου αδελφών προπτυχιακών φοιτητών μάλλον τα πράγματα δείχνουν ότι θα είναι κάπως καλύτερα. Εν αναμονή της εγκυκλίου).

Προβλέπω ότι φέτος θα γίνει ένα μπάχαλο μ΄αυτήν την ιστορία!

Το λέω για μια ακόμα φορά: "Διαβάστε τον Νόμο!"
΄Εχει αναρτηθεί στην πρώτη σελίδα του αυτού του θέματος!
 

TheodoraNt

Νεοφερμένος

Η TheodoraNt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπερα!Εχω περάσει γεωπονια στο Ηράκλειο και εχω μόνιμη κατοικία την Καρδιτσα.Επιθυμω να παρω μεταγραφή για Θεσσαλονίκη,διότι εχω σπιτι εκεί.Τα μόρια που συγκεντρώνω απο οικονομικά κριτήρια ειναι 6,υπάρχει αντιστοιχία με το ΔΙΠΑΕ και επαρκούν τα μόρια μου για το 2750.Πιστευετε θα γινει αποδεκτή η μεταγραφή μου;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βλέπω πως αναφέρεται πολύ αυτή η λογική σχετικά με το που είχε κλείσει πέρυσι. Τι υποδηλώνει αυτό ακριβώς, σε σύγκριση με τα φετινά δεδομένα;

Η περσινή λογική ήταν αυτή:
Και η φετινή λογική είναι ίδια συνυπολογιζόμενης και της προϋπόθεσης της συγκέντρωσης των μορίων της βάσης μετεγγραφής των Τμημάτων στα οποία ο φοιτητής αιτείται μετεγγραφή.
 

GregDel

Νεοφερμένος

Ο GregDel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλές μαντεψιές αλλά άνευ εφαρμογής στο θέμα μας! :laugh::laugh::laugh:
Σκέφτηκα μήπως το Β αντιστοιχεί στη Βάση μετεγγραφής και θέλει να δείξει ότι πρέπει να την έχει ως προϋπόθεση για τη μετεγγραφή του.
Βρήκαμε δουλειά τώρα, κατάλαβες;
Μήπως εννοεί το εξής;
Ο πρωτοετής πηγαίνει στον αδελφό (3ετή) αν υπάρχει το τμήμα. (Α1>Α2)
Στη δική μου περίπτωση δεν μπορεί να γίνει αυτό γιατί Βιολογία Πάτρα δεν μπορεί να πάει Βιολογία Μαγνησία.
Αφού δεν ισχύει το παραπάνω τσεκάρει Α2>Α1 δηλαδή να μετακινηθεί ο 3ετής στην έδρα του 1ετή από Γεωπονία
Βόλου στη Γεωπονία Πάτρας που υπάρχει τμήμα, δηλαδή με πιάνει το κριτήριο (EDIT: άκυρο αυτό γιατί δεν υπάρχει αντιστοιχία, έκανα λάθος). Βέβαια δεν βλέπω κάτι τέτοιο στο άρθρο 76.
Το 3ο κριτήριο είναι ο 1ετής να έρθει στη Θεσσαλονίκη (έδρα μου) εφόσον δεν ισχύουν τα παραπάνω.
Πάντως όπως και να το διαβάσω δεν μπορώ να βγάλω το παραπάνω συμπέρασμα.
Αυτό που συμπεραίνω είναι ότι ο 1ετής έρχεται Θεσσαλονίκη γιατί δεν υπάρχει τμήμα στη Μαγνησία.
Εντάξει η αλήθεια είναι ότι ψιλοαγχώθηκα... δεν είμαστε για 2ο εξοχικό και στην Πάτρα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως εννοεί το εξής;
Ο πρωτοετής πηγαίνει στον αδελφό (3ετή) αν υπάρχει το τμήμα. (Α1>Α2)
Στη δική μου περίπτωση δεν μπορεί να γίνει αυτό γιατί Βιολογία Πάτρα δεν μπορεί να πάει Βιολογία Μαγνησία.
Αφού δεν ισχύει το παραπάνω τσεκάρει Α2>Α1 δηλαδή να μετακινηθεί ο 3ετής στην έδρα του 1ετή από Γεωπονία
Βόλου στη Γεωπονία Πάτρας που υπάρχει τμήμα, δηλαδή με πιάνει το κριτήριο (EDIT: άκυρο αυτό γιατί δεν υπάρχει αντιστοιχία, έκανα λάθος). Βέβαια δεν βλέπω κάτι τέτοιο στο άρθρο 76.
Το 3ο κριτήριο είναι ο 1ετής να έρθει στη Θεσσαλονίκη (έδρα μου) εφόσον δεν ισχύουν τα παραπάνω.
Πάντως όπως και να το διαβάσω δεν μπορώ να βγάλω το παραπάνω συμπέρασμα.
Αυτό που συμπεραίνω είναι ότι ο 1ετής έρχεται Θεσσαλονίκη γιατί δεν υπάρχει τμήμα στη Μαγνησία.
Εντάξει η αλήθεια είναι ότι ψιλοαγχώθηκα... δεν είμαστε για 2ο εξοχικό και στην Πάτρα!

Πέρα από τα συμπεράσματα που μπορούμε να εξάγουμε από τα αντίστοιχα άρθρα του Νόμου, ο,τι παραπάνω πούμε θα είναι παρακινδυνευμένο.
Κάντε υπομονή μέχρι τον Οκτώβριο που θα εκδοθεί η σχετική εγκύκλιος όπου θα αναλύονται όλες οι περιπτώσεις μετεγγραφών και θα υπάρχουν διευκρινίσεις.
 

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Διαβάστε καλά τις 2 παρακάτω παραγράφους του νόμου για τις μετεγγραφές γιατι τα 2750 μόρια υπολογίζονται με τον τρόπο εισαγωγής,νέο, παλαιό σύστημα και με το έτος εισαγωγής του 4% και του 6%.

γ) Ως «βάση εισαγωγής» νοείται ο ελάχιστος αριθμός μορίων, ο οποίος απαιτείται για την εισαγωγή ενός υποψηφίου ανά Τμήμα Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. κατά το έτος συμμετοχής του στις εισαγωγικές εξετάσεις πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και ανά κατηγορία εισαγωγής του υποψηφίου.
δ) Ως «βάση μετεγγραφής» νοείται ο αριθμός των μορίων, ο οποίος προκύπτει από τον αριθμό των μορίων της βάσης εισαγωγής κάθε Τμήματος Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α., όπως ορίζεται στην περ. γ΄, αφαιρουμένου του αριθμού των δύο χιλιάδων επτακοσίων πενήντα (2.750) μορίων.
 

Xristosdimitra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristosdimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Διαβάστε καλά τις 2 παρακάτω παραγράφους του νόμου για τις μετεγγραφές γιατι τα 2750 μόρια υπολογίζονται με τον τρόπο εισαγωγής,νέο, παλαιό σύστημα και με το έτος εισαγωγής του 4% και του 6%.

γ) Ως «βάση εισαγωγής» νοείται ο ελάχιστος αριθμός μορίων, ο οποίος απαιτείται για την εισαγωγή ενός υποψηφίου ανά Τμήμα Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. κατά το έτος συμμετοχής του στις εισαγωγικές εξετάσεις πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και ανά κατηγορία εισαγωγής του υποψηφίου.
δ) Ως «βάση μετεγγραφής» νοείται ο αριθμός των μορίων, ο οποίος προκύπτει από τον αριθμό των μορίων της βάσης εισαγωγής κάθε Τμήματος Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α., όπως ορίζεται στην περ. γ΄, αφαιρουμένου του αριθμού των δύο χιλιάδων επτακοσίων πενήντα (2.750) μορίων.
Τι εννοείτε λέγοντας ότι τα 2750 μόρια υπολογίζονται με τον τρόπο εισαγωγής ;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top