Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Κάνοντας την αίτηση μετεγγραφής αν δε έχεις το κριτήριο της βάσης μείον 2750 μόρια κόβεσαι αμέσως ; στο βγάζει εκείνη τη στιγμή ότι απορρίπτεσαι και δε σ αφήνει να συνεχίσεις ;

Ποιος ξερει, πρωτη φορα εφαρμοζεται αυτο το συστημα, οποτε μενει να το δουμε στην πραξη..
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Καλά τώρα σοβαρά εμένα ρωτάς;;;
:lol::lol::lol:

Ε, είπα μήπως μετά από αυτό το (meaningful?) contribution που είχα στη συζήτηση μπορούσες να βγάλεις κάποια άκρη με τα νέα δεδομένα. :Ρ Αλλά, μάλλον πέσαμε σε τοίχο. Μήπως είναι γραμμένο σε γραμμική Α και εννοεί κάτι τελείως διαφορετικό;
 

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Απ οτι διαβαζω στο νομο, δε νομιζω πως μετρανε το εισοδημα επιβολης εισφορας.
Αυτο που μετρανε ειναι τελικα το φορολογητεο εισοδημα.

Και εγώ για το φορολογητέο εισόδημα είχα διαβάσει και βάσει αυτού υπολόγισα ποσα μόρια μου αντιστοιχούν.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε, είπα μήπως μετά από αυτό το (meaningful?) contribution που είχα στη συζήτηση μππου βγάζει νόημαορούσες να βγάλεις κάποια άκρη με τα νέα δεδομένα. :Ρ Αλλά, μάλλον πέσαμε σε τοίχο. Μήπως είναι γραμμένο σε γραμμική Α και εννοεί κάτι τελείως διαφορετικό;

΄Οσα έγραψες μια χαρά τα κατάλαβα!
Να μην σου πω ότι εξέπληξα τον εαυτό μου με το ότι κι εγώ έτσι τα είχα σκεφτεί πριν απαντήσεις!
Αν αυτός που το έγραψε είχε αποκρυπτογραφήσει τη Γραμμική Α σε επίπεδο να μπορεί να τη χρησιμοποιεί στην καθημερινότητά του τότε να είσαι σίγουρος ότι θα ήταν παγκοσμίως γνωστός και θα είχε πολύ σοβαρότερα πράγματα ν΄ασχοληθεί από το να απαντάει σε ερωτήσεις περί μετεγγραφών!
Αυτό το Β από τα αναφερόμενα θα μπορούσε να σημαίνει Βιολογικό (δεν βγάζει νόημα ), Βόλος (επίσης δεν βγάζει νόημα) ή Βλάκες είστε που προσπαθείτε να καταλάβετε (που βγάζει νόημα)!

Αγαπητέ @GregDel μας άναψες φωτιές! Για ρώτησε να μάθουμε επιτέλους τι σημαίνει!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
΄Οσα έγραψες μια χαρά τα κατάλαβα!
Να μην σου πω ότι εξέπληξα τον εαυτό μου με το ότι κι εγώ έτσι τα είχα σκεφτεί πριν απαντήσεις!
Αν αυτός που το έγραψε είχε αποκρυπτογραφήσει τη Γραμμική Α σε επίπεδο να μπορεί να τη χρησιμοποιεί στην καθημερινότητά του τότε να είσαι σίγουρος ότι θα ήταν παγκοσμίως γνωστός και θα είχε πολύ σοβαρότερα πράγματα ν΄ασχοληθεί από το να απαντάει σε ερωτήσεις περί μετεγγραφών!
Αυτό το Β από τα αναφερόμενα θα μπορούσε να σημαίνει Βιολογικό (δεν βγάζει νόημα ), Βόλος (επίσης δεν βγάζει νόημα) ή Βλάκες είστε που προσπαθείτε να καταλάβετε (που βγάζει νόημα)!

Αγαπητέ @GregDel μας άναψες φωτιές! Για ρώτησε να μάθουμε επιτέλους τι σημαίνει!

Εγώ έχω μία ακόμα ερμηνεία: Έχει αποκωδικοποιήσει τη γραμμική Α και μάλιστα έχει εντοπίσει δύο διαλέκτους της, την Α1 και την Α2 και μας λέει μέσα στη μούρη ότι και οι δύο ήταν πιο δύσκολες (ή καλύτερες) από τη γραμμική Β.

Ίσως βέβαια να είναι απλά κάτι αθλητικό - π.χ. η Α1 και η Α2 στο μπάσκετ είναι μεγαλύτερες κατηγορίες από τη Β.

Κάτι τελευταίο, μπορεί το Β να είναι wildcard και να εννοεί ότι πάνω από όλα τα κριτήρια μετράει το αδέρφι - που δεν ισχύει γιατί αν έχεις σοβαρή ασθένεια έρχεσαι πετώντας.
 

GregDel

Νεοφερμένος

Ο GregDel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
΄Οσα έγραψες μια χαρά τα κατάλαβα!
Να μην σου πω ότι εξέπληξα τον εαυτό μου με το ότι κι εγώ έτσι τα είχα σκεφτεί πριν απαντήσεις!
Αν αυτός που το έγραψε είχε αποκρυπτογραφήσει τη Γραμμική Α σε επίπεδο να μπορεί να τη χρησιμοποιεί στην καθημερινότητά του τότε να είσαι σίγουρος ότι θα ήταν παγκοσμίως γνωστός και θα είχε πολύ σοβαρότερα πράγματα ν΄ασχοληθεί από το να απαντάει σε ερωτήσεις περί μετεγγραφών!
Αυτό το Β από τα αναφερόμενα θα μπορούσε να σημαίνει Βιολογικό (δεν βγάζει νόημα ), Βόλος (επίσης δεν βγάζει νόημα) ή Βλάκες είστε που προσπαθείτε να καταλάβετε (που βγάζει νόημα)!

Αγαπητέ @GregDel μας άναψες φωτιές! Για ρώτησε να μάθουμε επιτέλους τι σημαίνει!
Ρώτησα αλλα δε βλέπω να παίρνω απάντηση
 

Sofoklis89

Νεοφερμένος

Η Sofoklis89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα και συγχαρητήρια σε όλους! Πέρασα στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών και θέλω να κάνω μεταγραφή στην Αθήνα, αλλά με ενημέρωσε η γραμματεία της σχολής ότι δεν έχει αντιστοιχία Αθήνα.. Παρά μόνο Καστοριά και Καβάλα.. Μου είπαν ότι μπορώ να κάνω μεταφορά θέσης εφόσον κάνω μεταγραφή.. Γίνεται να εγκριθεί η μεταφορά θέσης στο ίδιο Επιστημονικό Πεδίο? Ποιες είναι οι προυποθεσεις για να γίνει αυτό? Ευχαριστω εκ των προτερων😁
 

Xristosdimitra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristosdimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Καλησπέρα και συγχαρητήρια σε όλους! Πέρασα στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών και θέλω να κάνω μεταγραφή στην Αθήνα, αλλά με ενημέρωσε η γραμματεία της σχολής ότι δεν έχει αντιστοιχία Αθήνα.. Παρά μόνο Καστοριά και Καβάλα.. Μου είπαν ότι μπορώ να κάνω μεταφορά θέσης εφόσον κάνω μεταγραφή.. Γίνεται να εγκριθεί η μεταφορά θέσης στο ίδιο Επιστημονικό Πεδίο? Ποιες είναι οι προυποθεσεις για να γίνει αυτό? Ευχαριστω εκ των προτερων😁
Πρέπει πρώτα να εγκριθεί η μετεγγραφή για Καστοριά η Καβάλα νομίζω και μετά να κάνετε μεταφορά θέσης για Αθήνα .βεβαια υπάρχει και το κριτήριο με τη βάση τα μείον 2750 μόρια .
 

tzina2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tzina2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί να μου απαντήσει κάποιος αν ξέρει για την περίπτωση μου?
 

Wannabe ψυχολόγος

Νεοφερμένος

Η Wannabe ψυχολόγος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σας, εγώ συγκεντρώνω 6 μόρια μετεγγραφής με βάση τα κοινωνικό-οικονομικά κριτήρια..έχω περάσει στην Κρήτη και θελω να έρθω στην Αθήνα,όμως η Αθήνα δεν είναι ο τόπος κατοικίας μου..και φοβάμαι μήπως είναι προϋπόθεση το να σε φέρουν στον τόπο κατοικίας σου και όχι πιο κοντά
 

Elena78

Νεοφερμένος

Η Elena78 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα εμείς έχουμε 4 μορια λόγω οικονομικών και θέμα υγείας για νομική Αθηνών τι λέτε;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας και συγχαρητηρια σε ολους.Περασα ΗΜΜΥ Ξανθη .Ο αδερφος μου σπουδαζει γιαννενα. Οι γονεις μενουνε Αρτα.Αντιστοιχη σχολη δεν υπαρχει ουτε Γιαννενα ουτε φυσικα Αρτα.Μπορω να πάρώ μετεγραφη για Πατρα ? μέ τις μετεγραφες αδερφων ??φοιτητων??
Παιδιά μπορεί να μου απαντήσει κάποιος αν ξέρει για την περίπτωση μου?

Εφόσον δεν υπάρχει αντίστοιχο Τμήμα ούτε στην περιοχή φοίτησης του αδελφού σου ούτε στην περιοχή μόνιμης κατοικίας των γονιών σου και εφόσον δεν έχετε πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας στην Πάτρα, η μόνη εναλλακτική που σου δίνει ο Νόμος είναι εσύ και ο αδελφός σου να μετεγγραφείτε από κοινού σε αντίστοιχα Τμήματα τα οποία εδρεύουν σε άλλη Περιφερειακή Ενότητα, πλην Αττικής και Θεσσαλονίκης.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Γεια σας, εγώ συγκεντρώνω 6 μόρια μετεγγραφής με βάση τα κοινωνικό-οικονομικά κριτήρια..έχω περάσει στην Κρήτη και θελω να έρθω στην Αθήνα,όμως η Αθήνα δεν είναι ο τόπος κατοικίας μου..και φοβάμαι μήπως είναι προϋπόθεση το να σε φέρουν στον τόπο κατοικίας σου και όχι πιο κοντά

Είσαι σίγουρη πως συγκεντρώνεις 6 στα οικονομικά κριτήρια; Στο λέω επειδή το ίδιο νόμιζα κ εγώ, αλλά δε μετράει τελικά το δηλωθεν εισόδημα (πχ αν είναι μηδενικό) , αλλά ο μέσος όρος του φορολογητεου εισοδήματος,δηλαδη αυτό που αναγράφεται στο πεδίο της δήλωσης, όπως στην παρακάτω φώτο.
Αρθροιζεις τα ποσά αυτά απ τις τρεις τελευταίες χρονιές και ο μέσος όρος είναι το εισόδημα που ζητάνε..

1599126768594.png



Edit: τώρα είδα πως αναφέρεις και κοινωνικά κριτήρια, οπότε άκυρο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ έχω μία ακόμα ερμηνεία: Έχει αποκωδικοποιήσει τη γραμμική Α και μάλιστα έχει εντοπίσει δύο διαλέκτους της, την Α1 και την Α2 και μας λέει μέσα στη μούρη ότι και οι δύο ήταν πιο δύσκολες (ή καλύτερες) από τη γραμμική Β.

Ίσως βέβαια να είναι απλά κάτι αθλητικό - π.χ. η Α1 και η Α2 στο μπάσκετ είναι μεγαλύτερες κατηγορίες από τη Β.

Κάτι τελευταίο, μπορεί το Β να είναι wildcard και να εννοεί ότι πάνω από όλα τα κριτήρια μετράει το αδέρφι - που δεν ισχύει γιατί αν έχεις σοβαρή ασθένεια έρχεσαι πετώντας.


Καλές μαντεψιές αλλά άνευ εφαρμογής στο θέμα μας! :laugh::laugh::laugh:
Σκέφτηκα μήπως το Β αντιστοιχεί στη Βάση μετεγγραφής και θέλει να δείξει ότι πρέπει να την έχει ως προϋπόθεση για τη μετεγγραφή του.
Βρήκαμε δουλειά τώρα, κατάλαβες;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Γεια σας, εγώ συγκεντρώνω 6 μόρια μετεγγραφής με βάση τα κοινωνικό-οικονομικά κριτήρια..έχω περάσει στην Κρήτη και θελω να έρθω στην Αθήνα,όμως η Αθήνα δεν είναι ο τόπος κατοικίας μου..και φοβάμαι μήπως είναι προϋπόθεση το να σε φέρουν στον τόπο κατοικίας σου και όχι πιο κοντά

Για Πάντειο ανετα εισαι , αλλα θα αφήσεις το τμημα της Κρήτης για τη Πάντειο ;

Παντως προϋπόθεση δεν αποτελεί , μπορείς να έρθεις άνετα :)
Συγχαρητήρια κιολας για την επιτυχία σου !



ps 1:Εκπα εκλεισε περσυ στα 8 , αλλα γιατί οχι με τις νεες μετεγγραφές να κλείσει και στα 6 :))
ps 2:Δεν υποτιμώ τη Πάντειο , απλα για τους περισσότερους εχει το πιο βαρετό προγραμμα Σπουδών!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Παιδιά έχω δύο ερωτήσεις:
1ον το σχολείο μου δίνει κάτι βεβαιώσεις για την συμμετοχή στις πανελλαδικές, κάτι τέτοιο, και λένε ότι είναι απαραίτητο για την εγγραφή στην σχολή, ισχύει; Δεν θυμάμαι η αδερφή μου να είχε πάρει κάτι τέτοιο και δεν καταλαβαίνω και τον λόγο, στις σχολές έχουν περαστεί όλα τα στοιχεία μας, είναι δυνατόν να πρέπει να αποδείξω ότι συμμετείχα στις πανελλαδικές με αυτό το χαρτί;

2ον Χρειάζομαι κάποιον κωδικό για την μετεγγραφή;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Καλές μαντεψιές αλλά άνευ εφαρμογής στο θέμα μας! :laugh::laugh::laugh:
Σκέφτηκα μήπως το Β αντιστοιχεί στη Βάση μετεγγραφής και θέλει να δείξει ότι πρέπει να την έχει ως προϋπόθεση για τη μετεγγραφή του.
Βρήκαμε δουλειά τώρα, κατάλαβες;

Πολύ σωστή σκέψη. Ότι, με το νέο σύστημα μετεγγραφών, θα πρέπει να έχει περάσει τη σχετική βάση - όποιο από τα δύο αδέρφια θέλει να πάρει τη μετεγγραφή.

Ίσως το πιο λογικό από όσα έχουν ακουστεί. :Ρ
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Mε 3 μορια πιστεύετε παίρνω μετεγγραφή για εργοθεραπεια παδα;
 

natalix

Νεοφερμένος

Η natalix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Επειδή ακούγεται ότι στα πανεπιστημια θα είναι εξαποστασεως η διδασκαλία τι θα γίνει με όσους θα πάρουν μεταγραφή;
Πώς θα παρακολουθούν χωρίς κωδικους;;
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
ps 1:Εκπα εκλεισε περσυ στα 8 , αλλα γιατί οχι με τις νεες μετεγγραφές να κλείσει και στα 6 :))

Βλέπω πως αναφέρεται πολύ αυτή η λογική σχετικά με το που είχε κλείσει πέρυσι. Τι υποδηλώνει αυτό ακριβώς, σε σύγκριση με τα φετινά δεδομένα;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top