Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ. Και εγώ αυτό ακριβώς αυτό κατάλαβα διαβάζοντας το νόμο, όπως τα έχετε σημειώσει.
Το κακό είναι ότι πέρασα μια κρυάδα ρωτώντας σε κάποιο εξειδικευμένο blog και έλαβα την παρακάτω απάντηση που δεν μπόρεσα να καταλάβω!
View attachment 70885


Μήπως κάποιος μαθηματικός μπορεί να καταλάβει τι εννοεί αυτή η απάντηση;
Πραγματικά είμαι πολύ περίεργη!
@Μάρκος Βασίλης , @nPb ;;;
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Ωπααα ωπααα!
Εγώ δεν είχα καταλάβει αυτό το πράγμα:(
Νόμιζα ότι η βάση των 2.750 μορίων πάει ως εξής:
Έχεις γράψει 10.000 μόρια και για να έρθεις πχ στο τμήμα της Αθήνας θα πρέπει η ΒΑΣΗ της σχολής (δηλαδή ο τελευταίος) να έχει γράψει το ανώτερο 12.750 μόρια.
Ότι δηλαδή τα 2.750 μόρια είναι η διαφορά του βαθμού μου με τον βαθμό του τελευταίου στην Αθήνα.
Γιατί τα έχω καταλάβει όλα τόσο λάθος;;;;

Ετσι ειναι, πρεπει να χεις διαφορα μεχρι 2750 μορια λιγοτερα απ τη βαση της σχολης που σε ενδιαφερει.
 

B747

Νεοφερμένος

Ο B747 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 83 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ωπααα ωπααα!
Εγώ δεν είχα καταλάβει αυτό το πράγμα:(
Νόμιζα ότι η βάση των 2.750 μορίων πάει ως εξής:
Έχεις γράψει 10.000 μόρια και για να έρθεις πχ στο τμήμα της Αθήνας θα πρέπει η ΒΑΣΗ της σχολής (δηλαδή ο τελευταίος) να έχει γράψει το ανώτερο 12.750 μόρια.
Ότι δηλαδή τα 2.750 μόρια είναι η διαφορά του βαθμού μου με τον βαθμό του τελευταίου στην Αθήνα.
Γιατί τα έχω καταλάβει όλα τόσο λάθος;;;;
Η βάση της σχολής όπως είπες και εσύ καθορίζεται από τα μόρια που έχει συγκεντρώσει ο τελευταίος. Αν ο τελευταίος μπήκε με 12.750, εσύ θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον 10.000 μόρια για να πιάσεις τη βάση μεττεγραφής.

Δηλαδή η βάση της μεττεγραφής είναι η βάση της σχολής μείον 2750.
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Όχι όχι. Είναι να έχεις συγκεντρώσει το λιγότερο 2.750 μόρια ΛΙΓΟΤΕΡΑ από την βάση της σχολής που ενδιαφέρεσαι να κάνεις μετεγγραφή

Ως «βάση μετεγγραφής» νοείται ο αριθμός των μορίων, ο οποίος προκύπτει από τον αριθμό των μορίων της βάσης εισαγωγής κάθε Τμήματος Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α., όπως ορίζεται στην περ. γ΄, αφαιρουμένου του αριθμού των δύο χιλιάδων επτακοσίων πενήντα (2.750) μορίων.

Δλδ για το τμήμα που θες που έχει βάση 15.350-2.750= 12.600
Πρέπει δηλαδή να έχεις συγκεντρώσει τουλάχιστον 12.600 για να αιτηθεις μετεγγραφή στην Αθήνα


Βρε γιατί με καις και κάθομαι και στεναχωριέμαι;
Το ίδιο πράγμα λέμε, το τμήμα της αγωγής και φροντίδας δεν έχει 15.000 βάση.

Εγώ έγραψα 10.550 μόρια, επομένως την πιάνω την βάση αυτή.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2020-09-02-14-04-44-449_com.android.chrome.png
    Screenshot_2020-09-02-14-04-44-449_com.android.chrome.png
    365.8 KB · Εμφανίσεις: 109

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Μήπως κάποιος μαθηματικός μπορεί να καταλάβει τι εννοεί αυτή η απάντηση;
Πραγματικά είμαι πολύ περίεργη!
@Μάρκος Βασίλης , @nPb ;;;

Με έκαψε. Λοιπόν, λέει ότι ισχύουν Α1>Α2, Α2>Α1 (ταυτόχρονα άραγε; ) και Α1>Β, Α2>Β. Τώρα, το Β τι να είναι; Το Βιολογικό;

Ίσως να θέλει να πει ότι μεταξύ δύο αδερφών δεν έχει σημασία η σειρά, ανάλογα με το ποιο έχει ανάγκη ( ; ). Αλλά το άλλο με το Β με μπέρδεψε. Τι είναι το Β;
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Η Εγκυκλιος των μετεγγραφων θα βγει εντος σεπτεμβριου?
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,915 μηνύματα.
Βρε γιατί με καις και κάθομαι και στεναχωριέμαι;
Το ίδιο πράγμα λέμε, το τμήμα της αγωγής και φροντίδας δεν έχει 15.000 βάση.

Εγώ έγραψα 10.550 μόρια, επομένως την πιάνω την βάση αυτή.
Συγνώμη βρε κορίτσι νόμιζα έλεγες για του ΕΚΠΑ το τμήμα😂😂. Ναι τοτε ναι εννοείται μπορείς να κάνεις αίτηση
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Συγνώμη βρε κορίτσι νόμιζα έλεγες για του ΕΚΠΑ το τμήμα😂😂. Ναι τοτε ναι εννοείται μπορείς να κάνεις αίτηση


Δεν πειράζει, απλώς κι εγώ με τόσα που έχω ακούσει/διαβάσει ανησύχησα.

Θεωρείτε λοιπόν ότι με 5,5 μόρια υπάρχει πιθανότητα να έρθω από Ιωάννινα Αθήνα (τμήμα αγωγής και φροντίδας) ή είναι προτιμότερο να δηλώσω μετεγγραφή λόγω της αδερφής μου;
(ανησυχώ τόσο διότι χρειάζομαι παρά πολύ αυτήν την μετεγγραφή:/)
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Mε 3 μορια πιστεύετε θα μπορέσω να έρθω εργοθεραπεια παδα?
 

tzina2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tzina2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Γεια σας και συγχαρητηρια σε ολους.Περασα ΗΜΜΥ Ξανθη .Ο αδερφος μου σπουδαζει γιαννενα. Οι γονεις μενουνε Αρτα.Αντιστοιχη σχολη δεν υπαρχει ουτε Γιαννενα ουτε φυσικα Αρτα.Μπορω να πάρώ μετεγραφη για Πατρα ? μέ τις μετεγραφες αδερφων ??φοιτητων??
 

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Πήγα στον λογιστή και μου έδωσε φωτοτυπιες με τα φορολογικά εισοδήματα των τελευταίων 3 ετών . Τον ρώτησα για το κατά κεφαλήν εισόδημα αλλά δε γνώριζε.
Με όσα έχω διαβάσει τόσο στο forum όσο και στο Ίντερνετ, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το κατά κεφαλήν εισόδημα είναι ο μέσος όρος της ετησιας φορολογικης δηλωσης των γονιών μου των τελευταίων τριών ετών δια τα εξαρτώμενα μέλη (δηλαδή 4) . Σωστά ;
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Πήγα στον λογιστή και μου έδωσε φωτοτυπιες με τα φορολογικά εισοδήματα των τελευταίων 3 ετών . Τον ρώτησα για το κατά κεφαλήν εισόδημα αλλά δε γνώριζε.
Με όσα έχω διαβάσει τόσο στο forum όσο και στο Ίντερνετ, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το κατά κεφαλήν εισόδημα είναι ο μέσος όρος της ετησιας φορολογικης δηλωσης των γονιών μου των τελευταίων τριών ετών δια τα εξαρτώμενα μέλη (δηλαδή 4) . Σωστά ;
Προφανώς αν κια πρέπει να ξέρεις ότι αφορά το πεδίο του εισοδήματος επιβολής εισφοράς
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Και για το ατομικό εισόδημα σε περίπτωση που κάποιος έχει υπολογίζεται βάση του πεδίου εισοδήματος επιβολής εισφοράς;
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Και για το ατομικό εισόδημα σε περίπτωση που κάποιος έχει υπολογίζεται βάση του πεδίου εισοδήματος επιβολής εισφοράς;
Ναι, στις μετεγγραφές το σύστημα τα υπολογίζει και σου βγάζει απευθείας τα μόρια που έχεις
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με έκαψε. Λοιπόν, λέει ότι ισχύουν Α1>Α2, Α2>Α1 (ταυτόχρονα άραγε; ) και Α1>Β, Α2>Β. Τώρα, το Β τι να είναι; Το Βιολογικό;

Ίσως να θέλει να πει ότι μεταξύ δύο αδερφών δεν έχει σημασία η σειρά, ανάλογα με το ποιο έχει ανάγκη ( ; ). Αλλά το άλλο με το Β με μπέρδεψε. Τι είναι το Β;

Καλά τώρα σοβαρά εμένα ρωτάς;;;
:lol::lol::lol:
 

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Απ οτι διαβαζω στο νομο, δε νομιζω πως μετρανε το εισοδημα επιβολης εισφορας.
Αυτο που μετρανε ειναι τελικα το φορολογητεο εισοδημα.
 

Xristosdimitra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristosdimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Ναι, στις μετεγγραφές το σύστημα τα υπολογίζει και σου βγάζει απευθείας τα μόρια που έχεις
Κάνοντας την αίτηση μετεγγραφής αν δε έχεις το κριτήριο της βάσης μείον 2750 μόρια κόβεσαι αμέσως ; στο βγάζει εκείνη τη στιγμή ότι απορρίπτεσαι και δε σ αφήνει να συνεχίσεις ;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top