Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

DrsKatia

Νεοφερμένος

Η DrsKatia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα!!
Είχα κάνει αίτηση μετεγγραφής πέρσι (1ο έτος) από τμήμα στην Πάτρα για τμήμα στην Αθήνα αλλά απορρίφθηκε.
Φετος , που θα ξανακάνω την αίτηση μετεγγραφής ,μπορώ να κάνω αίτηση μετακίνησης σε άλλο τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου;
Ευχαριστω πολύ!!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα!!
Είχα κάνει αίτηση μετεγγραφής πέρσι (1ο έτος) από τμήμα στην Πάτρα για τμήμα στην Αθήνα αλλά απορρίφθηκε.
Φετος , που θα ξανακάνω την αίτηση μετεγγραφής ,μπορώ να κάνω αίτηση μετακίνησης σε άλλο τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου;
Ευχαριστω πολύ!!
Ναι μπορείς να κάνεις αίτηση για μετακίνηση σε άλλο τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου!
 

Jerrys

Νεοφερμένος

Ο Jerrys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας.

Πρόσφατα έμαθα ότι πέρασα στο τμήμα ΗΜΜΥ στο Βόλο. θέλω να ξέρω αν αξίζει να μπω στη διαδικασία της μεταγραφής για Πάτρα(θα δηλώσω και την θεσσαλονίκη αλλά οι πιθανότητες είναι μάλλον πολύ λιγότερες για να δεχτούν την μεταγραφή).

Το θέμα είναι ότι στον Βόλο έχω ήδη βρει σπίτι να νοικιάσω το οποίο είναι και πολύ κοντά στη σχολή, ενώ στην Πάτρα και θα πρέπει να βρω και λογικά θα είναι και πιο μακριά απο τη σχολή.

Από την άλλη το Πανεπιστήμιο Πατρών έχω ακούσει ότι έχει καλύτερη φήμη(και παγκοσμίως) από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και από τα συμπεράσματά μου ακούγεται σαν μια καλύτερη σχολή overall. Από θέμα φοιτητικής ζωής πάλι η Πάτρα κερδίζει από όσο γνωρίζω και θα είναι πιο εύκολο να μεταφέρομαι στην Αθήνα που έχω τους περισσοτερους φίλλους μου.

Αξίζει να δηλώσω μεταγραφή για Πάτρα ή να αρχίσω να σπουδάζω στον Βόλο που τα έχω όλα έτοιμα?
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Γειά σας.

Πρόσφατα έμαθα ότι πέρασα στο τμήμα ΗΜΜΥ στο Βόλο. θέλω να ξέρω αν αξίζει να μπω στη διαδικασία της μεταγραφής για Πάτρα(θα δηλώσω και την θεσσαλονίκη αλλά οι πιθανότητες είναι μάλλον πολύ λιγότερες για να δεχτούν την μεταγραφή).

Το θέμα είναι ότι στον Βόλο έχω ήδη βρει σπίτι να νοικιάσω το οποίο είναι και πολύ κοντά στη σχολή, ενώ στην Πάτρα και θα πρέπει να βρω και λογικά θα είναι και πιο μακριά απο τη σχολή.

Από την άλλη το Πανεπιστήμιο Πατρών έχω ακούσει ότι έχει καλύτερη φήμη(και παγκοσμίως) από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και από τα συμπεράσματά μου ακούγεται σαν μια καλύτερη σχολή overall. Από θέμα φοιτητικής ζωής πάλι η Πάτρα κερδίζει από όσο γνωρίζω και θα είναι πιο εύκολο να μεταφέρομαι στην Αθήνα που έχω τους περισσοτερους φίλλους μου.

Αξίζει να δηλώσω μεταγραφή για Πάτρα ή να αρχίσω να σπουδάζω στον Βόλο που τα έχω όλα έτοιμα?
Μείνε Βόλο. Τι παγκόσμια φήμη αν πεις έξω Πάτρα κια βόλος θα νομίζουν ότι είναι στην Ουγκάντα. Δεν χουν διαφορά αυτά τα δύο, μόνο αν είχες δυνατότητα να πας ΕΜΠ
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Τα παντα ολα σε αυτο το φορουμ απ οτι φαινεται, γυριζουν γυρω απο δυο λεξεις: ΕΜΠ και Ιατρικη... :down:
 

christosk_

Νεοφερμένος

Ο christosk_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μια ερώτηση θα ηθελα να κανω σχετικα με το κατακεφαλην εισοδημα της οικογένειας των τριων τελευταιων ετων. Ουσιαστικά ειναι η πρόσθεση του εισοδηματος του πατερα και της μητέρας μου και το διαιρω κατα ποσα ατομα είμαστε στην οικογένεια. Ετσι θα βρω σε ποια οικονομική κατηγορία βρίσκομαι;;
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Ναι μπορείς να κάνεις αίτηση για μετακίνηση σε άλλο τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου!
Εφοσον ειναι δευτερο ετος γινεται να αιτηθει μετακινηση? Νομιζω μονο για τους πρωτοετεις ισχυει.
 

Giorgosmnbb

Νεοφερμένος

Ο Giorgosmnbb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπερα σας
Ως δευτεροετης φοιτητης εχω το δικαιωμα να κανω αιτηση μεταγραφης; Αν ναι , πρεπει να γραφτώ στο 3 εξαμηνο της σχολης μου η δεν ειναι απαραιτητο; Ευχαριστω !!
 

DrsKatia

Νεοφερμένος

Η DrsKatia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εφοσον ειναι δευτερο ετος γινεται να αιτηθει μετακινηση? Νομιζω μονο για τους πρωτοετεις ισχυει.

Αυτός είναι και ο δικός μου προβληματισμός.
Εστειλα και mail στο υπουργείο για να ξερω σίγουρα, αλλά ρωτάω και εδώ μέχρι να μου απαντήσουν από εκεί μήπως τυχόν κάποιος ξέρει 😅
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Αυτός είναι και ο δικός μου προβληματισμός.
Εστειλα και mail στο υπουργείο για να ξερω σίγουρα, αλλά ρωτάω και εδώ μέχρι να μου απαντήσουν από εκεί μήπως τυχόν κάποιος ξέρει 😅
Και εγω απο την εγκυκλιο καταλαβα οτι σιχυει για τους πρωτοετεις αλλα μην το δενεις κομπο δεν σου μιλαω με σιγουρια
 

Greg1900

Νεοφερμένος

Ο Greg1900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Η αδελφή μου πέρασε Καλαμάτα φέτος. Εγώ μπαίνω τρίτο έτος στην σχολή μου στην Κοζάνη αλλά επειδή δεν θέλω να συνεχίσω έχω δυνατότητα με το νέο νόμο να αιτηθώ μετακίνηση σε άλλο τμήμα με βάση το όριο των 2950 μορίων της χρονιάς μου 2018;
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Η αδελφή μου πέρασε Καλαμάτα φέτος. Εγώ μπαίνω τρίτο έτος στην σχολή μου στην Κοζάνη αλλά επειδή δεν θέλω να συνεχίσω έχω δυνατότητα με το νέο νόμο να αιτηθώ μετακίνηση σε άλλο τμήμα με βάση το όριο των 2950 μορίων της χρονιάς μου 2018;

Μηπως εννοεις 2750?
 

Medjnik

Νεοφερμένος

Ο Medjnik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ένα παιδί πέρασε πέρσι νοσηλευτική Γιάννενα και δεν πήγε κ ξαναέδωσε φέτος. Όμως πέρασε φέτος νοσηλευτική Τρίπολη διότι ήθελε να πάρει μετεγγραφή για εκπα διότι μόνο από την Τρίπολη γίνεται ενώ από τις άλλες γίνεται μετεγγραφή στο παδα. Έδωσε με το παλιο σύστημα και τα μόρια του με της νοσηλευτικής στο εκπα είναι μεγαλύτερα των 2750 άρα δεν μπορεί να πάρει έτσι ; Μήπως από πέρσι που πέρασε στα Γιάννενα όμως γίνεται να κάνει αίτηση για μετεγγραφή στο παδα; Παρόλο που πέρασε πέρσι ;
 

DrsKatia

Νεοφερμένος

Η DrsKatia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ένα παιδί πέρασε πέρσι νοσηλευτική Γιάννενα και δεν πήγε κ ξαναέδωσε φέτος. Όμως πέρασε φέτος νοσηλευτική Τρίπολη διότι ήθελε να πάρει μετεγγραφή για εκπα διότι μόνο από την Τρίπολη γίνεται ενώ από τις άλλες γίνεται μετεγγραφή στο παδα. Έδωσε με το παλιο σύστημα και τα μόρια του με της νοσηλευτικής στο εκπα είναι μεγαλύτερα των 2750 άρα δεν μπορεί να πάρει έτσι ; Μήπως από πέρσι που πέρασε στα Γιάννενα όμως γίνεται να κάνει αίτηση για μετεγγραφή στο παδα; Παρόλο που πέρασε πέρσι ;

Από φέτος , ισχύει η βάση των 2.750 όποτε λογικά όχι, δεν μπορεί.
Εαν απέχει μέχρι 2.750 από το ΠΑΔΑ πάντως , σιγουρα θα μπορεί να κάνει αίτηση για μετεγγραφη για εκεί από Ιωαννινα . Αιτηση για μετεγγραφη μπορείς να κανείς μέχρι τα ν+2 χρόνια εν δεν κάνω λάθος.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, στην 1η σελίδα αυτού του θέματος υπάρχουν όλα τα άρθρα του νέου Νόμου που αφορούν τις μετεγγραφές.
Επίσης στο μήνυμα 378 έχω προσπαθήσει να γράψω όσο γίνεται πιο αναλυτικά, όσα συνάγονται από το άρθρο για τη μετακίνηση σε Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου.
Ασφαλώς όλα θα διευκρινιστούν με την έκδοση της σχετικής εγκυκλίου αλλά νομίζω ότι πολλές απορίες σας θα λυθούν αν κάνετε μια προσεκτική ανάγνωση.
 

takhs32

Νεοφερμένος

Ο takhs32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
καλησπέρα, γινεται να πάρω το 2ο ετος μετεγγραφη σε ενα αλλο τμημα; τα μαθηματα πως αναγνωρίζονται; αν δεν κανω μετεγγραφη και κανω 10% ανανωρίζονται;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
καλησπέρα, γινεται να πάρω το 2ο ετος μετεγγραφη σε ενα αλλο τμημα; τα μαθηματα πως αναγνωρίζονται; αν δεν κανω μετεγγραφη και κανω 10% ανανωρίζονται;
Καλημέρα,
μπορείς να πάρεις μετεγγραφή όχι σε άλλο τμήμα, αλλά σε άλλο πανεπιστήμιο στο ίδιο τμήμα όμως. Τα μαθήματα, αναγνωριζόνται ανάλογα τη συνάφεια και κατόπιν έγκρισης από το τμήμα. Μπορείς να κάνεις 10%, σε άλλο τμήμα ή στο ίδιο τμήμα άλλου πανεπιστημίου, δεν είναι σίγουρο σε τι εξάμηνο θα τοποθετηθείς, αυτό εξαρτάται από τα μαθήματα που θα αναγνωριστούν και το τμήμα.
 

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Γεια σας. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Μεταγραφές γίνονται στο Καποδιστριακό στο τμήμα κοινωνιολογίας για το έτος 2020;
Λένε ότι είναι στα μη αντίστοιχα τμήματα αλλά αυτό ισχύει και για τις ειδικές περιπτώσεις;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σας. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Μεταγραφές γίνονται στο Καποδιστριακό στο τμήμα κοινωνιολογίας για το έτος 2020;
Λένε ότι είναι στα μη αντίστοιχα τμήματα αλλά αυτό ισχύει και για τις ειδικές περιπτώσεις;
Οι ειδικές περιπτώσεις είναι υπό κατηγορία μετεγγραφής. Επομένως, από τη στιγμή που δεν γίνεται μετεγγραφή, χάνεται και η δυνατότητα χρήσης της υπό περίπτωσης (δηλ. ειδικών κριτηρίων).
 

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Δηλαδή εγώ που έχω περάσει Κρήτη δεν μπορώ να πάω στο Καποδιστριακό?
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top