Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Μανοςπετρ

Νεοφερμένος

Ο Petridis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αγία Ευφημία (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ευχαριστω πολύ,ξέρουμε επίσης αν η βαση μετεγγραφης σχετίζεται αποκλειστικά με τα μόρια της φετινής χρονιάς;
είμαι με 10% αρα το +2750 για μετεγγραφη ειναι με τις βάσεις του 2020 η του 10% ?(επειδη εχουν διαφορετικες βασεις)
 

Nar20

Νεοφερμένος

Η Nar20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ευχαριστω πολύ,ξέρουμε επίσης αν η βαση μετεγγραφης σχετίζεται αποκλειστικά με τα μόρια της φετινής χρονιάς;
είμαι με 10% αρα το +2750 για μετεγγραφη ειναι με τις βάσεις του 2020 η του 10% ?(επειδη εχουν διαφορετικες βασεις)
Δεν έχω ιδέα δυστυχώς
 

Ghk

Νεοφερμένος

Ο Ghk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πέρασα Γεωπονία Ηρακλείου και θέλω να πάρω μεταγραφή για Θεσσαλονίκη λόγω του ότι είμαι κοντά στη Θεσσαλονίκη. Με 6 μορια στο διπαε λέτε να πάρω; Ο τελευταίος πέρσι είχε 5
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Καλησπερα και καλη σταδιοδρομια ευχομαι σε ολους τους επιτυχοντες! :thumbup:

Περασα στη σχολη "Μηχανικων Πληροφοριακων και Επικοινωνιακων Συστηματων" (Μ.Π.Ε.Σ) της Σαμου. Θελω να παρω μετεγγραφη για Πατρα ομως, μιας και πληρώ τα οικονομικα κριτηρια, δηλαδη συγκετρωνω 6 μορια (τα οποια δεν ξερω βεβαια αν ειναι αρκετα..).
Ομως η αντιστοιχη σχολη Μ.Π.Ε.Σ στην Πατρα εχει μεγαλυτερη βαση απο τα μορια που εβγαλα, δηλαδη παραπανω απο 2750 μορια διαφορα, οποτε δεν εχω το δικαιωμα να τη δηλωσω. Εξ' αρχης ομως ηθελα να περασω σε σχολη ΗΜΜΥ, οποτε δε με πειραζει αυτο.

Η σχολη λοιπον ΗΜΤΥ Πατρας ειναι εντος των 2750 μοριων, αλλα ουσιαστικα ειναι αλλο Τμημα.
Συμφωνα με το παρακατω site (στην παραγραφο 12), οταν δεν πληρεις τις προυποθεσεις για μετεγγραφη σε ιδιο τμημα, τοτε μπορεις να αιτηθεις μετακινηση σε αλλο τμημα του ιδιου επιστημονικου πεδιου ομως.

"Ως «μετακίνηση» νοείται η μετακίνηση ενός φοιτητή σε άλλο Τμήμα άλλου Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. του ίδιου επιστημονικού πεδίου, με αυτό στο οποίο έχει εισαχθεί και εγγραφεί μέσω της επιτυχίας του στις εξετάσεις πανελλαδικού επιπέδου ΓΕ.Λ. ή ΕΠΑ.Λ. είτε μέσω της άσκησης του δικαιώματος πρόσβασης."

Οι αποριες μου ειναι οι εξης.

- Μπορω να παρω μετεγγραφη απο το Παν. Σαμου προς το Παν. Πατρων αλλαζοντας Τμημα, ετσι ωστε να παω στους ΗΜΤΥ Πατρας?
- Θεωρουνται συναφη αυτα τα 2 τμηματα, δηλαδη ανηκουν στο ιδιο επιστημονικο πεδιο?
- Εχει επιχειρησει ποτε καποιος κατι αντιστοιχο κ αν 'ναι, ποια η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω?
- Πιστευετε οτι εχω ελπιδες ή τζαμπα θα με φαει το αγχος και η αναμονη μεχρι το Γεναρη μετα?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υγ. Δεν ξερω αν εχω κανει την αναρτηση στο σωστο σημειο του φορουμ, οποτε ας τη μετακινησουν οι συντονιστες αν χρειαζεται.
 

Συνημμένα

  • SNAG-1090.png
    SNAG-1090.png
    60.7 KB · Εμφανίσεις: 117
Τελευταία επεξεργασία:

Γιοκα

Νεοφερμένος

Ο Γιοκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ξέρετε εάν τα πολυδυμα αδέλφια (τριδυμοι) στις που διεκδικούν μεταγραφή στη σχολή που θα φοιτήσει ο ένας από τους 3, δικαιούνται οποιαδήποτε επιπρόσθετα μόρια εκτός από τα μόρια που δίδονται ως τριτεκνα αδέλφια??
 

Nefh_

Νεοφερμένος

Η Nefh_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εγώ ανήκω στις κατηγορίες χαμηλού εισοδήματος που μου δίνουν 3 ή 4 μόρια, επειδή ο πατέρας μου δεν ζει, επειδή είμαστε πολύτεκνη οικογένεια και επειδή ο αδερφός μου έχει πάνω από 67% αναπηρία..Πόσο απίθανο είναι να μην πάρω μεταγραφή;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Εγώ ανήκω στις κατηγορίες χαμηλού εισοδήματος που μου δίνουν 3 ή 4 μόρια, επειδή ο πατέρας μου δεν ζει, επειδή είμαστε πολύτεκνη οικογένεια και επειδή ο αδερφός μου έχει πάνω από 67% αναπηρία..Πόσο απίθανο είναι να μην πάρω μεταγραφή;
Είναι απίθανο να απορριφθεί η αίτησή σου. Σίγουρα έχεις μετεγγραφή.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου Arvacon!


Τα δύο αυτά τμήματα (τόσο το τμήμα στο οποίο πέρασες όσο και αυτό, που σε ενδιαφέρει ανήκουν στο ίδιο επιστημονικό πεδίο, άρα δεν έχεις κάποιο πρόβλημα για να αιτηθείς.

Η διαδικασία μετεγγραφών/μετακινήσεων είναι πολύ απλή και επεξηγείται πλήρως στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας, όταν θα έρθει η ώρα για τις αιτήσεις μετεγγραφών θα αναρτηθεί λεπτομερώς.

Τα 6 μόρια είναι σε καλύπτουν σίγουρα για να αιτηθείς μετεγγραφή για το συγκεκριμένο τμήμα. Είναι ύπερ-αρκετά! Υποθέτω, στην περίπτωση της μετακίνησης, να είσαι επίσης, καλυμμένος, με μεγαλύτερη επιφύλαξη, ωστόσο.

Η αναμονή δεν είναι μέχρι τον Ιανουάριο, αλλά μέσα Νοέμβρη περίπου.

Γενικά, μπορείς να κάνεις αίτηση και πολύ πιθανόν να γίνεις δεκτός.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Γεια σου Arvacon!


Τα δύο αυτά τμήματα (τόσο το τμήμα στο οποίο πέρασες όσο και αυτό, που σε ενδιαφέρει ανήκουν στο ίδιο επιστημονικό πεδίο, άρα δεν έχεις κάποιο πρόβλημα για να αιτηθείς.

Η διαδικασία μετεγγραφών/μετακινήσεων είναι πολύ απλή και επεξηγείται πλήρως στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας, όταν θα έρθει η ώρα για τις αιτήσεις μετεγγραφών θα αναρτηθεί λεπτομερώς.

Τα 6 μόρια είναι σε καλύπτουν σίγουρα για να αιτηθείς μετεγγραφή για το συγκεκριμένο τμήμα. Είναι ύπερ-αρκετά! Υποθέτω, στην περίπτωση της μετακίνησης, να είσαι επίσης, καλυμμένος, με μεγαλύτερη επιφύλαξη, ωστόσο.

Η αναμονή δεν είναι μέχρι τον Ιανουάριο, αλλά μέσα Νοέμβρη περίπου.

Γενικά, μπορείς να κάνεις αίτηση και πολύ πιθανόν να γίνεις δεκτός.

Γεια σου φιλτατε Viedo.
Ευχαριστω για τις κατατοπιστικες σου πληροφοριες.

Μακαρι να συμβει, διοτι δε θα τα καταφερω να φοιτησω Σαμο, δε θα μπορουσα να το υποστηριξω ουτε οικονομικα αλλα και σε αυτη την ηλικια πια δε γινεται να φυγω για τοσα χρονια μακρια απ τον τοπο μου, συν οτι δε βλεπω να ειναι και ο τομεας που με ενδιαφερει. Εμενα με ενδιαφερει περισσοτερο το υλισμικο κομματι και λιγοτερο το λογισμικο (αν και απ οτι ειδα ομως εχει δικτυα, οπου θα θελα να ασχοληθω μπορω να πω..)

Απ οτι διαβασα, πρεπει πρωτα να γραφτεις στη σχολη που περασες και μετα κανεις αιτηση οταν ανοιξει το συστημα των μετεγγραφων.
Για να κανω εγγραφη στη σχολη, πρεπει να παω στη Σαμο ή γινεται ηλεκτρονικα πλεον?
Παλι καλα που δεν ειναι μεχρι Γεναρη η αναμονη, δε θα την παλεψω να περιμενω αλλο τοσο! :dizzy2:

Σχετικα με το εξαμηνο που θα τρεχει ομως, επειδη δε θα παρακολουθησω τιποτα και θα το χασω, αν επιλεξω να μην παω αυτη τη χρονια καθολου και παω απο του χρονου το Σεπτεμβρη, μπορω να ξεκινησω απ την αρχη?

Και κατι τελευταιο. Πες οτι παιρνω τη μετεγγραφη/μετακινηση για την Πατρα. Εχω το δικαιωμα να κανω επιτοπου αναστολη φοιτησης ωστε να σταματησω την κατρακυλα των μαθηματων/εξαμηνων, ή αναστολη γινεται μονο στην αρχη της χρονιας, πριν παρεις μαθηματα?
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Καλημέρα!! Πέρασα εργοθεραπεια Πτολεμαΐδας με το 6%.Ωστοσο έχασα το παδα για 120 μόρια καθότι 3χω 15300 μορια. Πιστεύετε ότι έχω πιθανότητες να περασω με το 4% την επόμενη παδα; Επίσης, σε περίπτωση που αποφασίσω να κ; νω αίτηση για μετεγγραφή με 3 μόρια από οικονομικά κριτήρια τι πιθανότητες έχω να έρθω Αθήνα; Σε περίπτωση που αποτύχει η μετεγγραφή θα μπορέσω με το 4% να επιστρέψω στη σχολή στην οποία φοιτω φέτος.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
1.Απ οτι διαβασα, πρεπει πρωτα να γραφτεις στη σχολη που περασες και μετα κανεις αιτηση οταν ανοιξει το συστημα των μετεγγραφων. Για να κανω εγγραφη στη σχολη, πρεπει να παω στη Σαμο ή γινεται ηλεκτρονικα πλεον?

2.Σχετικα με το εξαμηνο που θα τρεχει ομως, επειδη δε θα παρακολουθησω τιποτα και θα το χασω, αν επιλεξω να μην παω αυτη τη χρονια καθολου και παω απο του χρονου το Σεπτεμβρη, μπορω να ξεκινησω απ την αρχη?

3.Και κατι τελευταιο. Πες οτι παιρνω τη μετεγγραφη/μετακινηση για την Πατρα. Εχω το δικαιωμα να κανω επιτοπου αναστολη φοιτησης ωστε να σταματησω την κατρακυλα των μαθηματων/εξαμηνων, ή αναστολη γινεται μονο στην αρχη της χρονιας, πριν παρεις μαθηματα?

1.Σωστά, κάνεις ηλεκτρονική εγγραφή στα μαθήματα, δεν χρειάζεται να πας στην Γραμματεία της σχολής στη Σάμο. Πρέπει να κάνεις εγγραφή για να αιτηθείς αίτηση μετεγγραφής/μετακίνησης.

2.Θα κάνεις κανονικά εγγραφή στα μαθήματά σου, 1ου και 2ου εξαμήνου, και απλώς του χρόνου θα το παρακολουθήσεις από την αρχή. Θα κάνεις ξανά εγγραφή στα μαθήματα των ίδιων εξαμήνων κλπ.

3.
*Σημαντικές υπενθυμίσεις:
α) Ν.4009/2-9-2011 (ΦΕΚ 195 Α ́), άρθρο 80, παράγραφος 9δ:
«Οι φοιτητές έχουν το δικαίωμα να διακόψουν, με έγγραφη αίτησή τους στη γραμματεία της οικείαςσχολής*, τις σπουδές τους για όσα εξάμηνα, συνεχόμενα ή μη, επιθυμούν, και πάντως όχι περισσότερα από τονελάχιστο αριθμό εξαμήνων που απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών. Τα εξάμηνα αυτά δεν προσμετρώνται στην παραπάνω ανώτατη διάρκεια φοίτησης. Οι φοιτητές που διακόπτουν κατά τα ανωτέρω τις σπουδές τους, δεν έχουν τη φοιτητική ιδιότητα καθ’ όλο το χρονικό διάστημα της διακοπής των σπουδών τους. Μετά τη λήξη της διακοπής των σπουδών οι φοιτητές επανέρχονται στη σχολή»*.
(* θεωρείται το Τμήμα)
β) Η «Αίτηση Διακοπής Σπουδών» κατατίθενται, πριν την έναρξη του εξαμήνου, και το αργότερο μέσα στις πρώτες δέκα (10) ημέρες, από την έναρξη αυτού του εξαμήνου.
γ) Μετά τη λήξη «Διακοπής Σπουδών», οι φοιτητές/τριεςεπανέρχονται αυτομάτως στην προτέρα κατάστασή τους, και αποκτούν την φοιτητική ιδιότητα.

Το χωρίο (β), δεν το είδα κάπου αλλού να αναγράφεται πέρα από το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο.
 

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο μου είπαν οτι μπορω να κανω αιτηση μετακινησης χωρις να κανω αιτηση μετεγγραφης , δηλαδη αρκει απλα να πιανω τη βαση μετεγγραφης και να εχω δηλωμενες τις υποψηφιες για μετακινηση σχολες στο μηχανογραφικο μου .Ισχυει?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο μου είπαν οτι μπορω να κανω αιτηση μετακινησης χωρις να κανω αιτηση μετεγγραφης , δηλαδη αρκει απλα να πιανω τη βαση μετεγγραφης και να εχω δηλωμενες τις υποψηφιες για μετακινηση σχολες στο μηχανογραφικο μου .Ισχυει?
Σωστά, ισχύει. Μπορείς να αιτηθείς για Μετακίνηση, χωρίς απαραίτητα να έχεις αιτηθεί μετεγγραφή.
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Καλημέρα!! Πέρασα εργοθεραπεια Πτολεμαΐδας με το 6%.Ωστοσο έχασα το παδα για 120 μόρια καθότι 3χω 15300 μορια. Πιστεύετε ότι έχω πιθανότητες να περασω με το 4% την επόμενη παδα; Επίσης, σε περίπτωση που αποφασίσω να κ; νω αίτηση για μετεγγραφή με 3 μόρια από οικονομικά κριτήρια τι πιθανότητες έχω να έρθω Αθήνα;Σε περίπτωση που δεν γραφτώ στη σχολή προκειμένου να κάνω αίτηση για μετεγγραφή και παραμείνω στη σχολή που φοιτω τώρα δηλ παδα μπορώ να κάνω αίτηση μετακίνησης π.χ στην εργοθεραπεια;
 

AndromedaS

Νεοφερμένος

Η AndromedaS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Εγώ πέρασα ιατρική Αλεξανδρούπολης και έχω σκοπό να αιτηθώ για μετεγγραφή, ώστε να έρθω Αθήνα. Γίνεται να παρακολουθώ μαθήματα στην Αθήνα τουλάχιστον μέχρι την απόφαση της αίτησης μου; Πρέπει να ενημερώσω κάπου στην γραμματεία κλπ; ( αν ανοίξουν και δεν γίνουν online βέβαια τα μαθήματα) 😂😂
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
1.Σωστά, κάνεις ηλεκτρονική εγγραφή στα μαθήματα, δεν χρειάζεται να πας στην Γραμματεία της σχολής στη Σάμο. Πρέπει να κάνεις εγγραφή για να αιτηθείς αίτηση μετεγγραφής/μετακίνησης.

2.Θα κάνεις κανονικά εγγραφή στα μαθήματά σου, 1ου και 2ου εξαμήνου, και απλώς του χρόνου θα το παρακολουθήσεις από την αρχή. Θα κάνεις ξανά εγγραφή στα μαθήματα των ίδιων εξαμήνων κλπ.

3.
*Σημαντικές υπενθυμίσεις:
α) Ν.4009/2-9-2011 (ΦΕΚ 195 Α ́), άρθρο 80, παράγραφος 9δ:
«Οι φοιτητές έχουν το δικαίωμα να διακόψουν, με έγγραφη αίτησή τους στη γραμματεία της οικείαςσχολής*, τις σπουδές τους για όσα εξάμηνα, συνεχόμενα ή μη, επιθυμούν, και πάντως όχι περισσότερα από τονελάχιστο αριθμό εξαμήνων που απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών. Τα εξάμηνα αυτά δεν προσμετρώνται στην παραπάνω ανώτατη διάρκεια φοίτησης. Οι φοιτητές που διακόπτουν κατά τα ανωτέρω τις σπουδές τους, δεν έχουν τη φοιτητική ιδιότητα καθ’ όλο το χρονικό διάστημα της διακοπής των σπουδών τους. Μετά τη λήξη της διακοπής των σπουδών οι φοιτητές επανέρχονται στη σχολή»*.
(* θεωρείται το Τμήμα)
β) Η «Αίτηση Διακοπής Σπουδών» κατατίθενται, πριν την έναρξη του εξαμήνου, και το αργότερο μέσα στις πρώτες δέκα (10) ημέρες, από την έναρξη αυτού του εξαμήνου.
γ) Μετά τη λήξη «Διακοπής Σπουδών», οι φοιτητές/τριεςεπανέρχονται αυτομάτως στην προτέρα κατάστασή τους, και αποκτούν την φοιτητική ιδιότητα.

Το χωρίο (β), δεν το είδα κάπου αλλού να αναγράφεται πέρα από το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο.


Με καλυψες πληρως, ευχαριστω! :thumbup:


Σωστά, ισχύει. Μπορείς να αιτηθείς για Μετακίνηση, χωρίς απαραίτητα να έχεις αιτηθεί μετεγγραφή.

Οταν λεμε μετακινηση χωρις αιτηση μετεγγραφης, εννοουμε για αλλαγη τμηματος εντος του ιδιου Πανεπιστημιου που περασες ή οτι απλα οταν θες να κανεις μετεγγραφη και μετακινηση για αλλη πολη και διαφορετικο τμημα, οτι δε χρειαζεται να κανεις και τα δυο, παρα κανεις κατευθειαν αιτηση μετακινησης μονο?
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

ertas12

Νεοφερμένος

Ο ertas12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

Κώστας Παν.

Νεοφερμένος

Ο Κώστας Παν. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έκανα περισυ μετεγγραφή, την πήρα αλλά δε την δέχτηκα και παρέμεινα στην πόλη που πέρασα! Μπορώ να κάνω εκ νέου φέτος?
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top