Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ghk

Νεοφερμένος

Ο Ghk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Επειδή η αδελφή σου έχει ξεπεράσει το ανώτατο χρόνο σπουδών της σχολής της. Δεν δικαιούσαι να αιτηθείς μετεγγραφή, μέσω της αδελφής σου. Μόνο βάσει οικονομικών κριτηρίων.

Λες να είναι εύκολο να πάρω με οικονομικά και κοινωνικά κριτήρια;
 

gianniskar9

Νεοφερμένος

Ο gianniskar9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους...Θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσα μόρια μεταγραφής χρειάζομαι για να κάνω μεταγραφή από σχολή της Τρίπολης στην αντίστοιχη της Πάτρας;;;

Υ. Γ Ικανοποιω τη βάση των 2.750 που έθεσε φέτος το Υπουργείο Παιδείας
 

Κορώνα

Νεοφερμένος

Η Κορώνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Με 4 μόρια από τα οικονομικά πόσες πιθανότητες έχω να πάρω μεταγραφή; (γενικά αν υπάρχουν ελπίδες)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Με 4 μόρια από τα οικονομικά πόσες πιθανότητες έχω να πάρω μεταγραφή; (γενικά αν υπάρχουν ελπίδες)
Καλημέρα, αυτό εξαρτάται από την σχολή, που ενδιαφέρεσαι να αιτηθείς για μετεγγραφή, καθώς και την πόλη. Στα αστικά κέντρα (Αθήνα ή Θεσσαλονίκη), όπως και σε σχολές υψηλόβαθμες, απαιτούνται συνήθως περισσότερα μόρια για μετεγγραφή, μιας και αιτούνται πολλά άτομα.
 

Ghk

Νεοφερμένος

Ο Ghk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η σχολή της αδερφής μου επειδή ήταν ΤΕΙ και εγινε αεί το πρόγραμμα σπουδών άλλαξε και τώρα είναι 5 χρόνια και θα μπει στο 7ο. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η σχολή της αδερφής μου επειδή ήταν ΤΕΙ και εγινε αεί το πρόγραμμα σπουδών άλλαξε και τώρα είναι 5 χρόνια και θα μπει στο 7ο. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;
Δεν δικαιούσαι μετεγγραφή βάσει αδελφών. Έχει ξεπεράσει τα αναμενόμενα χρόνια αποφοίτησης (5).
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Ποσα μορια πιστευετε οτι θα απαιτηθουν για εργοθεραπεια παδα?
 

Ghk

Νεοφερμένος

Ο Ghk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν δικαιούσαι μετεγγραφή βάσει αδελφών. Έχει ξεπεράσει τα αναμενόμενα χρόνια αποφοίτησης (5).
Ναι αλλά λέει το έτος φοίτησης +2
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν δικαιούσαι μετεγγραφή βάσει αδελφών. Έχει ξεπεράσει τα αναμενόμενα χρόνια αποφοίτησης (5).
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Με 17575 πιστεύω οτι περνάω στην Νομική ΔΠΘ. Με αδελφή προπτυχιακή φοιτήτρια στο ΠΑ.ΠΕΛ. στην ΝοσηλευτικηΤριπολης, δικαιούμαι μετεγγραφής στην νομική Ε.Κ.Π.Α., με οικογενειακό εισόδημα 31.000ευρω (ή κατα κεφαλήν 7.750ευρω); Ισχύει οτι ο νεος νομος αναφέρεται σε κατα κεφαλήν εισόδημα 12.500 ευρω;


Συγκεντρώνεις μονο τρια μορια απο τα οικονομικά κριτήρια και δυστυχώς δεν επαρκούν για τη μετεγγραφή σου στη νομική Αθηνων .

Όμως δικαιούσαι μετεγγραφή για Αθήνα με την κατηγορία των αδελφών φοιτητών .
 

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά!
Σήμερα πήγε ο πατέρας μου στον λογιστή για να τον ρωτήσει πόσο είναι το ετήσιο κατά κεφαλήν εισόδημα.
Οι γονείς μου κάνουν κοινή φορολογική δήλωση και συνεπώς και στους δυο το ετήσιο εισόδημα βγαίνει στα 7.391.
Όποτε για τον καθένα ισχύει το μισό ;
 

Vspan

Νεοφερμένος

Ο Vspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα
Το κριτήριο των 2750 μορίων θα ισχύσει και για φοιτητές που έχουν δώσει παλαιότερες χρονιές και κάνουν 10%;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Vspan

Νεοφερμένος

Ο Vspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Καλησπέρα
Η αδερφή μου είναι προπτυχιακή φοιτήτρια στην Αθήνα, ζούμε στην Αθήνα κι εγώ έδωσα φέτος πανελλαδικές.
Το εισόδημα είναι αρκετά χαμηλό οπότε παίρνω μόρια από εκεί (3 ή 4 μόρια δεν θυμάμαι ακριβώς), συν ότι είμαστε τρίτεκνοι (2 αδέρφια κάτω των 25 ετών).
Θα επιλέξω να κάνω μετεγγραφή είτε με οικονομικο-κοινωνικα κριτήρια είτε ως αδερφή προπτυχιακής φοιτήτριας; Κι αν ναι, τι θεωρείτε ότι είναι προτιμότερο να κάνω για να πάρω την μετεγγραφή;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα
Η αδερφή μου είναι προπτυχιακή φοιτήτρια στην Αθήνα, ζούμε στην Αθήνα κι εγώ έδωσα φέτος πανελλαδικές.
Το εισόδημα είναι αρκετά χαμηλό οπότε παίρνω μόρια από εκεί (3 ή 4 μόρια δεν θυμάμαι ακριβώς), συν ότι είμαστε τρίτεκνοι (2 αδέρφια κάτω των 25 ετών).
Θα επιλέξω να κάνω μετεγγραφή είτε με οικονομικο-κοινωνικα κριτήρια είτε ως αδερφή προπτυχιακής φοιτήτριας; Κι αν ναι, τι θεωρείτε ότι είναι προτιμότερο να κάνω για να πάρω την μετεγγραφή;
Καλησπέρα Χριστίνα,
Αν δεν έχει περάσει τα αναμενόμενα έτη αποφοίτησης η αδελφή σου, θα μπορούσες να αιτηθείς μετεγγραφής βάσει αδελφών, που είναι πιο ασφαλής επιλογή!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Καλησπέρα
Η αδερφή μου είναι προπτυχιακή φοιτήτρια στην Αθήνα, ζούμε στην Αθήνα κι εγώ έδωσα φέτος πανελλαδικές.
Το εισόδημα είναι αρκετά χαμηλό οπότε παίρνω μόρια από εκεί (3 ή 4 μόρια δεν θυμάμαι ακριβώς), συν ότι είμαστε τρίτεκνοι (2 αδέρφια κάτω των 25 ετών).
Θα επιλέξω να κάνω μετεγγραφή είτε με οικονομικο-κοινωνικα κριτήρια είτε ως αδερφή προπτυχιακής φοιτήτριας; Κι αν ναι, τι θεωρείτε ότι είναι προτιμότερο να κάνω για να πάρω την μετεγγραφή;

Μεσα απο τα αδερφια θα αιτήθεις , την παίρνουν όλοι .
Εκτος αν η αδερφή σου εχει περάσει τα προβλεπόμενα ετη σπουδών και αν έχεις μεγαλο εισόδημα ( που δεν έχεις) .
 

kaaaaate

Νεοφερμένος

Η kaaaaate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπέρα
Η αδερφή μου είναι προπτυχιακή φοιτήτρια στην Αθήνα, ζούμε στην Αθήνα κι εγώ έδωσα φέτος πανελλαδικές.
Το εισόδημα είναι αρκετά χαμηλό οπότε παίρνω μόρια από εκεί (3 ή 4 μόρια δεν θυμάμαι ακριβώς), συν ότι είμαστε τρίτεκνοι (2 αδέρφια κάτω των 25 ετών).
Θα επιλέξω να κάνω μετεγγραφή είτε με οικονομικο-κοινωνικα κριτήρια είτε ως αδερφή προπτυχιακής φοιτήτριας; Κι αν ναι, τι θεωρείτε ότι είναι προτιμότερο να κάνω για να πάρω την μετεγγραφή;
Δεν ξέρω με τι δεδομένα απάντησαν οι παραπάνω κοπέλες και επειδή μιλάνε με σιγουριά κάνε μια έρευνα για τη νομοθεσία (μήπως εγώ δεν είμαι ενημερωμένη σωστά και έτυχε να έχω λάθος παραδείγματα). Απ' ότι έχω δει με κριτήρια πολυτεκνικά μπορεί να σε τραβήξει η αδεφή σου εκτός έδρας. πχ αν πατρικό στην αθήνα, αδερφή θεσσαλονίκη και εσύ περνάς πάτρα, η αδερφή σου σε τραβάει σίγουρα στην πάτρα. Έχω παράδειγμα γνωστών μου με 6 παιδιά κάτω των 22, που η μεγάλη σπουδάζει αθήνα, ο επόμενος πέρασε ρόδο και ο τρίτος πάτρα, και επειδή η σχολή του τρίτου δεν υπήρχε στη ρόδο τράβηξε και τον δεύτερο πάτρα και σπουδάζουν μαζί εκεί, αλλά παρά την αδερφή τους στην αθήνα, δεν ήρθαν αθήνα. Επίσης έχω παράδειγμα αδερφής φίλου, οικογένεια με μικρό εισόδημα και άνεργη μητέρα που με αυτά τα κριτήρια ήρθε νομική αθήνας.
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Καλησπέρα Χριστίνα,
Αν δεν έχει περάσει τα αναμενόμενα έτη αποφοίτησης η αδελφή σου, θα μπορούσες να αιτηθείς μετεγγραφής βάσει αδελφών, που είναι πιο ασφαλής επιλογή!

Μεσα απο τα αδερφια θα αιτήθεις , την παίρνουν όλοι .
Εκτος αν η αδερφή σου εχει περάσει τα προβλεπόμενα ετη σπουδών και αν έχεις μεγαλο εισόδημα ( που δεν έχεις) .


Όχι όχι, δεν τα έχει περάσει.
Ευχαριστώ πολύ!

Δεν ξέρω με τι δεδομένα απάντησαν οι παραπάνω κοπέλες και επειδή μιλάνε με σιγουριά κάνε μια έρευνα για τη νομοθεσία (μήπως εγώ δεν είμαι ενημερωμένη σωστά και έτυχε να έχω λάθος παραδείγματα). Απ' ότι έχω δει με κριτήρια πολυτεκνικά μπορεί να σε τραβήξει η αδεφή σου εκτός έδρας. πχ αν πατρικό στην αθήνα, αδερφή θεσσαλονίκη και εσύ περνάς πάτρα, η αδερφή σου σε τραβάει σίγουρα στην πάτρα. Έχω παράδειγμα γνωστών μου με 6 παιδιά κάτω των 22, που η μεγάλη σπουδάζει αθήνα, ο επόμενος πέρασε ρόδο και ο τρίτος πάτρα, και επειδή η σχολή του τρίτου δεν υπήρχε στη ρόδο τράβηξε και τον δεύτερο πάτρα και σπουδάζουν μαζί εκεί, αλλά παρά την αδερφή τους στην αθήνα, δεν ήρθαν αθήνα. Επίσης έχω παράδειγμα αδερφής φίλου, οικογένεια με μικρό εισόδημα και άνεργη μητέρα που με αυτά τα κριτήρια ήρθε νομική αθήνας.

Με μπέρδεψες λιγάκι ομολογώ χαχα.
Εμένα η αδερφή μου σπουδάζει εντός Αθηνών όπου και μένουμε οικογενειακώς.
Εγώ Αθήνα δεν περνάω σίγουρα οπότε βασίζομαι στην μετεγγραφή γι'αυτό και όσα τμήματα μπήκαν στο μηχανογραφικό μου έχουν αντιστοιχία στην Αθήνα.
Οπότε κάπως μπερδεύτηκα με το παράδειγμα σου γιατί δεν είναι ίδιες οι περιπτώσεις μας.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top