Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι έχεις μεγαλο θεμα να αγχώνεσαι.

Σκέψου οτι τα αδέρφια μεταφέρονται αυτόματα.
65 ειναι τα ατομα με κοινωνικά /οικονομικα κριτήρια.
3 σχολές έχει μονο η νομική και συνήθως τα μόρια ειναι χαμηλα για μεταγραφή αλλα φυσικά σίγουρη δεν μπορεί να είσαι.
Έχεις αρκετα μόρια απο τις πανελλήνιες πάντως αρα θα παίξει κι αυτο ρολο σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Τελος με το νεο σύστημα που υπολογίζονται ολα τα χρόνια στη φορολογική δήλωση δεν ξέρω κατα ποσο θα υπάρχουν κι τοσο πολλοί πλέον με πολλα μόρια .
Βεβαια αν εισαι 25 λογικα δεν μετραει μονο η δική σου φορολογική; κατι τέτοιο ειχα διαβάσει!
Αρα δικαιούσαι ολα τα μόρια αν ισχύει αυτό.


καλη επιτυχία :))
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

"Ως «κατά κεφαλήν εισόδημα» νοείται το υψηλότερο μεταξύ του ατομικού εισοδήματος και του κατά κεφαλήν οικογενειακού εισοδήματος. Εφόσον ο αιτών τη μετεγγραφή ή μετακίνηση είναι άνω των 25 ετών, άγαμος και διαθέτει ατομικό εισόδημα, λαμβάνεται υπόψη μόνο το
ατομικό του εισόδημα."
Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Για τη Νομική της Αθήνας αλλά και της Θεσσαλονίκης δεν διαπίστωσα να είναι χαμηλά τα μόρια των πανελληνίων στις βάσεις των μετεγγραφών.
Οι περιπτώσεις ισοβαθμίας είναι που με προβληματίζουν.
Πράγματι εξετάζουν σε αυτήν την περίπτωση τα μόρια των πανελληνίων και ναι μεν έχω επιτύχει μια καλή βαθμολογία αλλά θα υπάρχουν και άλλοι υποψήφιοι ίσως που έχουν καλύτερη βαθμολογία αν μάλιστα διεκδικούμε τον ίδιο αριθμό θέσεων.
Προσωπικά δεν διαθέτω δικό μου εισόδημα, οπότε μετρά το κατά κεφαλήν οικογενειακό εισόδημα στη δική μου περίπτωση.
Υποβάλλω βέβαια δική μου φορολογική δήλωση αλλά δεν διαθέτω δικό μου εισόδημα.
 

Ηβη2

Νεοφερμένος

Η Ηβη2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σου @Ηβη2 ,

ε) Ως «ατομικό εισόδημα» νοείται ο μέσος όρος των τριών (3) τελευταίων οικονομικών ετών του φορολογητέου εισοδήματος του αιτούντος μετεγγραφή ή μετακίνηση από οποιαδήποτε πηγή εισοδήματος κατά την έννοια του άρθρου 7 του ν. 4172/2013 (Α΄ 167).

στ) Ως «κατά κεφαλήν οικογενειακό εισόδημα» νοείται ο μέσος όρος των τριών (3) τελευταίων οικονομικών ετών του κατά κεφαλήν αθροίσματος του φορολογητέου εισοδήματος των μελών της οικογένειας του αιτούντος μετεγγραφή ή μετακίνηση, ήτοι των γονέων, ανεξαρτήτως εάν κάνουν κοινή ή χωριστή φορολογική δήλωση, και των αδερφών κάτω των 25 ετών, εφόσον είναι άγαμοι και έχουν ίδιο φορολογητέο εισόδημα, κατά την έννοια του άρθρου 7 του ν. 4172/2013. Σε περίπτωση που οι γονείς του αιτούντος είναι διαζευγμένοι, υπολογίζεται το εισόδημα και των δύο γονέων.

ζ) Ως «κατά κεφαλήν εισόδημα» νοείται το υψηλότερο μεταξύ του ατομικού εισοδήματος και του κατά κεφαλήν οικογενειακού εισοδήματος. Εφόσον ο αιτών τη μετεγγραφή ή μετακίνηση είναι άνω των 25 ετών, άγαμος και διαθέτει ατομικό εισόδημα, λαμβάνεται υπόψη μόνο το ατομικό του εισόδημα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σύμφωνα με το άρθρο 7 και το άρθρο 11 του ν. 4172/2013 τα ορφανά δεν θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη, εάν το ετήσιο φορολογητέο εισόδημά τους υπερβαίνει το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ, δλδ διαθέτει ατομικό εισόδημα και το ΑΦΜ του δεν συνδέεται καθόλου με της μητέρας μας. Τα κριτήρια έτσι πως έχουν διατυπωθεί με μπερδεύουν. Αλλά πιστεύω ότι όταν αντλήσουν τα στοιχειά από τα ΑΦΜ θα μέτρηση μόνο το εισόδημα του αδελφού μου. Η ερμηνεία σου ?
 

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Θα έχετε διαφορετική βάση εισαγωγής σημαίνει διαφορετικά μόρια της σχολής. π.χ. Νομική Αθηνών ΝΕΟ 18.000 μόρια και Νομική Αθηνών ΠΑΛΑΙΟ 17.800 μόρια, το 2750 δεν θα επηρεάζει κανέναν όμως σε αυτή τη σχολή καθώς δεν γίνεται να έχει 2750 μόρια πάνω ή κάτω η Νομική Κομοτηνής από της Αθήνας.

Οι θέσεις είναι 65 για όλους όσοι κάνετε αίτηση για μετεγγραφή :P.
Αφού είναι διαφορετικά τα μόρια της σχολής για ποιο λόγο να μην είναι διαφορετικός και ο αριθμός των θέσεων για τους μετεγγραφόμενους φοιτητές; Αυτό είναι το σημείο που δεν καταλαβαίνω. Πώς εξηγείται η διεκδίκηση ίδιου αριθμού θέσεων ενώ ως βάση μετεγγραφής "νοείται ο αριθμός των μορίων, ο οποίος προκύπτει από τον αριθμό των μορίων της βάσης εισαγωγής κάθε Τμήματος Α.Ε.Ι.". Δηλαδή είναι λογικό να είναι διαφορετικές οι βάσεις εισαγωγής για τα δύο συστήματα αλλά στις βάσεις μετεγγραφών ο αριθμός των θέσεων να είναι ο ίδιος για όλους τους υποψηφίους;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Ναι μετα τσέκαρα τα μόρια τους :(
Επηρεστηκα απο τα τμήματα ψυχολογίας που και στα δυο της Αθηνας τα μόρια για μετεγγραφή (των πανελληνίων) ηταν πιο κατω και απο τη βάση της Φλώρινας !

@Ροβερτα
Τι να πω fingers crossed , ελπίζω πραγματικά να την πάρεις κριμα να ξαναμπεις σε αυτή τη διαδικασία !
Τυχη θα ειναι καθαρά.
Παντως κατα εξαίρεση όπως έγραψα παραπάνω μονο για 4 περιπτώσεις μπορείς να κάνεις αίτηση .
Στην αρχη τις έπαιρναν ολοι .
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
@Ροβερτα, πράγματι, η Νομική απαιτεί αρκετά μόρια για μετεγγραφή, είναι από τις σχολές με τα περισσότερα μόρια. Επίσης, όσο πιο πάνω από τη βάση της Νομικής Κομοτηνής είσαι τόσο περισσότερες πιθανότητες θα έχεις. Για ποιον λόγο ο νομοθέτης δεν προέβει σε διάκριση, δεν γνωρίζω.

Προσωπικά θεωρώ πως αν πάρεις την μετεγγραφή θα είναι βάσει μορίων και όχι ισοβαθμίας.

@Ηβη2, διαβάζοντας το νομοσχέδιο δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι αυτό που λες θα εφαρμοστεί, καθώς δεν το αναφέρει κάπου. Αναφέρει, ότι λαμβάνεται υπόψη το ατομικό και του γονέα που έχει απομείνει στη ζωή. Δεν ξέρω αν λαμβάνεται υπόψη αυτός ο νόμος :/
 

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ναι μετα τσέκαρα τα μόρια τους :(
Επηρεστηκα απο τα τμήματα ψυχολογίας που και στα δυο της Αθηνας τα μόρια για μετεγγραφή (των πανελληνίων) ηταν πιο κατω και απο τη βάση της Φλώρινας !

@Ροβερτα
Τι να πω fingers crossed , ελπίζω πραγματικά να την πάρεις κριμα να ξαναμπεις σε αυτή τη διαδικασία !
Τυχη θα ειναι καθαρά.
Παντως κατα εξαίρεση όπως έγραψα παραπάνω μονο για 4 περιπτώσεις μπορείς να κάνεις αίτηση .
Στην αρχη τις έπαιρναν ολοι .
Δεν είχα κοιτάξει καθόλου τη βάση μετεγγραφής στην Ψυχολογία ΕΚΠΑ. Πράγματι μου έκανε τρομερή εντύπωση το γεγονός ότι η βάση μετεγγραφής πέρυσι στην Ψυχολογία ΕΚΠΑ ήταν 13.861!
Όντως είναι θέμα τύχης!
Εκτός απ' τις κατ' εξαίρεση μετεγγραφές, υπάρχει πάντως και η δυνατότητα της ένστασης, μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων των μετεγγραφών. Αφού εξαντληθεί το περιθώριο με την ένσταση μετά προχωρά κάποιος υποψήφιος στην αίτηση για κατ' εξαίρεση μετεγγραφή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Ροβερτα, πράγματι, η Νομική απαιτεί αρκετά μόρια για μετεγγραφή, είναι από τις σχολές με τα περισσότερα μόρια. Επίσης, όσο πιο πάνω από τη βάση της Νομικής Κομοτηνής είσαι τόσο περισσότερες πιθανότητες θα έχεις. Για ποιον λόγο ο νομοθέτης δεν προέβει σε διάκριση, δεν γνωρίζω.

Προσωπικά θεωρώ πως αν πάρεις την μετεγγραφή θα είναι βάσει μορίων και όχι ισοβαθμίας.

@Ηβη2, διαβάζοντας το νομοσχέδιο δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι αυτό που λες θα εφαρμοστεί, καθώς δεν το αναφέρει κάπου. Αναφέρει, ότι λαμβάνεται υπόψη το ατομικό και του γονέα που έχει απομείνει στη ζωή. Δεν ξέρω αν λαμβάνεται υπόψη αυτός ο νόμος :/
Το θέμα είναι ότι εξετάζεται το πόσο πιο πάνω απ'τη βάση Κομοτηνής είμαι με γνώμονα τη βάση της Νομικής Κομοτηνής στο παλαιό σύστημα ή στο νέο σύστημα.
Πάλι προκύπτει η ίδια απορία. Είσαι απολύτως βέβαιος ότι οι θέσεις των μετεγγραφόμενων θα είναι 65 για όλους τους υποψηφίους, ανεξαρτήτως του συστήματος με το οποίο εξετάστηκαν; Πώς το συμπεραίνουμε αυτό; Αφού οι βάσεις εισαγωγής είναι διαφορετικές, δεν θα είναι και οι βάσεις μετεγγραφών διαφορετικές;
Γνωρίζω ότι το έχω επισημάνει και το έχω ρωτήσει επανειλημμένα αλλά δεν το κατανοώ γι' αυτό ρωτώ εκ νέου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Δεν κοιτάξει καθόλου τη βάση μετεγγραφής στην Ψυχολογία ΕΚΠΑ. Πράγματι μου έκανε τρομερή εντύπωση το γεγονός ότι η βάση μετεγγραφής πέρυσι στην Ψυχολογία ΕΚΠΑ ήταν 13.861!
Όντως είναι θέμα τύχης!
Εκτός απ' τις κατ' εξαίρεση μετεγγραφές, υπάρχει πάντως και η δυνατότητα της ένστασης, μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων των μετεγγραφών. Αφού εξαντληθεί το περιθώριο με την ένσταση μετά προχωρά κάποιος υποψήφιος στην αίτηση για κατ' εξαίρεση μετεγγραφή.


και στη Πάντειο το ιδιο !
ο τελευταίος που περασε είχε 15 κάτι...δε ξέρω τι φάση.


Παλιότερα τοσο η ενσταση οσο και η κατ εξαίρεση ηταν για λόγους καθαρα εικονικούς.
Με ενα συγκινητικό γραμμα στο υπουργείο μπορούσες να πάρεις μετεγγραφή κατ εξαίρεση.

Πλεον η ένσταση ειναι σε περίπτωση σφάλματος , δηλαδη αν δε σου μετρήσουν σωστά τα μόρια κι η κατ εξαίρεση ισχύει για 4 μονο περιπτώσεις.

Πάντως καθε χρόνια ειναι διαφορετική.
Ποτε δεν ξέρεις ποιοι θα πάρουν μετεγγραφή.
καλη τύχη ! 😊
 

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Δεν κοιτάξει καθόλου τη βάση μετεγγραφής στην Ψυχολογία ΕΚΠΑ. Πράγματι μου έκανε τρομερή εντύπωση το γεγονός ότι η βάση μετεγγραφής πέρυσι στην Ψυχολογία ΕΚΠΑ ήταν 13.861!
Όντως είναι θέμα τύχης!
Εκτός απ' τις κατ' εξαίρεση μετεγγραφές, υπάρχει πάντως και η δυνατότητα της ένστασης, μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων των μετεγγραφών. Αφού εξαντληθεί το περιθώριο με την ένσταση μετά προχωρά κάποιος υποψήφιος στην αίτηση για κατ' εξαίρεση μετεγγραφή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το θέμα είναι ότι εξετάζεται το πόσο πιο πάνω απ'τη βάση Κομοτηνής είμαι με γνώμονα τη βάση της Νομικής Κομοτηνής στο παλαιό σύστημα ή στο νέο σύστημα.
Πάλι προκύπτει η ίδια απορία. Είσαι απολύτως βέβαιος ότι οι θέσεις των μετεγγραφόμενων θα είναι 65 για όλους τους υποψηφίους, ανεξαρτήτως του συστήματος με το οποίο εξετάστηκαν; Πώς το συμπεραίνουμε αυτό; Αφού οι βάσεις εισαγωγής είναι διαφορετικές, δεν θα είναι και οι βάσεις μετεγγραφών διαφορετικές;
Γνωρίζω ότι το έχω επισημάνει και το έχω ρωτήσει επανειλημμένα αλλά δεν το κατανοώ γι' αυτό ρωτώ εκ νέου.
Τα προηγουμενα χρονια οπως σου ειπα δεν υπηρχε ποσοστοση, δεν υπηρχε παλιο και νεο εκτος το 2016 , υπηρχε το επαλ και το 10% χωρις εξετασεις.Δεν υπηρχε σε αυτους διαφορετικα ποσοστα στις μετεγγραφες.
Φυσικα ουτε το 2016 οπως μολις ειδα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ηβη2

Νεοφερμένος

Η Ηβη2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
@Ροβερτα, πράγματι, η Νομική απαιτεί αρκετά μόρια για μετεγγραφή, είναι από τις σχολές με τα περισσότερα μόρια. Επίσης, όσο πιο πάνω από τη βάση της Νομικής Κομοτηνής είσαι τόσο περισσότερες πιθανότητες θα έχεις. Για ποιον λόγο ο νομοθέτης δεν προέβει σε διάκριση, δεν γνωρίζω.

Προσωπικά θεωρώ πως αν πάρεις την μετεγγραφή θα είναι βάσει μορίων και όχι ισοβαθμίας.

@Ηβη2, διαβάζοντας το νομοσχέδιο δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι αυτό που λες θα εφαρμοστεί, καθώς δεν το αναφέρει κάπου. Αναφέρει, ότι λαμβάνεται υπόψη το ατομικό και του γονέα που έχει απομείνει στη ζωή. Δεν ξέρω αν λαμβάνεται υπόψη αυτός ο νόμος :/
Σ'ευχαριστώ πολύ. Το λέω γιατί τα ΑΦΜ τους δεν συνδέονται καθόλου οπότε όταν αντλήσουν τα στοιχεία από τα ΑΦΜ θα διασταυρωθεί ότι δεν συνδέονται αφού η μητέρα μου δεν έχει εξαρτώμενα μέλη. Εγώ κατάλαβα ότι υπολογίζουν το άθροισμα της δήλωσης των γονιών και τα εξαρτώμενα μέλη που εμφανίζονται σ'αυτήν. Πιστεύω ότι είναι ακριβώς όπως η περίπτωση του φοιτητή άνω τον 25 που έχει ατομικό εισόδημα που δεν είναι εξαρτώμενο στη δήλωση τον γονιών του. Η ερώτηση μου είναι αν η άντληση τον στοιχειών υπολογίζεται αποκλειστικά από την Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων ή αν υπολογίζονται και από το Υπ. Παιδείας ?
 

Hera167

Νεοφερμένος

Η Hera167 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Παιδιά ποσά μόρια χρειάζονται για μετεγγραφή στην ιατρική Αθηνών ;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Παιδιά ποσά μόρια χρειάζονται για μετεγγραφή στην ιατρική Αθηνών ;
-2750 από τη βάση της! Για αίτηση βάσει των 2 πρώτων κατηγοριών, οικονομικά και κοινωνία κριτήρια καθώς και αδελφια.
 

Hera167

Νεοφερμένος

Η Hera167 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Η αδερφή μου σπουδάζει θεσαλονικη. Μήπως γνωρίζετε αν με αίτηση μετεγγραφής αδελφών μπορώ να πάω Αθήνα; ( αν περάσω Αλεξανδρούπολη )
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η αδερφή μου σπουδάζει θεσαλονικη. Μήπως γνωρίζετε αν με αίτηση μετεγγραφής αδελφών μπορώ να πάω Αθήνα; ( αν περάσω Αλεξανδρούπολη )
Στην περιφερειακή ενότητα της αδελφής σου μπορείς να πας, δηλαδή ΑΠΘ...
 

MarDm10

Νεοφερμένος

Η MarDm10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα. Περασα με κατ εξαιρεση μετεγγραφη στο 2ο εξαμηνο της σχολής και στην δήλωση των μαθημάτων δεν εχω δηλωμένα τα μαθηματα του 1ου εξαμηνου. Τι θα γινει με αυτο το εξαμηνο; Αν δεν μπορεσω να τα δηλώσω αυτο το διάστημα, του χρονου στην περιοδο δηλώσεων που θα ειμαι 3ο εξαμηνο θα μπορεσω να δηλώσω και του 1ου και του 3ου;( η σχολη εχει περιορισμένο αριθμο 8 μαθημάτων ανά δήλωση).
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα. Περασα με κατ εξαιρεση μετεγγραφη στο 2ο εξαμηνο της σχολής και στην δήλωση των μαθημάτων δεν εχω δηλωμένα τα μαθηματα του 1ου εξαμηνου. Τι θα γινει με αυτο το εξαμηνο; Αν δεν μπορεσω να τα δηλώσω αυτο το διάστημα, του χρονου στην περιοδο δηλώσεων που θα ειμαι 3ο εξαμηνο θα μπορεσω να δηλώσω και του 1ου και του 3ου;( η σχολη εχει περιορισμένο αριθμο 8 μαθημάτων ανά δήλωση).

Το Υπουργείο πάντα στέλνει εγκύκλιο στις Γραμματείες για τη διευκόλυνση των φοιτητών που πέτυχαν μετεγγραφή, για τη δήλωση μαθημάτων του χειμερινού εξαμήνου και επίσης παρατείνει την προθεσμία δηλώσεων διδακτικών συγγραμμάτων προκειμένου να μπορέσουν να τα παραλάβουν.
Τώρα γιατί δεν έγινε αυτό στο Τμήμα σου, δεν μπορώ να ξέρω.
Καλά και αν ήθελες να δώσεις κάποια μαθήματα του Α΄εξαμήνου στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου, πώς θα τα έδινες αφού δεν τα έχεις δηλώσει;
Συνεννοήσου με τη Γραμματεία τον Σεπτέμβριο να βρουν έναν τρόπο να το διορθώσουν!
 

DimV

Νεοφερμένος

Ο DimV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια σας. Είμαι πρωτοετής φοιτητής της Ιατρικής του πανεπιστημίου Πατρών. Πέρσι πέρασα με πανελλήνιες στο τμήμα Ιατρικής του πανεπιστημίου Ιωαννίνων και έκανα αίτηση μετεγγραφής (με μοριοδοτούμενα κριτήρια) με πρώτη επιλογή Αθήνα και δεύτερη Πάτρα. Η αίτηση απορρίφθηκε. Κατέθεσα κατόπιν ένσταση οπότε μου δόθηκε μετεγγραφή για Πάτρα. Πριν βγουν τα αποτελέσματα των ενστάσεων είχα υποβάλει αίτηση κατ'εξαίρεση μετεγγραφής για Αθήνα. Πριν βγουν τα αποτελέσματα των κατ'εξαίρεση με είχαν διαβεβαιώσει από το υπουργείο ότι η αίτηση θα εξεταζόταν κανονικά , όμως προς μεγάλη μου έκπληξη τον Φεβρουάριο μου ήρθε μήνυμα ότι η αίτησή μου δεν εξετάστηκε επειδή έγινε δεκτή η ένστασή μου. Από τότε ήμουν σίγουρος ότι δεν υπήρχε καμία περίπτωση να πάρω τη μετεγγραφή. Πρόσφατα όμως τσέκαρα τον νέο νόμο για τις μετεγγραφές και ειδικότερα τις διατάξεις που ψηφίστηκαν μέσα στον Ιούνιο από τη Βουλή. Αναφέρεται ότι : "Σε περίπτωση κατά την οποία ο αιτών την κατ’ εξαίρεση μετεγγραφή ή μετακίνηση εμπίπτει σε λόγους αποκλεισμού τότε η Επιτροπή δύναται να εισηγηθεί ομόφωνα στον υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων, ο οποίος και κρίνει για την έκδοση απόφασης κατ’ εξαίρεση μετεγγραφής ή μετακίνησης. " Ως λόγος αποκλεισμού μεταξύ άλλων αναφέρεται η περίπτωση που ένας φοιτητής έχει λάβει μετεγγραφή. Αυτό σημαίνει ότι δυνητικά μπορώ να λάβω κατ΄εξαίρεση μετεγγραφή για Αθήνα; Αν καταθέσω αίτηση αυτή θα εξεταστεί; Στον προηγούμενο νόμο δεν υπήρχε αντίστοιχη διάταξη αν δεν κάνω λάθος. Μπορείτε να μου εξηγήσετε; Παραθέτω το επίμαχο νομοσχέδιο( αναφέρομαι στο άρθρο 79 στη διάταξη 3).
 

Συνημμένα

  • Νομοσχέδιο.pdf
    966.2 KB · Εμφανίσεις: 70

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Γεια σας. Είμαι πρωτοετής φοιτητής της Ιατρικής του πανεπιστημίου Πατρών. Πέρσι πέρασα με πανελλήνιες στο τμήμα Ιατρικής του πανεπιστημίου Ιωαννίνων και έκανα αίτηση μετεγγραφής (με μοριοδοτούμενα κριτήρια) με πρώτη επιλογή Αθήνα και δεύτερη Πάτρα. Η αίτηση απορρίφθηκε. Κατέθεσα κατόπιν ένσταση οπότε μου δόθηκε μετεγγραφή για Πάτρα. Πριν βγουν τα αποτελέσματα των ενστάσεων είχα υποβάλει αίτηση κατ'εξαίρεση μετεγγραφής για Αθήνα. Πριν βγουν τα αποτελέσματα των κατ'εξαίρεση με είχαν διαβεβαιώσει από το υπουργείο ότι η αίτηση θα εξεταζόταν κανονικά , όμως προς μεγάλη μου έκπληξη τον Φεβρουάριο μου ήρθε μήνυμα ότι η αίτησή μου δεν εξετάστηκε επειδή έγινε δεκτή η ένστασή μου. Από τότε ήμουν σίγουρος ότι δεν υπήρχε καμία περίπτωση να πάρω τη μετεγγραφή. Πρόσφατα όμως τσέκαρα τον νέο νόμο για τις μετεγγραφές και ειδικότερα τις διατάξεις που ψηφίστηκαν μέσα στον Ιούνιο από τη Βουλή. Αναφέρεται ότι : "Σε περίπτωση κατά την οποία ο αιτών την κατ’ εξαίρεση μετεγγραφή ή μετακίνηση εμπίπτει σε λόγους αποκλεισμού τότε η Επιτροπή δύναται να εισηγηθεί ομόφωνα στον υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων, ο οποίος και κρίνει για την έκδοση απόφασης κατ’ εξαίρεση μετεγγραφής ή μετακίνησης. " Ως λόγος αποκλεισμού μεταξύ άλλων αναφέρεται η περίπτωση που ένας φοιτητής έχει λάβει μετεγγραφή. Αυτό σημαίνει ότι δυνητικά μπορώ να λάβω κατ΄εξαίρεση μετεγγραφή για Αθήνα; Αν καταθέσω αίτηση αυτή θα εξεταστεί; Στον προηγούμενο νόμο δεν υπήρχε αντίστοιχη διάταξη αν δεν κάνω λάθος. Μπορείτε να μου εξηγήσετε; Παραθέτω το επίμαχο νομοσχέδιο( αναφέρομαι στο άρθρο 79 στη διάταξη 3).
Καλημέρα! Διάβασα το νομοσχέδιο και απ' ό,τι κατάλαβα μπορείς να κάνεις και τώρα αίτηση. Παρ΄όλα αυτά, έτσι κι αλλιώς, θα μπορείς ως δευτεροετής, τον Οκτώβρη ή Νοέμβρη, να ξανακάνεις αίτηση για κατ' εξαίρεση. Ψάξτο όμως αν μπορείς να κάνεις και τώρα, καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με κάποιον τρόπο με την αντίστοιχη υπηρεσία του υπουργείου ή να κάνεις επίσημα ερώτηση με ονοματεπώνυμο κτλ, που είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας. Είμαι πρωτοετής φοιτητής της Ιατρικής του πανεπιστημίου Πατρών. Πέρσι πέρασα με πανελλήνιες στο τμήμα Ιατρικής του πανεπιστημίου Ιωαννίνων και έκανα αίτηση μετεγγραφής (με μοριοδοτούμενα κριτήρια) με πρώτη επιλογή Αθήνα και δεύτερη Πάτρα. Η αίτηση απορρίφθηκε. Κατέθεσα κατόπιν ένσταση οπότε μου δόθηκε μετεγγραφή για Πάτρα. Πριν βγουν τα αποτελέσματα των ενστάσεων είχα υποβάλει αίτηση κατ'εξαίρεση μετεγγραφής για Αθήνα. Πριν βγουν τα αποτελέσματα των κατ'εξαίρεση με είχαν διαβεβαιώσει από το υπουργείο ότι η αίτηση θα εξεταζόταν κανονικά , όμως προς μεγάλη μου έκπληξη τον Φεβρουάριο μου ήρθε μήνυμα ότι η αίτησή μου δεν εξετάστηκε επειδή έγινε δεκτή η ένστασή μου. Από τότε ήμουν σίγουρος ότι δεν υπήρχε καμία περίπτωση να πάρω τη μετεγγραφή. Πρόσφατα όμως τσέκαρα τον νέο νόμο για τις μετεγγραφές και ειδικότερα τις διατάξεις που ψηφίστηκαν μέσα στον Ιούνιο από τη Βουλή. Αναφέρεται ότι : "Σε περίπτωση κατά την οποία ο αιτών την κατ’ εξαίρεση μετεγγραφή ή μετακίνηση εμπίπτει σε λόγους αποκλεισμού τότε η Επιτροπή δύναται να εισηγηθεί ομόφωνα στον υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων, ο οποίος και κρίνει για την έκδοση απόφασης κατ’ εξαίρεση μετεγγραφής ή μετακίνησης. " Ως λόγος αποκλεισμού μεταξύ άλλων αναφέρεται η περίπτωση που ένας φοιτητής έχει λάβει μετεγγραφή. Αυτό σημαίνει ότι δυνητικά μπορώ να λάβω κατ΄εξαίρεση μετεγγραφή για Αθήνα; Αν καταθέσω αίτηση αυτή θα εξεταστεί; Στον προηγούμενο νόμο δεν υπήρχε αντίστοιχη διάταξη αν δεν κάνω λάθος. Μπορείτε να μου εξηγήσετε; Παραθέτω το επίμαχο νομοσχέδιο( αναφέρομαι στο άρθρο 79 στη διάταξη 3).

Δεν νομίζω ότι θα ξέρουν να σου απαντήσουν από το Υπουργείο καθώς οι νέες διατάξεις θ΄αντιμετωπιστούν μετά την έκδοση της εγκυκλίου των μετεγγραφών. Το θεωρώ μάλλον αδύνατον μέσα στο κατακαλόκαιρο ν΄ασχοληθούν με την ανάλυση των άρθρων του νέου Νόμου.
Εδώ που τα λέμε όλοι όσοι ενδιαφέρονται για μετεγγραφή, θα πρέπει να περιμένουν την εγκύκλιο, αφού θα περιέχει διευκρινίσεις που θα εξηγήσουν τυχόν ασάφειες και θα λύσουν τυχόν απορίες τους.
Σύμφωνα με τη διάταξη που αναφέρεις είναι ξεκάθαρο ότι μπορείς να κάνεις αίτηση μόνο για κατ΄εξαίρεση μετεγγραφή.
Ακριβώς κάτω από το 3 αναφέρει το εξής:
"4. Η αίτηση για κατ’ εξαίρεση μετεγγραφή ή μετακίνηση δεν μπορεί να αφορά σε πραγματικά περιστατικά τα οποία αποτέλεσαν τη βάση για την απόρριψη της αίτησης μετεγγραφής ή μετακίνησης σύμφωνα με τις προϋποθέσεις του παρόντος."
Αυτό είναι λίγο πονηρό με την έννοια ότι μπορεί να ισχυριστούν ότι το γεγονός που δεν εξετάστηκε η κατ΄εξαίρεση αίτηση μετεγγραφής σου επειδή έγινε δεκτή η ένστασή σου, αποτελεί ένα πραγματικό περιστατικό το οποίο αποτέλεσε βάση για την απόρριψη της κατ΄εξαίρεση αίτησης μετεγγραφής σου.
Μπορεί όμως και όχι!
Κανείς δεν ξέρει να σου απαντήσει!
Η γνώμη μου είναι ότι όταν ανακοινωθεί η εγκύκλιος για τις κατ΄εξαίρεση μετεγγραφές, να κάνεις αίτηση!
Δεν χάνεις τίποτα!
Αρχικά θα αναφέρεις οπωσδήποτε ότι τη ζητάς βάσει της παραγράφου 3 του άρθρου 79 του Ν.4692/2020: "Σε περίπτωση κατά την οποία ο αιτών την κατ’ εξαίρεση μετεγγραφή ή μετακίνηση εμπίπτει σε λόγους αποκλεισμού, όπως αυτοί της παρ. 1 του άρθρου 74, τότε η Επιτροπή της παρ. 5 δύναται να εισηγηθεί ομόφωνα στον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων, ο οποίος και κρίνει για την έκδοση απόφασης κατ’ εξαίρεση μετεγγραφής ή μετακίνησης", θα εκθέσεις τους λόγους που τη ζητάς όπως έκανες πέρσι και θα αναφέρεις το περσινό ιστορικό των αιτήσεων.
Να σου πω την αλήθεια, δεν πιστεύω ότι έχεις πολλές ελπίδες (πολύ δύσκολα θα εντάξουν κάποιον σ΄αυτή την κατηγορία) όμως, όπως είπα και παραπάνω, δεν χάνεις τίποτα.
Εύχομαι ειλικρινά να διαψευστώ!
 

DimV

Νεοφερμένος

Ο DimV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι θα ξέρουν να σου απαντήσουν από το Υπουργείο καθώς οι νέες διατάξεις θ΄αντιμετωπιστούν μετά την έκδοση της εγκυκλίου των μετεγγραφών. Το θεωρώ μάλλον αδύνατον μέσα στο κατακαλόκαιρο ν΄ασχοληθούν με την ανάλυση των άρθρων του νέου Νόμου.
Εδώ που τα λέμε όλοι όσοι ενδιαφέρονται για μετεγγραφή, θα πρέπει να περιμένουν την εγκύκλιο, αφού θα περιέχει διευκρινίσεις που θα εξηγήσουν τυχόν ασάφειες και θα λύσουν τυχόν απορίες τους.
Σύμφωνα με τη διάταξη που αναφέρεις είναι ξεκάθαρο ότι μπορείς να κάνεις αίτηση μόνο για κατ΄εξαίρεση μετεγγραφή.
Ακριβώς κάτω από το 3 αναφέρει το εξής:
"4. Η αίτηση για κατ’ εξαίρεση μετεγγραφή ή μετακίνηση δεν μπορεί να αφορά σε πραγματικά περιστατικά τα οποία αποτέλεσαν τη βάση για την απόρριψη της αίτησης μετεγγραφής ή μετακίνησης σύμφωνα με τις προϋποθέσεις του παρόντος."
Αυτό είναι λίγο πονηρό με την έννοια ότι μπορεί να ισχυριστούν ότι το γεγονός που δεν εξετάστηκε η κατ΄εξαίρεση αίτηση μετεγγραφής σου επειδή έγινε δεκτή η ένστασή σου, αποτελεί ένα πραγματικό περιστατικό το οποίο αποτέλεσε βάση για την απόρριψη της κατ΄εξαίρεση αίτησης μετεγγραφής σου.
Μπορεί όμως και όχι!
Κανείς δεν ξέρει να σου απαντήσει!
Η γνώμη μου είναι ότι όταν ανακοινωθεί η εγκύκλιος για τις κατ΄εξαίρεση μετεγγραφές, να κάνεις αίτηση!
Δεν χάνεις τίποτα!
Αρχικά θα αναφέρεις οπωσδήποτε ότι τη ζητάς βάσει της παραγράφου 3 του άρθρου 79 του Ν.4692/2020: "Σε περίπτωση κατά την οποία ο αιτών την κατ’ εξαίρεση μετεγγραφή ή μετακίνηση εμπίπτει σε λόγους αποκλεισμού, όπως αυτοί της παρ. 1 του άρθρου 74, τότε η Επιτροπή της παρ. 5 δύναται να εισηγηθεί ομόφωνα στον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων, ο οποίος και κρίνει για την έκδοση απόφασης κατ’ εξαίρεση μετεγγραφής ή μετακίνησης", θα εκθέσεις τους λόγους που τη ζητάς όπως έκανες πέρσι και θα αναφέρεις το περσινό ιστορικό των αιτήσεων.
Να σου πω την αλήθεια, δεν πιστεύω ότι έχεις πολλές ελπίδες (πολύ δύσκολα θα εντάξουν κάποιον σ΄αυτή την κατηγορία) όμως, όπως είπα και παραπάνω, δεν χάνεις τίποτα.
Εύχομαι ειλικρινά να διαψευστώ!
Το γεγονός ότι η κατ'εξαίρεση μετεγγραφή δεν μπορεί να αφορά σε πραγματικά περιστατικά που αποτέλεσαν τη βάση για την απόρριψη της μετεγγραφής νομίζω αναφέρεται στα μοριοδοτούμενα κριτήρια,όχι; Αν όντως αυτό σημαίνει αποκλεισμό όλων των φοιτητών που έχουν λάβει μετεγγραφή από τις κατ'εξαίρεση ποιο το νόημα της διάταξης 3; Όλοι οι λόγοι αποκλεισμού που αυτή αφορά είναι πραγματικά περιστατικά. Αυτό που σκέφτηκα είναι γιατί να μπουν στον κόπο να προσθέσουν τη διάταξη 3; Στον προηγούμενο νόμο ( διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) δεν υπήρχε κάτι τέτοιο. Το γεγονός ότι δεν έχω πολλές ελπίδες το στηρίζεις στη διάταξη 4 ή στην πιθανότητα οι λόγοι που επικαλούμαι να μην θεωρηθούν αρκετά σοβαροί; Πιστεύεις ακόμα και η πιθανότητα να εξεταστεί η αίτηση μου (όχι να εγκριθεί) είναι μικρή; Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και κατανοώ ότι είσαι σε θέση να παραθέσεις γνώμες και όχι δεδομένα, μιας και η εγκύκλιος δεν έχει βγει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλημέρα! Διάβασα το νομοσχέδιο και απ' ό,τι κατάλαβα μπορείς να κάνεις και τώρα αίτηση. Παρ΄όλα αυτά, έτσι κι αλλιώς, θα μπορείς ως δευτεροετής, τον Οκτώβρη ή Νοέμβρη, να ξανακάνεις αίτηση για κατ' εξαίρεση. Ψάξτο όμως αν μπορείς να κάνεις και τώρα, καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με κάποιον τρόπο με την αντίστοιχη υπηρεσία του υπουργείου ή να κάνεις επίσημα ερώτηση με ονοματεπώνυμο κτλ, που είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν.
Καλημέρα. Δυστυχώς επικοινώνησα με το υπουργείο και δεν φάνηκε (τουλάχιστον στη γραμματεία) να γνωρίζουν καν την ύπαρξη της διάταξης 3. Επίσης παρ'όλο που αναφέρεται ρητά ότι οι αιτήσεις μπορεί να υποβάλλονται καθ'όλη τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους δεν φάνηκε να γνωρίζουν κάτι . Μου είπαν ότι η πλατφόρμα θα ανοίξει όποτε άνοιξε και πέρσι. Προφανώς δεν είναι επαρκώς ενημερωμένοι όπως αναφέρει και η Λένω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Εχω ενα σημαντικο θεμα.Ηθελα να χρησιμοποιησω τη νεα επιλογη των μετακινησεων.Για να το κανεις αυτο πρεπει να εχει απορριφθει η μετεγγραφη.Πειτε οτι εχω περασει εργοθεραπεια στο αιγαλεω αρα το αντιστοιχο τμημα ειναι στη Πτολεμαιδα.Αν κανω πρωτα τη μετεγγραφη,ακριβως επειδη εχει χαμηλη ζητηση λογω τοποθεσιας,υπαρχουν μεγαλες περιπτωσεις να γινει δεκτη,αρα να χασω τη δυνατοτητα μετακινησης.Μπορω να κανω κατι για να το εμποδισω αυτο και να μην συμβει?Ισως καπως να ""σαμποταρω"" τη μετεγγραφη?
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top