Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

grigoris12123

Νεοφερμένος

Ο grigoris12123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση
Ας υποθέσουμε ότι περνάω σε επαρχιακό τμήμα του οποίου υπάρχει αντίστοιχο στη Θεσσαλονίκη
Δικαιούμαι να υποβάλω αίτηση μετεγγραφής με 0 μόρια μετεγγραφής; ( δεδομένου ότι δεν πληρώ τα κριτήρια καμίας κατηγορίας)
Τώρα, αν δικαιούμαι κι υπάρχουν 50 θέσεις αλλά δηλώσουν μόνο 30 παιδιά τότε μπορώ να μετεγγραφώ κι εγώ, ενώ έχω 0 μόρια μεττεγραφής;
Τέλος, το προαναφερθέν τμήμα βρίσκεται στην πόλη κατοικίας μου, υπάρχει περίπτωση να αποκλείομαι από την διαδικασία μετεγγραφών λόγω αυτού;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν δεν έχεις απόκλιση μεγαλύτερη από 2750 μόρια από τη σχολή που σε ενδιαφέρει, μπορείς να εισαχθείς και με 0 μόρια.

Αν κάνω λάθος διορθώστε :)
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Nαιι :)

Εφοσον δεν καλυφθούν οι θεσεις θα την πάρεις την μετεγγραφή και με 0 μόρια !
 

grigoris12123

Νεοφερμένος

Ο grigoris12123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αν δεν έχεις απόκλιση μεγαλύτερη από 2750 μόρια από τη σχολή που σε ενδιαφέρει, μπορείς να εισαχθείς και με 0 μόρια.

Αν κάνω λάθος διορθώστε :)

Τα έχω τα μόρια, τώρα ευχηθείτε να μην καλυφθούν όλες οι θέσεις:playboy:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Nαιι :)

Εφοσον δεν καλυφθούν οι θεσεις θα την πάρεις την μετεγγραφή και με 0 μόρια !

Τέλεια, εύχομαι να μείνει έστω μία:pleasantry:
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Τα έχω τα μόρια, τώρα ευχηθείτε να μην καλυφθούν όλες οι θέσεις:playboy:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Τέλεια, εύχομαι να μείνει έστω μία:pleasantry:

μπορείς να τσεκάρεις τις περσινές βάσεις να έχεις μια ιδεα τι περίπου συμβαίνει :)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ποιο τμήμα σε ενδιαφέρει Γρηγόρη;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Nαιι :)

Εφοσον δεν καλυφθούν οι θεσεις θα την πάρεις την μετεγγραφή και με 0 μόρια !

Ακόμα και να εγκριθεί η μετεγγραφή με 0 μόρια από το Υπουργείο, εξαρτάται από τη Σχολή αν θα την κάνει αποδεκτή ακόμα και αν μείνουν κενές θέσεις.
Βέβαια η μη αποδοχή συνήθως συμβαίνει στις μεγαλουπόλεις (εγώ για την Αθήνα ξέρω) όπου οι Σχολές δέχονται μεγάλο αριθμό φοιτητών.
Για ρωτήστε τον @Volkswagen Fan τι τράβηξε πρόπερσι και μαζί μ΄αυτόν τραβούσαμε όλοι τις κοτσίδες μας!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Nαιι :)

Εφοσον δεν καλυφθούν οι θεσεις θα την πάρεις την μετεγγραφή και με 0 μόρια !
Χαχαχαχαχχαχαχαχχα έτσι νομιζα και εγώ.
Μετεγγραφές 2018-2019 με μηδέν μόρια με παίρνουν στο οικονομικό του Εκπα!!Μεσα στην χαρά εγώ.Τελικα η γραμματεία του πανεπιστημίου είπε όχι στην μετεγγραφή μου παρόλο που υπήρχαν 20 θέσεις κενές.

1.5 χρόνο μετά λέω ευτυχώς που δεν πήγα στο Εκπα καθώς είμαι σε ένα τμήμα που μου αρέσει πολύ,περναω ωραία και πάνω από ολα γνώρισα και τους 2 φίλους μου.
Κάθε αρνητικό στην ζωή μας τελικά για κάποιο λόγο γίνεται.
 

kasper21

Νεοφερμένος

Ο kasper21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ερώτηση: στις κατ εξαίρεση μετά από ένσταση πχ ,μετεγγραφές πρέπει να πλήρεις το -2750 η δεν είναι απαραίτητο?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στην κατ εξαίρεση μετεγγραφή δεν προσμετράται το 2750.
 

grigoris12123

Νεοφερμένος

Ο grigoris12123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Χαχαχαχαχχαχαχαχχα έτσι νομιζα και εγώ.
Μετεγγραφές 2018-2019 με μηδέν μόρια με παίρνουν στο οικονομικό του Εκπα!!Μεσα στην χαρά εγώ.Τελικα η γραμματεία του πανεπιστημίου είπε όχι στην μετεγγραφή μου παρόλο που υπήρχαν 20 θέσεις κενές.

1.5 χρόνο μετά λέω ευτυχώς που δεν πήγα στο Εκπα καθώς είμαι σε ένα τμήμα που μου αρέσει πολύ,περναω ωραία και πάνω από ολα γνώρισα και τους 2 φίλους μου.
Κάθε αρνητικό στην ζωή μας τελικά για κάποιο λόγο γίνεται.

Ναι συμφωνώ με αυτό! Ωστόσο, για ποιο λόγο απέρριψαν την αίτηση σου?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι συμφωνώ με αυτό! Ωστόσο, για ποιο λόγο απέρριψαν την αίτηση σου?

Επειδή είναι ένα πολυπληθές Τμήμα και δεν θέλει να επιβαρυνθεί με επιπλέον φοιτητές.
Τα Πανεπιστήμια έχουν το αυτοδιοίκητο που σημαίνει ότι η Συνέλευση ενός Τμήματος μπορεί ν΄αποφασίσει ότι δεν κάνει δεκτές τις μετεγγραφές με 0 μόρια παρόλο που υπάρχουν κενές θέσεις.
 

Ηβη2

Νεοφερμένος

Η Ηβη2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Για μετεγγραφή μπορείτε να μου πείτε για το κατά κεφαλήν του ορφανού? Λαμβάνει σύνταξη λογού θανάτου του πατέρα μας ο αδελφός μου εδώ και 10 χρόνια. Επειδή το ετήσιο εισόδημα του (από τη σύνταξη) είναι >3000 ευρώ σύμφωνα με τον Κώδικα Εισοδήματος του Υπ. ΟΙΚ. δεν είναι εξαρτώμενο μέλος. Είναι υπόχρεος στη δικιά του δήλωση και δεν υπάρχει πουθενά στη δήλωση της μητέρας μας. Μετράει μόνο η δικιά του δήλωση σωστά ?
 

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!

Μου έχει δημιουργηθεί μια απορία σχετικά με τις μετεγγραφές:
Πώς υπολογίζουμε τον αριθμό των μετεγγραφόμενων φοιτητών;
Παραδείγματος χάριν, για τη Νομική ΕΚΠΑ, ο συνολικός αριθμός εισακτέων πέρυσι ήταν 435 και στις βάσεις μετεγγραφών διαπίστωσα ότι οι προσφερόμενες θέσεις πέρυσι είναι 65. Φέτος πάλι ο αριθμός εισακτέων στο νέο σύστημα είναι 435 για τη Νομική ΕΚΠΑ και προφανώς και οι θέσεις για τους μετεγγραφόμενους φοιτητές θα είναι πάλι 65. Πώς προκύπτει όμως ο αριθμός αυτός; Γνωρίζω ότι το ποσοστό των μετεγγραφόμενων φοιτητών ισούται με το 15%.

Παράλληλα, όσον αφορά το παλαιό σύστημα πόσες θα είναι οι προσφερόμενες θέσεις για τους μετεγγραφόμενους, δεδομένου ότι ο αριθμός των εισακτέων είναι 41 για τη Νομική ΕΚΠΑ στο παλαιό σύστημα;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!

Μου έχει δημιουργηθεί μια απορία σχετικά με τις μετεγγραφές:
Πώς υπολογίζουμε τον αριθμό των μετεγγραφόμενων φοιτητών;
Παραδείγματος χάριν, για τη Νομική ΕΚΠΑ, ο συνολικός αριθμός εισακτέων πέρυσι ήταν 435 και στις βάσεις μετεγγραφών διαπίστωσα ότι οι προσφερόμενες θέσεις πέρυσι είναι 65. Φέτος πάλι ο αριθμός εισακτέων στο νέο σύστημα είναι 435 για τη Νομική ΕΚΠΑ και προφανώς και οι θέσεις για τους μετεγγραφόμενους φοιτητές θα είναι 65. Πώς προκύπτει όμως ο αριθμός αυτός; Γνωρίζω ότι το ποσοστό των μετεγγραφόμενων φοιτητών ισούται με το 15%.

Παράλληλα, όσον αφορά το παλαιό σύστημα πόσες θα είναι οι προσφερόμενες θέσεις για τους μετεγγραφόμενους, δεδομένου ότι ο αριθμός των εισακτέων είναι 41 για τη Νομική ΕΚΠΑ στο παλαιό σύστημα;
435χ15%=65.25 με στρογγυλοποίηση=65 θέσεις.

Αν γίνεται με τον ίδιο τρόπο και δεν υπάρχει διαφορετική μέριμνα με ποσοστά κλπ τότε θα είναι:
41χ15%=6.15% με στρογγυλοποίηση=6 θέσεις
 

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
435χ15%=65.25 με στρογγυλοποίηση=65 θέσεις.

Αν γίνεται με τον ίδιο τρόπο και δεν υπάρχει διαφορετική μέριμνα με ποσοστά κλπ τότε θα είναι:
41χ15%=6.15% με στρογγυλοποίηση=6 θέσεις

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την ταχύτατη και άμεση απάντησή σου!
Η αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα πάρα πολύ τώρα που μου παρέθεσες τον αριθμό των θέσεων. Είναι πολύ λίγες οι θέσεις οπότε είναι πιθανόν πολλοί υποψήφιοι να μην μπορέσουν να λάβουν μετεγγραφή. Μόνο με την προοπτική της ένστασης υπάρχει μια μικρή ελπίδα θεωρώ.

Στο μεταξύ αυτό που μετρά είναι πλασματικό κατά κεφαλήν εισόδημα που προκύπτει απ' τις αντικειμενικές δαπάνες διαβίωσης και τα έξοδα για τη συντήρηση της κύριας κατοικίας, με αποτέλεσμα να μην λαμβάνω νομίζω έξι μόρια από τα οικονομικά κριτήρια, αλλά τέσσερα, οπότε υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός ανάμεσα σε πολλούς υποψηφίους που διεκδικούν μετεγγραφή για την Αθήνα ενώ ο προσφερόμενος αριθμός των θέσεων είναι πολύ μικρός...

Τι σκέφτεσαι και εσύ, αλλά και όλα τα υπόλοιπα μέλη;
 
Τελευταία επεξεργασία:

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Στις περσινές μετεγγραφές τις θέσεις της έπαιρναν και υποψήφιοι από ΕΠΑΛ, εσπερινά από 10% και δεν υπήρχε ποσόστοση.Νομίζω το ίδιο ισχύει και φέτος ανεξάρτητα αν είσαι με το νέο ή το παλιό
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top