Αρχαία προσανατολισμού 2020: τι θα πέσει;

olga123

Νεοφερμένος

Η olga123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Αναφέρομαι κυρίως στους υποψήφιους που δίνουν με το παλαιο σύστημα.
Θεωρείτε πως υπάρχει καμία περίπτωση να μπει φέτος μεταφρασμένη ενότητα;
Όπως η 1 και 7 ενότητα του πρωταγορα ή 12,13,14,17,18,19 των πολιτικών;
Η αλήθεια είναι πως δεν έχουν ξαναμπεί μέχρι τώρα στις Πανελλήνιες,από όσο έχω δει δηλαδή,και τις έχω παραμελήσει λίγο στις επαναλήψεις μου.
Εσείς τι πιστεύετε;
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Αναφέρομαι κυρίως στους υποψήφιους που δίνουν με το παλαιο σύστημα.
Θεωρείτε πως υπάρχει καμία περίπτωση να μπει φέτος μεταφρασμένη ενότητα;
Όπως η 1 και 7 ενότητα του πρωταγορα ή 12,13,14,17,18,19 των πολιτικών;
Η αλήθεια είναι πως δεν έχουν ξαναμπεί μέχρι τώρα στις Πανελλήνιες,από όσο έχω δει δηλαδή,και τις έχω παραμελήσει λίγο στις επαναλήψεις μου.
Εσείς τι πιστεύετε;
Μία μεταφρασμένη ενότητα μπορεί να δοθεί μόνο ως παράλληλο κείμενο.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Τα πολιτικά , αν εξαιρέσεις την τελευταία ενότητα ,δεν μπορούν να εξετάστουν μονα τους
Οταν επεσαν εβαλαν 3 ενότητες μαζι.Δωσε βαση σε ολα λοιπόν να εισαι καλυμμένη :)
 

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Αναφέρομαι κυρίως στους υποψήφιους που δίνουν με το παλαιο σύστημα.
Θεωρείτε πως υπάρχει καμία περίπτωση να μπει φέτος μεταφρασμένη ενότητα;
Όπως η 1 και 7 ενότητα του πρωταγορα ή 12,13,14,17,18,19 των πολιτικών;
Η αλήθεια είναι πως δεν έχουν ξαναμπεί μέχρι τώρα στις Πανελλήνιες,από όσο έχω δει δηλαδή,και τις έχω παραμελήσει λίγο στις επαναλήψεις μου.
Εσείς τι πιστεύετε;
Έχουν τεθεί προς εξέταση και ενότητες μεταφρασμένες αλλά ως παράλληλα κείμενα, όπως είπε και ο Βαγγέλης, όχι δηλαδή με αυτόνομο τρόπο αλλά συνδυαστικά.
Αφού συνδέονται μεταξύ τους οι ενότητες καλό θα ήταν να καλύπτονται όλες για να υπάρχει μια νοηματική συνέχεια.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Έχουν τεθεί προς εξέταση και ενότητες μεταφρασμένες αλλά ως παράλληλα κείμενα, όπως είπε και ο Βαγγέλης, όχι δηλαδή με αυτόνομο τρόπο αλλά συνδυαστικά.
Αφού συνδέονται μεταξύ τους οι ενότητες καλό θα ήταν να καλύπτονται όλες για να υπάρχει μια νοηματική συνέχεια.


Για να καταλάβω , ερμηνευτική δεν μπορεί να τεθεί ;
Ευχαριστώ πολυ :)
 

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Για να καταλάβω , ερμηνευτική δεν μπορεί να τεθεί ;
Ευχαριστώ πολυ :)
Eρμηνευτική ερώτηση σε μεταφρασμένη ενότητα μπορεί να τεθεί που να χρειάζεται όμως για την απάντηση και συνδυασμό με το πρωτότυπο κείμενο.
Για παράδειγμα στα θέματα των Πανελληνίων του 2013 που εξετάστηκαν τα Πολιτικά, είχε τεθεί ερμηνευτική που ήταν συνδυαστική με το πρωτότυπο.
 

MaryLou

Νεοφερμένος

Η MaryLou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας σε σχέση με τα αρχαία με το νέο σύστημα; εννοώ τι εννοείται πιθανότερο να πέσει φέτος;
 
Τελευταία επεξεργασία:

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας σε σχέση με τα αρχαία με το νέο σύστημα;
Θεωρώ πολύ σωστό και αναγκαίο το γεγονός ότι ανανεώθηκε η ύλη και ότι συμπεριλαμβάνονται και ενότητες από έργα άλλων συγγραφέων και άλλων περιόδων, όπως του Μάρκου Αυρηλίου (αν και αφαιρέθηκε από την φετινή ύλη ένεκα της προβλεπόμενης μείωσης λόγω των συνθηκών). Η κατάργηση της μετάφρασης του διδαγμένου κειμένου και η εισαγωγή ερμηνευτικής ερώτησης σύγκρισης της βασικής ενότητας με παράλληλο κείμενο ήδη από πέρυσι είναι μία απόφαση που κινείται στα πλαίσια του περιορισμού της παπαγαλίας και προσωπικά την επικροτώ. Αντιθέτως, αποδοκιμάζω την προσθήκη ερώτησης κατανόησης για το αδίδακτο κείμενο, καθώς η κατανόηση και προσέγγιση ενός αδιδάκτου κειμένου δεν δύναται να επιτευχθεί χωρίς ουσιαστική εμβάθυνση και στα πλαίσια ενός διαγωνίσματος. Σκοπός του αδιδάκτου κειμένου είναι περισσότερο η επαφή του μαθητή με τις μορφοσυντακτικές δομές ενός αρχαίου ελληνικού κειμένου και λιγότερο η νοηματική προσέγγιση (αυτήν καλύπτει το διδαγμένο), πράγμα που προωθεί η μετάφραση και μόνο, χωρίς να χρειάζεται, κατά τη γνώμη μου, μία πρόσθετη ερώτηση κατανόησης.

Όσο για το τι μπορεί να πέσει φέτος (τώρα είδα την προσθήκη στο μήνυμά σας :pardon:), δεν θεωρώ σωστό να προσπαθούμε να μαντεύουμε τα πιθανά θέματα, διότι κάτι τέτοιο στρέφει τον υποψήφιο σε συγκεκριμένες ενότητες κατά την επανάληψή του και πολύ συχνά βρίσκεται προ εκπλήξεως (όπως πέρυσι για παράδειγμα).
 
Τελευταία επεξεργασία:

MaryLou

Νεοφερμένος

Η MaryLou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Σαφεσταστα συμφωνώ με την άποψη σας. Απλά λόγου της μείωσης στην ύλη και με γεγονός ότι πέρυσι κατά την γνώμη μου καλύφθηκε η εξέταση του Πρωταγόρα(θα αποτελούσε έκπληξη να χρησιμοποιηθεί ξανά όπως λέτε), καθώς επίσης και με τις ενότητες οι οποίες καίγονται από το οεφε, θεωρώ πως επικρατεστερες για φέτος είναι οι 4 των ηθικών, η 3η ενότητα του Επικουρου καθώς και οι 2 της πολιτείας. (τουλάχιστον κάτι τέτοιο θα βόλευε εμένα 😂😂)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σαφεσταστα συμφωνώ με την άποψη σας. Απλά λόγου της μείωσης στην ύλη και με γεγονός ότι πέρυσι κατά την γνώμη μου καλύφθηκε η εξέταση του Πρωταγόρα(θα αποτελούσε έκπληξη να χρησιμοποιηθεί ξανά όπως λέτε), καθώς επίσης και με τις ενότητες οι οποίες καίγονται από το οεφε, θεωρώ πως επικρατεστερες για φέτος είναι οι 4 των ηθικών, η 3η ενότητα του Επικουρου καθώς και οι 2 της πολιτείας. (τουλάχιστον κάτι τέτοιο θα βόλευε εμένα 😂😂)
Εγώ τις περισσότερες φορές που ήθελα να «πέσει» κάποια ερώτηση/κεφάλαιο, έπεφτε το ακριβώς αντίθετο ....
Πάντως για το θέμα ε πάλι Πρωταγόρα θα εξετάσουν; Προς ηθικά κινούμαι :P
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Εγώ τις περισσότερες φορές που ήθελα να «πέσει» κάποια ερώτηση/κεφάλαιο, έπεφτε το ακριβώς αντίθετο ....
Πάντως για το θέμα ε πάλι Πρωταγόρα θα εξετάσουν; Προς ηθικά κινούμαι :P
Μακάρι όχι το 2 απο τα καινούργια Δεν έχει καθόλου σχόλια
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Συμβουλή σε όλους , ποσο μαλλον σε αυτούς που δινουν με το νεο , μην κάνετε το λαθος να παραλείψετε τίποτα .
Δεν υπάρχει σος και το έχουν αποδείξει πολλες φορές .
Άγνωστο δεν εχει νοημα να δειτε ούτως η άλλως μια 2 μερες πριν , αρα διαβάστε γνωστό .
Όσο δυσκολο και να ειναι ,μην δωσετε βαση σε μερικές ενότητες σκεπτόμενοι οτι θα τις αναλύσετε τέλεια ΑΝ πεσουν.
Συγκεκριμένα για το νεο θεωρώ εξαιρετικά πιθανές τις καινούριες ακριβώς επειδή ειναι καινούργιες , οσο και αν δεν αρέσουν στην πλειοψηφία των μαθητών .
Για το παλιο κι απαντώντας στην θεματοθετρια @olga123 , αν σου δωθει ως παράλληλο πχ η 19η ε δεν γίνεται για παράδειγμα να μη γράψεις το σχόλιο για τους δημαγωγους.
Γενικα κατα 99% αν βάλουν πολιτικά θα σου βάλουν παράλληλο μεταφρασμένες ενότητες και ιδανικα θα πρέπει να αναφέρεις τα αντίστοιχα σχόλια του βιβλίου :)
 
Top