Αρχαία: Βοήθεια/Απορίες στο Γνωστό

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
ρε παιδια στα ηθικα νικομαχεια ενοτητα 6 εκει που αναφερει παραδειγματα για το ματι και το αλογο ο συλλογισμος του αριστοτελη ειναι επαγωγικος η αναλογικος?

ο συλλογισμος ειναι αναλογικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
ο συλλογισμος ειναι αναλογικος
αυτο μας ειπε και ο καθηγητης στο φροντιστηριο αλλα το σχολικο στις απαντησεις γραφει επαγωγικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
αυτο μας ειπε και ο καθηγητης στο φροντιστηριο αλλα το σχολικο στις απαντησεις γραφει επαγωγικος

και εγω απο τις σημειωσεις του φροντιστηριου το διαβασα και λεει αναλογικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
και εγω απο τις σημειωσεις του φροντιστηριου το διαβασα και λεει αναλογικος
οκ ευχαριστω διφορουμενο παντως ελπιζω να μην πεσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
οκ ευχαριστω διφορουμενο παντως ελπιζω να μην πεσει

παρακαλω δεν κανει τιποτα καλη επιτυχια σου ευχομαι να σκισεις:)επεσε φετος στις πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
παρακαλω δεν κανει τιποτα καλη επιτυχια σου ευχομαι να σκισεις:)επεσε φετος στις πανελληνιες
οποτε δεν πεφτει σε εμας(λογικα)κατι ειναι και αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
οποτε δεν πεφτει σε εμας(λογικα)κατι ειναι και αυτο

εγω παντως φετος πιστευω οτι θα πεσει πρωταγορας σε εσας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
εγω παντως φετος πιστευω οτι θα πεσει πρωταγορας σε εσας
θα δειξει αν και δεν μου αρεσει τον γραφω και αυριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
θα δειξει αν και δεν μου αρεσει τον γραφω και αυριο

ουτε εμενα μου αρεσε.καλη επιτυχια να εχεις.μην ξεχνας οτι υπαρχουν και τα πολιτικα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
pfff καλό μας κουράγιο!! :/:

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
καλη σας επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Παιδιά μην ξεχνάτε -> Δεν αφήνουμε ΤΙ ΠΟ ΤΑ.
Δεν το χουν σε τίποτα να βάλουν ΚΑΙ φέτος Ηθικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
εγω παντως φετος πιστευω οτι θα τους βαλουν πρωταγορα.τα ηθικα τα εχουν βαλει σερι 4 χρονιες ελεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
εγω πονταρω πολιτικα!!!καλα αν πεσουν ηθικα παλι τυχερα θα ναι..τα πιο ωραια και τα πιο ευκολα ειναι!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
εγω παντως φετος πιστευω οτι θα τους βαλουν πρωταγορα.τα ηθικα τα εχουν βαλει σερι 4 χρονιες ελεος

Απλά το καλύτερο είναι να μην μιλάμε για εκτιμήσεις σε αυτή τη φάση. Αφενός τους αγχώνουμε, αφετέρου δεν μπορούμε να μιλήσουμε για sos στα αρχαία και ειδικά όταν μιλάμε για πανελλήνιες. Άλλο όταν είσαι 10 μέρες πριν γράψεις, τα έχεις διαβάσει όλα και κοροιδεύεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
Απλά το καλύτερο είναι να μην μιλάμε για εκτιμήσεις σε αυτή τη φάση. Αφενός τους αγχώνουμε, αφετέρου δεν μπορούμε να μιλήσουμε για sos στα αρχαία και ειδικά όταν μιλάμε για πανελλήνιες. Άλλο όταν είσαι 10 μέρες πριν γράψεις, τα έχεις διαβάσει όλα και κοροιδεύεσαι.

σωστα δικιο εχεις .καλη τους επιτυχια:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Δε μπορώ να καταλάβω αυτή την ερώτηση (βασισμένη στην ενότητα 4). Σε ποιο σημείο του κειμένου γίνεται αναφορά στον καταμερισμό της εργασίας? Ποια σημασία τού αποδίδει ο Πρωταγόρας για την εξέλιξη του πολιτισμού και γιατί η πολιτική δεν μπορούσε να περιλαμβάνεται στον καταμερισμό αυτό? Το σημείο που αναφέρεται στον καταμερισμό της εργασίας είναι εκει που λέει αι τεχναι νενεμηνται. Στα υπόλοιπα ερωτήματα όμως μπερδεύτηκα..κάποια βοήθεια? :hmm:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Αν θέλετε δεχτείτε κάποιον συμβουλή που έχει ξαναδώσει και τα έχει περάσει όλα αυτά μια φορά.
Μην μπείτε στην διαδικασία να βγάζετε σος, και αντισος. Φέτος όταν πήραμε τα θέματα και είδαμε οτι έπεσαν Ηθικά, οι περισσότεροι ελεγαν "πω ρε γαμώτο".
άλλοι εκνευρίστηκαν και άλλοι απογοητεύτηκαν. Κανείς δε το περίμενε, και να που έπεσαν.
Επίσης, στο γνωστό, το ξέρω οτι το απόσπασμα στην εισαγωγή "εν οιδα οτι ουδεν οιδα " είναι βλακεία.
Θα μπορούσε να πέσει όμως ερώτηση" Με ποιον τρόπο ελέγχει ο Σωκράτης τον χρησμό που του δόθηκε απο το μαντείο σύμφωνα με το απόσπασμα απο την πλατωνική απολογία;" Εκεί τι θα κάνατε;
Και στην ιστορία το ίδιο, μην πέφτετε στην διαδικασία σος και μη-σος. Στην ιστορία το έκανα αυτό και έγραψα @@.


Με λίγα λόγια, αν κυνηγάτε το 20, διαβάστε τα όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Δε μπορώ να καταλάβω αυτή την ερώτηση (βασισμένη στην ενότητα 4). Σε ποιο σημείο του κειμένου γίνεται αναφορά στον καταμερισμό της εργασίας? Ποια σημασία τού αποδίδει ο Πρωταγόρας για την εξέλιξη του πολιτισμού και γιατί η πολιτική δεν μπορούσε να περιλαμβάνεται στον καταμερισμό αυτό? Το σημείο που αναφέρεται στον καταμερισμό της εργασίας είναι εκει που λέει αι τεχναι νενεμηνται. Στα υπόλοιπα ερωτήματα όμως μπερδεύτηκα..κάποια βοήθεια? :hmm:

Mεσα απ το κειμενο ειναι ολα τα ερωτηματα.Στο δευτερο βαζεις λιγες δικες σου σαλτσες και στο τριτο η απαντηση βγαινει απ τη μεταφραση, οπου λεει σε ενα σημειο οτι η πολιτικη δε θα μπορουσε να μοιραζεται οπως οι τεχνες στους ανθρωπους.(Σορυ δεν εχω βιβλιο μπροστα μου και στα λεω οπως τα θυμαμαι.)Φιλικη συμβουλη, ακομη και αν η ερωτηση φαινεται μπερδεμενη, βγαινει συνηθως απ τη μεταφραση και συχνα απ τα σχολια του βιβλιου σου.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Mεσα απ το κειμενο ειναι ολα τα ερωτηματα.Στο δευτερο βαζεις λιγες δικες σου σαλτσες και στο τριτο η απαντηση βγαινει απ τη μεταφραση, οπου λεει σε ενα σημειο οτι η πολιτικη δε θα μπορουσε να μοιραζεται οπως οι τεχνες στους ανθρωπους.(Σορυ δεν εχω βιβλιο μπροστα μου και στα λεω οπως τα θυμαμαι.)Φιλικη συμβουλη, ακομη και αν η ερωτηση φαινεται μπερδεμενη, βγαινει συνηθως απ τη μεταφραση και συχνα απ τα σχολια του βιβλιου σου.:D
Σ'ευχαριστωωωώ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top