Αρχαία: Βοήθεια/Απορίες στο Γνωστό

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μπακάλικο δεν λες τίποτα :P
Μιλάω σοβαρά, έχουν δοθεί τέτοιες εντολές σε βαθμολογικά κέντρα. Μου το χουν πει πολλοί βαθμολογητές.

Χάουζ, το ξέρω είσαι κατά της παπαγαλίας, αλλά πες ότι στα άλλα μαθήματα τα αναλύεις και παίρνεις το βαθμό χωρίς παπαγαλία, στην εισαγωγή γιατί να το ρισκάρεις ? Έχεις ρίξει τόοσο διάβασμα και για 25 σελίδες να τα σκατώσεις ? Άλλο 59 στο γνωστό γιατί σου ξέφυγε κάτι στα ερμηνευτικά και άλλο 50 με το καλημέρα, γιατί ο βαθμολογητής ήθελα αυτολεξί την παράγραφο.

Απλως μου φαινονται υπερβολες,τι να σου πω :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μπακάλικο δεν λες τίποτα :P
Μιλάω σοβαρά, έχουν δοθεί τέτοιες εντολές σε βαθμολογικά κέντρα. Μου το χουν πει πολλοί βαθμολογητές.

Χάουζ, το ξέρω είσαι κατά της παπαγαλίας, αλλά πες ότι στα άλλα μαθήματα τα αναλύεις και παίρνεις το βαθμό χωρίς παπαγαλία, στην εισαγωγή γιατί να το ρισκάρεις ? Έχεις ρίξει τόοσο διάβασμα και για 25 σελίδες να τα σκατώσεις ? Άλλο 59 στο γνωστό γιατί σου ξέφυγε κάτι στα ερμηνευτικά και άλλο 50 με το καλημέρα, γιατί ο βαθμολογητής ήθελα αυτολεξί την παράγραφο.

Yπάρχουν βαθμολογητές που θέλουν να κόψουν μονάδες απο το πουθενά. Φαντάσου να μην τα έχει γράψει παπαγαλία ο εξεταζόμενος πόσο θα κόψουν-έτσι δικαιολογόυνται και οι αποκλίσεις μεταξύ των βαθμολογητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Yπάρχουν βαθμολογητές που θέλουν να κόψουν μονάδες απο το πουθενά. Φαντάσου να μην τα έχει γράψει παπαγαλία ο εξεταζόμενος πόσο θα κόψουν-έτσι δικαιολογόυνται και οι αποκλίσεις μεταξύ των βαθμολογητών.

Αυτό λέω, με το διάβασμα που ρίχνεις δεν παίζεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Ως προς τις εισαγωγές, μαθαίνουμε και τα χωρία που είναι στα αρχαία;
Για παράδειγμα, στην ενότητα για τη δίκη του Σωκράτη, αποστηθίζουμε και την απόφαση (στα αρχαία);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ως προς τις εισαγωγές, μαθαίνουμε και τα χωρία που είναι στα αρχαία;
Για παράδειγμα, στην ενότητα για τη δίκη του Σωκράτη, αποστηθίζουμε και την απόφαση (στα αρχαία);

Tάδε εγράψατο και αντωμόσατο Μέλητος Μελήτου Πιτθεύς Σωκράτει Σωφρονίσκου Αλωπεκήθεν: αδικεί Σωκράτης ούς μεν ή πόλις νομίζει θεούς ού νομίζων, έτερα δε δαιμόνια καινά εισηγούμενος, αδικεί δε καί τούς νέους διαφθείρων, τίμημα θάνατος.

:hehe:

Αυτό εννοείς;
Ναι, τα μαθαίνεις απ' έξω κι ανακατωτά, και πίστεψέ με, ειδικά αυτά, δε θα τα ξεψάσεις ΠΟΤΕ.:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Tάδε εγράψατο και αντωμόσατο Μέλητος Μελήτου Πιτθεύς Σωκράτει Σωφρονίσκου Αλωπεκήθεν: αδικεί Σωκράτης ούς μεν ή πόλις νομίζει θεούς ού νομίζων, έτερα δε δαιμόνια καινά εισηγούμενος, αδικεί δε καί τούς νέους διαφθείρων, τίμημα θάνατος.

:hehe:

Αυτό εννοείς;
Ναι, τα μαθαίνεις απ' έξω κι ανακατωτά, και πίστεψέ με, ειδικά αυτά, δε θα τα ξεψάσεις ΠΟΤΕ.:D:P

ψψψψψψψψψψψψψψψψψψψψψψψψψψψψψψψψψ!!!!προσκυνω...ισχυει δεν ξεχνιουνται!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Και μια άλλη απορία: αποστηθίζουμε και τις παραπομπές, όπου μας δίνονται;
(π.χ. του τύπου "Δημοσθένους Προοίμιον 3b-c κ.εξ.")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Και μια άλλη απορία: αποστηθίζουμε και τις παραπομπές, όπου μας δίνονται;
(π.χ. του τύπου "Δημοσθένους Προοίμιον 3b-c κ.εξ.")
Δεν χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Και μια άλλη απορία: αποστηθίζουμε και τις παραπομπές, όπου μας δίνονται;
(π.χ. του τύπου "Δημοσθένους Προοίμιον 3b-c κ.εξ.")

Προφανώς και όχι.:hehe:

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.

Tάδε εγράψατο και αντωμόσατο Μέλητος Μελήτου Πιτθεύς Σωκράτει Σωφρονίσκου Αλωπεκήθεν: αδικεί Σωκράτης ούς μεν ή πόλις νομίζει θεούς ού νομίζων, έτερα δε δαιμόνια καινά εισηγούμενος, αδικεί δε καί τούς νέους διαφθείρων, τίμημα θάνατος.

Αυτό εννοείς;
Ναι, τα μαθαίνεις απ' έξω κι ανακατωτά, και πίστεψέ με, ειδικά αυτά, δε θα τα ξεχάσεις ΠΟΤΕ.

Δεν χρειάζεται.

Προφανώς και όχι.

Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση??? Μόνο σ'εμένα φαίνεται δύσκολη η εισαγωγή του Πλάτωνα?? :worry: Δε μπορώ να την αποστηθίσω! -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση??? Μόνο σ'εμένα φαίνεται δύσκολη η εισαγωγή του Πλάτωνα?? :worry: Δε μπορώ να την αποστηθίσω! -.-

ποιό σημείο σε δυσκόλεψε??
σε σχέση με την εισαγωγή του Αριστοτέλη πιστεύω είναι πιο εύκολη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Και μια άλλη απορία: αποστηθίζουμε και τις παραπομπές, όπου μας δίνονται;
(π.χ. του τύπου "Δημοσθένους Προοίμιον 3b-c κ.εξ.")
χαχαχ οχι..αλλα στις εισαγωγες οπου βλεπεις αρχαιο κειμενο καλυτερα μαθε το απ εξω.
(πχ εκει που λεει "το δε μαθημα εστιν ευβουλια περι των οικειων.." κ τετοια.)
ποιό σημείο σε δυσκόλεψε??
σε σχέση με την εισαγωγή του Αριστοτέλη πιστεύω είναι πιο εύκολη :)
Του Αριστοτελη ειναι παιχνιδακι συγκριτικα με αυτη του Πλατωνα, τουλαχιστον εμενα ετσι μου ειχε φανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Η αφήγηση του Σωκράτη για το σπίτι του Καλλία..την έχω κατανοήσει,αλλά η αποστήθιση στο συγκεκριμένο κομμάτι δε με θέλει... -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Η αφήγηση του Σωκράτη για το σπίτι του Καλλία..την έχω κατανοήσει,αλλά η αποστήθιση στο συγκεκριμένο κομμάτι δε με θέλει... -.-
Είσαι στην αρχή ακόμα θα συνηθίσεις!! οι επόμενες σελίδες μετά από αυτές είναι οι πιο άχρηστες ειλικρινά. Μας βάζουν να αποστηθίσουμε κάτι που το βλέπουμε αναλυτικά σε όλες τις ενότητες του πρωταγόρα:mad::mad:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Η αφήγηση του Σωκράτη για το σπίτι του Καλλία..την έχω κατανοήσει,αλλά η αποστήθιση στο συγκεκριμένο κομμάτι δε με θέλει... -.-

ναι αυτό το σημείο με δυσκόλεψε και μένα πιο πολύ από όλα μέσα στο βιβλίο...κάντο πολλές επαναλήψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellla

Νεοφερμένος

Η stellla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση??? Μόνο σ'εμένα φαίνεται δύσκολη η εισαγωγή του Πλάτωνα?? :worry: Δε μπορώ να την αποστηθίσω! -.-
Οι εισαγωγές στα αρχαία είναι γενικά πολύ δύσκολες.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Αυτό κάνω,αλλά μου τη δίνει αφάνταστα που δε μου μένει..και δε ξέρω γιατί.. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Αυτό κάνω,αλλά μου τη δίνει αφάνταστα που δε μου μένει..και δε ξέρω γιατί.. :/
Μια ολόκληρη χρονιά έχεις να τα μάθεις-απλά μην χάσεις επαφή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top