Αρχαία: Βοήθεια/Απορίες στο Γνωστό

Stýx

Νεοφερμένος

Ο Stýx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Το φετινό άγνωστο δεν το λές και πανδύσκολο.. Ήθελε προσοχή όμως, γιατι συνήθως στα εύκολα την πατάμε!

ναι..δεν πρεπει ποτε να σνομπαρουμε και να υποτιμούμε οτιδηποτε!

εγω ξεκινάω αυγουστό αλλά να σας πω την αλήθεια έχω αγχωθεί περισσότερο για το άγνωστο,και έχω αρχίσει να κάνω εξάσκηση και επαναλήψεις μόνος μου..

αλλες χρονιες εβαζαν δυσκολα ή απλα φετος εβαλαν "normal";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
ναι..δεν πρεπει ποτε να σνομπαρουμε και να υποτιμούμε οτιδηποτε!

εγω ξεκινάω αυγουστό αλλά να σας πω την αλήθεια έχω αγχωθεί περισσότερο για το άγνωστο,και έχω αρχίσει να κάνω εξάσκηση και επαναλήψεις μόνος μου..

αλλες χρονιες εβαζαν δυσκολα ή απλα φετος εβαλαν "normal";

Πέρυσι δυσκολίες είχε η μετάφραση κατ'εμέ.. Συνήθως η μετάφραση είναι το πρόβλημα, οι ασκήσεις λύνονται αν είσαι καλός!!! ;) Επαναλήψεις στην γραμματική , τους αρχικούς, το συντακτικό καλές είναι, κερδισμένος θα βγείς με κάθε επανάληψη.. Όταν θα αρχίσεις τα μαθήματα θα σε συμβουλεύσει και η καθηγήτρια/ο καθηγητής σου και θα μπείς στο πνεύμα..Μην αγχώνεσαι, έχεις αρκετό καιρό μπροστά σου! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Πέρυσι δυσκολίες είχε η μετάφραση κατ'εμέ.. Συνήθως η μετάφραση είναι το πρόβλημα, οι ασκήσεις λύνονται αν είσαι καλός!!! ;) Επαναλήψεις στην γραμματική , τους αρχικούς, το συντακτικό καλές είναι, κερδισμένος θα βγείς με κάθε επανάληψη.. Όταν θα αρχίσεις τα μαθήματα θα σε συμβουλεύσει και η καθηγήτρια/ο καθηγητής σου και θα μπείς στο πνεύμα..Μην αγχώνεσαι, έχεις αρκετό καιρό μπροστά σου! :D

οντως το αγνωστο γενικα δεν ειναι τιποτα. εμενα πιο πολυ με ζορισε το γνωστο, παροτι ειναι πολυ ενδιαφερον και διαβαζεται με ευχαριστηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
αν δηλαδη ρωτησω τη φιλολογο στο σχολειο θα μου πει; συγγνωμη, παρανομο δεν ειναι αυτο; :P

Δεν μου τα έδειξε, μου τα είπε.
Αν με πάνε αυτόφωρο, θα τη γλιτώσω λέγοντας ότι μπορεί να μου έχει πει και ψέματα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Δεν μου τα έδειξε, μου τα είπε.
Αν με πάνε αυτόφωρο, θα τη γλιτώσω λέγοντας ότι μπορεί να μου έχει πει και ψέματα.:P
Ε δε θα σε πανε και αυτοφωρο...γινεται ανεπισημα αυτο σε ολα τα σχολεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
=
οντως το αγνωστο γενικα δεν ειναι τιποτα. εμενα πιο πολυ με ζορισε το γνωστο, παροτι ειναι πολυ ενδιαφερον και διαβαζεται με ευχαριστηση.

Στο άγνωστο, μόνο η μετάφραση με φόβιζε, μην μου έβγαινε πολύ ελεύθερη.. Αλλα είχα κάνει δύσκολα άγνωστα.. Μου είχε φέρει και αρκετά απο την εποχή του , επι χούντας, και έλεγα πως δεν παίζει να πέσει κάτι πιο δύσκολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Δεν μου τα έδειξε, μου τα είπε.
Αν με πάνε αυτόφωρο, θα τη γλιτώσω λέγοντας ότι μπορεί να μου έχει πει και ψέματα.:P
Σωστός, δαιμόνιο μυαλό! Ήδη έχεις μπεί στο πνεύμα της σχολής!χοχοχο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Σωστός, δαιμόνιο μυαλό! Ήδη έχεις μπεί στο πνεύμα της σχολής!χοχοχο!:P

:loltooth:

Όχι, παίζουμε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
ναι..δεν πρεπει ποτε να σνομπαρουμε και να υποτιμούμε οτιδηποτε!

εγω ξεκινάω αυγουστό αλλά να σας πω την αλήθεια έχω αγχωθεί περισσότερο για το άγνωστο,και έχω αρχίσει να κάνω εξάσκηση και επαναλήψεις μόνος μου..

αλλες χρονιες εβαζαν δυσκολα ή απλα φετος εβαλαν "normal";
οι ασκησεις του αγνωστου ηταν ευκολες.ειδικα το θεμα του πλαγιου δεν το περιμενα να ειναι τοσο ευκολα γιατι συνηθως βαζουν κατι λιγο πιο δυσκολο.τωρα το αγνωστο δεν ηταν γελοιο οπως μου ελεγαν οι καθηγητριες στο σχολειο.ηταν ενα καλο αγνωστο θα μπορουσε να ειανι χειροτερο θα μπορουσε και καλυτερο.πολυ δυσκολη ηταν η μεταφραση σε ενα σημειο που ειχε τη λεξη ελπιδα δεν το θυμαμαι το αποσπασμα.γενικα παντως δεν ηταν τραγικο αλλα ειναι πως θα εισαι εκεινη την ωρα.εγω με το ζορι προλαβα λογω χρονου.μαλιστα παρατησα τη δευτερη ερμηνευτικη στη μεση εκανα το αγνωστο και ξαναγυρισα στην ερμηνευτικη.παντως παιδια πολυ ευκολο αγνωστο λιγες χρονιες επεσε(2003,2004.2005,2008.αποκορυφωμα το 2009,πολυ καλο το 2010)το φετινο θα ελεγα οτι ηταν στο επιπεδο του περσινου 2011.βεβαια παλαιοτερα επεφταν πολυ πολυ δυσκολα 2000,2001,2002 μην πω στις δεσμες που και στο συντακτικο ζητουσαν οτιδηποτε,αναλυση μετοχης,συμπτυξη της,αναλυση ρηματικου επιθετου,δυσκολους πλαγιους λογους,αναλυτικη συνταξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
οι ασκησεις του αγνωστου ηταν ευκολες.ειδικα το θεμα του πλαγιου δεν το περιμενα να ειναι τοσο ευκολα γιατι συνηθως βαζουν κατι λιγο πιο δυσκολο.τωρα το αγνωστο δεν ηταν γελοιο οπως μου ελεγαν οι καθηγητριες στο σχολειο.ηταν ενα καλο αγνωστο θα μπορουσε να ειανι χειροτερο θα μπορουσε και καλυτερο.πολυ δυσκολη ηταν η μεταφραση σε ενα σημειο που ειχε τη λεξη ελπιδα δεν το θυμαμαι το αποσπασμα.γενικα παντως δεν ηταν τραγικο αλλα ειναι πως θα εισαι εκεινη την ωρα.εγω με το ζορι προλαβα λογω χρονου.μαλιστα παρατησα τη δευτερη ερμηνευτικη στη μεση εκανα το αγνωστο και ξαναγυρισα στην ερμηνευτικη.παντως παιδια πολυ ευκολο αγνωστο λιγες χρονιες επεσε(2003,2004.2005,2008.αποκορυφωμα το 2009,πολυ καλο το 2010)το φετινο θα ελεγα οτι ηταν στο επιπεδο του περσινου 2011.βεβαια παλαιοτερα επεφταν πολυ πολυ δυσκολα 2000,2001,2002 μην πω στις δεσμες που και στο συντακτικο ζητουσαν οτιδηποτε,αναλυση μετοχης,συμπτυξη της,αναλυση ρηματικου επιθετου,δυσκολους πλαγιους λογους,αναλυτικη συνταξη

οντως το συντακτικο που ζητουν πλεον ειναι αστειο συγκριτικα με το τι μπορουν να ζητησουν...αναλυση μετοχης, συμπτυξη δευτερευουσας, ρηματικα επιθετα..ποσοι τα ξερουν αυτα? το φετινο αγνωστο ευκολο ηταν απλα ηταν λιγο κουλα αυτα που ελεγε ο Θουκυς σε καποια φαση...εγω θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι εκει που ελεγε "ελπιδα θανατου" δε ξερω κατι τετοιο το αφησα ακριβως ετσι, και εκει που ελεγε "την οικειαν πατριδαν επιδειν" το εβαλα να ξαναδει το σπιτι του ως πατριδα :P οτι να ναι μετα γελαγαμε με τον καθηγητη μου:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
οντως το συντακτικο που ζητουν πλεον ειναι αστειο συγκριτικα με το τι μπορουν να ζητησουν...αναλυση μετοχης, συμπτυξη δευτερευουσας, ρηματικα επιθετα..ποσοι τα ξερουν αυτα? το φετινο αγνωστο ευκολο ηταν απλα ηταν λιγο κουλα αυτα που ελεγε ο Θουκυς σε καποια φαση...εγω θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι εκει που ελεγε "ελπιδα θανατου" δε ξερω κατι τετοιο το αφησα ακριβως ετσι, και εκει που ελεγε "την οικειαν πατριδαν επιδειν" το εβαλα να ξαναδει το σπιτι του ως πατριδα :P οτι να ναι μετα γελαγαμε με τον καθηγητη μου:P:P

Η ανάλυση μετοχής, η σύμπτυξη, και, ίδίως, τα ρηματικά επίθετα δεν είναι «δύσκολα» -για εμένα, ο πλάγιος λόγος πάντα ήταν δυσκολότερος.

Η μετάφρασή σου στην πρόταση με το επιδείν είναι λάθος.:P
Πώς έβαλε 100;

Θα έπρεπε να ξέρει ο Φιλόλογος ότι η οικία=σπίτι, γράφεται με ιώτα.

traτζic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Η ανάλυση μετοχής, η σύμπτυξη, και, ίδίως, τα ρηματικά επίθετα δεν είναι «δύσκολα».

Η μετάφρασή σου στην πρόταση με το επιδείν είναι λάθος.:P
Πώς έβαλε 100;

Θα έπρεπε να ξέρει ο Φιλόλογος ότι η οικία=σπίτι, γράφεται με ιώτα.

traτζic.

ελα ντε. βασικα πρωτος πρωτος εγω επρεπε να το ξερω αυτο:P γενικα ο πρωτος βαθμολογητης ηταν πολυ χαλαρος, αλλα κ ο 2ος μου κοψε πολυ γιατι μονο αυτα ηταν τα λαθη μου σε ολο το διαγωνισμα..

και τα παραπανω συντακτικα φαινομενα ειναι δυσκολα, πολυ δυσκολοτερα πχ απο τον πλαγιο λογο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
:loltooth:

Όχι, παίζουμε;:P

Κι εγώ λέω στους δικούς μου κάτι τέτοια περίεργα και μου λένε πως στο τέλος θα τους κλείσω όλους μέσα!:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LYDIAG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LYDIAG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Τώρα νομίζω διακοπές θα είναι η φιλόλογος :P
λαθος λαθος:P δεν πηγε ακομη..μπορω να την ρωτησω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
λαθος λαθος:P δεν πηγε ακομη..μπορω να την ρωτησω :P

ΑΑΑ, τυχερή! Στο δικό μου σχολείο δεν νομίζω να υπάρχουν και αρκετοί καθηγητές για να εξυπηρετήσουν κάποιο μαθητή:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Κι εγώ λέω στους δικούς μου κάτι τέτοια περίεργα και μου λένε πως στο τέλος θα τους κλείσω όλους μέσα!:hehe:

Εγώ λέω για πλάκα σε όλους, ψυθιριστά, κοντά στο αυτί: «Ψψψ... Αν αισθανθείς αδικημένος, πες το μου». :shifty:

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Εγώ λέω για πλάκα σε όλους, ψυθιριστά, κοντά στο αυτί: «Ψψψ... Αν αισθανθείς αδικημένος, πες το μου». :shifty:

:P

εγω παλι λεω σε ολους παραγραφους και αρθρα του ποινικου κωδικα και σκαλωνουν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Εγώ λέω για πλάκα σε όλους, ψυθιριστά, κοντά στο αυτί: «Ψψψ... Αν αισθανθείς αδικημένος, πες το μου». :shifty:

:P
:loltooth: Όπως ξαναείπα, έχεις μπεί στο πνεύμα, χοχοχο.

Σε μια φάση που ήμουν λίγο εκνευρισμένη με τον πατέρα μου, μου λέει στα καλά καθούμενα για να με πειράξει:"να, καλά μου είπε ο τάδε πως πάς νομική για να μας κλείσεις μέσα"
:loltooth:
Έχω κλείσει συνεργασία με τους Ιατρούς της οικογένειας πως θα τους καλύπτω τα ιατρικά τους λάθη! :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
:loltooth: Όπως ξαναείπα, έχεις μπεί στο πνεύμα, χοχοχο.

Σε μια φάση που ήμουν λίγο εκνευρισμένη με τον πατέρα μου, μου λέει στα καλά καθούμενα για να με πειράξει:"να, καλά μου είπε ο τάδε πως πάς νομική για να μας κλείσεις μέσα"
:loltooth:
Έχω κλείσει συνεργασία με τους Ιατρούς της οικογένειας πως θα τους καλύπτω τα ιατρικά τους λάθη! :devil:

μονο εγω ειμαι τοσο καλος που εχω πει πως απλα θα γλιτωνω ολους μου τους φιλους απο τη φυλακη? ΜΠΡΑΒΟ ΜΟΥ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
εγω παλι λεω σε ολους παραγραφους και αρθρα του ποινικου κωδικα και σκαλωνουν:P

Eσύ... έχεις πρόβλημα.:)

:loltooth: Όπως ξαναείπα, έχεις μπεί στο πνεύμα, χοχοχο.

Σε μια φάση που ήμουν λίγο εκνευρισμένη με τον πατέρα μου, μου λέει στα καλά καθούμενα για να με πειράξει:"να, καλά μου είπε ο τάδε πως πάς νομική για να μας κλείσεις μέσα"
:loltooth:
Έχω κλείσει συνεργασία με τους Ιατρούς της οικογένειας πως θα τους καλύπτω τα ιατρικά τους λάθη! :devil:

Ahaaa. Στείλε μου σε pm όνομα επίθετο, έχω κάτι κερδοφόρο στο μυαλό μου.
ΘΑ ΣΕ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΩ.:P

Εγώ λέω ν'ανοίξουμε κανένα δικηγορικό γραφείο, έτσι που μαζευτήκαμε κάμποσοι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top