Αρχαία: Βοήθεια/Απορίες στο Γνωστό

Θεωρητικος

Νεοφερμένος

Ο Θεωρητικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Παιδιά στην πολιτεία στην ενότητα 12 είναι μία άσκηση που λέει: Ποιο θέμα θέτει για συζήτηση ο Σωκράτης και πώς συνδέεται με το θέμα της Πολιτείας; (φύλακες και άρχοντες της πλατωνικής πολιτείας) Τι πρέπει να γράψω στο δεύτερο σκέλος;;;

Γνωριζουμε οτι το κεντρικο θεμα του διαλογου στην <<Πλατωνος Πολιτεια>> ειναι η φυση της δικαιοσυνης και της αδικιας. Για να διερευνηθει αυτο το περιπλοκο ζητημα ο Σωκρατης προτεινε να το εξετασουν στο ευρυτερο πλαισιο μιας πολης-κρατους. Με αυτο τον τροπο αρχισε η θεωρητικη κατασκευη μιας πολης απο την αρχη,απο το πρωτογονο σταδιο εως και την πληρη αναπτυξη της. Το ερωτημα τωρα που εξεταζεται ειναι πως λειτουργει η δικαιοσυνη σε αυτο το ζωντανο οργανισμο της πολης,μεσα σε αυτη τη συλλογικη ψυχη. Τον Πλατωνα τον απασχολουσε το θεμα της λειτουργιας της δημοκρατιας,των δημαγωγων που κολακευαν και εξαπατουσαν το Δημο, η αναθεση πολλων αξιωματων με κληρωση σε προσωπα ανικανα να κυβερνησουν σωστα,οι αποφασεις δια βοης του πληθους για κρισιμα θεματα της πολης,η πειθω των ρητορων. Ποιος ειναι λοιπον ο καταλληλος αρχοντας για μια ιδεωδη πολιτεια ; Αυτο το ερωτημα πρεπει να απαντηθει σε αυτο το σημειο της συζητησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Κάπου έπρεπε να το πω. Μισώ αυτόν που έγραψε τα εισαγωγικά του Αριστοτέλη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ελα βρε, Αριστοτελης = λατρεια! χοχοχο! Πραγματι υπερεβαλε λιγουλακι οποιος εγραψε την εισαγωγη του Αριστοτελη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Κάπου έπρεπε να το πω. Μισώ αυτόν που έγραψε τα εισαγωγικά του Αριστοτέλη. :P

Πες τα. -.- :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
"πρωτοείδε το φως του ήλιου"

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΝΥΧΤΑ -.-"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
''Ο τόπος που γέννησε τον Αριστοτέλη...''
Ναι, αυτός τον γέννησε. :P

Αμ το άλλο ''Ο θάνατός του συνέβη...''
Πες ρε άνθρωπε πέθανε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
την συνηθεια να καταβροχθιζει βιβλια θα πρεπει να την ειχε απο μικρος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Αυτή η εισαγωγή είναι απίστευτη. -.- :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Παιδιά, έχω μια απορία!
Είναι μια ερώτηση (Στην Πολιτεία ΕΝΟΤΗΤΑ 12 (ΚΑΙ ΟΧΙ 13)) που λέει: Ποιο θέμα θέτει για συζήτηση ο Σωκράτης και πώς συνδέεται με το θέμα της Πολιτείας (φύλακες και άρχοντες της πλατωνικής πολιτείας.
Έχω μπερδευτεί λιγάκι.. Τι ακριβώς απαντάμε στο 2 σκέλος της ερώτησης;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
το θεμα που τιθεται για συζητηση στην παρουσα ενοτητα ειναι ποιοι ανθρωποι ειναι καταλληλοι για τη διακυβερνηση της πολιτειας,αλλα και η υποχρεωση που εχουν οι ορθως πεπαιδευμενοι να κυβερνησουν τους αλλους ανθρωπους και να τους φωτισουν με την παιδεια τους.
συνδεση της ενοτητας με το θεμα της Πολιτειας
Γνωριζουμε οτι το κεντρικο θεμα του διαλογου ειναι η φυση της δικαιοσυνης και της αδικιας.Για να διερευνηθει αυτο το περιπλοκο ζητημα ο Σωκρατης προτεινει να το εξετασουν στο ευρυτερο πλαισιο μιας πολης κρατους.Με αυτο τον τροπο αρχισε η θεωρητικη κατασκευη μιας πολης απο την αρχη,απο το πρωτογονο σταδιο εως την πληρη αναπτυξη της.Το ερωτημα που εξεταζεται ειναι πως λειτουργει η δικαιοσυνη σε αυτο το ζωντανο οργανισμο της πολης,μεσα σε αυτη την συλλογικη ψυχη.Παραλληλα,τον Πλατωνα τον απασχολουσε το θεμα της λειτουργιας της δημοκρατιας,των δημαγωγων που κολακευαν και εξαπατουσαν τον δημο,η αναθεση πολλων αξιωματων με κληρωση σε προσωπα ανικανα να κυβερνουν σωστα,οι αποφασεις δια βοης του πληθους για κρισιμα θεματα της πολης,η πειθω των ρητορων.Τιθεται λοιπον εδω το θεμα του καταλληλου αρχοντα για μια ιδεωδη πολιτεια.Η μοναδικη ελπιδα κατα τον Πλατωνα ηταν ειτε να φιλοσοφησουν οι αρχοντες ειτε να αναλαβουν τα ηνια του κρατους οι φιλολοσοφοι.Οσοι ομως φτανουν ψηλα,στον κοσμο των ιδεων και της νοησης,δεν θελουν να επιστρεψουν στον κοσμο των αισθησεων,δηλαδη δεν θελουν να καταγινονται με τις συνηθισμενες ασχολιες των ανθρωπων,αλλα αισθανονται την αναγκη να ζουν παντα εκει επανω και να μην θελουν να κατεβουν,να αναλαβουν πολιτικη δραση,παρολο που ειναι οι πιο καταλληλοι να κυβερνησουν με την παιδεια που εχουν και με την γνωση της αληθειας.Θελουν να μεινουν για παντα στον επανω κοσμο μαγεμενοι απο το θαμβος του Αγαθου.Η καταβαση στο σπηλαιο συνδεεται με πονους και θυσιες.Τα παθη και τα συμφεροντα που κρατουν τους δεσμωτες μακρια απο την αληθεια,θα τους στρεψουν εναντιον των απελευθερωμενων δεσμωτων.
αυτο γραφει το βοηθημα μου και στο παραθετω αυτουσιο.ελπιζω να βοηθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Αχ σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ...!!!! :) :) :) Πιο βοήθημα έχεις;

- Και στην 13η ενότητα αν ρωτάει να πούμε πως σχετίζεται το θέμα της ενότητας με τη δικαιοσύνη μπορούμε ίσως να πούμε ότι δικαιοσύνη για τον Σωκράτη (και τον Πλάτωνα) είναι το τα αυτού πράτειν και επομένως αν οι φιλόσοφοι κατέβουν ξανά στο σπήλαιο, αυτό θα είναι δίκαιο;;

- Επίσης θέλω να ρωτήσω πως διαβάζετε στο γνωστό. Μου φαίνεται δύσκολο μάθημα, γιατί δεν ξέρω ακριβώς πως πρέπει να διαβάζω.. Μαθαίνω τα σχόλια του βιβλίου απ' έξω, αλλά τα άλλα σχόλια από τα βοηθήματα; Τα μαθαίνετε και αυτά απ' έξω ή τα διαβάζετε πολλές φορές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
ειναι βιβλιο που μας εδωσε το φροντιστηριο,δεν εχει εκδοθει.Οσον αφορα την 13η ενοτητα αποτελει συνεχεια της προηγουμενης και θεμα της ειναι ο ηθικος εξαναγκασμος των φιλοσοφων απο το νομο για την αναληψη πολιτικης εξουσιας.Ο Σωκρατης προσπαθει να αποδειξει εδω οτι αυτο δεν θα ειναι αδικια αλλα δικαιη αξιωση,τονιζοντας οτι ο νομος δεν ενδιαφερεται μονο για την ευημερια και την ευτυχια μιας κοινωνικης ταξης,αλλα επιδιωκει την ευημερια και την ευτυχια ολων των κοινωνικων ομαδων και των πολιτων.Ο Σωκρατης βλεπει το δικαιο και το αδικο απο τη σκοπια του καλου του συνολου.
Ελπιζω να καταλαβα σωστα την ερωτηση σου..:worry:
Εγω προσωπικα διαβαζω πολλες φορες τα σχολια μεχρι να νοιωσω οτι εχουν γινει κτημα μου και στην συνεχεια τα επαναλαμβανω(οχι απο μεσα)σαν να αγορευω καπου:PΚαι οταν δυσκολευομαι εχω ενα προχειρο και τα γραφω μεχρι να τα εμπεδωσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Και η γνώση ξεπηδάει σαν το νερό απο τον βράχο που το βλέπει το φώς του ήλιου(επιρροή απο Κρητικό:Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Τα σχόλια του βιβλίου τα μαθαίνετε απ' έξω; Ακόμη και αυτά που δίνουν τις διάφορες ερμηνείες που μπορεί να πάρει κάθε λέξη; [πχ (σελ. 85) φύσις: οι φυσικές ιδιότητες...,ο φυσικός κόσμος, το σύμπαν, το φύλο, το γένος κτλ;]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Τα σχόλια του βιβλίου τα μαθαίνετε απ' έξω; Ακόμη και αυτά που δίνουν τις διάφορες ερμηνείες που μπορεί να πάρει κάθε λέξη; [πχ (σελ. 85) φύσις: οι φυσικές ιδιότητες...,ο φυσικός κόσμος, το σύμπαν, το φύλο, το γένος κτλ;]

Καλό είναι να τα αφομοιώσεις όσο καλύτερα μπορείς γιατί η εμπειρία από τις περσινές εξετάσεις έδειξε ότι δίνουν μεγάλη βαρύτητα σε αυτά τα σχόλια. Το ιδανικό - για εμένα - είναι αφού έχεις μάθει τη μετάφραση, να διαβάζεις τα σχόλια του βιβλίου σου παράλληλα με τις όποιες γραπτές σημειώσεις έχεις από το σχολείο/φροντιστήριο/ιδιαίτερο. Αφού μάθεις καλά αυτά και έχεις μία καλή βάση, προχωράς και στις φωτοτυπίες που είναι παλιά θέματα με απαντήσεις, σημειώσεις από βοηθήματα κτλ...
Τουλάχιστον εμείς έτσι δουλεύαμε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Καλό είναι να τα αφομοιώσεις όσο καλύτερα μπορείς γιατί η εμπειρία από τις περσινές εξετάσεις έδειξε ότι δίνουν μεγάλη βαρύτητα σε αυτά τα σχόλια. Το ιδανικό - για εμένα - είναι αφού έχεις μάθει τη μετάφραση, να διαβάζεις τα σχόλια του βιβλίου σου παράλληλα με τις όποιες γραπτές σημειώσεις έχεις από το σχολείο/φροντιστήριο/ιδιαίτερο. Αφού μάθεις καλά αυτά και έχεις μία καλή βάση, προχωράς και στις φωτοτυπίες που είναι παλιά θέματα με απαντήσεις, σημειώσεις από βοηθήματα κτλ...
Τουλάχιστον εμείς έτσι δουλεύαμε!:P


Δεν έχω πρόβλημα να μάθω τα σχόλια και τα μαθαίνω, αλλά αυτά που δίνουν ερμηνείες λέξεων και δεν είναι τίποτα το ουσιαστικό είναι κάπως κουραστικά να μαθαίνονται.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα να μάθω τα σχόλια και τα μαθαίνω, αλλά αυτά που δίνουν ερμηνείες λέξεων και δεν είναι τίποτα το ουσιαστικό είναι κάπως κουραστικά να μαθαίνονται.. :/:

Από αυτά υπάρχουν κάποια πιο ουσιαστικά και κάποια λιγότερο ουσιαστικά. Η δική μας καθηγήτρια μας είχε πει να υπογραμμίσουμε κάποια και σε εκείνα να δώσουμε βαρύτητα και να τα μάθουμε καλά. Τα υπόλοιπα κάποιες αναγνώσεις μόνο έτσι ώστε να σου μείνει ότι περισσότερο γίνεται!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arpr

Νεοφερμένος

Η arpr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
hello παιδια!!!:) απο οτι εχω καταλαβει και εγω πρεπει να τα μαθαινουμε ΟΛΑ απ'εξω και να μην αφηνουμε τιποτα αδιαβαστο γιατι καποιες ερμηνειες ή μεταφρασεις λεξεων μπορει να μην μας χρειαστουν στο γνωστο αλλα στο αγνωστο...:worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Είναι μια ερώτηση: Τι νομίζετε ότι συμβολίζουν τα δεσμά και η υποχρεωτική καθήλωση - ακινησία των ανθρώπων του σπηλαίου; για την 11 ενότητα της πολιτείας. Στο πρώτο σκέλος ξέρω να απαντώ, στο δεύτερο τι θα μπορούσαμε να πούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Εχετε να προτείνετε κανένα καλό βοήθημα για το γνωστό; Εχω τις σημειώσεις του φροντιστηρίου και το βιβλίο που μας δίνουν (του Μπαχαράκη), αλλά θα ήθελα και κάτι το επιπλέον, απο κάποιο άλλο βοήθημα, κυρίως για τις ερμηνευτικές ασκήσεις. Καμια ιδέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top