Αρχαία - Αρριανού Αλεξάνδρου Ανάβαση

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρώ τη μετάφραση του έργου "Αλεξάνδρου Ανάβασις" του Αρριανού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Άλεξ, Άλεξ!!! Ευχαριστώ πολύ!!!! Για να στο διευκρινήσω όμως ,δεν εννοούσα βιβλίο ή βοήθημα !!! Αν υπάρχει κάποιο (φιλολογικό ή άλλο) site , που να έχει τη μετάφραση ρωτούσα.
Σημασία έχει όμως η πρόθεσή σου να βοηθήσεις και γι΄αυτή σ΄ευχαριστώ πολύ! :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
βεβαια, κι εγω αναρωτηθηκα, γιατι ως μαθητης, σίγουρα θα το ήξερες το βιβλίο.....

κάτι είχα δει, ομως....
-----------------------------------------
κοίτα αυτό:

https://www.elea.gr/diadromes/pdf/unit13.pdf
-----------------------------------------
να ρωτήσω κάτι; μιλάει για τους κυνοκέφαλους αυτό το βιβλίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!! :thanks:Χρήσιμο! (Δεν έχω δει ακόμα αυτό, που με ρωτάς!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
εμεις δεν το καναμε αυτο φετος, δεν προλαβαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
"Εμείς", όπως φαίνεται, όλα τα προλαβαίνουμε!!!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki312

Νεοφερμένος

Η Μαρια Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εμεις δεν υπαρχει περιπτωση να μπουμε . Τα ζα μ' αργα ειναι ο ανθρωπος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Μαρία, έχετε χάσει πολλές ώρες και δεν τα προλάβατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzortzio95

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Helppppppp...!!Μηπως εχει καποιος τις μεταφρασεις των κειμενων Αρριανου Αλεξανδρου αναβαση και τις απαντησεις των ερωτησεων στο Ανθολογιο Φιλοσοφικων Κειμενων;;;;;;:hmm:Ειναι επειγον..!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos➁➀

Νεοφερμένος

Ο nikos➁➀ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
:giveup:

χρειάζομαι μετάφραση μήπως μπορώ νάχω μια βοήθεια ?
13 3-7 <---- μετάφραση εδώ θέλω ... :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
καλημερα!!!θα ηθελα να σε βοηθησω αλλα που θα βρω το πρωτοτυπο;;:)το ειχαμε δωσει θυμαμαι στην Α λυκειου στο διαγωνισμο αρχαιων.ευκολο κειμενακι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos➁➀

Νεοφερμένος

Ο nikos➁➀ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
είμαι μαθητής τις Γ γυμνασίου .. άμα σας γράψω το κείμενο θα μπορώ νάχω μετάφραση δηλαδή ? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
γεια σου! άμα θες γράψ' το και θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω κι εγώ όσο μπορώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos➁➀

Νεοφερμένος

Ο nikos➁➀ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
γεια σας !... επειδή δεν ξέρω πως να το γράψω στα αρχαία θα σας το δείξω σε μορφή εικόνας με http:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αν είναι στο σχολικό βιβλίο της γ' γυμνασίου, τότε αυτό βρίσκεται εδώ:
https://pi-schools.sch.gr/gymnasio/arxaia_c/math/sel_1_50.pdf
https://pi-schools.sch.gr/gymnasio/arxaia_c/math/sel_51_98.pdf
https://pi-schools.sch.gr/gymnasio/arxaia_c/math/sel_99_136.pdf

Οι δε μεταφράσεις των κειμένων υπάρχουν στην "βιβλιοθήκη" του iSchool: https://ischool.e-steki.gr/downloads.php?do=file&id=99
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos➁➀

Νεοφερμένος

Ο nikos➁➀ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
αν και με δυσκόλεψε η φωτογραφία σου:

Νομίζω( ή μου φαίνεται), βασιλιά, ότι είναι καλό αυτή τη στιγμή να στρατοπεδεύσουμε στην όχθη του ποταμού όπως είμαστε. Γιατί νομίζω ότι οι εχθροί δε θα τολμήσουν να στρατοπεδεύσουν κοντά μας, γιατί υστερούν πολύ στο πεζικό, και γιʼ αυτό θα μπορέσει ο στρατός το πρωί να περάσει εύκολα το ποτάμι· θα προλάβουμε να περάσουμε πριν εκείνοι να παραταχθούν για μάχη. Τώρα όμως νομίζω ότι θʼ αρχίσουμε τη διάβαση με κίνδυνο γιατί δεν είναι δυνατό μέσα από τον ποταμό να οδηγήσουμε το στρατό σε εκτεταμένη γραμμή. Πολλά μέρη του ποταμού φαίνονται βαθιά και βλέπεις ότι οι όχθες είναι πολύ ψηλές και μερικές απʼ αυτές είναι απόκρημνες· καθώς θα βγαίνουμε έξω άτακτα και ο ένας μετά τον άλλο θα μας επιτίθενται οι ιππείς των εχθρών, παραταγμένοι σε φάλαγγα, όπου η παράταξή μας είναι πιο αδύνατη· και η πρώτη αποτυχία θα είναι επιζήμια γιʼ αυτή τη στιγμή και επικίνδυνη για την έκβαση όλου του πολέμου.

Ο Αλέξανδρος όμως είπε, «τα ξέρω αυτά Παρμενίων· ντρέπομαι όμως, αν τον μεν Ελλήσποντο πέρασα εύκολα, αυτό όμως το μικρό ρεύμα - με τέτοια περιφρονητικά λόγια μίλησε για το Γρανικό - θα μας εμποδίσει να περάσουμε όπως είμαστε. Κι αυτό δεν ταιριάζει στη δόξα των Μακεδόνων ούτε και στη δική μου ορμητικότητα προς τους κινδύνους· και νομίζω ότι οι Πέρσες θα πάρουν θάρρος γιατί θα νομίσουν ότι είναι ικανοί να μάχονται με τους Μακεδόνες γιατί δεν έπαθαν τίποτα τη στιγμή αυτή αντάξιο του φόβου τους.

(νομίζω ότι είναι σωστή-έχουν περάσει και καποια χρόνια από τότε που ήμουν γυμνάσιο-αυτό το κείμενο δε το θυμάμαι καν. όποιος βρει κάποιο λάθος ας με διορθώσει!)

ελπίζω να βοήθησα!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos➁➀

Νεοφερμένος

Ο nikos➁➀ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
τίποτα βρε! να 'σαι καλά! ευχαρίστησή μου ήταν! :)

για οποιαδήποτε άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε εμείς! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top